Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słupsk - jaka antena do DVB-T?

28 Wrz 2011 10:35 9094 28
  • Poziom 11  
    Witam. Mieszkam w Słupsku, nadajnik DVB-T mam w Koszalinie/Gołogóra o mocy 100kW. Jest to około 60km w linii prostej. Mieszkam w bloku na czwartym piętrze, sygnału nie zasłania mi inny blok. Antenę chcę zamontować na balkonie. Jaka antena będzie najlepsza do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej? Czy taka będzie dobra ze względu na węższy zakres od szerokopasmowej anteny siatkowej? http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm. I czy starczy taka bez wzmacniacza ale dobrze nakierowana na nadajnik? A jeśli ze wzmacniaczem to czy nie będzie wyłapywał za dużo śmieci? Proszę o odpowiedź.
  • Moderator
    A sprawdzałeś odbiór na posiadanej antenie z Lęborka?
  • Poziom 11  
    Generalnie to sprawdzałem wczoraj na ręcznie robionej antence kierunkowej sygnał z Koszalina ale nie złapałem nic. Co prawda nadajnik z Lęborka jest nieco bliżej ale nadaje 10 razy słabszy sygnał no i mieszkam z drugiej strony miasta a więc mam sporo przeszkód po drodze. Tak więc pozostaje Koszalin. Ponawiam pytanie, jaka antena najlepsza?
  • Moderator
    Podaj pozycję, w zależności od miejsca w Słupsku może być różnie....

Stosowanie szerokopasmowych wzmacniaczy w mieście to samobójstwo....
  • Poziom 11  
    Osiedle Piastów, ulica Braci Gierymskich
  • Moderator
    Niezłe blokowisko.
    Sygnały Lęborka i Gołogóry sa podobne. Powinna wystarczyć dobra kierunkowa Yaga lub porządny ATX.
    Jezeli jakikolwiek wzmacniacz to tylko selektywny z uwagi na "zagajnik" BTS-ów komórkowych w bezpośrednim sąsiedztwie.
    Masz dostęp do dachu? Jak odbierasz POLSAT i TVP2 z Gołogóry..?
  • Poziom 11  
    TVP1 i TVP2 mam z kablówki w podstawowym pakiecie a Polsat do tej pory odbierałem z wieży na Banacha w Słupsku.
    Sygnały z Lęborka i Gołogóry podobne? Z tego co mi wiadomo to Gołogóra 100kW a Lębork 10kW.
  • Poziom 39  
  • Specjalista Sieci, Internet
    mspider86 napisał:
    Mieszkam w Słupsku, nadajnik DVB-T mam w Koszalinie/Gołogóra o mocy 100kW. Jest to około 60km w linii prostej. Mieszkam w bloku na czwartym piętrze, sygnału nie zasłania mi inny blok. Antenę chcę zamontować na balkonie. (...) I czy starczy taka bez wzmacniacza ale dobrze nakierowana na nadajnik?

Przy tej odległości i dobrym profilu terenu (Link) powinna być duża szansa na odbiór antenę pasywną. Pozostaje kwestia zakłóceń, co przy montażu anten na balkonie bywa dość częstym problemem, ale to się okaże po uruchomieniu instalacji.

mspider86 napisał:
    Generalnie to sprawdzałem wczoraj na ręcznie robionej antence kierunkowej sygnał z Koszalina ale nie złapałem nic.

jaka to była antena? Jesteś pewny, że jest działająca? Miałeś jakieś ślady odbioru analogów z Koszalina: Polsatu na k40 czy TVP2 na k23?
    60km to już spora odległość na prostą antenę pasywną.

mspider86 napisał:
    Czy taka będzie dobra ze względu na węższy zakres od szerokopasmowej anteny siatkowej?

węższy zakres - czego?

Generalnie, to ta antena ma słabsze parametry od przeciętnej 'siatki'.

mspider86 napisał:
    Jaka antena będzie najlepsza do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Pytanie analogiczne do - "jaki jest najlepszy samochód". Odpowiedź - taki, jaki się najbardziej podoba...:D

A poważniej, w twoim przypadku - taka, która ma jak największy zysk i najlepszą kierunkowość. Ideałem mogłaby tu być przykładowo taka: Link. Ale są i inne, o niewiele słabszych parametrach, a z bardziej akceptowalną ceną.
  • Moderator
    A ja powtarzam pytania:
    - czy masz dostęp do dachu?
    - jeżeli nie, to na która stronę masz balkon/widoczność z okna, czy masz otwartą przestrzeń.

W Twojej okolicy sygnały Lęborka są słabsze około 4 dB od Gołogóry mimo takich dysproporcji mocy.
    Na Piłsudskiego przy Kościele Św. Maksymiliana Lębork k.45 wychodzi na około 57 dB [E], Gołogóra k.47 na około 61 dB . Pomiar na 10ciu metrach z uwzględnieniem poprawek, analizator R&S.
  • Poziom 11  
    Czyli tak jak mówiłem, bliżej mi do Gołogóry. Dostępu do dachu nie mam a balkon mam akurat ze strony gołogóry i nic nie zasłania w tamtą stronę sygnału.
  • Moderator
    Pozostaje się wyposażyć w antenę i dokonać testów. Na początek zacznij od tej która wymieniłeś na wstępie i nie zakładaj wzmacniacza. Ustaw antenę na najlepszy odbiór analogowy TVP2 i POLSATU - kanały 23 i 40.
    Potem dekoder albo odbiornik przestawić na cyfrę, ustawić kanał 47 i kręcić POWOLI antena na max jakości sygnału.
    Uwaga; wskaźniki w dekoderze działają bardzo powoli, minimalny czas obserwacji wskaźnika to 4 sekundy.
    Jeżeli odbierzesz Polsat to odbierzesz DVB.
  • Poziom 11  
    W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak kupić antenę i próbować. Taka 16 elementowa wystarczy czy szukać czegoś bardziej złożonego?
  • Moderator
    To zależy czy masz to cudo gdzie powiesić. Balkon zapewne nie jest duży, antena nie powinna być za blisko muru jak i balustrady, dobrze jest ja nieco oddalić id wszelkich konstrukcji. Antena większa to antena dłuższa i wymagająca lepszego mocowania. A mocowanie trzeba zrobić solidne, by się komuś ta antena nie zwaliła się na głowę.

Większa antena to droższa antena, z tego co wiem to w Słupsku na Banacha ma być postawiony nadajnik "doświetlający" MUX-y cyfrowe, jak go postawia to będziesz odbierał na przysłowiowym gwoździu w gniazdku.

Celowo odradzałem instalowane anten z wzmacniaczem z uwagi na ten właśnie nadajnik. Obecnie nadaje tam TVP2 z mocą 15 kW - to bardzo duża moc jak na centrum miasta - oraz POLSAT na kanale 34.
    Te nadajniki stoją od Ciebie w odległości mniejszej niż 2 km, czyli każdy wzmacniacz w każdej antenie musi być przesterowany. MUX2 z Gołogóry to kanał 47 czyli bardzo blisko kanału TVP2 z Banacha. Dlatego instalacja powinna być tak zrobiona, by była zamontowana w miejscu gdzie sygnał z Banacha jest najsłabszy. Jeżeli masz balkon od zachodu czy południa to należy ten fakt wykorzystać.
  • Poziom 10  
    Podłączę sie pod temat,jako ze tez ze Słupska.

Drodzy koledzy mieszkam na Sołdka przede mną Mcdonald i kierunek na Real lekko po lewej wiatraki w Łosinie. Dałbym rade z pokojówka o wzmocnieniu 40dB ? Czy zostaje mi tylko kierunkowa? Ze wzmacniaczem czy bez i jaka?

p.s
    Z tą pokojówką to wyczytałem że komuś to działa,ale ile w tym prawdy...
  • Moderator
    Jak nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział.
    W zasadzie masz podobnie jak kolega powyżej. Gotowych recept nie ma.
    Dookoła masz blokowisko, wszystko zależy co masz na kierunku Gołogóry lub Chwaszczyna.
  • Poziom 10  
    Witam mam pytanie mieszkam w Słupsku posiadam antenę TV na usb i antenę mini (patykową) załączoną do zestawu. na częstotliwościach 666,000 Mhz (Skórowo) i 682,000 Mhz (Kołogóra) program pokazuje 100 % moc sygnału i 80%jakość, niestety nie znajduje ani jednego kanał. Prosił bym o sugestie jaka może być przyczyna. Czy antena jest zbyt słaba czy karta jest uszkodzona, dodam że karta jest nowa zakupiona w sklepie komputerowym. z góry dziękuje za pomoc
  • Moderator
    W Słupsku nie odbierzesz DVB na żadnej "patykowej" antenie.
    Tylko antena zewnętrzna i bez wzmacniacza, jeżeli mieszkasz bliżej niż 2 km od Banacha.

Wskazania siły i jakości sygnału w dekoderach USB to niewiarygodne wskazania.
    A sam dekoder potrafi odebrać MPEG4? Sprawdzałeś tam gdzie to możliwe...?
  • Poziom 10  
    Tam karta ma możliwość odbioru MPEG2 i MPEG4

Dodano po 5 [minuty]:

Dotyczy właśnie Banacha
  • Moderator
    Pod nadajnikiem na Banacha nic nie odbierzesz na takim sprzęcie....
  • Poziom 10  
    Ja ostanio sprawdzalem,bo porzyczylem karte DVBT na usb.
    Na Sołdka działa, takze w tych rejonach na wyzszych pietrach da sie odebrac caly pakiet gologory. Czasami przytnie,ale da sie ogladać. Robilem to na antenie "patykowej".
  • Poziom 14  
    Mieszkam przy drodze na Ustkę na początku włynkówka (okolice ogródków działkowych).
    Na mapach z internetu wzdłuż drogi jest biała dziura bez sygnału.
    Na aktywnej siatkówce nakierowanej w stronę banacha mam średni polsat, gorszą dwójkę i zaśnieżoną jedynkę.
    Z którego nadajnika mam szanse coś złapać i czy używać anten aktywnych czy pasywnych, bo nie wiem, czy w takiej odległości wieża ze Słupska jeszcze zagłusza?
  • Moderator
    Nadajnik z Banacha już nie powinien być tak dokuczliwy. Górka w okolicach Grunwaldzkiej robi swoje. Co nie znaczy ze można go ignorować.
    To TVP1 odbierasz na jakim kanale? 10tym czy 8mym w polaryzacji pionowej?
    Jeżeli na 10tym to jutro sygnał zniknie i już się nie pojawi... ;)

Podaj swoja pozycje najlepiej z Earth Google, jak wiesz teren do płaskich nie należy. W zależności od miejsca może być bardzo różnie z sygnałami.
  • Poziom 14  
    Pozycja poszła na PW.
    To jest dom teściów i dopiero w weekend mogę sprawdzić kanał, ale jak piszesz, dowiemy sie szybciej bez sprawdzania.
    O ile dobrze zrozumiałem Twoje wpisy, to Polsat i TVP2 są z Banacha?
    Wiadomo, kiedy Banacha przełączą na DVB-T?

Dopisano:
    Sprawdziłem na dvb map profile terenu. I z Gołogóry i ze Skórowa mam garb
    przecinający widoczność na ostatnich kilometrach przed domem.
    Coś da się zdziałać?
  • Moderator
    Sorki za opóźnienie ale miałem trochę "zajęć domowych" a dodatkowo zapuściłem "wici" u tych co maja bardziej aktualne wyniki pomiarów w Słupsku i okolicach. Moje są z 2005 roku a to trochę dawno.

Po pierwsze nie podejmuję się ustalenia jaka antenę założyć i z którego kierunku odbierać.
    Do czasu uruchomienia "doświetlaczy' na Banacha masz do wyboru albo Gołogórę albo Skórowo. Ja bym najpierw dokonał testów możliwie prostą i dość kierunkową anteną, a w zależności od wyników dobrał odpowiedni sprzęt.
    Jak uruchamiam takie instalacje, to do takich porównań stosuję dwie anteny:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-69_A1112.htm oraz:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-69_A1112.htm
    Oczywiście antena wyłącznie pasywna.

I tak jak sam zauważyłeś: teren jest taki jaki jest, widoczności optycznej nadajników nie ma. W miarę stabilny sygnał masz na około 20tu metrach nad ziemią, ale na takie wysokości instalacji nie ma co liczyć.

Najpierw testy na kierunku Gołogóry i Skórowa (do Skórowa jest o połowę bliżej i trasa o podobnym kształcie), w zależności od wyników kolejne kroki.

Skórowo:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=93
    Gołogóra:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=90
  • Poziom 9  
    Witam.

Chciałbym się podpiąć pod temat.

Mianowicie mam problem z doborem anteny.

Mieszkam na 2 piętrze na ul. Stary Rynek ( jest to blok na przeciwko starego kina milenium, gdzie znajduje się odział ING, piekarnia DOMIN oraz Cepelia). Okna mam od północy oraz od południa wraz z dużym balkonem.

Od nadajnika na banacha mam 3 km po linii prostej.

Natomiast sygnał chce ściągać z Gołogóra/Koszalin

Antenę zamierzam skierować od strony południowej (balkon), lecz ten blok jest w postaci podkowy i od podwórka jest sporo bloków.

Antena ze wzmacniaczem czy bez ?
    Co sądzicie o filtrach LTE ? ( to prawda czy ściema) ?

Proszę o doradzenie anteny, która będzie spisywać się najlepiej:
    (jeśli można to poproszę konkretne aukcje z modelami na allegro)

Ja zastanawiałem się nad takimi:

1) allegro.pl/antena-dvb-t-apache-kierunkowa-ax1000-ax900-hit-i4894832744.html

2) allegro.pl/antena-dvb-t-opticum-ax900-lte-do120km-34db-na-2tv-i4808337024.html

3) allegro.pl/antena-tv-telmor-asr-classic-p20-max-hd-dvb-t-ntc-i4799425492.html

pozdrawiam i czekam na rady Smile
  • Moderator
    1. O wzmacniaczu zapomnij, za blisko nadajnika na Banacha.
    2. Z LTE jest tak, jak z kadzidłem dla umarłego. Jak na razie nigdzie w Polsce nie działa LTE na kanałach 61-69 i zapewne nie będzie. Ale jak masz do wyboru dwie anteny w podobnej cenie to lepiej wziąć antenę z tłumieniem LTE.
    Linki do alledrogo nie są mile widziane ale dwie pierwsze anteny są bardzo podobne, można użyć pod warunkiem braku wzmacniacza. Ostatnia odpada z uwagi na zawarty wzmacniacz.
    3. Generalnie odbiór w Słupsku MUX1 i 2 jest mocno utrudniony i wielu ma z tym poważne problemy. Trudno jest wskazać jaką antenę zastosować, ale należy przyjąć założenie że poszukujemy anteny o bardzo wąskiej charakterystyce, dość dużym (ale bez przesady) zysku i stosunkowo niewielkich wymiarach. Do tego każdą antenę dobiera się do wskazanej lokalizacji. Wcale nie jest powiedziane, że najlepszy sygnał będziesz miał z Gołogóry. Jesteś bowiem w zasięgu trzech bardzo odległych (niestety) nadajników - o Banacha nie wspomnę, bo należy go traktować jako nadajnik zakłócający. Do tego w warunkach zabudowy miejskiej nie ma prostych reguł.

Wszystkie trzy anteny jakie proponujesz maja zbyt szeroka wiązkę przednią, co przy obecności nadajnika na Banacha ma podstawowe znaczenie. Bez eksperymentów i testów się nie obędzie a z tego co przypuszczam nie masz dostępu do dachu. Antena na 2gim pietrze w centrum Słupska to bardzo nisko, za nisko by był stabilny odbiór na antenie balkonowej.

Czy w budynku jest jakaś antena zbiorcza? Może wymóc na właścicielu budynku wykonanie - zgodnie z obowiązkiem wynikającym z Prawa Budowlanego i Prawa Lokalowego - odpowiedniej instalacji antenowej.
    I jeżeli administracja stwierdzi "że masz iść do kablówki" to poproś to na piśmie i natychmiast idź z tym do Prokuratury Rejonowej. Jest to złamanie przepisów co najmniej trzech Ustaw o Konstytucji nie wspominając.

Sukcesów.
  • Poziom 9  
    Niestety nie mamy wspólnej anteny zbiorczej.

Antena Telmor IQ ze wzmacniaczem inteligentnym rozwiązała mój problem :)
    Na kanale 47 (koszalin-gołogóra) mam jakość na 100% oraz siłę sygnału 94%

Jestem bardzo zadowolony z tej anteny i śmiało mogę ją polecić każdemu :)
    Zdaje egzamin w trudnych warunkach.

Inna sprawa, ze rozgałęźnik nieco obniża sygnał na drugim odbiorniku
    Na drugim odbiorniku jakość jest w granicach 80-95% natomiast siła 65%

Zastanawiam się jak działa rozgałęźnik aktywny np. z firmy telmor, czy udałoby się zredukować tą stratę.

pozdrawiam :)
  • Użytkownik usunął konto