Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat przyłączenia agregatu do instalacji domowej.

01 Paź 2011 20:28 44798 48
 • Poziom 8  
  Witam
  Chciałbym podłączyć agregat prądotwórczy jednofazowy w domu jednorodzinnym w którym jest układ TN-C (stara instalacja), w domu tym są gniazda w których jest zerowanie. Czy mój schemat z uziemieniem jednego końca uzwojenia agregatu prądotwórczego jest poprawny?, bo nie chce by na bolcu ochronnym pojawiło się napięcie bo agregat pracuje w typie sieci IT i z tego co wyczytałem to trzeba uziemić jeden koniec uzwojenia agregatu. To mój pierwszy agregat który podłączam i chce być pewien czy wszystko jest ok. Rezystancja uziemienia 10Ω.
  Schemat przyłączenia agregatu do instalacji domowej.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 28  
  Zgodnie z przepisami podłączenie agaregatu do instalacji należy zgłosić w ZE i uzystkać od nich na tę okoliczność odpowiednie dokumenty.
 • Poziom 8  
  Witam.
  Do ZE będzie zgłoszone, a czy schemat jest poprawny?.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  Witam.
  Ok ale PEN za przełącznikiem jest doziemienie, a w zakładzie powiedziano mi że trzeba przerwać bo jeśli energetycy będą pracować na linii nN i odłącza tor PEN gdzieś na słupie to może dojść do porażenia.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  Witam.
  Zadzwoniłem do tego kolegi i powiedział mi że nie trzeba tego wydawać na piśmie, bo jest to zawarte w normie N SEP-E-001.
  Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Kolejna nieprawda.
  A nieprawdy się nie sankcjonuje podpisem.
  Norma ta bowiem (niezależnie od tego co przyświecało jej autorom) dotyczy sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia.
  W Twoim przypadku nie ma mowy o sieciach.

  Ponadto gdyby taka troska (nie wiadomo skąd wynikająca) miała jakiekolwiek umocowanie w realnym zagrożeniu to należałoby natychmiast wycofać z eksploatacji wszystkie SZR'y które nie przerywają przewodu PEN.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Powiedz zatem koledze, że punkt 4 na który się powołuje dotyczy sieci rozdzielczych (przesyłowych) oraz rozdzielni i nie ma tam wzmianki o instalacjach odbiorczych w których nadal stosuje się zerowanie.

  Ps. Widzę, że kol. kkas12 był szybszy :)
 • Poziom 8  
  Witam.
  Zawsze warto zapytać kolegów na forum, jak to mówią: lepiej pytać się cztery razy i wstydzić się te cztery razy, niż nie pytać i wstydzić się całe życie nie wiedząc. To czyli ma być tak:
  Schemat przyłączenia agregatu do instalacji domowej.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Witam.
  Przełącznik ręczny sieć-agragat, będzie zasilany dom jednorodzinny. On pracuje jako IT agregat jednofazowy. To fakt powinno na oznaczeniach być PEN a nie N.
  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Jeden z biegunów (przewodów) uzwojenia generatora połączyłeś z uziemioną GSW.
  W ten sposób nadałeś mu funkcję ochronną.
  Tego przewodu w żadnym wypadku przerywać nie wolno.
  A ponadto skoro producent generatora skonfigurował go tak aby pracował w układzie IT to chyba nie Twoją rolą jest to beztrosko i bezkrytycznie zmieniać na układ TN.
 • Poziom 8  
  Witam.
  Teraz widzę tą różnice co to jest sieć a instalacja, jedna norma dotyczy sieci elektroenergetycznych a druga instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych, w jednej i drugiej jest napisane na temat toru PEN, człowiek jak dokładnie się wczyta z pomocą kolegów to widzi tą ogromną różnice miedzy dwoma słowami sieć a instalacja.
  Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  lordpakernik napisał:
  W IT podobnie jak w TT do uziemienia podłącza się obudowy urządzeń reszta jest odseparowana impedancją lub iskiernikiem od ziemi

  To w takim razie czym się różni sieć IT od sieci TT według Ciebie?
 • Poziom 42  
  Tu nie chodzi o różnice pomiędzy tymi układami, lecz o to, że agregat pracujący według informacji producenta w układzie IT w tym przypadku zostaje tak połączony, że będzie pracował w układzie TN.
  Mimo, że odbędzie się to bez ingerencji w budowę agregatu to pozostaje pytanie czy jest to zgodne z intencjami producenta.
 • Poziom 8  
  Witam.
  Po przeczytaniu norm kupiłem zeszyt dla elektryków, tytuł : Zespoły Prądotwórcze w Układach Awaryjnego Zasilania Obiektów Budowlanych.
  Na pierwszej stronie we wstępie jest wpis:
  Z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU nr 93/2007, poz. 623) [18] wynika, że zespół prądotwórczy należy uznać za urządzenie przyłączane do sieci pomimo że znajduje się ono w majątku użytkownika oraz jest instalowane za układem pomiarowym.
  Jak to mam interpretować, to wreszcie sieć czy instalacja.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Moderator
  paweł_wawa napisał:
  zespół prądotwórczy należy uznać za urządzenie przyłączane do sieci pomimo że znajduje się ono w majątku użytkownika oraz jest instalowane za układem pomiarowym.
  Jak to mam interpretować, to wreszcie sieć czy instalacja.
  Pozdrawiam.


  Za urządzenie przyłączane do sieci.
  W związku z tym podlegające takim obostrzeniom jak inne urządzenia przyłączane do sieci.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663300.html
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Witam.
  W pieszym etapie to się pytam ludzi mądrych i rozsądnych na forum, później czytam wszystko o czym piszą i jak będę pewien na sto procent jak i co zrobić to go podłączę i uzgodnię z ZE. Czasu mam dużo ale nie będę go marnował na błędy.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Podsumowująć schemat zamieszczony jako pierwszy jest poprawny rozumiem.
  Schemat przyłączenia agregatu do instalacji domowej.

  PEN z sieci należy odłączyć, a jesli chodzi o generator jednofazowy jeden przewód należy uziemić wymuszając na nim funkcję N a drugi podpiąć na obwody prądowe instalacji domowej ??

  Zgadza się ??
 • Poziom 12  
  Przepraszam nie zapisałem sobie normy dotyczącej tego zagadnienia które wyczytałem w innym temacie o agregacie a którego teraz nie mogę odnaleźć, tak więc zmienię mój wpis i wytnę "w świetle przepisów" i proszę szanownych forumowiczów o odpowiedź na poprzednie pytanie czy schemat jest poprawny TAK lub NIE no chyba że ktoś chcę rozwinąć temat i podsumować temat.

  Jak kolwiek drodzy forumowicze jeśli was interesuję jaka norma określa rozdzielenie PEN z sieci to nalezy poszukać pokrewnego tematu na tym forum.
 • Poziom 12  
  To proszę podać mi normę która zakazuje przerwania PEN w sieci podczas załączania zasilania z drugiej strony.

  Druga sprawa jak już napisałem wcześniej na tym forum został podana norma dotycząca tego zagadnienia więc zostawmy to bo temat tego wątku jest inny. I Panowie przywołali wszelakie normy i jasno określili iż agregat należy traktować jako urządzenie sieci a nie instalacji i ma być rozłączony więc zostawmy ten temat a jak to Pana dręczy proszę odszukać sobie ten temat i tam przedstawić swoje racje. Ale prosze uprzejmie nie brnijmy w to dalej tylko skoncentrujmy się na schemacie.

  Tak więc schemat jest poprawny czy nie ??
 • Poziom 42  
  Już w PN-IEC 60364-4-46:1999 - "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Odłączenie izolacyjne i łączenie"
  istniał zapis
  Schemat przyłączenia agregatu do instalacji domowej.
  I zapewniam kolegę, że w tej kwestii do dnia dzisiejszego nic zmianie nie uległo.
  I nie ulegnie w przyszłości.
  Więc nie można rozpatrywać kolegi rysunku skoro jest on obarczony podstawowym błędem

  A ponadto został on wstawiony w taki sposób, że niewiele widać ponieważ nie można go powiększyć.
  Może specjalnie?
 • Poziom 1