Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie ciśnienia w instalacji Vaillant VCwW 180 XEU

28 Wrz 2011 09:12 14583 9
  • Poziom 9  
    Witam, szukałem już w kilku wątkach, przeczytałem całą instrukcję i dalej nie mogę rozwiązać problemu. Mianowicie chcę zwiększyć ciśnienie w instalacji, ponieważ po odpowietrzeniu grzejników spadło dużo poniżej normy. W instrukcji jest tylko napisane, że jak ciśnienie spadnie, to trzeba uzupełnić stan wody, ale nigdzie nie ma napisane gdzie i jak to zrobić ;/ zawsze przy piecu powinno być jakieś pokrętło do regulacji ciśnienia, ale ja tam nic takiego nie widzę...
    Dla ułatwienia podaję temat, gdzie zamieszczona jest instrukcja do tego Vaillanta:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1304576.html

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
    Michał.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    W twoim piecu nie ma zaworu na dopuszczenie wody. Musisz uzupełnić wodę poprzez zawór zainstalowany na instalacji. Ten kocioł jest już pełnoletni, więc nie wieżę, aby nikt nie dolewał tej wody przez ok. 20 lat.
  • Poziom 9  
    Czyli rozumiem, że gdzieś przy grzejnikach jest zawór, którym mam uzupełnić wodę? Czy w inny sposób? Wodę na pewno ktoś uzupełniał, ale ja chciałem to zrobić sam, a facet od którego wynająłem mieszkanie, zawsze wzywał do takich rzeczy serwisanta i nie wie jak to zrobić.

EDIT: Ok, znalazłem ten zawór i dopompowałem wody do instalacji. Jednak został problem, o którym jeszcze nie mówiłem. Mianowicie, przed odpowietrzeniem grzejników, podczas pracy pieca ciśnienie stale rosło i doszło do 3barów, więc wyłączyłem wszystko i po kilkunastu minutach wróciło do prawidłowej pozycji między 1 a 2 bar. Myślałem, że to przez nieodpowietrzone grzejniki, więc odpowietrzyłem je, a następnie napełniłem wodą instalację do prawidłowego ciśnienia. Przed chwilą włączyłem ogrzewanie i ciśnienie na piecu znów zaczęło rosnąć ponad normę w czasie ogrzewania. W domu przy piecu Ulrich mam taki okrągły pojemnik ciśnieniowy i on mi reguluje wartość ciśnienia, ale tu nic takiego nie widzę... Czy to prawidłowa reakcja? Czy coś jest zepsute?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Trzeba uzupełnić, a raczej napełnić ciśnienie azotu w naczyniu przeponowym. Prawidłowe ciśnienie, to ciśnienie wynikające z wysokości statycznej instalacji c.o. + 0,2 bar, ale nie mniej niż 0,75 bar. Fabrycznie jest napełniane na 0,75 bar.
    Sposób wykonania był niedawno opisany.

Dodano po 3 [minuty]:

Prostokątne naczynie jest na plecach kotła, częściowo przysłonięte blachami.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, a czy jestem w stanie to zrobić sam? Jak to się napełnia, azotem, czy muszę coś do tego zakupić? Przepraszam, może to głupie pytania, ale kompletnie się na tym nie znam. Przejrzałem kilka tematów i widzę, że należy to zrobić na spuszczonej wodzie z instalacji. Ale w jaki sposób (może nie znalazłem odpowiedniego tematu) i skąd będę wiedział, że ciśnienie w tym naczyniu jest już prawidłowe? Mam normalnie napompować to pompką z manometrem tak jak znalazłem w jednym temacie?

W instrukcji znalazłem umiejscowienie Naczynia wzbiorczo-przeponowego i zaworu uzupełniania azotu.:

Zawór wygląda tak:

I co teraz mam z tym zrobić? To jest to naczynie o którym mowa?
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    To na zdjęciu to odpowietrznik.
    Naczynie ma ok. 40*40 cm i gr. 8-10 cm. Jest czerwone, ew. szare.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Może to zbyt śmiały wniosek, ale myślę że kolega sobie z tym nie poradzi. Taką tezę stawiam na podstawie jego ostatniego postu. Rozsądniej będzie zaprosić serwisanta. Sposób napełniania naczynia przeponowego był tutaj wałkowany już setki razy, więc wystarczy poszukać.
  • Poziom 9  
    Ta podpowiedź dużo mi pomogła :) Znalazłem metalowe, okrągłe naczynie, które z góry jest szare a z dołu czerwone i ma wentyl samochodowy :)
    Proszę mi jeszcze powiedzieć czy to rzeczywiście to:
    1) zdjęcie z góry pieca:

2) zdjęcie z dołu z widocznym wentylem:

Proszę mi jeszcze w skrócie powiedzieć czy mam zrobić dokładnie to co napisane było w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic938268.html ?

Cytat:
    1. Zamknąć zawory przy kotle tak aby umożliwić opróżnienie samego kotła wraz z naczyniem, bez opróżniania instalacji.
    2. Opróżnić kocioł zaworem spustowym lub w razie konieczności zaworem np. bezpieczeństwa.
    3. Pozostawić zawór spustowy otwarty.
    4. Manometrem np. samochodowym sprawdzić ciśnienie w naczyniu.
    5. W razie braku odpowiedniego ciśnienia należy koniecznie wymienić zaworek i uzupełnić ciśnienie pompką samochodową lub kompresorem.
    6. Zamknąć zawór spustowy, otworzyć wcześniej zamknięte zawory oraz uzupełnić instalacje wodą.
    7. Odpowietrzyć pompy oraz cały układ grzewczy.

Dodano po 6 [minuty]:

@ serwisant73, kiedyś napełniałem już naczynie przeponowe(nie wiedziałem tylko, że to się tak nazywa) tylko, że w nowszym piecu Ulricha i miałem je zaraz przy kotle, a tego tutaj po prostu nie mogłem znaleźć i instrukcja wprowadziła mnie w błąd, bo odpowietrznik nazwała naczyniem przeponowym. Też wydawało mi się, że to nie to, bo przecież to naczynie musi być dużo większe.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    To jest to, chociaż w tym typie, fabrycznie montowane były bardziej kwadratowe.

Zrobić jak w cytacie, z tym że, wymiana zaworka jest konieczna gdy nie da się naczynia napełnić, lub po napełnieniu jest nieszczelny.
    W trakcie napełniania naczynia prawdopodobnie z otwartego zaworu spustowego wycieknie kilka litrów wody.
    Pomiar ciśnienia w naczyniu jest miarodajny, gdy woda przestanie już wyciekać.
    Sprawdzić czy wewn. kapturka jest malutka uszczelka i po napełnieniu moco go dokręcić.
    Ciśnienie napełaniania instalacji 0,2-0,5 bar (w zależności od pojemności instalacji) powyżej ciśnienia w naczyniu, min. 1,0 bar.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za cenne wskazówki, postaram się to zrobić to w niedzielę, bo dziś wyjeżdżam i dam znać czy się udało i czy problemy z ciśnieniem ustały :)