Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Luzy w tylnym kole (rower)

mieciu007 01 Paź 2011 20:32 9717 11
  • #1 01 Paź 2011 20:32
    mieciu007
    Poziom 7  

Witam.
    Mam problem z rowerem horizon shock, a dokładniej problem z kołem tylnym. Koło ma spore luzy w piaście, a na dodatek strzela przy ruszaniu i czasem przy gwałtownym przyśpieszaniu.
    Czy to są łożyska?
    Jakiś czas temu tato mi dokręcił tam te 2 wewnętrzne nakrętki i było dobrze potem się poluzowało i właśnie są luzy i strzela, a przed dokręcaniem tylko były luzy.
    Może ktoś miał ten sam problem?
    Co mam robić?
    Jeśli chcecie jakieś zdjęcia albo filmy to piszcie.
    Pozdrawiam

-1 11
  • #2 01 Paź 2011 20:40
    goldi74
    Poziom 43  

mieciu007 napisał:
    Co mam robić?

Rozkręcić całkowicie piastę. W środku są albo same kulki albo wianki z kulkami. Strzelanie raczej wskazuje na wysypane wianki. Wtedy trzeba wymienić je na nowe.

0
  • #3 01 Paź 2011 20:56
    barti879
    Poziom 18  

Musisz rozkręcić piastę żeby wymienić wianki. Potem skręć ja tak z czuciem(żeby koło się kręciło)

0
  • #4 01 Paź 2011 20:58
    mieciu007
    Poziom 7  

Czyli nowe łożyska raczej?
    W piaście jest zwykle ile łożysk?
    Ile kosztuje mniej więcej jedno łożysko? Jutro zacznę się z tym bawić.
    Dzięki za odpowiedz i proszę o następne.

Dodano po 1 [minuty]:

Te wianki to są jakieś łożyska?

0
  • #5 01 Paź 2011 21:07
    goldi74
    Poziom 43  

mieciu007 napisał:
    W piaście jest zwykle ile łożysk?

Dwa, po jednym z każdej strony.

mieciu007 napisał:
    Ile kosztuje mniej więcej jedno łożysko?

Kilka złotych jeden wianek.

mieciu007 napisał:
    Te wianki to są jakieś łożyska?

Można tak powiedzieć.

0
  • #6 01 Paź 2011 21:14
    mieciu007
    Poziom 7  

No dobra czyli do przyczyny już chyba doszliśmy.
    Jak rozebrać tą piadte żeby wyjąć te łożyska?
    Te łożyska mają jakieś symbole, czy jest jeden typ?

0
  • #7 01 Paź 2011 21:19
    goldi74
    Poziom 43  

mieciu007 napisał:
    Jak rozebrać tą piadte żeby wyjąć te łożyska?

Odkręcić te nakrętki które dokręcałeś i wyjąć ośkę.

mieciu007 napisał:
    Te łożyska mają jakieś symbole, czy jest jeden typ?

Ogólnie to są różne. Weź do sklepu te swoje na wzór.

0
  • #8 01 Paź 2011 21:30
    mieciu007
    Poziom 7  

Czyli oś jest luźna i trzyma się na nakrętkach.
    No dobra to jutro rozbiore i kupię dzięki piękne

-1
  • #9 02 Paź 2011 11:12
    c4r0
    Poziom 36  

W piastach można spotkać też łożyska maszynowe, ale raczej masz tam wiankowe tak jak wszyscy piszą. Może być tak, że nie ma wianków tylko same kulki - rozbierzesz, to się przekonasz. Można w rowerowym kupić same kulki.

Na ośce masz po każdej stronie konusa, czyli taką nakrętkę z bieżnią dla kulek oraz zwykłą nakrętkę która blokuje konusa jak już dobrze ustawisz. Odkręcasz najpierw tą zwykłą nakrętkę a potem konusa i łapiesz kulki. Czyścisz wszystko ładnie i sprawdzasz czy bieżnie w piaście nie są zniszczone. Jeśli są, to może się okazać, że lepiej będzie kupić nową piastę. Jeśli nie są to wymieniasz kulki na nowe i możesz też wymienić konusy bo drogie nie są. Kładziesz na kulki smar i skręcasz konusy, po czym blokujesz je tymi dodatkowymi nakrętkami. Po samym skręceniu konusów powinieneś mieć jakiś luz, bo te dodatkowe nakrętki jeszcze dopchną konusy do środka. Po całkowitym złożeniu ośka musi się kręcić luźno (pomijając opory smaru) i gładko. Jeśli masz koło na szybkozamykacz to możesz zostawić odrobinkę luzu na piaście, bo potem szybkozamykacz jeszcze ją trochę ściśnie. Upewnij się tylko, że już po założeniu koła nie będzie luzu ani oporów. Pewnie do tej całej operacji będziesz musiał zdjąć wolnobieg/bębenek więc potrzebny będzie specjalny klucz albo wizyta w rowerowym (w porządnym sklepie odkręcą Ci wolnobieg za darmo).

0
  • #10 02 Paź 2011 13:40
    mieciu007
    Poziom 7  

Nowłaśnie
    już odkręcałem i z jednej strony mam tylko kulki, a ze strony wolnowiegu to nie wiem bo dostać się nie mogę, ale też kulki wychodzą z tamtąd. Może są jakieś sposoby na odkręcenie tego wolnobiegu?

0
  • #11 02 Paź 2011 17:40
    c4r0
    Poziom 36  

Oczywiście, że jest sposób. Nazywa się "klucz do wolnobiegu". Ale powinieneś się jeszcze upewnić czy masz wolnobieg czy kasetę. Raczej bez odkręcenia tego się nie obejdzie, zwłaszcza jeśli ośka nie wychodzi (jak zdejmiesz konusa z przeciwnej strony do może wyjmiesz ośkę przez wolnobieg). Jak masz z jednej strony kulki to z drugiej też.

0
  • #12 04 Paź 2011 15:04
    mieciu007
    Poziom 7  

I zrobione.
    Wysrawczło wymiebić kuleczki.
    Z wolnobiegiem było troche trudniej, ale polak potrafi i wykręciłem go śrubokrętem płaskim o średnicy ok 2 cm.
    Wielkie dzięki

0