Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego nie silnik klatkowy w odkurzaczu?

mystuff 30 Wrz 2011 09:19 6739 20
  • #1 30 Wrz 2011 09:19
    mystuff
    Poziom 13  

Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna sprawa dotyczaca odkurzaczy. Największą wadą odkurzacza, zniechęcającą do korzystania z niego, jest jak wiadomo hałas. Dlaczego zatem nie stosuje się w odkurzaczach silników klatkowych, które są o wiele cichsze od komutatorowych? Widziałem dmuchawy z silnikami klatkowymi, stosowane np. w solariach, gdzie wydmuch powietrza jest dużo większy niż w odkurzaczu, a silnik jest praktycznie bezgłośny. Jedyne co słychac to szum powietrza. Dlaczego zatem nie stosuje się takich rozwiązań w odkurzaczach?
    Kusi mnie, żeby sobie wstawić do odkurzacza silnik klatkowy, ale nie wiem gdzie jest haczyk. No bo gdyby go nie było, to chyba istniałyby na rynku takie odkurzacze, a tymczasem nie ma ani jednego... Czy ktoś wie w czym problem?

0 20
  • #2 30 Wrz 2011 09:51
    michcior
    Poziom 30  

Przy tak małych obrotach jakie ma silnik klatkowy, musiałbyś mieć potężną dmuchawę. Klatkowy silnik działa na zasadzie "nadążania" za wirującym polem stojana. 50Hz -> 3000obr/min (pola magnetycznego, nie wirnika, wirnik zawsze trochę wolniej). Silnik klatkowe po prostu nie biegają szybciej. A w odkurzaczach to ile, 10000obr/min?

0
  • #3 30 Wrz 2011 09:53
    Richter
    Poziom 31  

A można jakoś ograniczyć ten hałas w odkurzaczu?

0
  • #5 30 Wrz 2011 10:00
    Richter
    Poziom 31  

michcior napisał:
    Jest taki Elektrolux, producent podaje 68dB, dla porównania pierwszy lepszy odkurzacz 82dB to jest 14dB różnicy! To dużo, >4 krotnie głośniej. Kwestia ceny.

Tak: Link

0
  • #6 30 Wrz 2011 10:02
    mystuff
    Poziom 13  

Zdaję sobie sprawę z niższych obrotów silnika klatkowego. Niemniej w takim np. solarium Ergoline 500, które kiedyś naprawiałem, znajdują się dmuchawy z silnikami klatkowymi, które wraz z dmuchawą nie przekraczają rozmiarów odkurzacza, a mimo niższych obrotów, wydmuch mają jak kilka odkurzaczy razem wziętych. Są przy tym całkowicie bezgłośne. Tylko szum powietrza słychać. W załączniku fotka takiego wentylatora.

1
  • #8 30 Wrz 2011 10:30
    mystuff
    Poziom 13  

W nawiewach samochodowych również stosuje się dmuchawy tego typu jak we wspomnianym solarium Ergoline. Chodzi mi nie o sam silnik, tylko dmuchawę. Są przy tym malutkie, a też mają niezły wydmuch. Dmuchawa z Ergoline ma ok. 25-30 cm średnicy, ale ponieważ ma ogromny wydmuch, to myślę, że mogłaby być o połowę mniejsza. Więc chyba nie o rozmiary tu chodzi...

Dodano po 9 [minuty]:

michcior napisał:
    Jest taki Elektrolux, producent podaje 68dB, dla porównania pierwszy lepszy odkurzacz 82dB to jest 14dB różnicy! To dużo, >4 krotnie głośniej. Kwestia ceny.

Testowałem tego Electroluxa w sklepie. Faktycznie jest cichy w porównaniu z innymi odkurzaczami, ale mimo wszystko słychać silnik. Z tym spaniem przy nim to jakaś bujda. Ja bym nie zasnął przy tym szumie choćby samego powietrza :)
    Są też cichsze odkurzacze firmy Profi (część dawnego Zelmera). Producent podaje że wytwarzają tylko 64 dB hałasu. Jeszcze ich nie testowałem. Jestem ciekawy jak to wygląda w praktyce.

Link do strony producenta: http://www.profieurope.eu

0
  • #9 30 Wrz 2011 22:04
    movzx
    Poziom 39  

Wszystko fajnie, ale chyba nikt tutaj (włączając mnie) nie ma pojęcia jaką charakterystykę ma taki nawiewek indukcyjny.
    Przy bardzo niskim podciśnieniu i przeciętnym przepływie osiąganym w kanale wentylacyjnym wszystko jest w porządku.
    Problem w tym że w przypadku odkurzacza potrzebne jest dużo większe podciśnienie przy podobnym przepływie. Opór układu jest nieporównanie większy - cienka rura, worek, filtr, śmieci.
    Wytworzenie ciśnienia które "rozbuja" taki układ do przepływu zaciągającego śmieci jest już pewnym wyczynem. Warto zauważyć że nawet stare, dość słabe odkurzacze miały moce co najmniej rzędu 500W. Dmuchawy wentylacyjne mają zwykle kilkaset. Dopiero całkiem spore konstrukcje osiągają moce współczesnych odkurzaczy - 1,5-2 kW. Przy czym wymiary tych urządzeń wielokrotnie przekraczają nawet odkurzacze przemysłowe. A jeszcze przydałaby się obudowa i worek na śmieci co najmniej.

Do tego większość odkurzaczy ma teraz regulację prędkości - w przypadku silnika komutatorowego układ jest skandalicznie prosty. W klatkowym zaczynają się lekkie schody.

1
  • #10 30 Wrz 2011 22:30
    MCB
    Poziom 27  

W ślad za moim Przedmówcą......
    W dzisiejszych czasach nie ma problemu z silnikiem klatkowym i rozpędzeniu go do prędkości rzędu kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę..... Wszystko jest kwestią ceny. Nikt nie zabroni Ci zbudować odkurzacza z wykorzystaniem silnika klatkowego, tylko........ czy silnik klatkowy wirujący z taką prędkością będzie cichszy od komutatorowego....?

pozdrawiam

0
  • #11 30 Wrz 2011 23:22
    peter falk
    Specjalista AGD

W Rainbow-ach są silniki krokowe - jak łożyska są w nich w miarę świeże, to odkurzaczyk nawet jest całkiem cichy.

0
  • #12 30 Wrz 2011 23:28
    MCB
    Poziom 27  

peter falk napisał:
    W Rainbow-ach są silniki krokowe - jak łożyska są w nich w miarę świeże, to odkurzaczyk nawet jest całkiem cichy.

Silniki krokowe do napędu dmuchawy???? Chyba się mylisz Kolego.....

pozdrawiam

0
  • #13 30 Wrz 2011 23:29
    peter falk
    Specjalista AGD

MCB napisał:
    Silniki krokowe do napędu dmuchawy???? Chyba się mylisz Kolego.....

Się nie mylę - ja te odkurzacze po prostu naprawiam jako chyba jedyny serwis w regionie, który się tego wynalazku nie boi (zwłaszcza zawartej w nim elektroniki) :D

0
  • #14 01 Paź 2011 03:27
    mystuff
    Poziom 13  

peter falk napisał:

Się nie mylę - ja te odkurzacze po prostu naprawiam jako chyba jedyny serwis w regionie, który się tego wynalazku nie boi (zwłaszcza zawartej w nim elektroniki) :D

Kolego peter falk nie czaruj tutaj. Chcesz w ten sposób zdobyć punkty za odpowiedzi, czy raczej odstraszyć konkurencję od napraw tych beznadziejnych i banalnie prostych odkurzaczy Rainbow? W Rainbowach nie ma żadnego silnika krokowego. Dowód chociażby na Allegro, gdzie jest wiele aukcji z silnikami czy wirnikami do tych silników. Dołączam przykładowe fotki. Jeśli to są silniki krokowe to gratuluję :D
    Przy okazji dodam, że wg mnie odkurzacze Rainbow to tandeta dla naiwnych. Taka sama tandeta jak produkty Amway czy Herbalife.

0
  • #15 01 Paź 2011 13:01
    movzx
    Poziom 39  

Zasada sterowania BLDC i silnika krokowego jest (bardzo) podobna, ale swobodne nazywanie BLDC krokowym jest pewnym nadużyciem. Szczególnie jeśli chodzi właśnie o zastosowania.

mystuff napisał:
    Dołączam przykładowe fotki

To że w jakimś modelu (pewnie najtańszym) zastosowano silnik komutatorowy, nie znaczy że we wszystkich tak jest. Zresztą nie dziwi mnie że akurat te najtańsze można kupić na Allegro - w BLDC nie ma się co psuć, o ile łożyska są dobre :D

mystuff napisał:
    Chcesz w ten sposób zdobyć punkty za odpowiedzi

Mogę z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić że kolega peter falk nie ma aż tak pilnej potrzeby nabijania sobie punktów :D

0
  • #16 01 Paź 2011 13:26
    robokop
    Moderator Samochody

movzx napisał:

Do tego większość odkurzaczy ma teraz regulację prędkości - w przypadku silnika komutatorowego układ jest skandalicznie prosty. W klatkowym zaczynają się lekkie schody.

A nie - wystarczy regulacja poślizgiem - było pisane już niejednokrotnie na forum dlaczego: ze względu właśnie na specyfikę obciążenia silnika wentylatorem.
    movzx napisał:
    Zasada sterowania BLDC i silnika krokowego jest (bardzo) podobna, ale swobodne nazywanie BLDC krokowym jest pewnym nadużyciem. Szczególnie jeśli chodzi właśnie o zastosowania.

To mniej więcej tak, jakby uA741 nazwać mikroprocesorem. BLDC i silnik krokowy to dwa różne silniki - Pierwszy to zwykły silnik prądu stałego, z odwróconą budową - wirnik z uzwojeniem stoi, kręci się stojan z magnesami stałymi, komutacja czyli przełączanie uzwojeń zamiast mechanicznej, elektroniczna - brak zużywających się części trących, możliwe do osiągnięcia większe obroty, ale za to padające właśnie te układy komutacji. Drugi to silnik skokowy, zasilany przebiegiem impulsowymi, przełączanym kolejno na uzwojenia poszczególnych faz - za każdym impulsem wykonuje ściśle określoną część obrotu.
    Co do pierwotnego wątku, przy napędzie odkurzacza silnikiem indukcyjnym sama pompa musiała by mieć kilkanaście stopni i kilkukrotnie większą średnicę dla osiągnięcia tej samej wydajności - sugeruję poczytać od czego zależy wydajność pompy odśrodkowej. Ciszej wtedy na pewno by nie było, większa część hałasu pochodzi właśnie z tnących powietrze wirników turbiny.

0
  • #17 01 Paź 2011 13:28
    mystuff
    Poziom 13  

Cytat:
    Mogę z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić że kolega peter falk nie ma aż tak pilnej potrzeby nabijania sobie punktów :D

To właśnie liczba punktów kolegi petera falk skłania mnie do zastanowienia się, czy nie jest on jakimś kolekcjonerem punktów.
    Cytat:
    To że w jakimś modelu (pewnie najtańszym) zastosowano silnik komutatorowy, nie znaczy że we wszystkich tak jest. Zresztą nie dziwi mnie że akurat te najtańsze można kupić na Allegro (...)

Proponowałbym sprawdzić najpierw jakie odkurzacze Rainbowa są na Allegro i w jakiej cenie. Ceny podchodzą pod 9 tys. zł za zwyczajny odkurzacz, nie wyróżniający się niczym od tanich odkurzaczy za 200 zł. Widziałem taki odkurzacz na żywo, również w środku, i nie ma on nic nadzwyczajnego w sobie. Faktem jest, że producent dodaje do niego szereg końcówek ssących, co ma rzekomo wskazywać na wyjątkową jakość tego najzwyklejszego odkurzacza. Dla mnie Rainbow to synonim Amway, i każdy kto wydaje na niego 8-9 tys. jest po prostu naiwny :D

0
  • #18 01 Paź 2011 13:46
    movzx
    Poziom 39  

robokop napisał:
    BLDC i silnik krokowy to dwa różne silniki

Nie, to są ogólnie dwa różne pojęcia. Tak samo jak np. silnik indukcyjny i silnik klatkowy.
    BLDC może (ale nie musi) pracować jako krokowiec, a krokowy może (ale nie musi) być silnikiem BLDC.

robokop napisał:
    wystarczy regulacja poślizgiem

W odkurzaczu przy zmiennym obciążeniu obroty by szalały bez tacho. A jak dołożymy sprzężenie to konstrukcja robi się ciekawa.

robokop napisał:
    Co do pierwotnego wątku, przy napędzie odkurzacza silnikiem indukcyjnym sama pompa musiała by mieć kilkanaście stopni i kilkukrotnie większą średnicę dla osiągnięcia tej samej wydajności - sugeruję poczytać od czego zależy wydajność pompy odśrodkowej. Ciszej wtedy na pewno by nie było, większa część hałasu pochodzi właśnie z tnących powietrze wirników turbiny.

I tu w końcu się zgadzamy.

mystuff napisał:
    Dla mnie Rainbow to synonim Amway

W czasach kiedy Amway się pojawił, nie było na polskim rynku środków nawet porównywalnych jakością z nimi.

0
  • #19 01 Paź 2011 19:31
    robokop
    Moderator Samochody

movzx napisał:

Nie, to są ogólnie dwa różne pojęcia. Tak samo jak np. silnik indukcyjny i silnik klatkowy.
    BLDC może (ale nie musi) pracować jako krokowiec, a krokowy może (ale nie musi) być silnikiem BLDC.
    Obawiam się że w tym momencie głosisz herezję. http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_krokowy , http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezszczotkowy_silnik_elektryczny .
    Całkiem inna charakterystyka, pomimo pozornie podobnej budowy.
    movzx napisał:

W odkurzaczu przy zmiennym obciążeniu obroty by szalały bez tacho. A jak dołożymy sprzężenie to konstrukcja robi się ciekawa.

Dlatego regulacja powinna być nie tacho, tylko na przetworniku ciśnienie/napięcie. Przyznasz że to bardziej wiarygodna metoda regulacji i stabilizacji ciśnienia.

0
  • #20 01 Paź 2011 20:12
    movzx
    Poziom 39  

robokop napisał:
    Obawiam się że w tym momencie głosisz herezję. http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_krokowy , http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezszczotkowy_silnik_elektryczny .
    Całkiem inna charakterystyka, pomimo pozornie podobnej budowy.
    Obawiam się że nie jestem w stanie odesłać cię do wikipedii, za to wiem czym ostatnio się zajmuję - silnik BLDC pracujący w pętli sprzężenia jako pompa, lub też przy otwartej pętli działający jak krokowiec (z potrzeby obracania nim o 1/3 obrotu na przykład).
    Poza tym odchodzimy od tematu - ja tylko wspomniałem że pisanie "silnik krokowy" o napędzie w odkurzaczu nie ma sensu, a ty próbujesz mi udowadniać encyklopedyczne definicje, które zresztą w tzw. "naszych czasach" czyli błyskawicznym rozwoju sterowania elektronicznego zaczynają coraz bardziej trącić myszką.
    robokop napisał:
    Przyznasz że to bardziej wiarygodna metoda regulacji i stabilizacji ciśnienia.
    Znów odchodzimy od tematu. Można i komputer tam wsadzić tyle że ja mówiłem o prostym układzie, jako argument za stosowaniem silnika komutatorowego.

0
  • #21 02 Paź 2011 19:26
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Temat zamykam.
    Pozwolę sobie na sparafrazowanie sir W. Churchilla: "gdyby tak było dobrze to oni by tak zrobili"

Skoro się nie produkuje takich odkurzaczy to widocznie są jakieś ku temu przesłanki.

0