Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna

29 Wrz 2011 14:17 3539 11
 • Poziom 9  
  Witam, mam problem z kopiarką Ricoh FT 4615.
  Przy próbie skopiowania jakiegokolwiek dokumentu powstaje coś co widać na skanie poniżej. W czym może być problem, bęben, developer? Jeszcze nic nie wymieniałem, chcę najpierw zasięgnąć opinii na forum zanim narobię bzdur :)

  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista - kserokopiarki
  Raczej optyka Ci się mocno rozjechała :) Tak to przynajmniej wygląda. Posprawdzaj wszystkie lustra i skaner.

  C.
 • Poziom 9  
  jak mam rozumieć "rozjechaną optykę"? :) lustra są ok, z tego co widzę nie mogły się przestawić. Rozwiń proszę, z góry dziękuję :)
 • Poziom 12  
  Pasek zębaty napędu luster mógł przeskoczyć.
 • Poziom 14  
  Na poczętek wyczyściłbym porządnie optykę. Łącznie z soczewkami i lustrami nad bębnem. Te maszyny są bardzo czułe jeśli chodzi o czystość optyki. Nie zapomnij też o elektrodach i lampkach rozładowujących.
 • Specjalista - kserokopiarki
  Raczej wygląda mi to jakby ten czarny film przy obiektywie gdzieś przepuszczał. Sprawdź dokładnie czy lustra nie obijają się o siebie i czy cała optyka jest poustawiana prawidłowo. Zdejmij osłonę obiektywu i sprawdź czy ten film nie jest uszkodzony lub się nie powyginał.

  C.
 • Poziom 9  
  ok. sprawdzę wszystko po kolei, wyczyszczę i napiszę co z tego wyszło, dzięki wszystkim za pomoc.
 • Poziom 19  
  dlaczego optyka ewidentnie widać ze biała plama powtarza się cyklicznie
  zależy jak jest ułożona kartka szeroką krawędzią do przody czy krótką..
  i czy to jest kopia skyshoota czy białej kartki
  jeżeli jest to kopia przy otwartej pokrywie a kartka w ułożeniu R (krótka krawędź do przodu)
  to wina skoków napięcia jak wyciągnie się moduł bębna (pokrywa, zielona dźwignia na dół, odkręcasz długą śrubę i wyciągasz zespół bębna ja końcu (dnie) w wałku światłoczułym jest (otwór) w nim jak poświecisz światłem widać blaszkę należy ją odgiąć tak by mocniej stykała z prętem w maszynie jak i wyczyścić pręt wewnątrz maszyny
  pozdrawiam jak nie to pisz będziemy szukać dalej :)
 • Poziom 9  
  Witam. Zamieszczam parę zdjęć, może oddadzą obraz całości :)

  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna
  Układ kartki na szybie skanera, wydruk jest zawsze taki sam - pół czarny, pół biały. nie ma znaczenia czy jest to czysta kartka czy jakiś dokument.

  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna
  Lustra z prawej i lustro z lewej wyczyszczone i moim zdaniem ustawione ok, chociaż jestem w tym temacie noga i lepiej byłoby sprawdzić ustawienie na działającej maszynie :)

  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna
  Lustra od strony "power on" wyczyszczone

  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna
  Te po drugiej stronie również wyczyszczone ( na zdjęciu nr2 był widok od dołu na te lustra, strona prawa)


  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna
  Soczewka cacy, czysta, nie ma śladu uszkodzeń w okolicy.

  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna
  moduł bębna po wyjęciu, bęben czysty bez śladu zarysowań

  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna
  ten sam bęben od dołu, jak go nieco do fotki uniosłem do pionu sypnął proszkiem, czy to normalne?

  Copyman - jeżeli możesz to luknij na fotkę 5, o który film chodzi? Wiesz, mnie trzeba powoli i drukowanymi :) pozdrawiam.

  SP - Jak sprawdzić ten pasek zębaty czy rzeczywiście przeskoczył? są na nim zaznaczone jakieś punkty odniesienia? pozdrawiam.

  Panw1 - Czy mógłbyś mi nieco przybliżyć "elektrody" i "lampki rozładowujące" bladego pojęcia nie mam jak to wygląda :) może na tych fotkach coś widać? pozdrawiam.

  Bayer17 - "wyciągasz zespół bębna ja końcu (dnie) w wałku światłoczułym jest (otwór) w nim jak poświecisz światłem widać blaszkę należy ją odgiąć tak by mocniej stykała z prętem w maszynie jak i wyczyścić pręt wewnątrz maszyny" Również proszę o pomoc, czy mógłbyś mi to wyjaśnić jakoś na podstawie zamieszczonych zdjęć? Pozdrawiam.

  Dziękuję wszystkim za pomoc i proszę o cierpliwość gdyż bawię się z tym tematem pierwszy raz. Pozdrawiam.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Aha, zapomniałem dodać że przebieg sprzętu to 5662. mało używany, stał sobie grzecznie i się kurzył. nie wymieniałem mu jeszcze developera czy jakoś tak :)
 • Specjalista - kserokopiarki
  Do wymiany dewelopera to jeszcze sporo czasu ! Z takim przebiegiem to będzie ze 35 K ;) Na zdjęciu 5 to właśnie ta czarna folia. Musi się dobrze dopasować żeby bokami światło nie padało do środka i sprawdź czy prawidłowo osłonę obiektywu zamontowałeś.
  Na pasku nie ma nic narysowanego. Jest procedura jego montażu w SM. Gdyby za mocno Ci poleciał to będziesz słyszał jak skaner obija się o tylną ściankę przy powrocie albo lustra tylne będą na karetkę nachodzić. To już jednak skrajne przypadki.
  Co do osypującego się tonera to czasem się zbierze trochę pod wałkiem magnetycznym i przy takich akrobacjach się osypie. Myślę jednak że nic to strasznego i nie przejmowałbym się tym faktem. To akurat nie jest przyczyna Twojej usterki.
  Lampa rozładowująca jest nad bębnem po lewej stronie a ta na zdjęciu 2 to lampa kasująca krawędzie. Elektrody zaś to te metalowe korytka z drucikiem w środku - jedno nad bębnem , ze siatką napiętą na nim a drugie pod bębnem - opuszczane tą niebieską dźwignią.

  C.
 • Poziom 27  
  Też bym obstawiał na masę bębna. Na przed ostatnim zdjęciu masz widok modułu. Od drugiej strony bębna masz zębatkę a wewnątrz jej dziura gdzie wchodzi pręt z maszyny. W bębnie masz (powinna być ) taka mosiężna blaszka. Za pomocą pęsety przybliż ją.
 • Poziom 19  
  RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna  Pozwoliłem sobie na Twoich zdjęciach oznaczyć wspomniane miejsca,
  1 - tu jest "otwór" w którym szukaj masy bębna i ją odegnij "do środka" tak by mocniej dociskała pręt który jest za obszarem zdjęcia (oznaczenie 2) trochę poniżej tej strzałki, w kopiarce wystaje sworzeń, który napędza bęben (sprawdź przy okazji czy na sworzniu metalowy element nie obraca się swobodnie). Wystający pręt przekazuje wysokie napięcie na powierzchnie bębna, również oczyść łożysko w którym jest sworzeń - jak masz chęć i odwagę to rozbierz maszynę od tyłu i zdemontuj sworzeń wyczyść dokładnie po czym nasmaruj WD-40 (dobrze przewodzi prąd i jest łatwo palne - nie smaruj nim sekcji grzejnej :)
  oznaczenie 3 - umieściłem żeby pokazać gdzie powinien być filtr - chodzi o to ze kserokopiarka analogowa jest "ślepa" na niektóre kolory np. zakreślacze, nie wychodzą na kopii. W miejscu które wskazałem przy soczewce powinien być plastikowy prostokąt (filtr) - jego chorobą było rozwarstwianie co tworzyło dziwne kopie :)

  W kwestii luster i ich ustawień to patrząc z góry (nachylasz się nad szybą, nad kopiarką) i patrzysz w pierwsze lustro - w nim powinieneś widzieć wyraźnie soczewkę,
  co do luster 4 i 5 to mają swoją zerową pozycję, na zdjęciu widać że jest ok,
  największy problem tworzy ostatnie lustro w środku maszyny, jego kąt, reguluje się śrubką od góry.
  I tu może być problem bo ta "śruba do regulacji" znajduje się obok tej :) co trzyma czarny plastik przykrywający soczewkę.
  Jeżeli za pierwszym razem się pomyliłeś to mogłeś zupełnie je przestawić teraz jedyne wyjście to przekręcić pół obrotu i sprawdzić.. przekręcić i sprawdzić :D:D:D
  Na początku jako młody serwisant to przerabiałem - bardzo pracochłonne ale możliwe :D

  Ponieważ piszesz, że niezależnie od tego co znajduje się na szybie to bardzo prawdopodobne jest że masz przestawione ostatnie lustro.