Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Idra 11B zespół wodny - zbyt długo zapala i gasi

02 Paź 2011 01:46 1298 1
  • Poziom 10  
    Witam!
    Od 10 lat użytkuję ten podgrzewacz. Pracował bez zarzutu. Jedyne co mi powoli zaczynało dokuczać to zbyt duży przepływ minimalny, przy którym stabilnie pali się płomień. Chciałem to poprawić. Rozebrałem zespół wodny. Po dokładnych oględzinach postanowiłem zmniejszyć przekrój otworu (dyszy), który znajduje się na wprost wylotu wody z zespołu wodnego do wężownicy (nagrzewnicy). Jest to otwór między dolną komorą zespołu (pod membraną) a wylotem wody. Kanał wylotowy (za dyszą) jest połączony za pośrednictwem pionowej rurki, z górną komorą zespołu, nad membraną. Uznałem, że przepływ wody właśnie prze tę dyszę wywołuje różnicę ciśnień podnoszącą membranę. Niestety, po tej operacji, mam niepokojący objaw, że płomień palnika głównego utrzymuje się dość długo po zamknięciu wody, ok. 2-3 sekundy. Grozi to zagotowaniem wody w nagrzewnicy. Objaw ten występuje niezależnie od położenia regulatora dławienia.
    Dodam, że pod dolną komorą zespołu jest pewne urządzenie, które nie wiem jak nazwać i czemu ma służyć ale jest w nim trzpień, który podnosi się podczas przepływu wody a porusza się z dużym oporem. To w nim upatruję przyczyny długiego utrzymywania się płomienia po zamknięciu wody. Zdarza się nawet tak, najczęściej przy maksymalnym dławieniu, że po otwarciu wody, na początku strumień jest prawidłowy a po chwili bardzo maleje, wg mnie za przyczyną tego trzpienia pod dolną komorą gdyż on wysuwając się dławi otwór w dnie dolnej komory, przez który wpływa woda. Trzpień ten porusza się w tulei i jest nasmarowany jakimś smarem. Nie wiem jaki to smar ale musi być specjalny aby nie wypłukiwała go woda. Być może, że gdyby go nasmarować problem ustąpi.

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam Witek.

PS: Może ktoś wie gdzie znaleźć jakiś szczegółowy opis budowy tego piecyka, np. instrukcję serwisową z dokładnymi rysunkami zespołu wodnego i gazowego?
  • Poziom 10  
    Witam ponownie!
    Problem został rozwiązany. Okazało się, że zmniejszając przekrój dyszy przytkałem otwór w rurce łączącej kanał wylotowy z górną komorą zespołu (nad membraną). Z tego powodu woda nad membraną nie mogła odpowiednio swobodnie wpływać i wypływać z tej komory. Otwór udrożniłem i działa OK!
    Temat zamykam.