Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia mała prędkość miało być więcej

Zibek1 29 Wrz 2011 19:48 7474 41
  • #1 29 Wrz 2011 19:48
    Zibek1
    Poziom 8  

Witam dzisiaj Netia podłączyła mi internet i mam taki drobny problem gdyż pani na infolinii mówiła że powinno być około 10Mb a aktualnie mam marne ponad 3. Czy to może być spowodowane kiepskimi kablami?
    Podaje parametry łącza:

0 29
  • #2 29 Wrz 2011 20:22
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Kable nie maja tutaj wiekszego znaczenia - co potwierdzaja pozostale parametry - Line Attenuation i SNR Margin sa na dosc dobrym poziomie - to co widzisz w ustawieniach routera to parametry, ktore daje operator...powinny byc nieco wyzsze od aktualnej, wykupionej opcji predkosci. Tej predkosci router nie niegocjuje podczas polaczenia (przynajmniej nie powinien) - gdyby byl jakis problem z laczami, to najzwyczajniej gubilby sygnal, ale wartosci powinny byc poprawne.

Wynika z tego screena ze to lacze w granicach 3,5Mbps - nawet takiego nie ma w Netii...

Probowales resetowac router i go przekonfigurowac?

Tutaj mozesz sprawdzic potencjalna maksymalna predkosc na swojej lini - trzeba znac orientacyjna dlugosc linii do centrali lub parametr Line Attenuation:
    http://www.kitz.co.uk/adsl/max_speed_calc.php

Wyniki tego prostego kalkulatora zdaja sie potwierdzac moje przypuszczenia - nic tylko naciskac na Netie.

0
  • #3 29 Wrz 2011 20:26
    Zibek1
    Poziom 8  

Router resetowałem z 2-3 razy zmieniało się tylko SNR Margin do 4 i Data Rate podskakuje czasami do 640.
    Zmiany w konfiguracji routera? Chodzi Ci o to czy przełączałem na ADSL2 i ADSL2+? Próbowałem ale za każdym razem łączył się pod G.DMT
    Nie wiem co innego mogę jeszcze zmienić.

EDIT: Na stronie pokazuje że pod ADSL2+ mogę mieć około 18 więc nei wiem. Dzwonić do Netii i ich opieprzyć?

0
  • #4 29 Wrz 2011 20:30
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Zaktualizowalem swoj pierwszy post.

Wg mnie te parametry lacza sa naprawde niezle - predkosci przy tych wartosciach sa b. niskie - o ile router jest sprawny to ewidentna wina po stronie operatora.

Update:
    Parametr SNR margin przy tej predkosci lacza jest zbyt niski - zle pierwotnie ocenilem,
    tlumienie jest OK, na niskim poziomie.

Problem tak czy inaczej do analizy po stronie operatora.

0
  • #5 29 Wrz 2011 20:32
    Zibek1
    Poziom 8  

Sprawdziłbym szybkość na tym badziewiu Netii który dostałem ale non stop pokazuje że Linia telefoniczna jest źle podłączona?! Chociaż na moim routerze działa LOL! I kable wymieniałem z 3 razy.

0
  • #6 29 Wrz 2011 20:38
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

To juz jest troche dziwne - co to za sprzet od Netii?

0
  • #7 29 Wrz 2011 20:43
    Zibek1
    Poziom 8  

Jakiś Netia Spot nie wiem cały czas świeci na tym czerwona dioda czyli:

Możliwe przyczyny:
    trwa uruchomienie routera Netia Spot po włączeniu zasilania
    trwa konfiguracja urządzenia po włączeniu zasilania
    przerwane połączenie z Internetem na skutek odłączenia kabla telefonicznego ADSL lub nieprawidłowego podłączenia kabla do splittera
    przerwane połączenie z Internetem na skutek awarii sieci

Jakieś badziewie nawet do konfiguracji nie mogę się dostać bo nie przyjmuje loginu i hasła. Jutro dzwonie do Netii nie będę ich dzisiaj w nocy męczył.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Wrz 2011 20:45
    krzych66
    Poziom 27  

Jakie niezłe parametry SN margin downstream tragiczny ,upstream w zasadzie też co niepozwala na uzyskanie większej synchronizacji.Nie ma informacji o ilości błędów w transmisji ,linia jest bardzo zaszumiona.

0
  • Pomocny post
    #9 29 Wrz 2011 20:50
    piterus99
    Poziom 43  

Dokładnie - SPEAKERS_XP albo nie wiesz o czym mówisz albo przeoczyłeś przecinki w SNR Margin - tam jest 3.5, co nie pozwala na stabilne połączenie.

Beznadziejne przewody, duża odległość do centrali, ISDNy w czwórce lub kombinacja tych elementów prowadzi do takiego stanu rzeczy. Jeśli nie masz wyboru - zostań, ale linia niedługo będzie sprawiała bardzo dużo problemów.

0
  • #10 29 Wrz 2011 20:58
    Zibek1
    Poziom 8  

Błędy chodzi o to:

Cytat:
    Transmit Statistics

Receive Statistics

Transmit total PDUs
    300287
    Receive total PDUs
    423764
    Transmit total Error Counts
    0
    Receive total Error Counts
    0

Do centralki mam nie więcej niż 2km więc nie wiem.

Tylko nie wiem czemu na infolinii mi mówili że spokojnie 10 Mb będzie.

0
  • #11 29 Wrz 2011 21:06
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Heh...faktycznie zdawalo mi sie ze jest dziwnie duzy "zapas" na poziomie 35dB, tak to jest jak sie na szybko "z automatu" odpowiada....koledzy szczesliwie to szybko wychwycili.

3,5dB "buforu" SNR dla predkosci ponizej 4Mbps moze faktycznie swiadczyc o problemie na lini...

piterus99 napisał:

Beznadziejne przewody, duża odległość do centrali

To sie zdarza - odleglosc 2km, a przewodow lezy nawet 2-3x wiecej...chociaz tutaj raczej malo prawdopodobne - niski poziom tlumienia na lini...problemem beda raczej zaklocenia obnizajace jakosc sygnalu.

-> Zibek1 - mowili Ci o teoretycznych wysokich predkosciach poniewaz sugerowali sie prawdopodobnie parametrem tlumienia - jest niski.

0
  • #12 29 Wrz 2011 21:29
    Zibek1
    Poziom 8  

Czyli co męczenie Netii raczej nic nie pomoże w moim przypadku i muszę się pogodzić z moją "świetną" linią?
    A jakby mi dali ADSL2 lub 2+ to mogłoby się coś poprawić?

0
  • Pomocny post
    #13 29 Wrz 2011 21:42
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Predkosc ok. 10Mb/s masz zapewniona przynajmniej w ADSL2, slabszy ADSL byl na predkosci ponizej 2Mb/s o ile pamietam.

Musisz reklamowac sprawe u Netii, kto wie, moze bedziesz mial duzo szczescia i uda sie sytuacje poprawic.

0
  • Pomocny post
    #14 29 Wrz 2011 21:44
    RedForce
    Poziom 23  

Łączysz się po łączach TP (BSA), kablach TP a łączach Netii (LLU) czy po sieci własnej Netii (CU) ?...

Możliwe, że masz zaniżoną moc wyjściową - to się czasem zdarza, wtedy nawet przy dobrej linii i niskim tłumieniu margines SNR jest niski. Jeśli masz jakiś inny router pokazujący ten parametr możesz sprawdzić. Jeśli nie, zadzwoń na infolinię techniczną Netii poproś o sprawdzenie (choć nie wiadomo czy Cię nie spławią, niestety wszystkie infolinie ISP z którymi się spotykam są tragiczne pod tym względem...).

No i dla 10 Mb musisz mieć włączone ADSL2, tak czy inaczej.

0
  • #15 29 Wrz 2011 21:53
    Zibek1
    Poziom 8  

Hmm z tego co mi się wydaje wszystko leci po łączach TP, można to jakoś sprawdzić?
    Nie zmieniałem żadnych parametrów w routerze poza nazwą użytkownika i hasłem dostępu a poprzednio(czyli 2 dni temu) miałem Neostrade.

0
  • Pomocny post
    #16 29 Wrz 2011 21:59
    RedForce
    Poziom 23  

Jak 2 dni, to raczej BSA... czyli mają 30 dni na osiągnięcie pełnej prędkości i nie dadzą rady sami sprawdzić parametrów linii.
    Proponowałbym zadzwonić do nich, powiedzieć o prędkości (razem z sugestią, że jest zaniżona moc wyjściowa); poprosić o pomoc w skonfigurowaniu Spota - to powinni zrobić o każdej porze dnia...

Nie wiem czy Spot pokazuje moc wyjściową, jeśli nie, to możesz poszukać znajomego z modemem/routerem który pokaże - stare routery Netii Asmax i Pirelli mają taką opcję. Prawidłowa moc powinna wynosić od 0 do kilkunastu dBm, jeśli będzie poniżej zera - jest zaniżona.

0
  • #17 01 Paź 2011 10:52
    Zibek1
    Poziom 8  

No niestety zadzwoniłem do Netii przyjechał technik posprawdzał i powiedział że może być maks 2 bo niby mają stare karty które nie mają nawet ADSL2+ i do dlatego nie mogłem zmienić G.DMT na inną modulacje.
    Powiedział że było dane 6 cały czas na swoim modemie złapał 5000+ ale mu zaraz zerwało i powiedział że będzie zrywać na więcej niż 2 (Chociaż mi na moim edimaxie całą noc ściągało i nie zerwało??)
    Mogę w takim wypadku coś z Netią po negocjować bo mnie wkur...!
    10 spokojnie głupia Netia mogłem w TP zostać pewnie by mi te 6 dali bez takiego cyrku.

0
  • #18 01 Paź 2011 15:07
    terrade
    Poziom 36  

Już teraz masz twoją upragnioną Neostradę 6 Mb/s, tyle że sprzedaną przez Netię (tzw. BSA), kable, DSLAM i wszystko jest TP, w TP byłoby tak samo. Inaczej byłoby tylko zakładając przestępstwo ze strony TP, że celowo tak to złośliwie uruchomili, ale ja tak nie sądzę, sądzę że to przypadek.

A zatem trzeba składać reklamację do Netii, a Netia do TP. Trzeba dzwonić i reklamować do skutku i bólu, a nie masz do tego podstaw "bo jaki masz drut taki masz internet", mimo to czasem udaje się trafić na chętnego do pomocy. Ale najpierw pomóż sobie sam sprawdzając instalację w domu: kable, łączenia, gniazdka, filtry (mają być podłączone do gniazdek, a nie do telefonów, nic poza routerem/modem nie może być bez filtra), no i router (ale to bez sensu bo już to zrobiłeś i technik też). BTW. na tej linii powinno chodzić 10 Mb/s (normalnie 12-15 Mb/s - zakładając ADSL2+), ale najpierw SNR musi być normalny.

0
  • #19 02 Paź 2011 11:25
    Zibek1
    Poziom 8  

Nie wierze w cuda ale WYMIENILI KARTE w szafie na ADSL2+ ^^ i poprawiły się parametry na:

Cytat:
    ADSL Firmware Version
    :
    FwVer:3.9.9.5_TC3085 HwVer:T14.F7_5.0

Line State
    :
    Showtime

Modulation
    :
    ADSL2 PLUS

Annex Mode
    :
    ANNEX_A

Downstream Upstream
    SNR Margin
    :
    6.9 7.5 db
    Line Attenuation
    :
    24.0 8.6 db
    Data Rate
    :
    7456 639 kbps

0
  • #20 02 Paź 2011 13:09
    terrade
    Poziom 36  

Teraz jest pełne 6 Mb/s. Margin nadal jest bardzo podejrzany, na poziomach granicznych dla Target Margin 6 dB. Podłącz coś co pokazuje moc, bo wygląda na typowe zaniżanie mocy żeby unikać zakłóceń (przypadkowe ~6 dB zamiast 20-25 jest mało możliwe), choć może też być problem z kablami. Jeśli to wina mocy to są szanse na 10 Mb/s i więcej (o ile będą nadal próbować robić migracje w górę w ciągu regulaminowych 30 dni).

A te "cuda" to zapewne bardziej poprawne skonfigurowanie portu. Co do wymiany karty na ADSL2+ to niekoniecznie musieli to zrobić (chyba, że jesteś pewny), często wystarczy zmiana konfiguracji.

0
  • #21 02 Paź 2011 13:19
    krzych66
    Poziom 27  

Nikt ot tak nie wymienia karty w DSLAM od tego jest specjalna grupa techniczna w TP.Nie robi tego Partner Techniczny do którego pchają właściwie wszystkie zgłoszenia także te które nie powinny do niego trafiać np przeciążenia sieci.U mnie w pewnym
    dslam- ie wymienili problematyczną karte po 10 miesiącach i 3 zgłoszeniach do RONIU !!!.

0
  • #22 02 Paź 2011 14:23
    Zibek1
    Poziom 8  

Wiecie technik(inny niz ten sobotni) ktory do mnie dzwonil powiedzial ze wymienil karte sieciowa. Powiedzial tez ze to zbytnio nie pomoze ale widac ze poprawilo sie ,jeszcze popytam ich o te moc bo nie znam nikogo kto by mial taki modem/router.

0
  • #23 02 Paź 2011 15:16
    dipol
    Poziom 33  

Najpierw POMIARY jak to się wykonuje WT-modem nie równy modemowi ( S/N !!!) i takie tego skutki mierzymy w twoim gniazdku stosownym miernikiem a potem wróżymy ale z odczytanych parametrów!A porty to następna loteria od 7Mb do 25Mb -przetrzepałem z ciekawości na półce ponad 100portów
    A tyle już pisano i dalej.........hihi.
    Zibek1-kupiłeś .....a on ma spokój hi, co najwyżej port mógł zmienić.
    73!

0
  • #24 03 Paź 2011 15:37
    RedForce
    Poziom 23  

@dipol: Czy byłbyś w stanie podać instrukcję w jaki sposób zażądać wizyty technika z odpowiednim miernikiem, który dokona prawidłowych i zgodnych z regułami sztuki pomiarów - tak by nie zostać spławionym przez operatora?...

0
  • #25 06 Paź 2011 05:18
    lordblast
    Poziom 9  

@zibek1 tak jak ktoś wcześniej napisał mają 30dni na zmianę parametrów, mój kolega na łączu TP czekał około 2tygodnie do uzyskania prędkości takiej na jakią pozwala jego łącze, więc myślę, że cierpliwość powinna załatwić sprawę;)
    A co do Netia Spota, poszperaj dokładnie w instrukcji urządzenia, tam powinny być dane niezbędne do logowania, w większości routerów standardowo masz ID:admin hasło: admin
    Odrazu chciał bym się podpiąć do tematu, otóż ile mogę wyciągnąć na owych parametrach:
    Modulacja ADSL 2+

0
  • #26 06 Paź 2011 12:33
    RedForce
    Poziom 23  

@lordblast:
    W chwili obecnej bez poprawek na linii, nie wyciągniesz więcej niż masz w chwili obecnej (margin 6 - przyjęty w większości przypadków jako minimalna wartość); z tłumienia wychodzi że powinieneś mieć około 20 Mb Zakładając że router nie przekłamuje.

Przy okazji, warto byłoby podać nieco więcej parametrów ;)

0
  • #27 06 Paź 2011 23:59
    marcinb7
    Poziom 14  

lordblast napisał:
    lordblast
    przy jakiej prędkości robiłeś ten pomiar? Bez tej informacji nie da się określić stabilnej prędkości netu.

0
  • #28 07 Paź 2011 19:21
    lordblast
    Poziom 9  

6Mb, lecz podpisałem umowę na 20Mb i czekam na włączenie, konsultant stwierdził że 20Mb lekko pójdzie a nawet więcej, ale do nich stosuje zasadę ograniczonego zaufania
    Aaaa dodam jeszcze, że statystyki są już po zmianie ustawień przez operatora, pod niby te 20Mb, a niby dlatego, ponieważ jak wcześniej pisałem nie ufam nigdy im do końca;)

0
  • #29 07 Paź 2011 19:34
    marcinb7
    Poziom 14  

Jeśli przy 6Mb masz SNR-y 6/8 to nie powinno to działać. Mi się wydaje, że to jest pomiar przy 20Mb, więc chyba już masz taką prędkość.

0
  • #30 07 Paź 2011 21:38
    lordblast
    Poziom 9  

prędkości jeszcze nie ma, bo jak wcześniej napisałem ustawiali mnie pod te 20Mb, lecz umowa kończy mi się 21, a co za tym idzie nowa wejdzie w życie(czyt. nowa prędkość) oraz odblokują prędkość na porcie(czy jakoś tak), chodzi mi głównie o to czy przy tych ustawieniach te 20Mb będzie oraz jeżeli będzie to czy łącze będzie w miarę stabilne
    dodam jeszcze że do centrali mam blisko(około 30-40metrów), choć w domu mam już linie wymienione na nowe to te w ziemi łagodnie to ujmując pamiętają PRL, lecz z tego co się dowiedziałem linie około maja 2012 oraz centrale w moim mieście mają zostać poddane modernizacji.
    Zależy mi na prędkości ponieważ w domu chodzą 4 komputery.
    Router d-link dsl-2680
    dl sync łapie mi na 24265
    up sync łapie mi na 1151

Dodam jeszcze statystyki błędów:
    Downstream Upstream
    RS Correctable Errors: 347 5
    RS Uncorrectable Errors: 0 0
    tyle błędów nabiło się przez ponad 4godziny działania routera, ale z tego co pokapowałem to router nadrabia z poprawą błędów

Przepraszam za kłopot, oraz za powstałe małe zamieszanie.

0