Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minipojazd elektryczny dla najmłodszych

mariusz2200 07 Paź 2011 23:59 52342 108
    jerzy koremba
    Poziom 1  
    Niedawno zbudowalem rowar elektryczny z silnikiem 450W 24V.Rower osiaga predkosc 40km/h i ma dobre przyspieszenie.Uwazam ze moc ok.400W jest w zupelnosci wystarczjaca. Pozdrawiam
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    tkow
    Poziom 2  
    Sprzedają całe koła przednie z silnikiem bezszczotkowym i manetką od 350W do 1kW ... 500W 36W udało mi się znaleźć za 400 pln + 3 akumulatory żelowe 12V 17Ah * 80 = 400 + 240 = 640 pln ... całość operacji 1h pracy !
    Prędkość ... od wagi kierowcy :) ... ale 40-45 km/h jest realne.

Pozdr.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    gradek83
    Poziom 37  
    Fajny projekt z którego najbardziej na pewno cieszy się córka :D Może tato z czasem pomyśli o czymś większym dla niego samego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mariusz2200
    Poziom 11  
    mkrysz8 napisał:
    Możesz się podzielić informacją jakich diód użyłeś konkretnie do zabezpieczenia tranzystorów?

Witam, diody poszły BYW98-200 w ilości 6szt. połączone równolegle. Użyłem tych, bo akurat zalegały w szufladzie, gdybyś musiał kupić to oczywiście weź jakieś mocniejsze w obudowie do zamontowania do radiatora.
    tarkan1
    Poziom 16  
    Witam, czy jako diody można użyć z zasilaczy PC, tych podwójnych przykręconych do radiatora, które są po stronie niskiego napięcia. Są to Dioda Schottky'ego. Złożyłem z nimi regulator pwm, ale jeszcze nie testowałem na dużych obciążeniach.
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    Bardzo fajny projekt :-) powielając uwagi przedmówców - szerszy rozstaw osi niżej fotel ... bardziej "kartingowo" go zrobić

Zderzaki z wypełnienie jakims styrodurem są w LANOSACH, ale możesz też użyć jakiś własny profil i wypełnić pianką bydowlaną w spraju.

Fajnie jakbyś zebrał wszystkie uwagi co do planowanej funkcjonalności programu sterującego PWM silnikiem w jednym poście. Podrzucający pomysły mogli by sie do czegoś odnieść.

Ze swojej strony dorzucę by zrobić "całkowanie" naciśnięcia gazu - czyli zwyczajnie rampę by silnik zbyt ostro nie reagował na pedał gazu. Hamowanie PWM drugim zestawem tranzystorów i rezystorem hamującym - fajne ale wymaga trochę nwięcej nakładu pracy i testów. Super w kwestii edukacyjnej.... :-)

Koniecznie to co podpowiadali koledzy wyłącznik bezpieczeństwa w zasięgu ręki dziecka. a może wręcz czujnik w fotelu - jak wstajesz/spadasz z fotela - odcięcie zasialnia.

:-) klakson taki z bajerem dla dziecka :-) jakaś "lakukaracza" tylko co sąsiedzi na to :-)
    stanislaw56
    Poziom 19  
    Witam Czy silniki stosowane w samochodach służące do napędu nagrzewnic wentylatorów, można by zastosować do napędu minipojazdu?
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    w międzyczasie rzuciłem na "alledrogo" pytanie "quad elektryczny" i jak popatrzyłem to sporo tego... i zastanawiam się czy nie taniej kupic jakis taki pojazd jako "starterkit" do budowy własnego pojazdu...

komplet fajnych kółek... silnik i inne gadzety :-)
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    ^ToM^
    Poziom 34  
    Frog_Qmak napisał:
    też zerknąłem... jest to możliwe, że pakują tam silniki 15 wat, czy to błąd w opisie...?

Błąd, jak już to 150W.
    arkadiustr
    Poziom 15  
    Bardzo podoba mi się pomysł jak i sam "sprzęcik" autora pomysłu.
    Przymierzam się do stworzenia przez zimę podobnego cuda. Z tym, że chcę zastosować dwa silniki, po jednym na każde koło połączone szeregowo co rozwiąże problem mechanizmu różnicowego (co zauważył jeden z kolegów w jednym z wcześniejszych postów). Pojazd chcę zasilać z 2x12V ,a więc 24V i tutaj mam dylemat- czy dwa silniki 24V sprawdzą się przy moim założeniu? W ostateczności może dołożył bym jeszcze jeden akumulator. Ale wówczas wolałbym użyć trzech mniejszej pojemności. Zastanawiam się również nad użyciem chińskiego sterownika wraz z manetką bo nie wiem jak koledzy rozwiązali sposób mechanicznego sterowania potencjometrem, a co za tym idzie trwałości samego potencjometru.
    wodzik
    Poziom 11  
    Super, bardzo mi sie podoba ta konstrukcja, a co do zabezpieczeń to wystarczą ochraniacze i kask, na rowerze wozi sie dzieci dużo szybciej i w owiele bardziej niebezpiecznym otoczeniu.
    Mnie bardzo interesuje płynna regulacja silnika i czy ten model ma wsteczny, bo też zrobiłem dzieciom podobny pojazd z tym że wykorzystałem do tego same gotowce, starą gokardo ładowarke, sterownik z mini hulajnogi elektrycznej i silnik od ABSu a jeszcze przekładnie zrobiłem ze starej wkrętarki, napęd tak jak i w tym modelu mam na jedno koło i przy włączeniu zasilania lubi zarzucić.
    Minipojazd elektryczny dla najmłodszych Minipojazd elektryczny dla najmłodszych
    ravpraca
    Poziom 12  
    Gratulacje - bardzo "praktyczna" zabawka.
    Córka świetnie jeździ i proszę się nie przejmować postami o rzekomym niebezpieczeństwie. Tak jak kolega wcześniej napisał o wiele bardziej niebezpieczne jest wożenie dziecka na siodełku na rowerze.

Czy mógłby szanowny kolega zamieścić kilka zdjęć podwozia?
    Jak jest zbudowany układ kierowniczy przy kołach?
    Jak są przymocowane przednie i tylne koła do ramy?

I jeśli można - jak po czasie sprawuje się układ sterowania silnikiem? Nie uległ uszkodzeniu?

Pozdrawiam,
    R
    danthe
    Poziom 30  
    Po kilku próbach powstaje powoli sterownik z odzyskiem energii z hamowania. Niestety raczej niewiele tego prądu będzie bo silnik obciążony przetwornicą BOOST bardzo szybko wytraca obroty, no chyba że było by z górki...
    KamilS83
    Poziom 10  
    Bardzo fajne projekty. Też chciałbym zrobić taki samochodzik dla mojego maluszka. Mam już 2 silniki 250W 24v. Prosiłbym kolegów o zrobienie zdjęć konstrukcji i sposobu przeniesienia napędu na koła. Jakie macie przełożenia? Z czego zrobiliście przekładnie? Jak zamontowaliście zębatki do wału silnika i koła?
    wodzik
    Poziom 11  

Link

W tej wersji przełożenie zrobione jest na przekładni planetarnej ze starej wkrętarki potem dwa łożyska i wolnobieżka z kolażówki, zębatka na kole z tej samej kolażówki.
    Silnik 12V od ABS chyba z cytryny.
    Minipojazd elektryczny dla najmłodszych
    Napęd elektryczny na jedno koło napęd z pedał na drugie (miałem nadzieje że jak padnie akumulator to dopedałują do domu , niestety tam gdzie padł akumulator tam został i gokard tak że przy kolejnej modyfikacji napęd nożny zlikwiduje.
    mlody2305
    Poziom 11  
    Do jakiej prędkości rozpędza się ten pojazd?

Projekt jak najbardziej udany, udowodnienie że z niepotrzebnych rzeczy można wykombinować fajną zabawkę ;) Pozdrawiam