Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[solved][postfix] fully qualified domain name - jaką nazwę wpisać

Xerof0p 01 Paź 2011 18:09 1769 11
  • #1 01 Paź 2011 18:09
    Xerof0p
    Poziom 20  

Mam mały serwer www , który działa na "ekologicznej" wersji Debiana o nazwie voyage-linux. Poza sprawami bezpieczeństwa, to myślę, że jest jako tako dobrze skonfigurowany. Ma on apache2, php5 i mysql. Ale nie o bezpieczeństwo mi chodzi.

Ma on służyć do hostingu mojej strony web. Jest to strona w CMS'ie Drupal. Obecnie na tej stronie nie chce działać coś takiego jak autoryzacja nowego konta użytkownika przez mail.

Z tego co się dowiedziałem, aby ww. autoryzacja działała muszę doinstalować serwer poczty. Z tego co szukałem an internecie, to dobrym rozwiązaniem jest postfix. Potrzebna by mi byłą pomoc w konfiguracji postfixa i mam jedno pytanie:

Ten serwer poczty ma obsługiwać pocztę przychodzącą z internetu czyli z zewnątrz. Odbierać i wysyłać mejle. W czasie instalacji postfixa przez apt-get zadawane jest pytanie o nazwę mojej domeny:

Cytat:
    fully qualified domain name (FQDN)

Co mam tam wpisać? Wydaje mi się, że można po prostu założyć płatną domenę z wybraną nazwą i ją wpisać. A czy może być taka nazwa jak nazwy ze strony dot.tk, czyli bezpłatna domena, która przekierowuje na mój zewnętrzny IP? Np. by była to taka nazwa: stronadrupalowa.tk

A może są jeszcze inne bezpłatne opcje?

Jeszcze przy okazji takie pytanie: w terminalu mi się wyświetla taki tekst zachęty: root@voyage:~#
    Czyli jest w tym poniekąd nazwa domeny voyage. Czy ta postfiksowa nazwa domeny ma mieć jakiś związek z tą nazwą? Może powinny być tożsame?

Z góry dziękuję

0 11
  • #2 01 Paź 2011 23:00
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

FQDN to kompletna nazwa domeny, która składa się z nazwy hosta, określającego rodzaj usługi (na przykład www), kolejnych domen (na przykład kowalski) oraz z nazwy domeny najwyższego poziomu (na przykład pl). Tak więc adres www.kowalski.pl to pełna nazwa domenowa, kowalski.pl zaś nie jest nazwą zgodną z FQDN. W przypadku poczty to byłoby np. mail.kowalski.pl
    Musisz mieć swoją domenę i odpowiednie rekordy w serwerach DNS, żeby ci to działało z zewnątrz, ale to nieco dłuższa opowieść.

0
  • #3 01 Paź 2011 23:03
    bogiebog

FQDN
    czasem będzie to pełna nazwa hosta, np "www.acme.com", "mailhost.acme.com"
    czasem będzie to cześć z email adresu po @, np "gmail.com" z adresu boo(malpa)gmail.com.

0
  • #4 01 Paź 2011 23:24
    Xerof0p
    Poziom 20  

Ale ja nie mam domeny. Muszę kupować?

0
  • #5 01 Paź 2011 23:30
    bogiebog

Pokaż wszystkie pytania instalacji postfixa, nie znam postfixa ale może coś załapię.

Jak masz neo to nic z tego bo neo blokuje port SMTP, tzn 25 wychodzący, nie jestem pewny czy blokują przychodzący ale to i tak zablokuje twój mail server.

0
  • #6 02 Paź 2011 00:15
    Xerof0p
    Poziom 20  

bogiebog napisał:
    Pokaż wszystkie pytania instalacji postfixa, nie znam postfixa ale może coś załapię.

Jak masz neo to nic z tego bo neo blokuje port SMTP, tzn 25 wychodzący, nie jestem pewny czy blokują przychodzący ale to i tak zablokuje twój mail server.

Moim dostawcą internetu jest UPC.
    W czasie instalacji padają 2 pytania. Jedno o typ instalacji, a drugie o Mail name.

1. pytanie
    Cytat:
    Please select the mail server configuration type that best meets your needs.

No configuration:
    Should be chosen to leave the current configuration unchanged.
    Internet site:
    Mail is sent and received directly using SMTP.
    Internet with smarthost:
    Mail is received directly using SMTP or by running a utility such
    as fetchmail. Outgoing mail is sent using a smarthost.
    Satellite system:
    All mail is sent to another machine, called a 'smarthost', for delivery.
    Local only:
    The only delivered mail is the mail for local users. There is no network.

1. No configuration 2. Internet Site 3. Internet with smarthost 4. Satellite system 5. Local only
    General type of mail configuration:

2. pytanie
    Cytat:
    The "mail name" is the domain name used to "qualify" _ALL_ mail addresses without a domain name. This includes mail to and from <root>: please do not make
    your machine send out mail from root(malpa)example.org unless root(malpa)example.org has told you to.

This name will also be used by other programs. It should be the single, fully qualified domain name (FQDN).

Thus, if a mail address on the local host is foo(malpa)example.org, the correct value for this option would be example.org.

System mail name:

Można też po instalacji zrobić rekonfigurację komendą
    Code:
    dpkg-reconfigure postfix

Wtedy jest więcej pytań. Szczegóły tutaj

0
  • #7 02 Paź 2011 09:37
    bogiebog

pyt1 - 2
    pyt2 - twoja domena emailowa, czyli to co po znaku @ w adresie emailowym

Sprawdż czy upc nie blokuje portów 25, z okna cmd.exe

telnet alt2.gmail-smtp-in.l.google.com 25

czy jest jakis odzew ?
    co pokazuje ?

np z komputera gdzie nie ma blokady portu 25

Code:

# telnet alt2.gmail-smtp-in.l.google.com  25
    Trying 209.85.229.27...
    Connected to alt2.gmail-smtp-in.l.google.com (209.85.229.27).
    Escape character is '^]'.
    220 mx.google.com ESMTP h16si8135665wee.146

ale już z komputera spod neo gdzie tpsa blokuje 25 port
    Code:

> telnet alt2.gmail-smtp-in.l.google.com  25
    Łączenie z alt2.gmail-smtp-in.l.google.com...Nie można nawiązać połączenia z hos
    tem na porcie 25: Połączenie nie powiodło się

0
  • #8 02 Paź 2011 10:15
    Xerof0p
    Poziom 20  

bogiebog napisał:

pyt2 - twoja domena emailowa, czyli to co po znaku @ w adresie emailowym

No i tu jest pies pogrzebany. Co administrator powinien wpisać konkretnie? Albo co powinien zrobić, aby móc tam coś wpisać. Ok wiem, że może sobie kupić domenę i tam ją wpisać, ale załóżmy że nie ma pieniędzy, albo że się z kimś założył, że nie musi kupować domeny, a pocztę uruchomi.

Co do blokowania portu przez ISP, to na linux-voyage nie mam telnetu, ale z okienka command prompt w windowsie odpowiedź jest taka:
    Cytat:
    220 mx.google.com ESMTP d7si5225849icb.62

0
  • #9 02 Paź 2011 10:22
    bogiebog

Jak nie masz domeny emailowej to na pyt 1 odpowiadasz 5, czyli poczta tylko lokalnie na komputerze, nic na twój serwer nie przyjdzie (aby przyszło to musisz mieć domenę emailową skojarzoną z twoim IP, tzn wpis MX w DNS-ie)

0
  • #10 02 Paź 2011 10:44
    Xerof0p
    Poziom 20  

Jak uzyskać bez opłat "domenę emailową skojarzoną z twoim IP, tzn wpis MX w DNS-ie"?

0
  • Pomocny post
    #11 02 Paź 2011 10:54
    bogiebog

Jeśli twój kolega posiada domenę internetową, np, moja-domena.pl to ma możliwość zarządzania tą domeną i robienia wpisów MX w DNS-ach. np może utworzyć MX wpis dla
    "moja-domena.pl" i skojarzyć MX record dla tej domeny z twoim IP lub
    utworzyć podomenę "boo.moja-domena.pl" i zrobić wpis MX dla tej (pod)domeny z twoim IP.
    Wtedy ktoś kto wysyła email na blah(malpa)boo.moja-domena.pl to ten email zostanie przesłany na IP adres z wpisu MX.

Dodano po 2 [minuty]:

Xerof0p napisał:
    Obecnie na tej stronie nie chce działać coś takiego jak autoryzacja nowego konta użytkownika przez mail.

A nie ma tam opcji aby to zrobić z kontem email za pomocą POP3 protokołu zamiast stawiać mail serwer ? tzn zakładasz np konto na gmail-u i podłączasz rejestrację do tego konta.

0
  • #12 03 Paź 2011 12:26
    Xerof0p
    Poziom 20  

Można bez opłat założyć domenę z dns z rekordem MX na stronie dot.tk. Mam już takie konto, ale jeszcze nie testowałem, bo jeszcze nie uruchomiłem postfixa.

Xerof0p napisał:
    Obecnie na tej stronie nie chce działać coś takiego jak autoryzacja nowego konta użytkownika przez mail.

A nie ma tam opcji aby to zrobić z kontem email za pomocą POP3 protokołu zamiast stawiać mail serwer ? tzn zakładasz np konto na gmail-u i podłączasz rejestrację do tego konta.

Tego niestety nie wiem, ale spróbuję odnaleźć odpowiedź.

Dzięki za te porady związane z MX, bo nie małem o tym pojęcia.
    Pozdrawiam

0