Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak odciąć kolumny ? Yamaha AX-700 + Satelity JBL TLX 40 + Suby PW1203AX

01 Oct 2011 17:46 3193 8
  • Level 9  
    Witam

Posiadam Zestaw 2.2

Yamaha AX-700 + 2 x Satelity JBL TLX 40 + 2 x Suby PW 1203 AX .

Suby posiadają odcięcie przy 160 Hz ale niestety głośniki basowe w JBL-ch pocą się trochę na większej mocy i teraz moja prośba a mianowicie jak odciąć kolumny aby maksymalnie schodziły do 160 Hz . Jakiś schemat mile widziany lub co zastosować aby odciąć bas .

Dziękuje i Pozdrawiam .

Link

Link
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 36  
    Jak masz poustawiane potencjometry od basu i sopranu? Zaczynając od komputera kończąc na wzmacniaczu.
    Czym zasilasz subwoofery a czym kolumny?
  • Level 9  
    Wszystko jest zasilane z Yamahy . Kolumna JBLa + Sub na kanale razem . Plusy i minusy razem z tym ze przed sub jest filtr jeszcze i odcina przy 160 Hz . Ustawienia Yamahy to Bas full Treble 2a kreska na + . Komputer - nic .
  • Level 38  
    To są kolumny z Bass-reflexem? Jeśli tak to może wystarczy pokombinować nieco ze strojeniem. Wyższe strojenie portu BR daje z reguły większą wytrzymałość głośnika.

Odciąć elektronicznie mógłbyś te głośniki przez zastosowanie prostego filtra (filtru?) aktywnego. Np http://sound.westhost.com/project99.htm lub prościej https://obrazki.elektroda.pl/92_1221130818.gif

I jeśli mowa o odcinaniu kolumn i subwoofera to na pewno nie przy 160 hz. To zdecydowanie za wysoko.

--------------------------------
    Teraz doczytałem:

Quote:
    Ustawienia Yamahy to Bas full Treble 2a kreska na + .

I dziwisz się, że kolumny się męczą? Yamaha powinna grac w trybie direct, a jeśli go nie ma to z gałkami do regulacji basu i wysokich tonów na 0.

Quote:

głośniki basowe w JBL-ch pocą się trochę na większej mocy

Pocą się trochę? Ja powiedziałbym raczej, że działają poza granicą swoich możliwości i ich dni są policzone.
  • Level 9  
    Bardziej interesuje mnie filtr pasywny niz aktywny z tego zględu ze chodzi mi o odcięcie kolumny a nie kolumny i suba razem . W sub mam juz filtr i odcina mi przy 160 Hz a teraz kolumny - powiem prościej chodzi mi o to aby bas w kolumnie schodzil max do 160 Hz i nic niżej .
  • Level 38  
    Nie wiem jak masz podłączony subwoofer i czy takie proste odcięcie nie będzie miało na niego wpływu, ale można zastosować zwykły kondensator tworzący filtr I rzedu - http://audioefm.w.interia.pl/zdjecia/tabela.jpg Teoretycznie powinno być to 160 uF (koniecznie bipolarny), tylko, że elektrolit zepsuje Ci jakość dźwięku,a kondensator suchy (np. mkt) będzie bardzo drogi.