Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mozilla Firefox 7 z poprawionym problemem zużycia pamięci

lukasker 28 Wrz 2011 09:15 4414 15
  • Mozilla Firefox 7 z poprawionym problemem zużycia pamięciZgodnie z nowym dynamicznym planem wydawniczym, sześć tygodni po wersji Firefox 6, wreszcie wyszła stabilna wersja przeglądarki Mozilla Firefox 7, naprawiająca największa bolączkę liska, czyli problem z dużym zużyciem pamięci.

Najnowsza wersja Firefox 7 ma mieć o 50% mniejsze zużycie pamięci. Poprawiono także akcelerację sprzętowa, Firefox Sync, interfejs użytkownika, stabilność i bezpieczeństwo. Według Mozilli ta wersja to duży update w stosunku do wersji 5 i 6. Update można zrobić poprzez przeglądarkę lub ściągając z strony Mozilli w źródle.

Źródło

Fajne! Ranking DIY
  • #2 28 Wrz 2011 10:37
    wariato
    Poziom 43  

Nie korzystam z Firefoxa ale faktycznie zużycie pamięci przy tej przeglądarce było wręcz kosmiczne. Zastanawiam się też czy poprawiono problem z którymś dodatkiem czy wtyczką która obciążała również procesor podczas jej uruchomienia. Jak się nie mylę przeważnie we Flash'ach robiła "zmulenie" komputera.

• #3 28 Wrz 2011 10:53
    Christophorus
    Poziom 42  

Kilkadziesiąt minut temu zainstalowałem "siódemkę". Początkowe obciążenie pamięci faktycznie niższe niż w przypadku wersji szóstej. Jednak po kilkudziesięciu minutach przeglądania stron internetowych w tym odtwarzanie filmów z "Youtube" dla testów obciążenia pamięci RAM, obciążenie pamięci RAM przez Firefox'a 7 jest podobne do obciążenia przez Firefox'a 6. Pamięć RAM nie jest nawet zwalniana po zamknięciu wcześniej otwartych otwartych zakładek. Generalnie poprawy nie widzę, ale może być to spowodowane konfiguracją sprzętowo programową mojego komputera. Gdyby nie dość dobre blokowanie reklam w Firefoksie już dawno bym zmienił przeglądarkę na inną.

• #4 28 Wrz 2011 11:46
    daavid117
    Poziom 42  

wariato napisał:
    Jak się nie mylę przeważnie we Flash'ach robiła "zmulenie" komputera.
    Cały Plugin Container "wciąga" często więcej niż cały Firefox. Ja dalej siedzę na 3.6.22 i jakoś nie widzę sensu przesiadki na coś wyżej. Na laptopie na próbę zainstalowałem FF6 i po 10 minutach szukałem instalki FF3. Po wszystkich update FF3 jest wybitnie stabilny, pamięciożerny i szybki. Przy otwartych kilkunastu zakładkach łączne użycie RAM'u przez FF i Plugin Container wynosi nawet 800 - 900MB. Ja się jednak tym nie przejmuję, bo wszystko jest stabilne i nigdy problemów z wyświetleniem czegokolwiek nie mam.

• #5 28 Wrz 2011 12:13
    Syntax
    Poziom 14  

Zrobiłem mały test: 10 zakładek z różną zawartością w FF6.0 zajęło mi ~200MB ,
    po aktualizacji i otwarciu tych samych zakładek zajętość pamięci ~150MB więc na pierwszy rzut oka wygląda na bardziej pamięcio-oszczędny.

• #6 28 Wrz 2011 13:14
    229071
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 28 Wrz 2011 13:19
    markovip
    Poziom 34  

Przeważnie pracuję z włączonymi 25-50 zakładkami.
    Przy 25 włączonych zakładkach:
    Firefox 6 - 473MB Plugin Container - 69MB
    Firefox 7 - 321MB Plugin Container - 150MB

Sprzęt:
    Pamięć zadeklarowana 8GB, fizyczna 4GB.

• #8 28 Wrz 2011 13:48
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Christophorus napisał:
    dość dobre blokowanie reklam w Firefoksie
    Używam Opery od zarania dziejów i również reklam nie widuję. Więc jednak jest jakaś alternatywa, szczególnie, że "blokowanie reklam w Firefoksie jest dość dobre" czyli nie najlepsze. Kogo intere zużycie pamięci gdy jest jej od 4GB wzwyż. Zadowolony użytkownik Opery pozdrawia sfrustrowanych użyszkodników Rdzawego Liska. :P

• #9 28 Wrz 2011 14:17
    _Arecki_
    Poziom 15  

Ostatnio zauważyłem właśnie problem bardzo dużego zużycia pamięci przez FF5.
    Otwarcie samej przeglądarki (z blank page) ~100MB :/
    Otwarcie jednej z popularnych stron dodatkowe ~80MB. Masakra jakaś.
    Co ciekawsze (jak ktoś to już wcześniej zauważył) zamknięcie danej strony nie zwalnia pamięci.
    Po 10-cio krotnym otwarciu i zamknięciu cały czas tej samej strony (używając tylko jednej zakładki do tego celu) FF5 zżerał już ponad 500MB.

Od razu ściągnąłem najnowszą dostępną wersję opery. Zużycie pamięci było podobne.
    Zostałem przy FF z powodu łatwego blokowania reklam.

Mam nadzieję, że ta najnowsza wersja poprawia bardziej gospodarowanie pamięcią niż FF5.

PS.
    Testy robiłem na lapku z 2GB ramu i vistą

• #10 28 Wrz 2011 14:53
    tacman
    Poziom 16  

Przecież można prócz ramu wymiienić cały komputer na maszynę ze stoma rdzeniami. Pytanie tylko, w którą stronę to idzie. Do przeglądania internetu 8GB Ramu i 4 rdzenie? Tak dla przykładu. Masakra jakaś. Niedługo telefon komórkowy będzie miał 10 rdzeni bo nie będzie można porozmawiać z ukochaną osoą pokój obok.
    Świat oszalał.

Kiedyś optymalizowano kod i zużycie zasobów. Teraz optymalizuje się ilość rdzeni lub ilość ramu. Znaczy dokłąda się bo po co zoptymalizować kod.

• #11 28 Wrz 2011 15:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 28 Wrz 2011 16:26
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

mietek300 napisał:
    Ciekawe kiedy w końcu zrobią wersję 64 bitową tej przeglądarki.
    Kiedyś będą musieli jak tak dalej będzie zjadał chętnie pamięć aby mu umożliwić to jeszcze bardziej :D

• #13 28 Wrz 2011 17:08
    gbd.reg
    Poziom 21  

Procesor AMD Duron 850 MHz, 512MB pamięci ram, grafika Radeon 9250 SE, Firefox 7 chodzi lepiej niż Opera lub Chrome, nawet przy otwartych 15 zakładkach. Jedyna optymalizacja z mojej strony to zainstalowanie w przeglądarce flash blocka, żeby flash się domyślnie nie ładował gdy mi go nie potrzeba. No i dobre zarządzanie samym komputerem/Windowsem (sam komputer uruchamia się 19 sekund, wiele najnowszych kompów z siódemką takiego rezultatu nie osiąga). Mam oprócz tego laptopa z siódemką, i3, 4GB ram i grafiką zintegrowaną od NVidii, do prac takich na co dzień są porównywalne, oczywiście laptop szybciej radzi sobie z konwersją filmów i innymi zadaniami pamięcio- i procesorożernymi.

A! zużycie RAMu na tym starszym kompie przez FF7 wynosi 150-250MB + 30MB na plugin container. Na laptopie 150-350 + 30-40MB plugin container. Myślę, że FF dysponuje ramem w zależności od tego ile go ogólnie/wolnego jest i stara się zbytnio nie zmulić całego kompa.

• #14 28 Wrz 2011 17:47
    markovip
    Poziom 34  

Racja! Ja mam zadeklarowane 8GB pamięci, więc nie będę ubolewał, że przeglądarka zżera 350MB.
    Za to cenię sobie szybkość działania. Nie wszystkie przeglądarki są w stanie zrobić 50 petycji jednej stronie, a przy łączu internetowym 50 i niedługo 100Mbps mogę sobie na takie coś pozwolić...

Do tego Firefox Sync działa dużo lepiej niż u innych przeglądarek. Jest to na prawdę świetnym rozwiązaniem, bo biuro mam nadal przy sobie nawet jak wyjdę z domu.

Nie łudźcie się, że komputery sprzed 5-8 lat nadążają za technologią, i to wina softwarowa. Kiedyś na youtube nie można było obejrzeć filmów 1080p lub 3D - nie było youtuba...
    Chcecie wsiąść do pociągu technologicznego? Możecie się "zaktualizować", a możecie postać na peronie...

• #15 28 Wrz 2011 19:49
    skynet_2
    Poziom 26  

Co do argumentów że firefox nie zwalnia pamięci, mały test:
    [informację o ilości pamięci wyłączyłem bo to nie jest istotne]

Również sam firefox dostarcza sporo informacji
    about:cache
    about:memory
    about:telemetry addon

_edit: Poza tym lubię mieć taki użyteczny bajer w przeglądarce :D

• #16 30 Wrz 2011 11:23
    dcr
    Poziom 16  

A niech sobie pobiera tą pamięć. Obecne komputery mają nieraz tyle pamięci RAM ile parę lat temu miały dyski w Laptopach :D
    Tylko niech gospodaruje racjonalnie tym, co pochłania ...
    Używam na co dzień Operę i SeaMonkey w wersjach portable.