Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna

kondzikus 29 Wrz 2011 14:17 3278 11
  • #1 29 Wrz 2011 14:17
    kondzikus
    Poziom 9  

Witam, mam problem z kopiarką Ricoh FT 4615.
    Przy próbie skopiowania jakiegokolwiek dokumentu powstaje coś co widać na skanie poniżej. W czym może być problem, bęben, developer? Jeszcze nic nie wymieniałem, chcę najpierw zasięgnąć opinii na forum zanim narobię bzdur :)

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

0 11
  • #2 29 Wrz 2011 19:27
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

Raczej optyka Ci się mocno rozjechała :) Tak to przynajmniej wygląda. Posprawdzaj wszystkie lustra i skaner.

C.

0
  • #3 04 Paź 2011 13:16
    kondzikus
    Poziom 9  

jak mam rozumieć "rozjechaną optykę"? :) lustra są ok, z tego co widzę nie mogły się przestawić. Rozwiń proszę, z góry dziękuję :)

0
  • #4 04 Paź 2011 13:28
    SP
    Poziom 11  

Pasek zębaty napędu luster mógł przeskoczyć.

0
  • #5 05 Paź 2011 08:00
    panw1
    Poziom 14  

Na poczętek wyczyściłbym porządnie optykę. Łącznie z soczewkami i lustrami nad bębnem. Te maszyny są bardzo czułe jeśli chodzi o czystość optyki. Nie zapomnij też o elektrodach i lampkach rozładowujących.

0
  • #6 05 Paź 2011 10:03
    copyman

Raczej wygląda mi to jakby ten czarny film przy obiektywie gdzieś przepuszczał. Sprawdź dokładnie czy lustra nie obijają się o siebie i czy cała optyka jest poustawiana prawidłowo. Zdejmij osłonę obiektywu i sprawdź czy ten film nie jest uszkodzony lub się nie powyginał.

C.

0
  • #7 05 Paź 2011 13:07
    kondzikus
    Poziom 9  

ok. sprawdzę wszystko po kolei, wyczyszczę i napiszę co z tego wyszło, dzięki wszystkim za pomoc.

0
  • #8 12 Paź 2011 20:25
    bayer17
    Poziom 20  

dlaczego optyka ewidentnie widać ze biała plama powtarza się cyklicznie
    zależy jak jest ułożona kartka szeroką krawędzią do przody czy krótką..
    i czy to jest kopia skyshoota czy białej kartki
    jeżeli jest to kopia przy otwartej pokrywie a kartka w ułożeniu R (krótka krawędź do przodu)
    to wina skoków napięcia jak wyciągnie się moduł bębna (pokrywa, zielona dźwignia na dół, odkręcasz długą śrubę i wyciągasz zespół bębna ja końcu (dnie) w wałku światłoczułym jest (otwór) w nim jak poświecisz światłem widać blaszkę należy ją odgiąć tak by mocniej stykała z prętem w maszynie jak i wyczyścić pręt wewnątrz maszyny
    pozdrawiam jak nie to pisz będziemy szukać dalej :)

0
  • #9 13 Paź 2011 14:55
    kondzikus
    Poziom 9  

Witam. Zamieszczam parę zdjęć, może oddadzą obraz całości :)

Układ kartki na szybie skanera, wydruk jest zawsze taki sam - pół czarny, pół biały. nie ma znaczenia czy jest to czysta kartka czy jakiś dokument.

Lustra z prawej i lustro z lewej wyczyszczone i moim zdaniem ustawione ok, chociaż jestem w tym temacie noga i lepiej byłoby sprawdzić ustawienie na działającej maszynie :)

Lustra od strony "power on" wyczyszczone

Te po drugiej stronie również wyczyszczone ( na zdjęciu nr2 był widok od dołu na te lustra, strona prawa)

Soczewka cacy, czysta, nie ma śladu uszkodzeń w okolicy.

moduł bębna po wyjęciu, bęben czysty bez śladu zarysowań

ten sam bęben od dołu, jak go nieco do fotki uniosłem do pionu sypnął proszkiem, czy to normalne?

Copyman - jeżeli możesz to luknij na fotkę 5, o który film chodzi? Wiesz, mnie trzeba powoli i drukowanymi :) pozdrawiam.

SP - Jak sprawdzić ten pasek zębaty czy rzeczywiście przeskoczył? są na nim zaznaczone jakieś punkty odniesienia? pozdrawiam.

Panw1 - Czy mógłbyś mi nieco przybliżyć "elektrody" i "lampki rozładowujące" bladego pojęcia nie mam jak to wygląda :) może na tych fotkach coś widać? pozdrawiam.

Bayer17 - "wyciągasz zespół bębna ja końcu (dnie) w wałku światłoczułym jest (otwór) w nim jak poświecisz światłem widać blaszkę należy ją odgiąć tak by mocniej stykała z prętem w maszynie jak i wyczyścić pręt wewnątrz maszyny" Również proszę o pomoc, czy mógłbyś mi to wyjaśnić jakoś na podstawie zamieszczonych zdjęć? Pozdrawiam.

Dziękuję wszystkim za pomoc i proszę o cierpliwość gdyż bawię się z tym tematem pierwszy raz. Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Aha, zapomniałem dodać że przebieg sprzętu to 5662. mało używany, stał sobie grzecznie i się kurzył. nie wymieniałem mu jeszcze developera czy jakoś tak :)

0
  • #10 13 Paź 2011 20:46
    copyman

Do wymiany dewelopera to jeszcze sporo czasu ! Z takim przebiegiem to będzie ze 35 K ;) Na zdjęciu 5 to właśnie ta czarna folia. Musi się dobrze dopasować żeby bokami światło nie padało do środka i sprawdź czy prawidłowo osłonę obiektywu zamontowałeś.
    Na pasku nie ma nic narysowanego. Jest procedura jego montażu w SM. Gdyby za mocno Ci poleciał to będziesz słyszał jak skaner obija się o tylną ściankę przy powrocie albo lustra tylne będą na karetkę nachodzić. To już jednak skrajne przypadki.
    Co do osypującego się tonera to czasem się zbierze trochę pod wałkiem magnetycznym i przy takich akrobacjach się osypie. Myślę jednak że nic to strasznego i nie przejmowałbym się tym faktem. To akurat nie jest przyczyna Twojej usterki.
    Lampa rozładowująca jest nad bębnem po lewej stronie a ta na zdjęciu 2 to lampa kasująca krawędzie. Elektrody zaś to te metalowe korytka z drucikiem w środku - jedno nad bębnem , ze siatką napiętą na nim a drugie pod bębnem - opuszczane tą niebieską dźwignią.

C.

0
  • #11 13 Paź 2011 21:24
    cezar80
    Poziom 27  

Też bym obstawiał na masę bębna. Na przed ostatnim zdjęciu masz widok modułu. Od drugiej strony bębna masz zębatkę a wewnątrz jej dziura gdzie wchodzi pręt z maszyny. W bębnie masz (powinna być ) taka mosiężna blaszka. Za pomocą pęsety przybliż ją.

0
  • #12 15 Paź 2011 16:49
    bayer17
    Poziom 20  

RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna RICOH FT 4615 - Połowa kartki biała, połowa czarna

Pozwoliłem sobie na Twoich zdjęciach oznaczyć wspomniane miejsca,
    1 - tu jest "otwór" w którym szukaj masy bębna i ją odegnij "do środka" tak by mocniej dociskała pręt który jest za obszarem zdjęcia (oznaczenie 2) trochę poniżej tej strzałki, w kopiarce wystaje sworzeń, który napędza bęben (sprawdź przy okazji czy na sworzniu metalowy element nie obraca się swobodnie). Wystający pręt przekazuje wysokie napięcie na powierzchnie bębna, również oczyść łożysko w którym jest sworzeń - jak masz chęć i odwagę to rozbierz maszynę od tyłu i zdemontuj sworzeń wyczyść dokładnie po czym nasmaruj WD-40 (dobrze przewodzi prąd i jest łatwo palne - nie smaruj nim sekcji grzejnej :)
    oznaczenie 3 - umieściłem żeby pokazać gdzie powinien być filtr - chodzi o to ze kserokopiarka analogowa jest "ślepa" na niektóre kolory np. zakreślacze, nie wychodzą na kopii. W miejscu które wskazałem przy soczewce powinien być plastikowy prostokąt (filtr) - jego chorobą było rozwarstwianie co tworzyło dziwne kopie :)

W kwestii luster i ich ustawień to patrząc z góry (nachylasz się nad szybą, nad kopiarką) i patrzysz w pierwsze lustro - w nim powinieneś widzieć wyraźnie soczewkę,
    co do luster 4 i 5 to mają swoją zerową pozycję, na zdjęciu widać że jest ok,
    największy problem tworzy ostatnie lustro w środku maszyny, jego kąt, reguluje się śrubką od góry.
    I tu może być problem bo ta "śruba do regulacji" znajduje się obok tej :) co trzyma czarny plastik przykrywający soczewkę.
    Jeżeli za pierwszym razem się pomyliłeś to mogłeś zupełnie je przestawić teraz jedyne wyjście to przekręcić pół obrotu i sprawdzić.. przekręcić i sprawdzić :D:D:D
    Na początku jako młody serwisant to przerabiałem - bardzo pracochłonne ale możliwe :D

Ponieważ piszesz, że niezależnie od tego co znajduje się na szybie to bardzo prawdopodobne jest że masz przestawione ostatnie lustro.

0