Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat przyłączenia agregatu do instalacji domowej.

paweł_wawa 28 Gru 2011 19:09 32399 48
  • #31 28 Gru 2011 19:09
    dziku66
    Poziom 12  

Z sieci idzie przewód PEN tam jest błąd, nie ja rysowałem schemat ale oczywiście tam ma być zamiast N przewód PEN.

A co do normy PN-IEC 60364-4-46:1999 - "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Odłączenie izolacyjne i łączenie" dotyczy ona instalacji a jak już wcześniej pisałem agregat prądotwórczy jest traktowany jako urządzenie należące do sieci pomimo iż znajduje się za licznikiem i obowiązują normy dotyczące sieci a nie instalacji.

Tak więc pomijając błąd z oznakowaniem PEN schemat jest dobry ??

• Ups
  • #32 28 Gru 2011 19:22
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    ...ale oczywiście tam ma być zamiast N przewód PEN.
    I dlatego przerywać go nie wolno.
    Nie naginaj zapisów normy dla swej koncepcji.
    Przewód PEN jest umiejscowiony najpierw w sieci a później w instalacji i z racji tego iż pełni rolę ochronno-neutralną (ponieważ najpierw chroni a dopiero później zasila) nie wolno go przerywać poza wyjątkami. Agregat i to co o nim piszesz nie jest takim wyjątkiem.
    Zanik napięcia w sieci może nigdy nie nastąpić i agregat może nie być nigdy użyty, natomiast zestyk PEN w wyłączniku "sieć-agregat" może ulec uszkodzeniu w każdej chwili.
    Co wtedy z tak beztrosko potraktowaną ochroną przeciwporażeniową?

Najpierw pojmij różnicę pomiędzy siecią a instalacją a dopiero później pisz o normach które te kwestie regulują.

• Ups
  • #33 28 Gru 2011 23:52
    dziku66
    Poziom 12  

Rozumiem, po prostu w innym temacie udowodniono mi i tez przedstawiono normy i przepisy że takowy PEN należy rozłączyć. Postaram się znaleź ten temat ale trudno będzie znaleźć bo 2 dni czytałem całe forum dotyczące agregatów i przeczytałem mnóstwo tematów a trafić do właściwego jest teraz trudno.

Ale dobrze uznaje Pana rację i zastosuje przełącznik tylko do samych faz. I teraz się pojawia problem bo jak podłączyć wtedy agregat jednofazowy w którym to płynie prąd w obu przewodach w stronę odbiornika naprzemiennie :). Bo jak wiemy a agregacie jednofazowym nie ma przewodu N (zera).
    Jeśli nie odłączę PEN a dołączę w instalację agregat tym samym uziemię jedno wyjście z agregatu podając fazę na PEN. No a to brzmi absurdalnie więc albo nie da się podpiąć agregatu do instalacji domowej albo należy rozdzielić PEN rozłącznikiem sieć-agregat. Choć są na tym forum tacy którzy twierdzą że podpięcie jednego końca wyjścia z agregatu do PEN spowoduje wymuszenie zera a na drugim wyjściu uzyskamy napięcie 220v w stosunku do PE. Ten temat mnie bardzo ciekawi i gdybym był w posiadaniu agregatu z ciekawości bym po eksperymentował na żywo i obalił fałszywe tezy.

Proszę o odpowiedź

• Ups
  • #34 29 Gru 2011 06:27
    kkas12
    Poziom 40  

Więc może w końcu pojmiesz, że Twój agregat nie może i nigdy nie będzie pracował w układzie IT tak jak skonfigurował go producent.
    Przecież w tym wątku zostało już to wyjaśnione.
    Najpierw zdefiniuj i zrozum to co oznaczają litery w nazwach układów a dopiero później próbuj improwizować.

• #35 29 Gru 2011 11:30
    dziku66
    Poziom 12  

kkas12 napisał:
    Więc może w końcu pojmiesz, że Twój agregat nie może i nigdy nie będzie pracował w układzie IT tak jak skonfigurował go producent.

No właśnie agregat pracuje w układzie IT i będzie pracował w układzie IT

Ale rozumiem przesłanie, agregatu jednofazowego nie da się podpiąć w sposób bezpieczny do instalacji domowej w układach TT, TN-C, TN-S.

TEMAT ROZWIĄZANY

• #36 29 Gru 2011 13:31
    kkas12
    Poziom 40  

Nie będzie pracował w układzie IT ponieważ uziemiony zostanie jeden z przewodów.
    I niestety dalej nic nie rozumiesz.
    Kwestia tego czy będzie on jedno- czy trójfazowy nie ma żadnego znaczenia.
    A tego co co oznaczają litery w nazwach układów nie wiesz i uznajesz temat (którego nie zakładałeś!) za rozwiązany.

• #37 29 Gru 2011 21:30
    dziku66
    Poziom 12  

Rozumiem układ IT jest układem odseparowanym od ziemi i obydwa przewody w agregacie są fazowe które dają napięcie między fazowe 220V. Przewody te nie mogą być uziemione a w przypadku uszkodzenia izolacji prąd nie popłynie przez człowieka czy obudowę bo nie będzie zamkniętego obwodu ponieważ prądnica jest odseparowana od otoczenia.

A agregat trójfazowy połączony w gwiazdę z środka której jest brane tz "sztuczne zero" które dołączamy do przewodu N instalacji domowej a fazy do faz. Taki agregat też ma wyjście jednofazowe L1 i N (sztuczne zero). Tylko sztuczne zero nie zawsze ma potencjał równy potencjałowi PE(ziemi) i co wtedy ?? można to wpiąć normalnie w instalację domową ??

• #38 30 Gru 2011 00:09
    merun12
    Poziom 10  

Witam w ostatnim czasie miałem kilka zleceń na podłączenie agregatu z jednym o którym już pisałem nie dałem jeszcze rady ale nie dałem za wygraną coś tam jest nie w porządku:/ Jednak ostatnio podłączałem agregat jednofazowy i opiszę jak to zostało wykonane z tą różnicą iż został on podłączony w sieć TNC-S,Użyłem do tego celu przełącznika (spamel)63A z czwartym stykiem stale zwartym(N).Oraz dałem bolec PE na szynę PE.Niestety był to już leciwy agregat Hondy więc o nim nie mogę dużo napisać.Po uruchomieniu bezpiecznik wyrzucało po sprawdzeniu wszystkiego okazało się iż wystarczyło odwrócić bieguny na wyjściu agregatu i wszystko hula jak trzeba.

Jeśli chodzi o podłączenie agregatu w takiej instalacji uważam iż takie samo podłączenie można by zastosować u kolegi pomijając podłączenie z PE agregatu,Proszę o weryfikację tego stwierdzenia gdyż zastanawiam się jak zachowa się ta instalacja przy zerwaniu przyłącza i jedynego N?Czy może bolec PE również przyłączyć do szyny N ?
    Dużo pytań ale nie chcę nikogo wprowadzić w błąd i mam nadzieję że wspólnymi siłami jakoś pociągnie ten temat a przy okazji znajdę wyjście ze swojego problemu :P

• #39 30 Gru 2011 08:55
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    A agregat trójfazowy połączony w gwiazdę z środka której jest brane tz "sztuczne zero" które dołączamy do przewodu N instalacji domowej a fazy do faz. Taki agregat też ma wyjście jednofazowe L1 i N (sztuczne zero). Tylko sztuczne zero nie zawsze ma potencjał równy potencjałowi PE(ziemi) i co wtedy ?? można to wpiąć normalnie w instalację domową ??

Kolego dziku66 Ty dalej nie rozumiesz znaczenia poszczególnych liter w nazwach układów. Ale podpowiem.
    Owe "sztuczne zero" nie jest niczym innym jak punktem neutralnym generatora czy sieci którą on zasila. I to czy punkt ten uziemimy czy nie rzutuje na pierwszą literę nazwy układu.
    Natomiast to jaka będzie następna a może następne litery odpowiedz sobie sam.

• #40 06 Sty 2012 11:22
    dziku66
    Poziom 12  

kkas12 napisał:
    Owe "sztuczne zero" nie jest niczym innym jak punktem neutralnym generatora czy sieci którą on zasila. I to czy punkt ten uziemimy czy nie rzutuje na pierwszą literę nazwy układu.
    Natomiast to jaka będzie następna a może następne litery odpowiedz sobie sam.

No tak masz rację. Jak go uziemię i wyprowadzę N albo N +PE to dostane TN-C lub TN-S.

Co więcej dzięki twoim wypowiedziom zaczołem intensywnie myśleć co może się wydawać nie możliwe po moich niektórych wypowiedziach ale jednak :D. I zrozumiałem że źle zadałem moje pytanie i teraz poprawie się a więc jak kkas12 napisał na stronie wcześniej odnosząc się do "PN-IEC 60364-4-46:1999 - "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Odłączenie izolacyjne i łączenie" " iż nie wolno przerywać ani łączyć przewodu PEN.
    Kkas12 i inni na bieżąco odpowiadają na 3 inne moje tematy które teraz zaczynają tworzyć jedno i stanowić meritum burzy mózgów.

PYTANIA:
    1. przyłącz 4 żyłowy a więc ewidentnie PEN ale ja w TB przerabiam na sieć TN-S ale PE biorę z uziemienia niezależnego wokół domu a przewód PEN po przejściu przez RCD używam wyłącznie PEN (dlatego mylnie wcześniej pisałem o przerwaniu PEN a chodziło mi o N który to 10cm wcześniej był PEN-em)
    I czy w takiej sytuacji mogę zastosować przełącznik 4-polowy i całkowicie się odciąć od sieci przy ciągle działającym i połączonym PE z uziemienia przydomowego. Przewody L1, L2, L3 i N biorę z agregatu 3F w którym uziemiony zostaje punkt neutralny generatora i z niego jest wzięte N no a PE zostaje bez zmian z tym że uziemienie punktu neutralnego połączone zostanie z uziomem przydomowym (a może mają to być 2 inne uziemienia)

2. Jak już ustaliliśmy wcześniej agregat jednofazowy nie będzie współpracował z siecią TN-S, ale wbrew prawu tysiące domów jest awaryjnie zasilane z generatorów jednofazowych wykorzystując przewód N na L2 a przewód L1 na L1 w których mamy napięcie ok 115v. Ale mimo iż nie mamy zabezpieczeń na przewodzie N to prąd płynie naprzemiennie i cały czas "raz w prawo raz w lewo" będzie przepływał przez bezpiecznik i w razie zwarcia L1(L1) z L2(N) bezpiecznik zadziała przerywając układ. Gorzej jak złapiemy się przewodu L2(N) i będzie przebicie wtedy teoretycznie nas pokopie (aczkolwiek w sieci IT jedno przebicie nie spowoduje porażenia albo w niewielkim stopniu) no i jest jeszcze RCD który nas uratuje. Tak więc podsumowując pytaniem mój monolog. Czy z wyżej wymienionych powodów nielegalności ale znikomej szansy porażeniem rozwiązanie zasilania sieci TN-S agregatem 1F jest stosowane ??. No jest stosowane co wynika z wilu wypowiedzi urzytkowników na tym forum.

• #41 01 Paź 2012 20:20
    kosa05410
    Poziom 10  

Witam!

Chcę podłączyć agregat jednofazowy na wypadek sytuacji awaryjnych.
    Po lekturze różnych wątków stworzyłem coś takiego. Zważając na to, że jestem laikiem, mam nadzieje, że nie walnąłem kompletnego babola.
    Uprzedzając komentarze - nie będę robił tego sam, ale po zapodaniu tematu elektrykowi ten się zastanawiał i miał to sobie na spokojnie przemyśleć w domu.
    Chciałem zweryfikować moje przemyślenia z jego wnioskami. Chodzi o to, żeby nie wdawać się w niepotrzebne przeróbki i koszty.

Proszę zatem o weryfikacje poprawności poniższego połączenia:
    Schemat przyłączenia agregatu do instalacji domowej.

Zaznaczyłem tam 3 punkty ze znakami zapytania do których mam wątpliwości.

1. Czy przy uziemieniu z sieci potrzebne jest jeszcze dodatkowe uziemienie agregatu? Na obudowie ma zacisk do uziemienia.

2. Czy poprawne jest podłączenie jednego przewodu z uziemieniem w celu sztucznego wyzerowania?

3. Czy w związku z pkt. 2 nie pojawi się ryzyko porażenia prądem przez bolce uziemiające w gniazdkach?

Czy układ jest bezpieczny dla ZE (naprawa linii) po przełączeniu zasilania na agregat?
    Czy RCZ będzie działać poprawnie na zasilaniu przez agregat?

Wiem, że:
    1. Muszę (powinienem) to zgłosić do ZE
    2. Na tym agregacie nie obsłużę wszystkich urządzeń (3 fazy)

Z góry dziękuje za opinie.
    Pozdrawiam!
    kosa05410

• #42 02 Paź 2012 09:50
    1044571
    Usunięty  
  • #43 02 Paź 2012 11:22
    kosa05410
    Poziom 10  

Myśl sobie co chcesz. Twoje prawo. Nie muszę nikogo bajerować.

Pytałem póki co dwóch elektryków i żaden nie określił się jasno, że to powinno być tak i tak.... Każdy jest trochę zaskoczony tematem, bo nie każdy robi to nagminnie i na co dzień. Najpierw mówią, że tak później, że inaczej. Wzięli schematy i mają się zastanowić. Jeden mówił, że uziemienie wystarcza z sieci, drugi, że trzeba wbić dodatkowy uziom na dworzu, w pobliżu miejsca gdzie postawie agregat. Jeden mówił, że musi być wyłącznik przerywający N, a drugi że nie koniecznie. Skoro miałoby się dać bez dodatkowych kosztów (uziemienia i przełącznika, bo tego mam już bez N) to czemu nie. Tylko czy to będzie bezpieczne. Mam małe dziecko, więc nie chce eksperymentować, a jedynie poznać prawdę. Jedyna firma zajmująca się agregatami w okolicy stwierdziła, że mają za dużo pracy, żeby kogoś do takiej błahostki przysyłać.

Agregat nie IT? Neonówka świeci w dwóch otworach. Światło zasili, elektronikę kotła również, ale zapłonu już nie. Przeglądając inne wątki https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1538584.html doszedłem do takiego wniosku, ale może błędnie.

Niepewność dotychczasowych fachowców skłoniła mnie do napisania na forum, bo chciałem zamknąć w końcu ten temat wraz z otwartą rozdzielnią w garażu :)

Dlatego również powstał ten schemat. Telepatycznie bym tego do internetu nie wrzucił :)

Proszę więc o konstruktywne odpowiedzi, a nie teorie spiskowe.

• #45 02 Paź 2012 11:50
    kosa05410
    Poziom 10  

Kupiłem ten agregat 3 lata temu, jak w zime przez 2 dni nie było prądu. Brałem co było dostępne, a że wszyscy akurat szukali agregatów to wybór był nieduży. Z resztą wtedy nie było czasu ani warunków, żeby się zagłębić w temat.

• #46 02 Paź 2012 12:15
    kkas12
    Poziom 40  

I teraz chcesz dostosować do faktu posiadania agregatu zasady obowiązujące przy ich stosowaniu?

To, że producent skonfigurował urządzenie w układ IT o czymś świadczy. Więc chcąc to zmienić nie pytaj na forum, lecz pytaj producenta co o tym sądzi.
    Jedyne rozsądne wyjście (moim zdaniem) to ułożenie nowych obwodów zasilających odbiorniki którym zasilanie chcesz zapewnić w trakcie przerw od strony dostawcy energii.

• #47 02 Paź 2012 12:35
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego kosa05410, rysunek który pokazałeś w poście z 01 Paź 2012 20:20 jest całkowicie błędny (podstawowy błąd to po przełączeniu na zasilanie z agregatu niepodłączony przewód N instalacji). Nie ma sensu tego rysunku rozpatrywać czy poprawiać.
    Podłączanie zespołów prądotwórczych niejednokrotnie jest problemem nawet dla elektryków z praktyką a próby podłączania przez amatorów to zabawa bardzo niebezpieczna.

• #48 02 Paź 2012 14:32
    kosa05410
    Poziom 10  

Cytat:
    I teraz chcesz dostosować do faktu posiadania agregatu zasady obowiązujące przy ich stosowaniu?

kkas12 - Zwyczajnie chcę zagospodarować to co już mam. Nic poza tym ...

Cytat:
    Podłączanie zespołów prądotwórczych niejednokrotnie jest problemem nawet dla elektryków z praktyką a próby podłączania przez amatorów to zabawa bardzo niebezpieczna.

Jeszcze raz napiszę, że nie mam zamiaru tego sam podłączać. Za to twoja uwaga z elektrykami wygląda na jak najbardziej słuszną. Dlatego jakby ktoś w końcu podał prawidłowy sposób to by na pewno pomógł nie tylko mnie. Większość wątków w tym temacie na elektrodzie jest rozmytych złośliwościami i uwagami na tematy poboczne.

Zamykam i pozdrawiam!

• #49 02 Paź 2012 15:43
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

I znowu kolejny przykład laika przychodzącego z pytaniem i usilnie dążącego do przeforsowania swoich bezsensownych teorii.
    Agregat na być przystosowany do pracy w sieci. Temat zamykam. Szkoda czasu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME