Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik maszyny do szycia Tur 2 nie kręci

30 Wrz 2011 09:42 7585 10
 • Poziom 22  
  Witam, wczoraj chcieliśmy użyć maszynę do szycia i niestety silnik tur 2 nie reaguje czyli nie kreci się po wciskaniu pedału. Dodam ze sprawdzony był na innym pedale i tak samo. Kondensator po sprawdzeniu kable białe i drugie białe wynosi jakis ~2.100 k Ω. a biały z zielonym nie daje żadne wartości.

  Czy kondensator jest do wymiany czy silnik na złom nadaje?
 • Specjalista AGD
  A w jakim stanie szczotki,może po prostu się zawiesiły. Te silniczki są dość trwałe.
 • Poziom 22  
  szczotki na oko wyglądają dobrze. i przylegają dobrze do komutatora. silnik kreci bez oporów ręką.

  możne kondensator uszkodzony?
 • Poziom 35  
  TUR-2 jest silnikiem szeregowym. Stojan i wirnik są połączone szeregowo. Kondensator jest elementem przeciwzakłóceniowym i nie odgrywa większej roli przy pracy silnika (chyba, że ma zwarcie). Aby wykonać pełną "sekcję zwłok" należy silnik rozkręcić i sprawdzić osobno na przejście uzwojenie stojana i wirnik. Jeżeli na złączu silnika prowadzącego do stopy na żadnej z kombinacji pinów nie masz konkretnej oporności rzędu kilkuset Ω, to w silniku jest przerwa. Jutro sprawdzę w moim ile powinno być Ω między poszczególnymi pinami. Przerwa w stojanie jest stosunkowo rzadka, a przerwa w wirniku może nastąpić na jednym - dwóch uzwojeniach. Wtedy podczas pomiaru omomierzem przy pokręcaniu ręką wirnikiem w pewnych położeniach powinno pojawić się przejście omowe. Może po prostu jest urwany jakiś przewód wewnątrz silnika, lub na doprowadzeniu do złącza.
 • Specjalista AGD
  Częstym awarią ulega przewód łączący silnik z pedałem.
 • Poziom 22  
  sprawdzę kabel. teraz problem bo wyjąłem wtyczkę i nie wiem czy jak są dwa białe kable to obojętnie jedno z białych połączyć z niebieskim a drugie białe do czarnego?
 • Specjalista AGD
  Obojetnie.

  A sam silnik an krótko podłączony działa. Na krótko znaczy z pominięciem regulatora i na innym przewodzie zasilającym.
 • Poziom 22  
  Dzisiaj sprawdzę na innym przewodzie. Dodam ze sprawdziłem przewód i tak wtyczka do silnika i wtyczka do pedału pokazuje ledwo 12V a powinno byc chyba 230V?

  Dodano po 5 [godziny] 10 [minuty]:

  sprawdziłem na innnym kablu i tez bez znaku zycia.
 • Specjalista AGD
  W takim razie silnik.
  Jeżeli posiadasz miernik sprawdź czy cewki stojana mają "przejście" sprawdź czy na pewno szczotki przylegają do wirnika, tj, wyjmij je zobacz czy sie nie blokują.
  Może też być uszkodzony wirnik - przerwa, ale o tym dopiero jak posprawdzasz pozostałe.
 • Poziom 2  
  Witam.
  chciałem się podłączyć pod temat.Chodzi mi o to , że chcę silnik podłączyć bez pedała tylko zastosować potencjometr. Będzie mi służył do napędzania generatora van de Graffa.Możecie podpowiedzieć jak to zrobić.
 • Specjalista AGD
  1. Sam potencjometr nie wystarczy, potrzebny jakiś układ regulacji, z innego urządzenia lub budowa zgodnie ze schematem.

  2. Silnik ten może pracować 7,5 min, potem tyle samo musi stygnąć. Z większym obciążeniem pewnie krócej. Zastanów się przed kupnem układu regulacji, czy zadowala Cię ten rodzaj pracy. Pomijam fakt że silnik ten jest dość słaby i może nie poradzić sobie z większym obciążeniem.