Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T, Warszawa Ursus, problem z odbiorem -co robić?

blick01 29 Wrz 2011 22:43 4129 18
  • #1 29 Wrz 2011 22:43
    blick01
    Poziom 8  

Mam problem jakich mało-tak przynajmniej to czuję.Warszawa Ursus, oś Niedźwiadek, mam pomieszczenie na parterze w środku kompleksu czterech bloków typu 'Lipsk" a więc blacha na elewacji dookoła. O wolnej przestrzeni na nadajnik w Raszynie mogę tylko pomarzyć.Dotychczas odbiór TV zapewniała mi "siatka" ze wzm. o symbolu WA501 S-2, w środku pomieszczenia ze względu na brak zgody spółdzielni na maszt zewn./a gdyby nawet jakimś cudem była -to maszt musiałby mieć ok.15m wys./ 6 programów na starym Philipsie 21HT5403, dobrze się nawet oglądało......aż do początku września br. Obraz zaczął się krzaczyć i wyginać w "chińskie esy-floresy". Wypożyczyłem od firmy sprzedającej/za co serdecznie dziękuje/ tuner DVB-T Canva CN-DVB-T261, z nadzieją że uda się oddebrać tv cyfrową - niestety porażka!!! tuner nie łapie kompletnie niczego, wychodzenie z anteną na zewn. też nic nie dało-czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć czy jest szansa na normalny odbiór? czy też czeka mnie banicja TV? Proszę o radę.

• Pomocny post
    #2 29 Wrz 2011 23:17
    jurek849
    Poziom 16  

Sprawdz zasilacz wzmacniacza antenowego.

• #3 29 Wrz 2011 23:22
    kony-l
    Poziom 9  

Kolego albo do administracji niech postawią jakiś maszt lub niech zrobią instalacje zbiorczą, bo pewnie nie ty jeden masz ten problem. Albo pozostaje jakaś kablówka.

• #4 29 Wrz 2011 23:33
    blick01
    Poziom 8  

Zasilacz od anteny pracuje, napięcie nawet udało mi się zmierzyć i jest ok.10V, obraz na analogu jest-kolorowy,ale powyginany w częsci ekranu-to tak jakby snchronizacje zrywało ?odbiornik Tv sprawny na 100%. albowiem woziłem go w inne miejsce i jest Ok. Problem pojawił się /tak mi się kojarzy/wraz ze zmianą nadajnika na Raszyn.

• #5 29 Wrz 2011 23:46
    kony-l
    Poziom 9  

A nie próbowałeś ustawić na Pkin jest tam 3kw mocy ale 2 kanały więcej. A z Ursusa powinieneś mieć całkiem dobrą widoczność.

• #6 30 Wrz 2011 00:09
    blick01
    Poziom 8  

Administracja?....ech...oni tylko co miesiąc kasę za czynsz zbierają. No ale jeśli nic inego nie wymyślę pewnie trzeba będzie zagadać o jakiś kabel-jeśli wogóle mają.

Dodano po 5 [minuty]:

kony-l napisał:
    A nie próbowałeś ustawić na Pkin jest tam 3kw mocy ale 2 kanały więcej. A z Ursusa powinieneś mieć całkiem dobrą widoczność.

Jak pisałem w temacie głównym- dookoła mnie 4 blaszane budynki a dalej wieżowce po 8 pięter. PKiN-u też nie widzę z tej "klatki". Nie mam pojęcia skąd "siatka" łapie obraz analoga-są nieznaczne odbicia ale jakoś działała.

Dodano po 16 [minuty]:

Martwi mnie fakt iż tuner do odbioru cyfry na tej antenie nic nie widzi.

• #7 30 Wrz 2011 06:26
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

blick01 napisał:
    Nie mam pojęcia skąd "siatka" łapie obraz analoga-są nieznaczne odbicia ale jakoś działała.

Odp.1 - z odbić.
    Odp.2 - tu możesz chociaż zobaczyć na jakich kanałach, z którego nadajnika odbierasz http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow .

Raszyn/Łazy 100kW - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1N
    PKiN 3kW - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1I

Pozdrawiam.

• #8 30 Wrz 2011 10:28
    _cheetah_
    Poziom 37  

blick01 napisał:
    Zasilacz od anteny pracuje, napięcie nawet udało mi się zmierzyć i jest ok.10V, obraz na analogu jest-kolorowy,ale powyginany w częsci ekranu-to tak jakby snchronizacje zrywało ?

po pierwsze powinno być ~12V. Po drugie - nawet jeśli jest to jego normalne napięcie wyjściowe - to i tak nie świadczy to o jego całkowitej sprawności. Opisany efekt na obrazie dają właśnie zasilacze z prawie nominalnym napięciem wyjściowym, ale z uszkodzoną filtracją częstotliwości sieci.

Jedyna skuteczna weryfikacja to podłączenie innego zasilacza. I tak zrobiłbym na początek.

Minimalna szansa jest też na to, że uszkodzony jest wzmacniacz w antenie bądź któreś z połączeń - przy wtyczce antenowej lub przy wzmacniaczu.

Jak powrócisz do poprawnego obrazu analogowego - możesz poczynić ponownie próby z DVB-T.

Albo zrób sobie małą antenkę testową do odbioru DVB-T - dipol półfalowy lub dipol szerokopasmowy ('X'). Było opisywane na forum.

• Pomocny post
    #9 30 Wrz 2011 10:40
    irekr
    Moderator

1. Stosowanie anten ze wzmacniaczami w Ursusie - nawet w warunkach braku widoczności obiektu - to pomyłka. Sygnały z Raszyna są tak silne, że muszą przesterować każdy wzmacniacz. Kilkukrotnie przewyższają poziom jaki wzmacniacz - mówimy tu o poziomach powyżej 100 dB (około 1 V) - może oddać nie mówiąc o tym jaki może przyjąć na wejściu. I nie chodzi tu o wielkość jednego sygnału ale o łączna moc wszystkich sygnałów TV nadawanych z Raszyna. A to około 2 MW.
    2. Wysoce prawdopodobne, że po którejś z burz wzmacniacz "ucierpiał i albo się wzbudza albo przestał działać.
    3. Także wysoce prawdopodobne że wzbudza się ta lub inna antena siatkowa, np sąsiada... - może być nawet w promieniu kilkuset metrów. Potrafi bardzo skutecznie utrudnić życie.
    4. Powyginany obraz to pierwszy objaw wzbudzania lub przesterowania wzmacniacza przy antenie. Odbiór cyfrowy także nie będzie możliwy.

• #10 30 Wrz 2011 13:49
    blick01
    Poziom 8  

Dzięki za tyle korzystnych podpowiedzi, coprawda nie mam zielonego pojęcia jak sprawdzić że antena się "wzbudza" ani jak temu przeciwdziałać. Pewnym jest fakt, iż po odłączeniu zasilania-wzmacniacza/bez zmiany ustawienia anteny-siatki/obraz śnieży i jest na niektórych programach prawie nieczytelny-więc jak na moją niewiedzę-wzmacniacz chyba musi być włączony(???)Co zaś tyczy się zasilacza, to jestem w stanie zdobyć drugi i podłączyć w celu wykluczenia lub potwierdzenia jego wadliwego działania. Podzielam pogląd iż powinienem w pierwszej kolejności "wyprostować" obraz analoga, a potem próbować z cyfrą -będę coś kombinował, o wynikach powiadomie napewno.

• #11 30 Wrz 2011 14:06
    _cheetah_
    Poziom 37  

blick01 napisał:
    Pewnym jest fakt, iż po odłączeniu zasilania-wzmacniacza/bez zmiany ustawienia anteny-siatki/obraz śnieży i jest na niektórych programach prawie nieczytelny-więc jak na moją niewiedzę-wzmacniacz chyba musi być włączony(???)

W ogólności są dopuszczalne tylko dwie kombinacje (jeżeli się nie jest się posiadaczem anteny firmy Televes):

1. w antenie zamontowany jest wzmacniacz, który to zasilany jest przy pomocy włączonego do sieci ~230V zasilacza. Zasilacz podłączany jest do instalacji antenowej typowo poprzez specjalną wtyczkę antenową - separator zasilania, wtykaną w TV.

2. w antenie zamontowany jest symetryzator, a na kablu antenowym zamontowana jest zwykła wtyczka antenowa (czyli w instalacji nie ma w ogóle zasilacza), którą się wtyka w TV.

• #12 30 Wrz 2011 14:45
    blick01
    Poziom 8  

Cheetah....
    to co teraz napisałeś, jest dla mnie zrozumiałe jak drut z którego mam zrobić tę antenkę testową. tzn-jest wzmacniacz albo go nie ma. Odpowiedziałem na wcześniejszą wypowiedź kolegi iż ..cyt "stosowanie wzmacniaczy w antenach w rej.Ursusa to pomyłka".... Ta moja "siatka" bez wzmacniacza nic nie daje. Jeśli sygnał z Raszyna jest tak mocny to teoretycznie na kawałku przysłowiowego drucika powinno coś odbierać, a tak nie jest.

• #13 30 Wrz 2011 15:57
    SP5ANJ

Witam.

blick01 napisał:
    ... wypowiedź kolegi iż ..cyt "stosowanie wzmacniaczy w antenach w rej.Ursusa to pomyłka".... Ta moja "siatka" bez wzmacniacza nic nie daje.

U tu musisz szukać tzw. przyczyny.
    Cytat:
    Jeśli sygnał z Raszyna jest tak mocny to teoretycznie na kawałku przysłowiowego drucika powinno coś odbierać, a tak nie jest.

Z tym " teoretycznie na kawałku przysłowiowego drucika " to może nie aż tak, ale na antenie (czytaj : dowolnej antenie) powinno coś tam odbierać - nawet śladowo.

Mimo wszystko sprawdź poprawność tej instalacji czy jakiś drucik z ekranu kabla nie podwinął się do żyły środkowej tego kabla lub czy wtyczka/wtyczki TV są poprawnie przykręcone/wkręcone, czy separator zasilania (sam zasilacz również) jest OK i czy czułość odbiornika jest tak jak w specyfikacji urządzenia.

Pozdrawiam..

• #14 30 Wrz 2011 17:54
    blick01
    Poziom 8  

Eksperymentuję na całego. Wyłączyłem całkowicie zasilanie "siatki" i faktycznie obraz się "wyprostował" !!!śnieży oczywiście na wszystkich kanałach, widoczne są liczne odbicia-ale coś tam odbiera./sprawdza się teoria z wadą zasilacza lub przesterowaniem sygnału/drugi podłącze w przyszłym tyg. Więcej-w ramach totalnego eksperymentu /tu wybaczcie moją ignorancję/ podpiąłem do gniazda antenowego 4m zwykłego przewodu-wisi pionowo od sufitu i o dziwo (?!?) 6 programów/analog/ odbieram ciut lepiej niż na "siatce" bez zasilania. Mój wniosek: kolega "irekr" ma rację-sygnał z Raszyna jest faktycznie silny.Dalsze działania zawieszam do poniedz.ze względu na wyjazd.Oczywiście dalsze sugestie-co ztym fantem robić -mile widziane.Pozdrawiam Panowie.

• Pomocny post
    #15 30 Wrz 2011 21:57
    SP5ANJ

Witam.

blick01 napisał:
    Wyłączyłem całkowicie zasilanie "siatki" i faktycznie obraz się "wyprostował" !!!śnieży oczywiście na wszystkich kanałach, widoczne są liczne odbicia-ale coś tam odbiera./sprawdza się teoria z wadą zasilacza lub przesterowaniem sygnału/drugi podłącze w przyszłym tyg.

To żadna teoria - tylko sam fakt - działania wzmacniacza w tak silnym natężeniu polu w.cz. z tego nadajnika. :D

Propozycja jest całkiem prosta - abyś wymontował ten wzmacniacz i w jego miejsce zainstalował "zwykły" symetryzator np. taki (za 2,21zł.) : http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
    Cytat:
    Więcej-w ramach totalnego eksperymentu /tu wybaczcie moją ignorancję/ podpiąłem do gniazda antenowego 4m zwykłego przewodu-wisi pionowo od sufitu i o dziwo (?!?) 6 programów/analog/ odbieram ciut lepiej niż na "siatce" bez zasilania.

Teoria - teorią a Fizyka- fizyką. :D
    Cytat:
    Mój wniosek: kolega "irekr" ma rację-sygnał z Raszyna jest faktycznie silny.

Pozwolę sobie przypomnieć, że w tym Dziale Instalacje antenowe - mamy Super Fachowców. :D
    Cytat:
    Oczywiście dalsze sugestie-co z tym fantem robić -mile widziane.Pozdrawiam Panowie.

Czekamy na dalsze sugestie kolegów i koleżanek ( i na odwrót ) tu piszących. :spoko:

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #16 01 Paź 2011 00:04
    _cheetah_
    Poziom 37  

blick01 napisał:
    Wyłączyłem całkowicie zasilanie "siatki" i faktycznie obraz się "wyprostował" !!!śnieży oczywiście na wszystkich kanałach, widoczne są liczne odbicia-ale coś tam odbiera.

ale odłączyłeś tylko zasilacz z prądu czy zamieniłeś wzmacniacz na symetryzator. Bo, jeśli tylko wyłączyłeś zasilacz to odbierałeś jedynie na przewodzie antenowym od siatki, który działał jak antena...

blick01 napisał:
    Więcej-w ramach totalnego eksperymentu /tu wybaczcie moją ignorancję/ podpiąłem do gniazda antenowego 4m zwykłego przewodu-wisi pionowo od sufitu i o dziwo (?!?) 6 programów/analog/ odbieram ciut lepiej niż na "siatce" bez zasilania.

taki drut to też antena. Nie wiadomo o jakich parametrach, ale antena - odmiana tzw. KDWPO (Kawał Drutu Wyrzucony Przez Okno :D) - tu podwieszonego do sufitu. I nie ma się co śmiać. Tylko, że taka antena jest wyjątkowo upierdliwa w złapaniu porządnego odbioru.
    A w twoim przypadku była lepsza od kabla antenowego 'siatki' / 'siatki' w wersji z symetryzatorem (niepotrzebne skreślić)...

blick01 napisał:
    Mój wniosek: kolega "irekr" ma rację-sygnał z Raszyna jest faktycznie silny.

bo jest. Ale pocieszę Cię - jeśli chodzi o DVB-T to możesz również odbierać PKiN, który nadaje mux-1 i mux-2 w SFN z Raszynem i samodzielnie POLSAT HD i TVN+1.

Tu masz nadawane kanały z Raszyna i PKiN-u: Link Link.

• Pomocny post
    #17 05 Paź 2011 10:31
    demon1518
    Poziom 9  

blick01 napisał:
    Zasilacz od anteny pracuje, napięcie nawet udało mi się zmierzyć i jest ok.10V, obraz na analogu jest-kolorowy,ale powyginany w częsci ekranu-to tak jakby snchronizacje zrywało ?odbiornik Tv sprawny na 100%. albowiem woziłem go w inne miejsce i jest Ok. Problem pojawił się /tak mi się kojarzy/wraz ze zmianą nadajnika na Raszyn.

PJesli obraz jest powiginany tak jak napisales to kup zasilacz razem z ta koncowka co sie podpia do telewizora za 10zł i powinno odbierac kanały, mialem tak na analogu po wymianie zasilacza problem ustąpił

• #18 05 Paź 2011 10:55
    blick01
    Poziom 8  

Tak, dzięki, ta porada już padła/kwestia wadliwego zasilania/ zbieram sie na zakup nowego zasilacza i wymianę-choc nawał zajęć zawodowych czasowo uniemożliwia mi ruszenie tej kwestii. Pozdrawiam i o efektach zmian powiadomię forum.

• #19 09 Paź 2011 18:04
    blick01
    Poziom 8  

Dziękuje serdecznie wszystkim/bez wyjątku/ pomocnym forumowiczom z tego tematu!!!! wszystkie wskazówki okazały się być trafne, a wasza wiedza przyczyniła sie do odzyskania normalnego obrazu w moim TV /w analogu działa elegancko 6 kanałów/ a to dla mnie jest już sukces :)) Wymieniłem kabel koncentr.i kpl.zasilacz montując na nowo wszystkie połączenia./zsilacz-separator-antena/. Antena "siatka" wisi dokładnie w tym samym miejscu jak przed problemem i Bóg mi świadkiem nie "patrzy" ani na PKiN ani Raszyn-a łapie sobie tylko znany sygnał- z pewnością jakieś ....naste odbicie od blaszanych budynków z okolicy /nie wnikam/. Ufff....ten etap jest już za mną, niebawem ponownie podejdę do próby z tunerem DVB-T mając nadzieję że przy tak wysterowanym sygnale tuner będzie chętniejszy do współpracy. Raz jeszcze dzięki wszystkim!!!!

ps. byłbym zapomniał- kolego "cheetah": test anteny "siatki"tylko z symetryzatorem-/bez wzmacniacza/ sprawdził się w moim przypadku połowicznie, tzn. TVP 1, i 2 odbierałem w miarę "dobrze" ale już pozostałe /tv 4,tvp info,TVN,Polsat/ słabo, albo wogóle śnieg. Pomagała coprawda, zmiana kąta patrzenia anteny, no ale...co za przyjemność oglądania TV- na każdym kanale ine ustawienie "siatki". W moim pomieszczeniu-"puszce blaszanej" jednak potrzebny okazał się wzmacniacz/tak jak wyżej w opisie/

To w myśl regulaminu pkt 3.2 - temat zamykamy. [SP5ANJ]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME