Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ST-Link/V2 czy zadziała z Eclipse (STM32)

byrrt 29 Wrz 2011 21:52 3320 6
 • #1 29 Wrz 2011 21:52
  byrrt
  Poziom 21  

  Witam!

  Wiem, że temat nie raz się przewijał ale wszystkie informacje jakie znalazłem na forum są z 2009 lub 2010 roku a w tej kwestii jak wiemy dużo się zmienia.

  Czy orientujecie się (może kolega Freddie Chopin?) czy udało się zmusić JTAG'a ST-Link/V2 do pracy z Eclipse (przez OpenOCD lub GDB Server).

  Szukam JTAG'a możliwie szybko tak aby można go kupić na firmę i wchodzi w grę albo ST-Link albo J-Link Seager'a (klon). Czy ten 2gi działa z OpenOCD?

  Pozdrawiam

  0 6
 • #2 29 Wrz 2011 21:59
  Freddie Chopin
  Specjalista - Mikrokontrolery
 • #3 29 Wrz 2011 22:15
  byrrt
  Poziom 21  

  Dzięki za odpowiedz, nie cieszy mnie ona ale ok..
  Z ciekawości może Ty się orientujesz - czy jest na sieci gdzieś wsad do J-Linka? W pracy używałam przez krótki czas kiedyś takiego klona z allegro i po czasie padł (zima, komp go nie widzi, nic się nie grzeje, nie pobiera więcej prądu, zasilanie ma - wygląda na wyczyszczonego flasha lub procek odjechał). Padł na stole - bez jakiś przepięć itp. Gdyby był gdzieś na sieci wsad może dałoby go radę ożywić - i tak już leży dobre 1,5 roku w szafce.. Boję się też, żeby z następnym z allegro nie było tak samo.
  ps. pisałem do Ciebie zapytanie przez Twoją stronę odnośnie Twojego JTAGa

  0
 • Pomocny post
  #4 29 Wrz 2011 22:48
  Freddie Chopin
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Jest na elektrodzie gdzieś temat o tych JLinkach z allegro - z tego co pamiętam, to sprzedawca podsyła wsad do ożywienia układu, ale to musiałbyś sobie znaleźć ten temat.

  4\/3!!

  0
 • #5 04 Paź 2011 08:40
  byrrt
  Poziom 21  

  Faktycznie znalazłem dyskusję i udało mi się ożywić mojego J-Linka :) Super. Ponieważ jest to klon ma pełne licencje GDB i poprzez GDB chciałbym połączyć się z Eclipse. Staram się podążać za tuorial'em z Twojej strony i teraz w opisie konfiguracji Debuger'a masz tak: wybrać projekt (OK), pliku wykonywalnego, który będzie debuggowany i teraz który to? bin, hex, elf? Żadnego mi nie proponuje w "Search Projekt". Być może podstawowe pytanie ale dla mnie te środowisko to nowość niestet - czy jakieś komendy inicjalizacji trzeba dodać (Startup>Inicialization Commands)?
  Teraz jeszcze najgłupsze pytanie - jak po skonfigurowaniu zaprogramować procesor? Można jakoś to na przycisk wyciągnąć w Eclipse?
  Serdecznie pozdrawiam i daje punkt za pomoc z J-Linkiem..

  Dodano po 13 [minuty]:

  Aha ważna chyba informacja - mam płytkę z STM32F101RCT6.

  0
 • #6 04 Paź 2011 10:14
  Freddie Chopin
  Specjalista - Mikrokontrolery

  byrrt napisał:
  Ponieważ jest to klon ma pełne licencje GDB i poprzez GDB chciałbym połączyć się z Eclipse. Staram się podążać za tuorial'em z Twojej strony i teraz w opisie konfiguracji Debuger'a masz tak: wybrać projekt (OK), pliku wykonywalnego, który będzie debuggowany i teraz który to? bin, hex, elf? Żadnego mi nie proponuje w "Search Projekt". Być może podstawowe pytanie ale dla mnie te środowisko to nowość niestet - czy jakieś komendy inicjalizacji trzeba dodać (Startup>Inicialization Commands)?
  Teraz jeszcze najgłupsze pytanie - jak po skonfigurowaniu zaprogramować procesor? Można jakoś to na przycisk wyciągnąć w Eclipse?

  Ściągnij przykład dla STM32 i tam wszystko jest skonfigurowane. Plik wykonywalny to .elf. W initialization commands dajesz "monitor reset halt" jedynie.

  Co do wyciągania na jeden przycisk, to można zrobić skrót do OpenOCD który z odpowiednimi komendami w wywołaniu zrobi wszystko co trzeba - nie ma potrzeby angażowania do tego GDB.

  4\/3!!

  0
 • #7 05 Paź 2011 15:06
  byrrt
  Poziom 21  

  Ok, jestem na etapie działającego wsadu ze skompilowanymi bibliotekami st. Program wgrywam przez Eclipse > Debug > GDB Server J-Linka. Nie korzystam z OpenOCD. Niestety działa to wg. mnie dziwnie, nawet nie umiem określić jak..
  W inicjalization command musiałem trochę pozmieniać bo nie chciało to ruszyć:

  Code:
  target remote localhost:2331
  
  monitor speed 1000
  monitor flash device=STM32F101RC
  monitor flash download = 1
  load
  monitor reg r13 = (0x00000000)
  monitor reg pc = (0x00000004)

  Odpalam GDB Server J-Linka, ten znajduje targer i czeka na połączenie. Odpalam Debugowanie, procek się programuje i program staje.
  Code:
  target remote localhost:2331
  
  0x00000000 in ?? ()
  monitor speed 1000
  monitor flash device=STM32F101RC
  monitor flash download = 1
  monitor reg r13 = (0x00000000)
  monitor reg pc = (0x00000004)
  tbreak main

  I teraz co dalej? Program stoi na startup.S na pierwszej linice, co bym nie zrobił otwiera mi się nowa zakładka tam gdzie są źródła a w niej No source available for ""
  Kliknięcie przycisku resume nic nie daje. Terminate rozłącza z GDB ale target nie wstaje (trzeba go zresetować). Czasem terminate kończy się komunikacie o błędzie i trzeba zamykać wszystko na chama łącznie z GDB. Większość z moich pytań wynika ze zwyczajnej niewiedzy. Czy prawidłowo, że omijam OpenOCD? Jak zacząć sensownie korzystać z narzędzia debug w eclipse razem z J-Linkiem? Czym się różni obsługa J-Linka przez GDB od OpenOCD?

  Dodano po 33 [minuty]:

  Aha - próba kliknięcia któregoś z przycisków Step Into, Step Over, Step Return itp powoduje wywalenie komunikatu "Target request failed: Cannot find bounds of current function" ew. "Warning:\nCannot insert breakpoint 0.\nError accesing memory adress 0x71010008:(undocumented errno -1).\n

  Podaje to w takim chaotycznym składzie, ale ja tu nie widzę zależności..

  0