Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alphard. Kolumna, ew100. Zaczyna już od 20 Hz.

mtbmichal 01 Dec 2004 11:40 2229 22
    mtbmichal
    Level 13  
    piszecie ze alphard to dupna firma ale ja mam ew100 i jak zrobilem kolumne do niego to tak dobrze trafilem w rezonans ze zaczyna juz od 20 Hz a w statystykach pisza ze od 34 Hz a kolega zrobil wedlug jakis wzorów i dzwiek jest slaby
    WidgetSW
    Level 18  
    Też mnie to dziwi, że wszyscy objeżdżają Alpharda i 888. Tak się składa, że miałem basy Tonsila 20/40 w obudowie zamkniętej i słabo grały. Teraz mam głośniki basowe firmy 888 i grają dużo lepiej - więcej basu, lepsza dynamika i dużo głośniej. Jakość dźwięku "na ucho" się niczym nie różni.

...i zaraz mi się pewnie dostanie za takie wnioski...
    Nap5teR
    Level 20  
    Ale zauważcie mili koledzy, że to jaki głosnik jak zagra to zależy od zestrojenia obudowy i ew. Bass reflexu. To że w obudowie np. 20 litrów alphard gra dobrze to nie znaczy ze każdy tam zagra dobrze. Wiedzcie, że kazdy głośnik to indywidulnośc co do parametrów i obudowy. Jedne graja dobrze w BR a inne w zamkniętej. Tyle, że Alphard okłamuje parametrami klienta a Tonsil tak nie robi więc wiadomo co się kupuje. Bo nie jeden się przejechał na Alphardzie (nawet ja jak nie wiedziałem jeszcze, że Alphard kłamie w parametrach). Analogiczne jest za tem, że ludzie kupia to co im podaje prawdziwe możliwości, a nie czerpane z kosmosu. Gdyby inne firmy były bardziej fer wobec klienta i przedstawiły im prawdziwe mozliwości swoich produktów, na pewno by na tym zyskały i nikt by nie mówił że 888 jest słabe czy coś. Mam racje?? Jak by co to mnie poprawcie (np. Tomaszo)
    Pozdrawiam
    ..::NapsteR::..
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Oczywiście że racja! Każdy głośnik ma inne parametry i inne zastosowanie aczkolwiek tonsil jest robiony z dobrych komponentów a 888 i alphardy z komponentów "nieco gorszych" i tu wychodzi na jaw taki parametr jak efektywność.Czyli alphardy i 888 mieszczą sie w granicach spl 80 db a tonsil 90-95db dlatego wychodzi na to że tonsil jest po prostu głośniejszy a te alphardy i 888 potrafią tylko buczeć aż wszystko w pokoju się trzęsie podczas gdy tonsil jak walnie impulsem to książki z półek spadają :D (też pewnie mi się dostanie za "poniżanie takich "sławnych" firm jak alphard i 888 :) )
    kalasz20
    Level 26  
    Cyt."dobrze trafilem w rezonans ze zaczyna juz od 20 Hz "
    Gratuluję i proponuję grę w Totka. Jak zmierzyłeś te 20Hz , przy -20dB spadku? :)
    Deamon :)
    Level 21  
    a ja mysle ze jakby alphard i 888 podawal swoje rzeczywiste parametry to juz by ich nikt nie kupil a teraz to chociaz kupuja je ludzie ktorzy oceniaja dzwiek pod katem buczenia.... (bez urazy oczywiscie)
    Pozdrawiam
    Vizzle
    Level 21  
    Muj koleszka sie nabral kupil sobie LW 800 i teraz je sprzedaje i kupuje Tonsila wiec cos w tym jest (jak dal mnie to przesada jak slyszalem to cos)

20Hz lol jak to jest -3dB to daj dane i robie to samo, smieszne piniadze jak na 20Hz (w porownaniu z takim osiagiem wszystko odpada)
    mtbmichal
    Level 13  
    moj alphard ma spl 93 a wymiary podam pozniej bo niemam miarki :)
    kalasz20
    Level 26  
    Witam.
    Nie ma tych 93dB , papier cierpliwy i wszystko przyjmie , a w danych Alpharda pełno nieścisłości i mało który ich głośnik ma te parametry co podają. Pozdr.
    Nap5teR
    Level 20  
    :arrow: Będę cie bronił Banasiewicz :D Masz moje 100% poparcie :)
    :arrow: Co do 20Hz HEHEHEHEHEHE To nie kabaret tylko forum!!!! nie rób sobie jaj i powiedz szczerze że gra dennie albo ci słoń uszy przydepnął (bez urazy nie chcę nikogo obrażać). To jest nie mozliwe aby coś takiego zagrało głośno przy 20Hz. Spójż na to logicznie!!!!!
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Taa gdyby z takiej "klasy" głośnika dało się wycisnąć te 20 hz to nie nawijalibyśmy na tym forum o jakiś tam tonsilach i innych visatonach i beymach tylko wszyscy by alphardami młucili :)
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Uzyskanie z tego głośnika 20 hz i to głośno jest awykonalne! a najlepsze jest stwierdzenie "trafiłem w rezonans" hmm ja też jak budowałem kolumne z pudełka po butach to "trafiłem w rezonans" i już zaczynało od 300hz :D A dodam jeszcze że im niższą częstotliwość chcemy uzyskać tym głosnik musi przepompowywać więcej powietrza...reszty już chyba pisać nie muszę...
    Nap5teR
    Level 20  
    racja Banasiewicz, Pudełko po butach to idealna obudowa :D muszę poszukać i zrobię na tym suba na jakimś Alphardzie może LW 800 i będzie dmuchać pięknie ale jak ma dmuchać to moze lepiej nie bo przeciąg będę miał :P:D:D:D
    Banasiewicz02
    Level 31  
    A dodam jeszcze że to pudełko nie było jakieś tam zwykłe bo miało wszystkie ścianki wzmacniane taśmą klejącą a w tylniej części miało 2 wyloty "basior refleksior(r)" zrobione metodą wycięcia nożem dwóch mniej więcej okrągłych otworów :) szkoda że nie mam tego "suba" bo wstawiłbym go w dział "własne konstrukcje diy" :D
    Nap5teR
    Level 20  
    Ja kiedyś wstawiłem sobie w pudełko po zasilaczu komputerowym belgijski głośnik z telewizora marki Nordmend i grało całkiem ładnie jak na 8 ohm/8 Wat.
    Miałem 2 takie konstrukcje w pudełkach dla tego że nie opłacało się robić do nich prawdziwego pudła :D
    mtbmichal
    Level 13  
    nie wiem czy wiesz Nap5teR ale czestotliwosc Hz nie sprawdza sie uszami tylko do tego kupuje sie specjalny mikrofon bardzo czuly i sie go podlacza pod komputer i masz na monitorze cala charakterystyke glosnika a co do pudelka po butach to wedlug mnie to scianki sa za miekkie i za cienki na klumnę
    Nap5teR
    Level 20  
    Przecież wszyscy tu mają poprawe humoru jak czytają ten temat :D:D:D A co do pudełka po butach to przecież żart :P buahahaha! Częstotliwość mozna sprawdzić bez komputera przy pomocy miernika i odpowiednich elementów elektronicznych. Gdzieś Tomaszo o tym chyba pisał.
    Co do Twoich ukochanych Alphardów:
    Kazdy tutaj lepiej znajacy produkty tej firmy powie że to nie jest rewelacja a ARN i tonsil są o wiele lepsze. Wiedz że warto czasem posłuchać większości.
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Eeeno moja kolumna z pudełka po butach była całkiem poważnym projektem ;) (jak na tamte czasy :) ) i przynajmniej była na dobrej klasy rosyjskim głośniku a nie jakimś tam alphardzie! :P
    Deamon :)
    Level 21  
    Wiecie co podsuneliscie mi super pomysł, wrzuce dzis mojego ARN150 i piezo do pudelka po butach ;P. Mysle ze to powinno ładnie zagrac bo objetosc bedzie sie mnieje wiecej zgadzac ;) okleje go ładnie tasma samoprzylepna wytlumie w srodku, bo to bedzie chyba konstrukcja zamknieta w sam raz do kina domowego :P a moze BR jeszcze zobacze.
    PS. jak skoncze to zamieszcze zdjecia.
    PS2. zrobie jeszcze suba z kartonu od sampli z TI bo jest mocny :D
    PS3. moze zrobimy nowy dzial "DIY na wesolo" lub "karton power" co o tym myslicie?
    Pozdrawiam
    mirro1234
    Level 23  
    Karton power! Myślę że to może być całkiem niezła estradówka. Ja kiedyś wsadziłem głośnik do pudełka po kefirze wywierciłem z tyłu dziure i miałem niezłe przedmuchy powietza. Taki jakby bassrefleks.
    Aco do alpharda to dam mam coś takiego i teraz zbierzam na beymę bo ten alphard to po prostu zły głośnik jest.
    Pozdro
    Tremolo
    Level 43  
    mam ten głośnik (chyba 3 latama) i przy 3dB pasmo sie urywa mniej więcej tam gdzie mówią 35-37 herców, obudowa zamknięta około 50 litrów. Za to gratis dostajemy taki niefajnie brzmiące podbicie na dole . By to wyrównać trzeba by większej obudowy, nie dam większej dla tego szajsu. Rozchodzi się bardziej o wrażenia odsłuchowe, które nie siedzą we wzorach. Na typ polu głośnik jest słaby nie ba brzmienia...

jesli uważasz że ten głośnik EW 100 ma 93 dB to się grubo mylisz... gra 3 razy ciszej niż TESLA mająca 91 dB... jeśli uważasz że pasmo jego to jest od 20 Hz no to chyba jeszcze nie dorosłeś do tego forum.

Oczywiście nie przecze ze jak nadasz sygnał 20 Hz (o ile Ci wzmacniacz wytrzymie takie niesnie częstotliwości pewnie kondy masz po 30 000 uF/strone) to głośnik bedzie się ruszał, ale więcej dźwięku uzyskasz z wyginającej się membrany niż z samej kolumny.... bedzisz miał jedynie takie pryt... i wszytko w tym temacie.

Kończe ten post na wesoło jest w innym miejscu.