Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie programu myslami

avatar 22 Gru 2004 23:29 15053 44
  • #31 22 Gru 2004 23:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #32 23 Gru 2004 00:40
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam serdecznie!

Poruszyliście bardzo interesujący temat z zakresu bioniki. Myślę, że warto zajmować się na elektrodzie tematyką Z PRZYSZŁOŚCIĄ. Dysponuję opisem wykonania bardzo interesującego urządzenia typu biofeedback, który ukazał się w jednym ze starszych numerów ELEKTORA (lata 70 ubiegłego wieku). Urządzenie generuje na ekranie telewizora kwadrat, którego wielkość zależy od rytmu naszych fal mózgowych (trzy elektrody podpięte są do skóry na głowie - w opisie godnym uwagi jest interesujący i prosty w wykonaniu wzmacniacz elektroencefalograficzny). Postaram się zeskanować ten artykuł i wrzucić na elektrodę (o ile nie ma go jeszcze w bazie elektrody).

Pozdr. J
    Najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

• #33 23 Gru 2004 20:05
    krzysieg
    Poziom 25  

U mnie cos te sterowanie okiem nie działa nie wiem moze mam słabą myszke , musiałbym dotknac gałki ocznej , jak podniose wyzej myszke od podkładki niz około 2 mm to juz nie wyrywa powierzchni takze jest chyba słaba ?

• #34 25 Gru 2004 04:22
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam serdecznie!

Zgodnie z obetnicą dołączam skan artykułu (oczywiście tylko do celów edukacyjnych) pt. "Video Biofeedback", który ukazał się w listopadowym numerze Elektora z 1977 r. , a więc to już historia - artykuł powinien wg mnie znaleźć się w Starych Archiwach Elektronika, skoro znajdują się tam skany ze starych nr "Radioelektronika i krótkofalowca" - póki co nie wiem jednak jak to zrobić. Niech Was jednak nie zmyli fakt, że opis pochodzi prawie z czasów "prehistorycznych" :-) . W układzie wykorzystano między innymi wzmacniacze operacyjne z MOSFETami na wejściu CA3140 oraz LM324, µA741, układy logiczne z rodziny CMOS i "nieśmiertelne" do dzisiaj 555 i 556 (kiedy u nas w tamtych czasach upowszechniały się dopiero na dobre układy w oparciu o tranzystory krzemowe, a w logice cyfrowej królowały TTLe - tu widać jak daleko byliśmy zapóźnieni za "zgniłym zachodem" :-) ).
    Krótki opis układu:
    Urządzenie generuje na ekranie telewizora kwadrat, którego wymiary zależą od naszego stanu relaksacji (fale alfa). Delikwent podpięty jest do urządzenia trzema elektrodami umieszczonymi na głowie. Biologiczne sprzężenie zwrotne uzyskuje się po przez obserwację ekranu TV i usiłowanie wpłynięcia na wielkość wyświetlanego na ekranie kwadratu w drodze pogłebianego świadomie stanu odprężenia. Opisany w urządzeniu różnicowy wzmacniacz elektroencefalograficzny posiada filtr środkowoprzepustowy dla rytmu alfa, oraz separację opto-galwaniczną (dla bezpieczeństwa). Myślę, że taki tani wzmacniacz można spróbować wykorzystać, po odpowiednich adaptacjach do innych eksperymentów (np. takich jak opisywane w tym temacie).

Pozdr. J

Załączniki:
  • #35 26 Gru 2004 17:17
    elktro
    Poziom 18  

Witam

Chcę dorzucić coś od siebie do tego tematu.
    1. Sterowanie - uważam że posługując się falami mózgowymi możemy co najwyżej sterować przez włącz/wyłącz chyba najłatwiejsze do zrealizowania tak od strony elektronicznej jak i od strony umysłowej.
    Jak wiadomo fale mózgowe są podzielone na zakresy częstotliwości odpowiednie dla naszego stanu psychiczno-fizycznego i tak np. urządzenie wykonawcze które wykryje np fale delta (0,1 - 4 Hz) występujące podczas transu, hipnozy, głębokiego snu poprzez filtr i wzmacniacz sygnału może np wyłączyć światło gdy zaśniemy itp.
    człowiek jest w stanie nauczyć się wytwarzać odpowiedni rytm fal mózgowych zastosowanie takiego urządzenia w praktyce jednak miało by wąskie grono użytkowników i tylko do specyficznych zadań

2. nauczyć wytwarzać się odpowiednie stany psychiczne można poprzez ćwiczenie z generatorem impulsów dźwiękowych lub świetlnych -coś takiego jak te których używa się przy EEG

3. co do niebezpieczeństwa to taka nauka może nam przynieść tylko korzyści.
    Niebezpieczna może się okazać co najwyżej zabawa wspomnianym generatorem na niektórych częstotliwościach.

P.S. Mam opis częstotliwości fal mózgowych i odpowiadających im stanów emocjonalnych, psychicznych itp. jeśli kogoś by to interesowało, ale pewnie i w sieci można to znaleźć

Pozdrawiam

• #36 26 Gru 2004 18:06
    rafels
    Poziom 22  

Witam.

Ludzka sieć neuronowa jest bardzo elastyczna. Posiadając odpowiednie urządzenie które jednocześnie badało by fale kilku osobnych obszarów mózgu, można teoretycznie uzyskać kilka różnych kombinacji sterujących. Oczywiście układ analizy musiałby się charakteryzować pewną inteligencją. Pomocne by tu było zastosowanie sztucznych sieci neuronowych, które sprawdziły by się w analizie danych generowanych przez żywą sieć neuronową. Układ taki dzięki biofeedbackowi uczył by się współpracy razem z mózgiem.
    Nauka obsługi przebiegała by stopniowo, zaczynając od prostego sterowania włącz wyłącz. Przypominała by zapewne naukę mówienia i wymagała długotrwałych i systematycznych ćwiczeń, aby wytworzyły się odpowiednie zależności w sieci neuronowej człowieka. Proces uczenia się działał by dzięki bio sprzężeniu zwrotnemu. Nauka łatwiejsza i skuteczniejsza była by pewnie u dzieci, jako że ich mózgi nie działają jeszcze tak schematycznie jak mózgi dorosłych i łatwiej tworzą się nowe połączenia między neuronowe.
    Nie jest to czyste rozwiązanie techniczne ale sama koncepcja. Może jest w tym trochę fantastyki naukowej, ale wydaje mi się że jest to do zrealizowania.

Pozdrawiam.

• #37 19 Mar 2005 23:17
    mundzik
    Poziom 2  

Przeszukałem net w poszukiwaniu takiego urządzenia. Jest kilku producentów takiego sprzętu. Najtaniej można kupić w Australii (~500US$) wysyłkowo.(Pendant EEG) Jest to urządzenie malutkie (aż dziwne) bezprzewodowe: elektrody z przetwornikiem anlogowo cyfrowym wielkości pudełka zapałek z baterią 9V. Do tego odbiornik takiej samej wielkości ze złączem USB. Do tego trzeba oprogramowanie (BioExplorer firmowe za 490US$ lub darmowe z licencją GPL: BioEra ). Darmowe napisane jest w języku Java (autorem BioEra jest Jarek Foltynski).
    Zamówiłem takie urządzenie dla siebie. Jak przetestuję to dam znać. Program analizuje widmo fal EEG i wyświetla w postaci barwnego wykresu. Można sobie również właczyć coś w rodzaju gry: układ planetarny - planety krążą a niektóre są nieruchome. poprzez koncentrację należy uruchomić kolejne planety na ekranie. Zasada jest ta sama - każda planeta to zakres częstotliwości fal EEG, a szybkość ruchu to amplituda. Urządzenie przeznaczone jest do treningu relaksacji. Ale program jest bardzo elastyczny i z tego co się zorientowałem można np. dać wyjście sygnału na port szeregowy, a co za tym idzie włączać i wyłączać myślami jakieś urządzenie zewnętrzne.

• #38 20 Mar 2005 22:54
    adammc

Poziom 26  

temat bardzo mnie zainteresowal i postanowilem od razu :lol: zabrac sie do pracy efekt widac na zdjeciach moje dzielo wymaga jeszcze poprawek ale dziala widac wywolanie strony oraz efekt w postaci jej otwarcia

wybaczcie nie moglem sie powstrzymac by nie zaprezentowac swojego wynalazku .osobiscie jestem zainteresowanymi innymi konstrukcjami jak macie cos do zaoferowania

• #39 22 Mar 2005 23:03
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #40 16 Kwi 2005 05:33
    Jogesh
    Poziom 28  

Działa to to?
    Wystarczy wzmocnić sobie siłę woli i będzie się przenosiło dowolne przedmioty na odległośc.
    Pa

• #44 10 Sty 2010 14:59
    Amraath
    Poziom 1  

Witam!

Temat odrobinę zamarzł widzę. W sieci pojawiło się urządzenie firmy OCZ zwane nueral impuls actuator, przewidziane jako częściowy zamiennik myszki i klawirki w shooterach.. Czy ktoś miał z nim styczność?? Albo wie o innym urzędzeniu tego typu?

• #45 08 Sty 2011 08:28
    rolym
    Poziom 11  

Witam Wszystkich,

temat jest bardzo ciekawy i jest rozwijany dość ostro od lat 90 tych ubiegłego wieku.

Znany jest wszystkim Steaven Hawking, który choruje na stwardnienie rozsiane zanikowe boczne i komunikuje się ze światem zewnętrznym za pomoca metod okulograficznych (pisze ksiązki za pomoca ruchu gałek ocznych!). Właśnie to dla osób sparalizowanych przeznaczone są interfejsy mózg-komputer. Wiele osób choruje na wymyślne choroby których nazw nawet wole nie przytaczać lub uległy wypatkowi. Czesto nie moga nawet poruszyć oczami lub placem. Dlaczego dla osób sparaliżowanych przeznaczony jest interfejs? Problem stanowi prędkość interfejsów BCI (brain-computer interface). Na chwilę obecną (i raczej nic nie wróży że będzie szybciej) predkośc przekazania informacji maszynie wynosi zaledwie kilka (około 8) znaków na minutę!

Interfejsy mózg-komputer wykorzystuje kilka tak zwanych potencjałów. Najczęsciej sa to potencjały wywołane: P300 , SSVEP lub potencjał skojarzony z ruchem tzw. ERD/ERS

Jak działają takie interfejsy?
    więcej można znaleść na stronie:
    http://toiowonaukowo.blogspot.com/2010/11/interfejs-mozg-komputer-bci-brain.html