Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy wzmacniacz - jaki kupić?

paweloo8 29 Wrz 2011 13:50 3022 16
  • #1 29 Wrz 2011 13:50
    paweloo8
    Poziom 14  

Witam.
    Potrzebuję w doborze jakiegoś wzmacniacza ok 100-120W za przestępną cenę (może być amplituner, bądź końcówka mocy), lepszego od mojego dotychczasowego amplitunera
    http://vintagetechnics.co.uk/receivers/sa5560.htm 2x85w przy 8 ohm.
    Mam Altusy 110, w których sa wymienione głośniki:
    wysokotonowy - STX GDWT-9-200-8-PB
    średniotonowy - alphard 60W
    niskotonowy - STX GDN-27-300-8-SW
    Prośbę swoją kieruję tutaj, z uwagi na to, iż mam problem z doborem urządzenia napędzającego moje głośniki.
    Pozdrawiam. Paweł.

0 16
  • #2 29 Wrz 2011 13:55
    maniak0790
    Poziom 21  

Na twoim miejscu tego klasyka bym sobie zatrzymał, a zmienił te altusy.

0
  • #3 29 Wrz 2011 14:01
    paweloo8
    Poziom 14  

Właśnie głośniki są dobre, bo nawet połowinki były nagłaśniane tyle, że amplituner jest za słaby i pełnej ich mocy nie wykorzystuje :(
    W znalezieniu parametrów technisca nie jest problem, z uwagi na stronę z parametrami, lecz sprzęt tej marki jest drogi, niby sony, czy yamaha tańszy, ale nie znam parametrów sprzętu, a na allegro wiadomo, że do końca prawdy w opisie nie podają

0
  • #4 29 Wrz 2011 23:48
    Pablo1964
    Moderator

Wąskim gardłem tego systemu są kolumny z przypadkowymi głośnikami a nie wzmacniacz. Szkoda wyrzucać pieniądze w błoto.

0
  • #5 30 Wrz 2011 07:37
    LysyOsw
    Poziom 26  

Ten wzmacniacz jest moim zdaniem bardzo zacny, tez bym go nie sprzedawal. Altusy sa slabe, z oryginalnymi glosnikami gdybys mial to tez bylyby slabe, a co dopiero jak tam jakies alphardy wsadziles... To nie ma prawa dobrze grac, najlepsze przetworniki sa oryginalne, i to pod ich parametry wylicza sie wielkosc obudowy, strojenie itp... Polecam Ci zmienic kolumny na cos lepszego, wybor jest naprawde duzy ;)
    Podaj nam wielkosc pomieszczenia, oraz rodzaj muzyki ktorej sluchasz ;)

0
  • #6 30 Wrz 2011 13:13
    paweloo8
    Poziom 14  

LysyOsw napisał:
    Ten wzmacniacz jest moim zdaniem bardzo zacny, tez bym go nie sprzedawal. Altusy sa slabe, z oryginalnymi glosnikami gdybys mial to tez bylyby slabe, a co dopiero jak tam jakies alphardy wsadziles... To nie ma prawa dobrze grac, najlepsze przetworniki sa oryginalne, i to pod ich parametry wylicza sie wielkosc obudowy, strojenie itp... Polecam Ci zmienic kolumny na cos lepszego, wybor jest naprawde duzy ;)
    Podaj nam wielkosc pomieszczenia, oraz rodzaj muzyki ktorej sluchasz ;)

Z mojego postu wynika, iż tylko głośnik średniotonowy jest alpharda, wysoko i niskotonowy jest STX, jeżeli ktoś zna tą firmę wie, że głośniki tej firmy dużo potrafią ;). Ten amplituner jest zacny, ale nie na moc tych głośników, Altusy z głośnikami (oryginalnymi) Tonsila, były bardzo słabe, a nie słabe. Kolumny dobrze grają, lecz amplituner jest za słaby i nie wykorzystuje ich pełnej mocy o to, w tym chodzi. Myślałem, ze jasno to napisałem, a temat się tyczy pomocy w doborze jakiegoś "napędu" do tych kolumn, więc nie wiem po co odradzanie zmiany amplitunera. Po drugie kolega, który wyjechał jakiś czas temu z miasta (dlatego nie ma kto mi doradzić w doborze "napędu" do kolumn) miał Altusy 130 w których też zamontował głośniki STX'a tyle, że miał dobry wzmacniacz, który w pełni ich moc wykorzystywał i grało rewelacyjnie, moje grają fajnie, lecz ich moc nie jest w pełni wykorzystywana, z uwagi na za słaby amplituner. Z tego powodu chciałem kupić coś o mocy 100-120W.
    Myślałem o technics SA-GX170, bądź SA-EX110. Poczytałem, że sony i yamaha są tańszymi firmami, dlatego zwróciłem się o pomoc w doborze tej marki sprzętu, z uwagi na to, iż nie mogę znaleźć takiej stronki jak technicsa, która miała by parametry ich sprzętu.

0
  • #7 30 Wrz 2011 15:47
    LysyOsw
    Poziom 26  

Pioneer a-616, 656, 676
    One maja duzo mocy.
    W Sony i Technicsa bym sie nie bawil.

0
  • #8 30 Wrz 2011 16:13
    Pablo1964
    Moderator

paweloo8 napisał:
    Z mojego postu wynika, iż tylko głośnik średniotonowy jest alpharda, wysoko i niskotonowy jest STX, jeżeli ktoś zna tą firmę wie, że głośniki tej firmy dużo potrafią

Czy wyliczyłeś prawidłowo zwrotnice i obudowy do tych głośników czy też po prostu wsadziłeś je w to, co miałeś?

0
  • #9 30 Wrz 2011 17:01
    paweloo8
    Poziom 14  

LysyOsw napisał:
    Pioneer a-616, 656, 676
    One maja duzo mocy.
    W Sony i Technicsa bym sie nie bawil.

Patrzyłem na allegro i niby przy 8ohm mają 80W, więc mój amplituner ma więcej bo 85W :)
    http://allegro.pl/pioneer-a-676-reference-kolos-i1843761818.html
    to już większą moc i tańczy jest np.
    http://allegro.pl/technics-sa-ex100-2-x-100-watt-rds-i1826137399.html
    Pablo1964 napisał:
    paweloo8 napisał:
    Z mojego postu wynika, iż tylko głośnik średniotonowy jest alpharda, wysoko i niskotonowy jest STX, jeżeli ktoś zna tą firmę wie, że głośniki tej firmy dużo potrafią

Czy wyliczyłeś prawidłowo zwrotnice i obudowy do tych głośników czy też po prostu wsadziłeś je w to, co miałeś?

a Czy rozumiesz, że grają one dobrze, lecz nie jest w pełni wykorzystana ich moc, z uwagi na za słaby amplituner? Co się czepiliście zmiany kolumn jak ja chcę zmienić Amplituner? Dobrze wiem, że buda kolumn powinna mięć odpowiednią objętość, a także odpowiednia zwrotnica powinna być, ale dla mnie one dobrze grają, lecz ich moc nie jest w pełni wykorzystana. Nie jestem jakimś audiofilem, czy nie wiem kim, a słucham house etc. więc głównie muszą dobrze połaskotać bassem. Fajnie łaskoczą, ale przydałby się mocniejszy "silniczek".

0
  • #10 01 Paź 2011 18:46
    paweloo8
    Poziom 14  

Super pomoc Dziękuję Wam Bardzo!!!!!! To jest właśnie społeczność polska!!!

0
  • #11 01 Paź 2011 20:55
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

paweloo8 napisał:
    a Czy rozumiesz, że grają one dobrze, lecz nie jest w pełni wykorzystana ich moc, z uwagi na za słaby amplituner?
    A rozumiesz, że wstawienie choćby i głośnika za kilka tysięcy, do A110, bez zmiany strojenia, bez zmiany zwrotnicy, pogorszy tylko dźwięk ?
    Moc nie jest wykorzystana ? O czym Ty mówisz ? Moc 85W w domu, to bardzo dużo.
    paweloo8 napisał:
    Fajnie łaskoczą, ale przydałby się mocniejszy "silniczek".
    Mało basu ? Boś wstawił głośnik do złej obudowy. W tej obudowie, w miarę dobrze, zagra tylko oryginał. Dla niego była ta kolumna projektowana. Altusy z założenia mają grać wysokim basem. Mają "kopać w klatę", a nie tworzyć "infradźwięki".

Wstawiając tam głośniki STX, nie poprawiłeś dźwięku. Wydaje Ci się, że grają lepiej, a tak naprawdę, masz dziury i góry w paśmie. Kto Ci w ogóle doradził takie połączenie ?
    Czemu głośniki zmieniłeś ? Zawieszenie padło i źle grało ? Spaliły się ?
    paweloo8 napisał:

Człowieku, 3 osoby starały Ci się pomóc. Twój Technics w cale nie ma za mało mocy, a Twoje kolumny są źle zrobione. Myślisz, że jak podłączysz się do estradowej końcówki mocy, to będziesz miał niższy bas ? No chłopie, zastanów się.

Dodano po 6 [minuty]:

paweloo8 napisał:
    kolega, który wyjechał jakiś czas temu z miasta (dlatego nie ma kto mi doradzić w doborze "napędu" do kolumn) miał Altusy 130 w których też zamontował głośniki STX'a tyle, że miał dobry wzmacniacz, który w pełni ich moc wykorzystywał i grało rewelacyjnie
    Ten Kolega Ci to doradzał ?
    Po pierwsze, nie ma Altusów 130.
    Po drugie, Twój Kolega mierzył cokolwiek ? Wstawił te same głośniki ?
    Wierzysz bardziej swojemu Koledze, który, jak widać, nie ma dostatecznej wiedzy o elektroakustyce, czy ludziom, którzy się na tym, lepiej bądź słabiej, znają ?
    Sporo osób, wypowiadających się w działach audio, ma doświadczenie w naprawie kolumn, budowie kolumn, projektowaniu zwrotnic etc. Każda z tych osób powie Ci, że takie zestawienie głośników, w obudowie po A110 i ze zwrotnicą A110, nie ma prawa zagrać dobrze.

Dodano po 1 [minuty]:

paweloo8 napisał:
    Właśnie głośniki są dobre, bo nawet połowinki były nagłaśniane
    Imprezy nagłaśniasz kolumnami domowymi ? Ten Kolega też tak robi ? Tak właśnie, objawiają się braki, w wiedzy.

0
  • #12 01 Paź 2011 21:32
    Pain
    Poziom 25  

To ja proponuję żebyś poszukał jakiejś estradowej końcówki mocy + korektor graficzny. Kolumny pewnie długo nie pożyją w takiej konfiguracji i siłą rzeczy będziesz musiał je zmienić jak już wiele osób poradziło.
    Na forum jest wiele zorientowanych w temacie osób ale na cudotwórców, którzy z byle czego zrobią coś wciąż czekamy. Skoro wiesz lepiej czego potrzebujesz to do dzieła.

0
  • #13 01 Paź 2011 22:10
    paweloo8
    Poziom 14  

telecaster1951 napisał:
    paweloo8 napisał:
    a Czy rozumiesz, że grają one dobrze, lecz nie jest w pełni wykorzystana ich moc, z uwagi na za słaby amplituner?
    A rozumiesz, że wstawienie choćby i głośnika za kilka tysięcy, do A110, bez zmiany strojenia, bez zmiany zwrotnicy, pogorszy tylko dźwięk ?
    Moc nie jest wykorzystana ? O czym Ty mówisz ? Moc 85W w domu, to bardzo dużo.
    paweloo8 napisał:
    Fajnie łaskoczą, ale przydałby się mocniejszy "silniczek".
    Mało basu ? Boś wstawił głośnik do złej obudowy. W tej obudowie, w miarę dobrze, zagra tylko oryginał. Dla niego była ta kolumna projektowana. Altusy z założenia mają grać wysokim basem. Mają "kopać w klatę", a nie tworzyć "infradźwięki".

Wstawiając tam głośniki STX, nie poprawiłeś dźwięku. Wydaje Ci się, że grają lepiej, a tak naprawdę, masz dziury i góry w paśmie. Kto Ci w ogóle doradził takie połączenie ?
    Czemu głośniki zmieniłeś ? Zawieszenie padło i źle grało ? Spaliły się ?
    paweloo8 napisał:

Człowieku, 3 osoby starały Ci się pomóc. Twój Technics w cale nie ma za mało mocy, a Twoje kolumny są źle zrobione. Myślisz, że jak podłączysz się do estradowej końcówki mocy, to będziesz miał niższy bas ? No chłopie, zastanów się.

Dodano po 6 [minuty]:

paweloo8 napisał:
    kolega, który wyjechał jakiś czas temu z miasta (dlatego nie ma kto mi doradzić w doborze "napędu" do kolumn) miał Altusy 130 w których też zamontował głośniki STX'a tyle, że miał dobry wzmacniacz, który w pełni ich moc wykorzystywał i grało rewelacyjnie
    Ten Kolega Ci to doradzał ?
    Po pierwsze, nie ma Altusów 130.
    Po drugie, Twój Kolega mierzył cokolwiek ? Wstawił te same głośniki ?
    Wierzysz bardziej swojemu Koledze, który, jak widać, nie ma dostatecznej wiedzy o elektroakustyce, czy ludziom, którzy się na tym, lepiej bądź słabiej, znają ?
    Sporo osób, wypowiadających się w działach audio, ma doświadczenie w naprawie kolumn, budowie kolumn, projektowaniu zwrotnic etc. Każda z tych osób powie Ci, że takie zestawienie głośników, w obudowie po A110 i ze zwrotnicą A110, nie ma prawa zagrać dobrze.

Dodano po 1 [minuty]:

paweloo8 napisał:
    Właśnie głośniki są dobre, bo nawet połowinki były nagłaśniane
    Imprezy nagłaśniasz kolumnami domowymi ? Ten Kolega też tak robi ? Tak właśnie, objawiają się braki, w wiedzy.

Może pomogłeś nie jednej osobie, ale bredzisz, najpierw wypadałoby nauczyć się czytać ze zrozumieniem ;) W którym miejscu napisałem, iż głośniki źle grają? (Z chęcią posadziłbym Cię w miejscu gdzie najlepiej słychać niskie tony to byś sam zobaczył, znajomi nie chcą siadać, bo na sercu trochę czują, a mnie to nie rusza) Cały czas piszę, że grają dobrze lecz ich moc nie jest wykorzystywana w pełni, z uwagi na to, iż mam za słaby wzmacniacz, sam głośnik niskotonowy ma 300W, a gdzie reszta? Fakt pomyliłem się za szybko pisałem i nie zwróciłem uwagi na błąd chodziło o Altusy 140, a nie jestem taki ciemny, aby nie wiedzieć, iż do głośników, aby złożyć kolumnę, czy też subwoofer etc. są odpowiednie wyliczenia co do obudowy, zwrotnic, czy też bass reflexu. Wiesz zależy dla kogo 85W jest wystarczające w domu, nie jesteś mną więc nie wiesz jak ja słucham muzyki, czy cicho, czy głośno (dziwne myślenie z Twojej strony). Odnośnie kopania w klatę Altusów 110 na oryginalnych głośnikach Tonsila, to mógłbym nawet przy pełnej mocy usnąć jakoś dla mnie oryginalne słabo kopały czy to 110 czy tez 140. Jeżeli chodzi o wstawienie STX'a do Altusów grają lepiej niż na oryginale, a bas jest mocniejszy nie widząc tego w praktyce nie możesz udzielać takiej oceny, nie ukrywam też, bo dobrze wiem, że gdyby pojemność kolumny oraz zwrotnica byłaby odpowiednia kopałyby o wiele lepiej, ale i tak nie byłyby w pełni wykorzystywane na tak słabym amplitunerze. Kumpel miał taki sam amplituner, zmienił go na końcówkę mocy Sharp z przedwzmacniaczem, do tego dał dobry korektor graficzny i jakoś o wiele lepiej i głośniej, że tak powiem grały. Więc nie mów mi, że nie mam za słabego amplitunera, bo mam, a nie chodzi mi o jakość dźwięku, bo wiem, że przy tak amatorskiej przeróbce jakość odlotowej nie będzie, ale nie słucham jakiejś muzyki klasycznej etc. żeby się delektować każdą barwą dźwiękową, poza tym jestem laikiem jeżeli chodzi o wyczulenie odnośnie "skal dźwiękowych" (nie wiem jak profesjonalnie to ocenić), bardziej na obraz w TV jestem wyczulony. Jeżeli chodzi o nagłaśnianie połowinek, czy małych imprezek na świeżym powietrzu nikt na to nie narzekał, a te głośniki szanowny kolego akurat w większych pomieszczeniach o wiele lepiej grają. I jak już pisałem kolumny jak dla mnie grają dobrze, lecz ich moc nie jest w pełni wykorzystana, więc proszę o pomoc w doborze wzmacniacza 100-120W, bo nie znam parametrów "napędów" SONY bądź YAMAHA i nie mogę nigdzie znaleźć, więc niech mi nikt nie wmawia, iż powiedziałem, że źle grają!!!! I niby wzmacniacz powinien być troszkę mocniejszy od kolumn i mieć troszkę zapasu mocy, a nie słabszy, a ja mam słabszy.

Dodano po 2 [minuty]:

Pain napisał:
    To ja proponuję żebyś poszukał jakiejś estradowej końcówki mocy + korektor graficzny. Kolumny pewnie długo nie pożyją w takiej konfiguracji i siłą rzeczy będziesz musiał je zmienić jak już wiele osób poradziło.
    Na forum jest wiele zorientowanych w temacie osób ale na cudotwórców, którzy z byle czego zrobią coś wciąż czekamy. Skoro wiesz lepiej czego potrzebujesz to do dzieła.

Gdybym szukał estradowej końcówki mocy to bym sobie taką znalazł, ale to nie jest "napęd" do zwykłych kolumn. Cały czas piszę, że mi nie przeszkadza jak grają, lecz że ich moc nie jest w pełni wykorzystywana. I nie wiem co wam sprawia taki trud podanie amplitunera, wzmacniacz o mocy 100-120W. Aż takie to trudne????? Czyżby Polakom, aż tak źle szła interpretacja tego, czego tyczy się temat???? Gdybym chciał prosić o pomoc w obliczeniu pojemności budy, a także doborze zwrotnicy i odpowiednich bass reflexów, to bym o to POPROSIŁ!!!

[/quote]

0
  • Pomocny post
    #14 01 Paź 2011 22:23
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

paweloo8 napisał:
    Aż takie to trudne?????
    Tak. Bo podamy Ci model, Ty kupisz, stwierdzisz że u Kolegi gra lepiej i będziesz miał pretensje. Zaczniesz pisać na innych forach, jacy to "debile" są na elektrodzie.
    Nie wiemy jak ta kolumna, gra więc ciężko dobrać wzmacniacz. Skoro wiesz tak wszystko w dziedzinie audio, to czemu nas pytasz. A skoro jesteś laikiem, to nie mów, że teraz kolumna gra lepiej niż w oryginale. Może ma więcej basu, może ma wyraźniejszą górę, ale w okolicach 1 i 7 kHz, masz "Karpaty". Ja nie muszę tego słyszeć, wystarczy spojrzeć na karty katalogowe tych głośników. Poza tym, źle strojona obudowa, powoduje dudnienia, które są na pewno i nie wmówisz nam że ich nie ma.
    U Kolegi gra dobrze, ale on ma A140, a to jest zupełnie inna kolumna.
    Czym według Ciebie objawia się ten niedostatek mocy ? Występują przesterowania ? Za cicho jest ?
    Nie wiem jaką mają efektywność te kolumny, po przeróbkach, ale przyjmijmy 92dB. Przy 120 W masz 113dB. Przy takim hałasie, traci się słuch.

Kup sobie Pioneera a-447 i ciesz się dźwiękiem, ale nie miej do nas pretensji, że taki zestaw nie zagra.

0
  • #15 01 Paź 2011 23:24
    paweloo8
    Poziom 14  

telecaster1951 napisał:
    paweloo8 napisał:
    Aż takie to trudne?????
    Tak. Bo podamy Ci model, Ty kupisz, stwierdzisz że u Kolegi gra lepiej i będziesz miał pretensje. Zaczniesz pisać na innych forach, jacy to "debile" są na elektrodzie.
    Nie wiemy jak ta kolumna, gra więc ciężko dobrać wzmacniacz. Skoro wiesz tak wszystko w dziedzinie audio, to czemu nas pytasz. A skoro jesteś laikiem, to nie mów, że teraz kolumna gra lepiej niż w oryginale. Może ma więcej basu, może ma wyraźniejszą górę, ale w okolicach 1 i 7 kHz, masz "Karpaty". Ja nie muszę tego słyszeć, wystarczy spojrzeć na karty katalogowe tych głośników. Poza tym, źle strojona obudowa, powoduje dudnienia, które są na pewno i nie wmówisz nam że ich nie ma.
    U Kolegi gra dobrze, ale on ma A140, a to jest zupełnie inna kolumna.
    Czym według Ciebie objawia się ten niedostatek mocy ? Występują przesterowania ? Za cicho jest ?
    Nie wiem jaką mają efektywność te kolumny, po przeróbkach, ale przyjmijmy 92dB. Przy 120 W masz 113dB. Przy takim hałasie, traci się słuch.

Kup sobie Pioneera a-447 i ciesz się dźwiękiem, ale nie miej do nas pretensji, że taki zestaw nie zagra.

Po pierwsze kolega jak już wspomniałem wyjechał :) Po drugie nikogo nie będę obwiniał, bo sam poprosiłem o pomoc w doborze mocniejszego wzmacniacza :) Fakt są odgłosy wydobywającego się powietrza przez tunele bass reflex, z uwagi na to, iż są za małe, buda też za mała (niby powinien być 10cm dł. 20-25 o ile dobrze pamiętam), zwrotnica nie taka dobrze o tym wiem. Tak występują przesterowania, które nawet laik może rozpoznać, że są przyczyną za słabego wzmacniacza. A ten Pioneer nie ma 2x 100W przy 8ohm? Tak wyczytałem na jednej z aukcji :) Dziękuję za pomoc i proszę o podawanie modeli wzmacniaczy o mocy ok 2x 100-120W 8 ohm. :) Jeżeli będę miał kiedyś przypływ gotówki wtedy się zgłoszę również o pomoc o zrobieniu odpowiedniej budy, a także zwrotnicy :)

0
  • #16 01 Paź 2011 23:39
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

paweloo8 napisał:
    Tak występują przesterowania, które nawet laik może rozpoznać, że są przyczyną za słabego wzmacniacza.
    Z ciekawości, co Kolega ma podłączone jako źródło sygnału ?

Jeszcze może Yamaha a-720.

0
  • #17 02 Paź 2011 11:31
    paweloo8
    Poziom 14  

telecaster1951 napisał:
    paweloo8 napisał:
    Tak występują przesterowania, które nawet laik może rozpoznać, że są przyczyną za słabego wzmacniacza.
    Z ciekawości, co Kolega ma podłączone jako źródło sygnału ?

Jeszcze może Yamaha a-720.

Słucham albo z komputera, albo radio z uwagi, iż są podłączone do amplitunera :)

Dziękuję za pomoc. Znalazłem właśnie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1066701.html,, gdzie są podane konkretne modele i ich parametry ;) Kiedyś się zgłoszę jak będę chciał przebudować kolumny :) Pozdrawiam

0