Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 18 - spalone trafo TI??

pawomanhatan 28 Sep 2011 01:40 10315 36
e-mierniki
    pawomanhatan
    Level 14  
    Witam,
    Trafi這 do mnie radio Alan 18, w kt鏎ym jak to cz瘰to bywa這 w tym temacie brak nadawania. Radio przyjecha這 z Francji. Zosta這 przestrojone z"5" w "0". Po podpi璚iu radia pod anten (SWR zmierzony na 20 kanale i by na poziomie 1,5) odbi鏎 by bardzo wyra幡y i przyjemny dla ucha, lecz nadawania zupe軟ie brak. Nawet skala (diodowa) 豉dnie 鈍ieci豉 gdy przycisn掖em PTT, wi璚 czytaj帷 wcze郾iejsze tematy wzi掖em si za lutownic i "podejrzane" luty (r闚nie przy VCO pod ekranem). Niestety podczas tej szybkiej operacji niechc帷y zwar造 mi si 2 n騜ki od uk豉du KIA7217AP nazwany na p造cie jako IC5( co zauwa篡貫m zbyt p騧no :( ) i podczas ponownego pod陰czenia radia pod zasilanie i anten z trafa T1 (lub TI) poszed nie za ciekawy zapach ( do嗆 intensywny ) . Po tych nie zbyt udanych zabiegach podczas w陰czenia radia na wy鈍ietlaczu opr鏂z wy鈍ietlanego kana逝 jest tak瞠 pod鈍ietlona jednocze郾ie ikonka od Rx i Tx, lecz gdy nacisn PTT na skali ju zupe軟y brak czegokolwiek, jedynie Ga郾ie ikona Tx i oczywi軼ie radio i nie nadaje i nie odbiera prz puszczeniu PTT...;/
    Co wg Was mo瞠 by powodem tego, 瞠 鈍ieci si ikona Rx i Tx? i gdzie znale潭 co to dok豉dnie za trafo ( jakie ma parametry )...?
    Pozdrawiam i dzi瘯i z g鏎y za zainteresowanie:)
  • e-mierniki
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Popraw ten opis, bo nic z tego nie wynika. Wiem tylko tyle z twego opisu 瞠 sam to radio podczas naprawy wyko鎍zy貫. Prosz nam dok豉dnie opisa po kolei jak wygl康a w tej usterka. Powodem 鈍iecenia RX, TX na raz nie jest transformator. Na pocz徠ek odlutuj ko鎍闚k i driver nadajnika. Trzeba od nowa uruchomi odbiornik. Zobacz jakie napi璚ie na emiterze Q24. Na pin 10 KIA7217 powinno by oko這 6V. prosze sprawdzi jeszcze tranzystor Q21. On w陰cza odbi鏎 i kontrolk RX. Obok niego jest tranzystor w陰czaj帷y TX, ale schemat mam troch rozmazany i nie mog odczyta jaki to. Te tranzystory mog by uszkodzone.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    pawomanhatan wrote:
    Nawet skala (diodowa) 豉dnie 鈍ieci豉 gdy przycisn掖em PTT, wi璚 czytaj帷 wcze郾iejsze tematy wzi掖em si za lutownic i "podejrzane" luty (r闚nie przy VCO pod ekranem).

Zastanawia mnie tylko gdzie na Forum wyczyta貫, 瞠 je瞠li odbi鏎 jest OK i nadawanie mocy w.cz. nadajnika r闚nie - to dlaczego przelutowywa貫 軼ie磬i i VCO. Po co i dlaczego. :?:
    W tego typu uszkodzeniu powiniene szuka braku sygna逝 m.cz. nadajnika. :!:
    Quote:
    Niestety podczas tej szybkiej operacji niechc帷y zwar造 mi si 2 n騜ki od uk豉du KIA7217AP nazwany na p造cie jako IC5( co zauwa篡貫m zbyt p騧no :( ) i podczas ponownego pod陰czenia radia pod zasilanie i anten z trafa T1 (lub TI) poszed nie za ciekawy zapach ( do嗆 intensywny ) .

Transformatorek (autotransformator) nie "pali" si tak szybko a zapach z niego mo瞠 tylko 鈍iadczy o zwarciu uzwojenia poprzez wej軼ie z m.cz. - C48 - do masy.
    Quote:
    Po tych nie zbyt udanych zabiegach podczas w陰czenia radia na wy鈍ietlaczu opr鏂z wy鈍ietlanego kana逝 jest tak瞠 pod鈍ietlona jednocze郾ie ikonka od Rx i Tx, lecz gdy nacisn PTT na skali ju zupe軟y brak czegokolwiek, jedynie Ga郾ie ikona Tx i oczywi軼ie radio i nie nadaje i nie odbiera prz puszczeniu PTT...;/

Musia貫 uszkodzi uk豉d kluczowania RX i TX.

Quote:
    Co wg Was mo瞠 by powodem tego, 瞠 鈍ieci si ikona Rx i Tx?

Jak wy瞠j Q21 i Q23 oraz (jak napisa kriss51) sprawd dla pewno軼i Q24 i jego napi璚ia.
    Quote:
    ... gdzie znale潭 co to dok豉dnie za trafo ( jakie ma parametry )...?

Chocia osobi軼ie w徠pi w spalenie trafa ale jak "zapachnia這" to mo瞠 masz zwarcia miedzy-zwojowe (upalone dieelektryki izolacji w emalii) i musisz :
    - wylutowa trafo
    - otworzy mechanicznie blaszki (dwie sekcje : U i I )
    - przewin望 drutem nawojowym w emalii (DNE 0,3mm)

Ilo嗆 zwoj闚 i jego "stosunek" przek豉dni (trafa) podobny dla wi瘯szo軼i transformatork闚 modulacyjnych na CB - chocia si r騜ni od mocy TX i mocy PA m.cz. oraz modelu radia - .
    Z powodzeniem mo瞠 przyj望, 瞠 w Alanie 18 jest tak :

Koniecznie przy ponownym za陰czeniu radia dla sprawdzenia tranzystor闚 i unikni璚ia ponownego "zapachu" z T1 - musisz - wylutowa diod "zasilaj帷 nadajnik" D24 (1N4002 w tym modelu) i wspomniany kondensator C48 oraz C43 (od g這郾ika).

Pozdrawiam.
  • e-mierniki
    pawomanhatan
    Level 14  
    Witam,
    Wr鏂i貫m ponownie do tematu tego radia, gdy wcze郾iej jako czasu ci庵le brakowa這.
    Nie chcia貫m zak豉da nowego tematu, gdy mam do Was pytanie odno郾ie tego trafa modulacyjnego. Nie podejmowa貫m jeszcze 瘸dnych pr鏏 jego nawini璚ia (gdy jeszcze tego nigdy nie robi貫m ), ale teraz ju mam pewno嗆 瞠 trafo ma zwarcie mi璠zy-zwojowe i znalaz貫m podobne trafo, kt鏎e pasuje do radyjek takich jak Alan Midland 100+, 102, 199. Chodzi mi dok豉dnie o co takiego :
    http://www.hesta.com.pl/sklep/product.php?id_product=117
    Moje pytanie jest takie, czy te trafa maj podobne parametry i r騜ni si tylko wyprowadzeniami ( tzn. tak jak na rys. w linku wida 瞠 trafo ma 4 wyprowadzenia podzielone 3/1 a w Alanie 18 do kt鏎ego go potrzebuj ma tak瞠 4 wyprowadzenia, lecz w uk豉dzie 2/2 )
    Czy s one jednakowo skonstruowane, czyli z trzech sekcji po陰czonych szeregowo i nawini皻ych w tym samym kierunku i o podobnej liczbie zwoj闚?
    Pozdrawiam
    bc211
    Level 30  
    Jedno i drugie to autotransformator to jest tak (jakby Ci to powiedzie) trafo, kt鏎ego uzwojenia pierwotne i wt鏎ne s po陰czone tak, aby sygna wej軼iowy na pierwotnym dodawa si do sygna逝 na wt鏎nym, za uzwojenie wt鏎ne mniej wi璚ej po 鈔odku ma odczep na g這郾ik. Przypomn, na schemacie radia, od kt鏎ego chcesz kupi autotrafo jest b陰d opisany tutaj:

Dodano po 7 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9458143#9458143

schemat autotrafo

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9386656#9386656

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

mmonta簑j帷 odczepy kieruj si tym co jest przy ka盥ym z nich napisane patrz帷 na punkty w p造cie radia (nie patrz na schemat) , tzn. tam gdzie napisa Adam sp5anj na foto i ja w linku, czyli: Zasilanie 13,6=Vcc, m.cz.=m.cz., g.=g., do diody=w.cz. Zauwa, 瞠 autotrafo z alana 100 plus mo積a przerobi na trafo separuj帷 uzwojenia na ko鎍闚kach - to tak na marginesie. Powodzonka
    pawomanhatan
    Level 14  
    Witam,
    Wracaj帷 do tego starego ( jeszcze nie rozwi您anego tematu ) chcia貫m Was zapyta, czym si fizycznie r騜ni trafo modulacyjne z 4 wyprowadzeniami od 5-cio wyprowadzeniowych...? Akurat uda這 mi si dosta takie z 5 wyprowadzeniami i zastanawiam si, czy nie nadawa這 by si na podmian...?
    Pozdrawiam
    bc211
    Level 30  
    Po odczepach szefie nikt Ci nic nie powie, no bo niby jak ?
    Tak si jeszcze zastanawiam przecie pisa貫m Ci na PW gdzie mo積a zakupi autotrafo od alana 100 plus za te kilkadziesi徠 PLN, odseparowa uzwojenia, za豉dowa do radia. Je郵i masz w tym jaki cel zdoby do鈍iadczenie itp. to napisz, 瞠 chodzi o do鈍iadczenie bo ja ju pog逝pia貫m o co chodzi naprawd
    pawomanhatan
    Level 14  
    Nie, nie o to chodzi... Mia貫m ju kupi to trafo do Alana 100 itp. ale trafi mi si go嗆, kt鏎y twierdzi, 瞠 ma takowe trafa z "odzysku" i to prosto od Alana 18. Zam闚i貫m u niego takowe w dobrej cenie, lecz Pan twierdzi, 瞠 wys豉 trafo "za pobraniem" tylko poczta co nawali豉 a w mi璠zyczasie wpad這 mi w r璚e stare Stabo i my郵a貫m 瞠 uda mi si go wykorzysta...
    W tym ca造 szkopu...:)
    bc211
    Level 30  
    Je郵i masz radio, to jaki problem przyjrze si po 軼ie磬ach. Na schematach i tak nie zawsze jest prawda w odczepach. Z reszt o czym my tu rozmawiamy w tym radiu jest autotransformator = to samo, co w alan 100 plus. Tylko prze這篡 i sprawa za豉twiona.

Jakie stabo ? Trafo, czy autotrafo ?
    pawomanhatan
    Level 14  
    Kolego jest to dok豉dnie Stabo XM2000. Co prawda jest to radio pracuj帷e tylko na 12 kana豉ch, ale gdzie wyczyta貫m 瞠 na FM'ie dawa這 na 4W dlatego mia貫m nadziej, 瞠 si nada...Jak znajd chwil czasu to pode郵 dok豉dne fotki tego trafa...
    SP5ANJ
    Witam.
    pawomanhatan wrote:
    Wracaj帷 do tego starego ( jeszcze nie rozwi您anego tematu )

Do嗆 wolno rozwi您ujesz problemy z "popsutymi radiami". :D

Podpowiem tylko, 瞠 w czwartek by貫m zmuszony przewin望 transformatorek w Alanie 18 i licz帷 czas od podj璚ia lutownicy, poprzez wylutowanie go, przewini璚ie i wlutowanie go w to samo miejsce oraz sprawdzenie czy i jak dzia豉 - zaj窸o mi to oko這 15-tu minut. :D
    Quote:
    chcia貫m Was zapyta, czym si fizycznie r騜ni trafo modulacyjne z 4 wyprowadzeniami od 5-cio wyprowadzeniowych...?

Transformatorki modulacyjne w radiach CB s z 4-rema i 5-cioma wyprowadzeniami.
    I tak :
    4-ry wyprowadzenia to I.wej軼ie zasilania , II.wej軼ie m.cz. (modulacja), III.wyj軼ie do g這郾ika , IV.wyj軼ie zasilania do nadajnika
    5 wyprowadze to 2 niezale積e sekcje A i B i maj 3 wyprowadzenia i 2 wyprowadzenia.
    IA.wej軼ie zasilania , IIA.wej軼ie m.cz. (modulacja), IIIA.wyj軼ie zasilania do nadajnika
    IB. wyj軼ie do g這郾ika , IIB. masa uzwojenia do g這郾ika

Quote:
    Akurat uda這 mi si dosta takie z 5 wyprowadzeniami i zastanawiam si, czy nie nadawa這 by si na podmian...?

Na 99% da si go pod陰czy ale ten 1% to problem czy jeste w stanie go pod陰czy.

Oddaj lepiej radio do serwisu i tam za jedyne 40z. - przewin transformatorek, sprawdz i uruchomi radio CB (ceny w Warszawie).

Mog si myli ale seria XM by豉 od nr 3000 w g鏎. Model o nr 2000 to chyba XF-2000 i to tylko FM.

Pozdrawiam.
    pawomanhatan
    Level 14  
    Kolego SP5ANJ d逝go mi schodzi z napraw tego Alana, gdy jest to moje prywatne radio i nie mia貫m potrzeby go szybko usprawnia, a je郵i chodzi o samo trafo, to moje uszkodzone gdzie mi si zapodzia這 i nie mia貫m na razie na czym nawija nowe, a tych gotowych ze sklepu internetowego chcia貫m unikn望.
    Co do radia Stabo, to dok豉dnie model taki jak pisa貫m, czyli Stabo XM2000.
    Tutaj jego foto na kt鏎ym wyra幡ie wida, 瞠 pracuje w AM i FM ( cho tylko w 12 kana豉ch, ale to ju inna bajka ).

Czy kolego m鏬豚y mi powiedzie, czy gdy ostatnio nawija貫 to trafo do Alana 18, to czy robi貫 to identycznie jak mi wcze郾iej ( wy瞠j ) napisa貫?
    Jak wida moje do鈍iadczenia z pewnymi naprawami element闚 s na poziomie "raczkuj帷ym", ale z uwagi 瞠 radio jest moje chcia豚ym je zrobi jak najdok豉dniej ( nie koniecznie si 酥iesz帷 :) ), a przede wszystkim zdobywaj帷 przy tym nowe do鈍iadczenia :)
    Pozdrawiam
    bc211
    Level 30  
    Przyjrzyj si dobrze po 軼ie磬ach co mi si zdaje, 瞠 "middle" wt鏎nego jest N.C. Transformator podobnego Stabo XM-4012:

@ pierwotne
    1.a - wej軼ie AF m.cz.
    1.b - potencja zasilania AF Amp (w tym przyp. plus za陰czany przez "stra積ika kana堯w" RL601, ale mo瞠 by te minus, GND)

@ wt鏎ne
    2.a - plus zasilania AF Amp
    2.b - N.C. (opcja do g這郾ika)
    2.c - wyj軼ie zmodulowane zasilanie PA

Do Alana 18 trzeba b璠zie zrobi z tego autotransformator: po陰czy ze sob odczepy 2.a + 1.b
    ....i dalej analogicznie (wyjdzie z tego autotrafo takie jak by這, na 4 "wyj軼ia")

Link

Swoj drog
    pawomanhatan wrote:
    wpad這 mi w r璚e stare Stabo i my郵a貫m 瞠 uda mi si go wykorzysta
    pawomanhatan wrote:
    pracuje w AM i FM ( cho tylko w 12 kana豉ch, ale to ju inna bajka )
    g逝piego robota :D rozbebesza ca趾iem niez貫 Stabo z solidnej "stajni" Hans Kolbe & Co celem odzysku cz窷ci dla ratowania innego radia tylko dlatego, 瞠 ma 12 AM > to si robi "z pami璚i na piechotk" 40 am/fm o tym bia造m kablem co idzie do p. x:

Przekonaj mnie prosz, 瞠 warto zabi tak dobre radio dla innego radia: porz康ny kompletny ARW, prawdziwy N.B., prawdziwy kompresor dynamiki AM/FM, itd....a nawet na 100% g這wy nie dam ale roger-beep'a kiedy tam albo w czym podobnym widzia貫m
    pawomanhatan
    Level 14  
    Kolego nikt nie m闚i, 瞠 Alan jest tutaj lepszy od Stabo, tylko powiedz mi jak chcesz zrobi 40 kana堯w? Jest tam oryginalnie zamontowany 12-sto pozycyjny prze陰cznik kana堯w i nie da si fizycznie zmusi do innej pracy ( dzi瘯i za odpowied koledze HardTruck20 ). W豉郾ie kolega mi pisa, 瞠 kiedy pr鏏owa si upora z tym radiem na wszelkie mo磧iwe sposoby i tylko grzebanie przy syntezie dawa這 jakie konkretne zmiany, ale nie dawa這 oczekiwanych efekt闚, dlatego b璠zie mi niezmiernie mi這 je郵i mi powiesz jak robi podstawow 40-stk na tym niemieckim radiu...
    kriss51
    pawomanhatan wrote:
    Kolego nikt nie m闚i, 瞠 Alan jest tutaj lepszy od Stabo, tylko powiedz mi jak chcesz zrobi 40 kana堯w? Jest tam oryginalnie zamontowany 12-sto pozycyjny prze陰cznik kana堯w i nie da si fizycznie zmusi do innej pracy ( dzi瘯i za odpowied koledze HardTruck20 ). W豉郾ie kolega mi pisa, 瞠 kiedy pr鏏owa si upora z tym radiem na wszelkie mo磧iwe sposoby i tylko grzebanie przy syntezie dawa這 jakie konkretne zmiany, ale nie dawa這 oczekiwanych efekt闚, dlatego b璠zie mi niezmiernie mi這 je郵i mi powiesz jak robi podstawow 40-stk na tym niemieckim radiu...

Mam rozumie 瞠 prze陰cznik koduj帷y kana造 ma tylko 12 pozycji i dalej nie da si przekr璚i. Mo積a tylko w lewo i prawo 12 pozycji przekr璚a?

Tu jest podobny temat w kt鏎ym tak瞠 chodzi o syntezer LC7132 i zrobienie 40 kana堯w. Mo積a to nawet zrobi na licznikach bez prze陰cznika mechanicznego.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1136025.html
    pawomanhatan
    Level 14  
    Je郵i chodzi o sam prze陰cznik kana堯w to obraca si on dooko豉, ale gdy przekroczy ostatni 12 kana nast瘼nie od nowa wchodzi na 1 pozycj...
    M鏬豚y bardziej organoleptycznie mi opisa jak wygl康a豉 by taka przer鏏ka..?

Dodam, 瞠 zainstalowany tu syntezer, to PLL 02A.
    kriss51
    PLL 02A nie jest tym samym uk豉dem co LC7132, ale te jest programowany kodem BCD na wej軼iach od P0 do P8. Tam podejdzie ka盥y mechaniczny prze陰cznik kana堯w z innego radia koduj帷y w BCD tylko trzeba go odpowiednio pod陰czy. Jest tam 15 przewod闚. Tw鎩 prze陰cznik mo瞠 by w 鈔odku okrojony czyli nie posiada wszystkich styk闚, albo jest inaczej pod陰czony i prze陰cza tylko 12 kana堯w lub jest blokowany matryc diodow 瞠 dalej nie idzie. Trzeba mie schemat przynajmniej innego radia na tej samej syntezie i z 12-toma kana豉mi.
    pawomanhatan
    Level 14  
    A zapytam jeszcze troch inaczej... Gdzie na Elce znalaz貫m problem, w kt鏎ym kto chcia odblokowa jakiego niemieckiego Grundig'a ( nie pami皻am modelu ) z 12 kana豉mi w AM i kto si wypowiada, 瞠 mo積a uzyska na "sztywno" kana 19sty 陰cz帷 kt鏎e z wyprowadze do prze陰cznika kana堯w. Czy w moim przypadku by這 by to mo磧iwe?
    Szczerze mnie nawet taka opcja by zadowala豉, gdy radio zamontowa bym w autku mojego ojca, a z jego polotem do urz康ze elektronicznych, to pewnie u篡wa by jedynie ga趾i ON/OFF :)

P.S. Kto te gdzie pisa, 瞠 radio mo積a odblokowa, je郵i w FM-ie jest 40 kana堯w a ja dodam 瞠 w moim Stabo i na AM i na FM kana堯w jest 12.
    kriss51
    pawomanhatan wrote:
    A zapytam jeszcze troch inaczej... Gdzie na Elce znalaz貫m problem, w kt鏎ym kto chcia odblokowa jakiego niemieckiego Grundig'a ( nie pami皻am modelu ) z 12 kana豉mi w AM i kto si wypowiada, 瞠 mo積a uzyska na "sztywno" kana 19sty 陰cz帷 kt鏎e z wyprowadze do prze陰cznika kana堯w. Czy w moim przypadku by這 by to mo磧iwe?
    Szczerze mnie nawet taka opcja by zadowala豉, gdy radio zamontowa bym w autku mojego ojca, a z jego polotem do urz康ze elektronicznych, to pewnie u篡wa by jedynie ga趾i ON/OFF :)

P.S. Kto te gdzie pisa, 瞠 radio mo積a odblokowa, je郵i w FM-ie jest 40 kana堯w a ja dodam 瞠 w moim Stabo i na AM i na FM kana堯w jest 12.

Oczywi軼ie 瞠 jest taka opcja trzeba tylko odpowiednie piny pod陰czy do masy. Wy鈍ietlacz b璠zie te wy鈍ietla kana 19. Trzeba poszuka tabeli kodowania tej syntezy i ustawi zworkami na sztywno odpowiednie stany.
    pawomanhatan
    Level 14  
    Kolego a czy te "odpowiednie" piny mog znale潭 poprzez metod "pr鏏 i b喚d闚" zwieraj帷 je po kolei do masy i obserwuj帷 zachowanie wy鈍ietlacza ( ewentualnie cz瘰totliwo軼iomierza ), czy mog tym co ubi w radiu po drodze...?
    kriss51
    Mo積a i tak, ale w tym temacie jest podana tabela jakie stany trzeba ustali na pinach syntezy by uzyska odpowiedni kana. tylko przed tym zabiegiem najlepiej odlutowa istniej帷y prze陰cznik kana堯w.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2077081.html#9873657

Wynika z tego 瞠 aby mie 19 kana musisz ustawi wej軼ia od P0 do P8 odpowiednio
    001011001

Jedynka logiczna jest pod陰czana poprzez wy鈍ietlacz, a 0 trzeba zwork do masy pod陰cza.
    bc211
    Level 30  
    A widzisz a to jaka inna wersja no w豉郾ie mo瞠sz zrobi sobie szybk 19 albo te wymieni prze陰cznik
    pawomanhatan
    Level 14  
    A skoro temat ju tak mocno dr捫ymy, to powiedzcie mi jaki prze陰cznik kana堯w by si nadawa. Inny mechaniczny, kt鏎y mia by po prostu 40 przeskok闚 podczas obkr璚enia ga趾i o 360st, czy jeszcze jaki inny i ewentualnie gdzie najpro軼iej mog go dosta ( sklep, czy raczej z jakiego padaczka..? )
    kriss51
    pawomanhatan wrote:
    A skoro temat ju tak mocno dr捫ymy, to powiedzcie mi jaki prze陰cznik kana堯w by si nadawa. Inny mechaniczny, kt鏎y mia by po prostu 40 przeskok闚 podczas obkr璚enia ga趾i o 360st, czy jeszcze jaki inny i ewentualnie gdzie najpro軼iej mog go dosta ( sklep, czy raczej z jakiego padaczka..? )

Nadaj si wszystkie prze陰czniki z innych radyjek kt鏎e koduj 40 kana堯w oczywi軼ie chodzi o prze陰cznik koduj帷y BCD. Problemem jest p騧niej elektrycznie- mechanicznie go wstawi i po陰czy, by nie zrobi z radia jednej wielkiej paj璚zyny kabelk闚. Dla chc帷ego nic trudnego. Najlepiej wyci庵n望 jaki prze陰cznik z uszkodzonego radia i odpisa sobie piny maj帷 na uwadze typ syntezy w danym radiu i jego porty koduj帷e, bo nie wszystkie prze陰czniki maj tak samo u這穎ne wyprowadzenia, a doj嗆 do tego miernikiem jest trudne.
    pawomanhatan
    Level 14  
    Kolego kriss51 nie wiem kt鏎 z dr鏬 wybior dla tego radyjka ale jeszcze profilaktycznie zapytam o jedn rzecz... Czy w opisie, kt鏎y mi poda貫 do otrzymania "sztywnej" 19-stki dobrze rozumiem, 瞠 przy syntezie w miejscach gdzie jest stan logiczny 1, czyli po陰czony przez wy鈍ietlacz to ich nie ruszamy, a tylko stan zero 陰czymy do masy?
    I czy zwory do masy mog by puszczone bezpo鈔ednio, czy np. przez diod...?
    kriss51
    Dobrze rozumiesz, a zwory bezpo鈔ednio 陰czymy z mas tak jak to robi prze陰cznik. Sposob闚 na to jest wiele. Mo積a zostawi te 12 kana堯w i zrobi szybk 19. W takim wypadku trzeba zlokalizowa pin prze陰cznika kt鏎y jest pod陰czony do masy, zrobi przerw i na matrycy diodowej poda stany dla 19 kana逝 jak ju pisa貫m. Mo積a to zrobi na ma造m dwustanowym prze陰czniku.
    SP5ANJ
    Witam.

Wida, 瞠 kolega pawomanhatan jak detektyw chce doj嗆 do tego, wi璚 pozwol sobie na przedstawienie tabeli kod闚 do PLL-02A :

To powinno pom鏂 w wyja郾ieniu "prawid這wo軼i" i zale積o軼i w tym kodzie.
    Rozpatrujemy tu logiczne "1" o "0", gdzie :
    "0" - pin do masy/GND
    "1" - pin do plusa zasilania syntezera

Dodam jeszcze jak tego szuka (te pin-y) .

Pozdrawiam.
    pawomanhatan
    Level 14  
    Dzi瘯i kolego SP5ANJ, a wi璚 wynika z tego 瞠 ustawienia kolegi Kriss51 (001011001) s widocznie z innego syntezera, bo r騜ni si od tego z tej tabeli...
    Dzi jeszcze jak tylko znajd par minut to spr鏏uj zabra si za ten zabieg i opisz jakie s tego efekty :)
    bc211
    Level 30  
    pawomanhatan wrote:
    a wi璚 wynika z tego 瞠 ustawienia kolegi Kriss51 (001011001) s widocznie z innego syntezera, bo r騜ni si od tego z tej tabeli...
    NIE, to s liczby dla tego samego syntezera. Zaraz wyt逝macz Ci sk康 to wszystko si bierze, tylko napisz prosz jakie tam jest oznaczenie syntezy, bo co mi si zdaje 瞠 te liczby s b喚dne.
    pawomanhatan
    Level 14  
    Kolego na mojej syntezie widniej takie oznaczenia:

NIS 7645, PLL02A 75K

Tylko wyt逝macz mi kolego to, 瞠 je郵i obydwaj wcze郾iejsi koledzy podali mi kodowanie dla tej samej syntezy, dla tego samego kana逝 (19) to dlaczego te stany logiczne ( 0 i 1 ) si r騜ni...?

P.S. Na tej stronce Link w tabeli dla kana逝 19 jest jednak podany kod taki, jak wcze郾iej poda kolega Kriss51, czyli 001011001

P.S. 2 Od陰czy貫m teraz ca趾owicie prze陰cznik kana堯w i co mi si wydaje, 瞠 nawet je郵i problem uzyskania 19 kana逝 si rozwi捫e to nie b璠zie go wy鈍ietla wy鈍ietlacz, gdy jest on zespolony z prze陰cznikiem i nawet je郵i go wylutowa貫m z p造ty PCB to kana造 nadal s wy鈍ietlane w zale積o軼i od po這瞠nia prze陰cznika.