Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Electrolux ENB3669S nie działa no frost

bocian 01 Paź 2011 07:07 6225 7
  • #1 01 Paź 2011 07:07
    bocian
    Poziom 12  

Ta lodówka działa,ale nie odmraża automatycznie parownika i dlatego po kilku dniach pracy wentylator jest skuty lodem i się nie obraca temperatura w chłodziarce jest na dużym plusie i włącza się alarm.Sprawdziłem grzałkę,izolacja jest trochę popękana,ale ma ona 240ohm czyli jest dobra,w skrzynce z elektroniką wymieniłem jeden triak smd ACS1085S i też to nic nie pomogło.Przy parowniku znajdują się tam jeszcze 2 czujniki temperatury,ale wydają się być dobre bo wykazują rezystancję choć nie wiem jaka jest prawidłowa.Czy może ktoś z kolegów ma serwisówkę do tego modelu i może tu zamieścić bo nie wiem jeszcze czego się można przyczepić a to moja lodówka i żona mi suszy głowę?

0 7
  • #3 02 Paź 2011 09:19
    bocian
    Poziom 12  

Tak jak wcześniej pisałem ta lodówka działa normalnie,wszystkie temperatury są poprawne do czasu kiedy parownik i wentylator tak mocno pokryje się lodem,że ten ostatni przestaje się kręcić a czasem słychać go jak ociera się o lód.Powodem tego jest uszkodzony układ rozmrażania choć grzałka jest dobra a sterowanie odbywa się z płytki elektroniki.Czy naprawdę nikt nie ma schematu do tego typu lodówki?

2
  • #4 21 Paź 2011 21:38
    yrmark
    Poziom 20  

na parowniku zamrażarki są usytuowane czujki -40 i +8 i prawdopodobnie czujka rozmrażania jest rozkalibrowana co powoduje,że nie rozmraża do końca parownika co skutkuje w pewnym czasokresie narastaniam lodu i blokadą wentylatora
    pozdrawiam

0
  • #5 31 Paź 2011 22:17
    bocian
    Poziom 12  

Postanowiłem oddać lodówkę do naprawy,pomyślałem sobie niech specjaliści się nią zajmą bo to nie moja branża a poświęciłem jej i tak sporo czasu.Jakie było moje zdziwienie,gdy po paru dniach zadzwonił do mnie serwisant i powiedział,że on tu nie widzi żadnej usterki i dla niego lodówka działa poprawnie.Powiedziałem mu jeszcze raz,że na pewno coś z nią jest nie tak,ale potrzymał ją jeszcze dwa dni i przywiózł mi ją do domu.Jak się spodziewałem usterka nastąpiła po jakimś tygodniu pracy,włączył się alarm,zamrażalnik mrozi a w chłodziarce bardzo ciepło.Nie wiem co mam dalej robić z tym fantem.Serwisant mówił,że grzałka na pewno rozmraża parownik bo widział to po analizie temperatur,więc co jeszcze może być nie tak?

0
  • #6 09 Gru 2011 17:36
    bocian
    Poziom 12  

Zamówiłem jeszcze jednego fachowca z samego serwisu Electroluxa i on po obejrzeniu tej lodówki stwierdził,że tutaj jest uszkodzony moduł elektroniki i nie opłaca się już jej naprawiać.Za lodówkę zapłaciłem ponad 2000 PLN więc jak to możliwe,że po czterech latach pracy już się jej nie opłaca naprawiać i mam sobie kupić nową.
    Ponawiam prośbę,może ktoś ma schemat tej lodówki i podzieli się nim tutaj na forum lub chętnie go kupię bo uparłem się aby ją naprawić.

0
  • #7 31 Sty 2012 23:54
    bocian
    Poziom 12  

Kupiłem serwisówkę i zauważyłem, że ta lodówka ma dwie grzałki do rozmrażania połączone równolegle co mnie zmyliło przy wcześniejszych pomiarach. Pierwsza zasadnicza grzałka umieszczona pod parownikiem o mocy 240W a druga wspomagająca o mocy 42W przyklejona do plastikowej powierzchni lodówki służąca do dokładnego rozpuszczania lodu aby nie blokował wody spływającej do pojemnika umieszczonego z tyłu na kompresorze.Jak się okazało ta mniejsza grzałka miała przerwę więc to może być przyczyną, że parownik nie był dokładnie rozmrażany i po tygodniu wszystko zatkało się lodem.Zamówię nową grzałkę i zobaczymy co się stanie.Zrobiłem też pomiary i wynika z tego, że grzałki włączają się raz na dobę na około pół godziny więc elektronika chyba pracuje poprawnie.

1
  • #8 01 Maj 2012 20:19
    bocian
    Poziom 12  

Okazało się jednak, że moduł elektroniczny nie pracuje poprawnie i musiałem zamówić nowy na stronie Electroluxa.Po wymianie lodówka działa już bez zarzutów.

0