Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy

Trabi 29 Sep 2011 11:27 2972 12
lampy.pl
 • #1
  Trabi
  Level 36  
  Witam.

  Aparat jak w tytule: robi zdjęcia prześwietlone, nawet w niezbyt jasnym pomieszczeniach, bez lampy. Wygląda tak:

  [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy

  Na dworze to już w ogóle biała plama. Jeśli uda się już cokolwiek uwiecznić, to kolory są poprzesuwane, znaczy się ten lazurowy jakby wyłaził z pozostałych kolorów (jeśli można tu mówić o kolorach).
  Po próbach udało mi się zrobić takie coś:
  1. Zdjęcie bez flesza, ale z ręcznie skróconym czasem do 1/400 s.:
  [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy

  2. Zdjęcie z fleszem, tryb AUTO, aparat wyliczył 1/60 s. :
  [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy

  Jak widać, zdjęcia z fleszem prześwietla, a do tego "przesuwa" coś kolory; robi wrażenie jakby było poruszone.
  Czy jest sens i czy da się to w ogóle naprawić? Czy to matryca?
 • lampy.pl
 • #2
  grom_5
  Level 17  
  Witam
  Masz uszkodzoną taśmę migawki i przysłony w obiektywie. Można ją wymienić. Może być uszkodzona sama migawka /sklejona, zatarta w położeniu otwarta/.
 • #3
  Trabi
  Level 36  
  No, kto wie. Dowiedziałem się, że aparat długo nie był używany i po 1-wszym włączeniu pojawiła się informacja o błędzie obiektywu: dwa razy nie chciał sam się wysunąć ale w końcu wyjechał. Od tego czasu nie ma z ruchem obiektywu kłopotów.
  Ustawiłem nastawy ręczne (tryb M, bez flesza, ISO-125) i przy czasie 1/100 i przesłonie F2.6 zdjęcie jest jaśniejsze niż przy 1/100 i F5.0. Czyli jakby przesłona działała.
  No nic, Dostałem serwisówkę tego aparatu (przydała się, bo rozwaliłem przypadkowo soft w aparacie (SYSTEM ERROR); musiałem wgrać firmware na nowo wg. tej instrukcji i aparat ożył) i jutro zacznę go rozkładać aż dostanę się do obiektywu.

  Dam znać co i jak dalej.
 • lampy.pl
 • Helpful post
  #4
  grom_5
  Level 17  
  Witam
  Przysłona może działać lecz jeśli migawka tak jak pisałem jest w stanie otwartym to zdjęcia będą zawsze prześwietlone.Rozbierałem i naprawiałem wiele modułów przysłony i migawki i znam zasady współdziałania tych dwóch elementów w aparatach kompaktowych w odróżnieniu do obiektywów lustrzanek.
 • #5
  Trabi
  Level 36  
  Super, dzięki. No to zabieram się za rozkręcanie. Dam znać co i jak.
 • #6
  ion-tichy
  Level 31  
  Te obiektywy maja dość długi flex migawki i lubią pękać po jakimś czasie. To akurat czy migawka i przesłona pracuje mechanicznie można bez problemu ustalić bez rozbierania - wystarczy obserwować przez obiektyw czy migawka się zamyka podczas robienia zdjęcia, czy przesłona przeskakuje np. podczas poświecenia w obiektyw. Druga sprawa to uszkodzenie softu, może rozsypały się ustawienia kalibracji aparatu?
 • #7
  Trabi
  Level 36  
  Patrzyłem w obiektyw - nie widać żeby przesłona pracowała. W moim Canonie A630 widać jak przesłona sie otwiera i zamyka gdy tylko dotknie się spustu migawki. Czyli tutaj nie działa.
  Rozebrałem aparat i wydłubałem obiektyw. Silniczek od wysuwania obiektywu działa - podanie napięcia na niego powoduje wysunięcie lub wsunięcie. Jest tam też drugi silniczek, ale nie wiem od czego jest (przesłona?) i ma 4 styki :( . A może to od ustawiania ostrości? Nie wiem...

  [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy

  Przed rozebraniem aparatu, gdy wciskałem spust migawki do połowy, to było słychać że coś pracuje w obiektywie z różnymi "czasami" trwania tego dźwięku. Ale nie było widać pracującej przesłony. Czyżby to był ten drugi silniczek? Ostrość czy napęd przesłony?
  Jak działa/jest uruchamiana przesłona?
  Jak sprawdzić działanie przesłon? Można gdzieś podać napięcie zeby zaczęły pracować? Jak się do tego zabrać?
 • Helpful post
  #8
  ion-tichy
  Level 31  
  Ten drugi to od układu AF - sterowany przez driver na płycie.
  Sam flex migawki i przesłony to taśma wewnątrz obiektywu łączona gdzieś na boku (cztery punkty lutownicze). Można sprawdzić czy jest jakaś oporność. Ale generalnie sprawdzanie sprowadza się do demontażu z obiektywu.
 • #9
  Trabi
  Level 36  
  Mhm, dzięki, czyli to nie to.
  Soft był wgrany nowy ze strony producenta. Więc uszkodzenie z powodu błędów we fleszu chyba odpada; wszystkie testy aparat potwierdził, że są OK.
  Jak sie dostac do tych przesłon? Jak sprawdzić czy mechanizm pracuje?

  ---
  Widać "coś". To to?

  [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy
 • #10
  ion-tichy
  Level 31  
  To będą te cztery styki - dwie pary jedna do cewki migawki druga do cewki przesłony. Ślizgi na drugim zdjęciu to informacja dla aparatu w jakim położeniu jest obiektyw.
 • #11
  Trabi
  Level 36  
  Chyba nic nie wyjdzie z naprawy - po otwarciu obiektywu widać "zmieloną" taśmę od przesłon :( . Sprawdzę jeszcze (jeśli się da) czy maja przejścia, ale..... czuję trupa :(

  [Casio QV-R3] Prześwietla i rozsunięte barwy
 • Helpful post
  #12
  ion-tichy
  Level 31  
  No to usterka namierzona. Raczej tylko wymiana. Możliwe, że ta gumka puściła ona ma za zadanie potrzymania taśmy właśnie tak aby jej nie zmieliło. Można szukać coś na rynku wtórnym - ten obiektyw jest w całej linii casio QV-R i Pentaxa np. 430RS to już dość wiekowe modele więc drogie to być nie powinno.
 • #13
  Trabi
  Level 36  
  Ooo, dzięki za informacje. Może gdzieś namierzę taki obiektyw.
  Gumka się zlasowała, bo nie ma już swojej sprężystości. No i chyba była winowajcą.
  ---
  Bez nowego/sprawnego nic nie zrobię. Ten nie nadaje się (już) do złożenia - rozpadł się w rękach.
  Dzięki za pomoc.
  Zamykam.