Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego

Jareen 28 Sep 2011 15:15 8390 5
 • Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego
  Chciałem się wam pochwalić moim nowym dziełem, jednym z wielu w te wakacje wykonanym celem spożytkowania urlopu.

  Ogarniając warsztat samochodowy, aby zostawić w nim jako taki porządek natrafiłem na kawałek gęstej, mocnej, ok 30-letniej cynkowanej siatki ze sprzętu rolniczego. Koncepcja głośników skrystalizowała się błyskawicznie, uwzględniając dostępne pod ręką elementy zabrałem się za realizację.

  ZAŁOŻENIA i WYKONANIE:
  Przycięte dwa arkusze siatki po zwinięciu w rulony miały zmieścić wewnątrz doskonale wszystkim znane wkłady głośnikowe z telewizorów marki philips - tani hit z serwisów aukcyjnych. Kiedyś okazyjnie kupiłem parę sztuk przy cenie jednostkowej 3zł. Samo cięcie siatki nie przysporzyło wielu problemów, gorzej było ze zwinięciem tego w rurki i złączeniu. Próbowałem spawać, jednak migomat nawet na minimalnej mocy przepalał siatkę. Z pomocą przyszły 2 pary listew z podłużnymi otworami oraz 2 puszki po farbie celem nadania kształtu. Listwy początkowo złączone były ze sobą za pomocą śrub (aby nadać kształt i aby siatka nie "uciekła" spomiędzy nich) następnie znitowane. Po usunięciu śrub pomocniczych i pomalowaniu sprawa miała się tak:

  Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego
  Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego  PRZETWORNIKI:
  Jak na te głośniki telewizorowe przystało - gra to całkiem nieźle, ale szału nie ma. Oprócz basu brakowało nieco pasma z góry. Od lat walały mi się małe głośniki superwysokotonowe z jakiegoś samochodu z zestawu 3 drożnego z przodu. Po odpowiednim stłumieniu nadały się bardzo dobrze, całość zagrała "akceptowalnie". Do paneli głośnikowych przykleiłem po jednym arkuszu koca głośnikowego z wyciętymi otworami - zabieg ten miał sprawić, aby cała kolumna była nieprześwitująca oraz aby zwiększyć kontrastowość samej siatki. Po zwinięciu całości w rulon i wsunięciu w wykonane wcześniej rury przymocowałem za pomocą opasek zaciskowych do płaskowników ściskających siatkę - inne rozwiązanie nie przychodziło mi do głowy. Całość jest solidna, koc wewnątrz dodatkowo tłumi rezonanse siatki i nie dopuszcza do ew. obijania się o nią grających głośników.

  Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego

  WYKOŃCZENIE:
  Krawędzie cylindrów wykończyłem gumowym profilem w oryginale służącym do zabezpieczania krawędzi drzwi samochodu przed obijaniem. Na górze zaślepki pozyskane z akcesoriów meblowych. W zanadrzu posiadałem jeszcze 2 szt. czarnych słupków kupionych kiedyś w OBI w innym celu. Słupki wreszcie na coś się przydały. Obecnie brakuje tylko odpowiednich podstaw - to co widać to przykręcone na odwrót podstawy głośników kina domowego sony - celem zrobienia zdjęć. W wolnej chwili będą dorobione identyczne. Całość prezentuje się bardzo ładnie, jest proporcjonalna i na myśl przywodzi design B&O lub apple. W połączeniu z subwooferem Canton jest bardzo dobrze.

  Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego Ciekawe kolumny / satelity a'la Bang&Olufsen, coś z niczego


  Dziękuję za przeczytanie, mile widziane uwagi i sugestie :)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Jareen
  Level 21  
  Offline 
  Hobby: audio domowe, w tym DIY. Co nieco pomogę także przy samochodach (grupa VAG)
  Jareen wrote 648 posts with rating 228, helped 17 times. Live in city Lublin. Been with us since 2004 year.
 • #2
  miku210
  Level 26  
  Co do wyglądu, to dla mnie przypomina kształt tanich zestawów kina domowego. Ale jeżeli się tobie podoba...
  Możesz powiedzieć coś więcej o zastosowanych głośnikach?
 • #3
  MasterM16
  Level 10  
  Fajny sprzęcik.
  Wiem że prawie wszystko miałeś pod ręką ale ile by to wyszło?
  Taki wstępny kosztorys byśmy chcieli:D
 • #4
  Jareen
  Level 21  
  Kolego MasterM16 - generalnie ciężko mi dokładnie wycenić ową konstrukcję. Mnie ona wyniosła tyle, co głośniki i słupki w podstawkach oraz zaślepki na górze, czyli powiedzmy 6+28+2zł=36zł. Czasem tego typu siatkę można upolować na złomie, wagowo powiedzmy za 4zł a głośniki często widuję na all... w cenie ok 10zł szt. Ogólnie satelity te zrobiłem bardziej z nudów niż z potrzeby, na codzień mam czego słuchać. Generalnie chodziło o przedstawienie mojego pomysłu na implementację tych łatwo dostępnych zespołów głośnikowych, a nuż ktoś go zastosuje u siebie :)

  Kolego Miku210: zastosowane głośniki to wkłady telewizorowe, był ich wysyp na allegro zapewne po tym jak firma philips zaczęła produkować cieńsze plazmy i LCD i wyprzedawała stany magazynowe tego co zostało. Widziałem je w 3 wersjach: moja to 2 głośniki szerokopasmowe we wspólnej obudowie z membraną bierną, druga wersja to niemalże to samo ale z głośnikiem wysokotonowym a trzecią był pojedynczy głośnik w mniejszej obudowie z BR. Dane z naklejki mówią o 15W RMS i 8 ohm'ach i jak na satelitę w gruncie rzeczy więcej nie trzeba. W połączeniu z subwooferem Canton (sat out) zestaw bez problemu grał kilka godzin przy mocy ok 60W. Jakby było coś nie tak, wsuwam następne wkłady :)
 • #5
  marti_944
  Level 28  
  Witam.

  Bardzo fajne wykonanie.
  Ciekawe rzeczywiście, dość nietypowe (wreszcie) na tle kanciastych obudów.

  To jest mój ulubiony typ konstrukcji ("coś z niczego"), zawsze daje wenę po dużym zastoju ;).
  Żeby nie było, że niekonstruktywna wypowiedź:

  1. Jakie wymiary mają ?
  2. Czym w praktyce różni się taki typ paczki od zwykłego sześcianu ?

  Masz plusika.
  Pozdrawiam! \m/
 • #6
  miku210
  Level 26  
  Czy te wkładki mają jakiekolwiek zwrotnice?
  Każdy tak narzekał, że kolumny z głośników z TV są do bani, a tutaj mamy dowód obalający te twierdzenia.  Z mojej strony leci "fajne". ;)