Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie imprez muzycznych, przenośny sprzęt

01 Gru 2004 16:26 2754 11
  • Poziom 28  
    Chciałbym się zwrócić do kolegów nagłośnieniowców o pomoc.
    Mam propozycję zakupienia i dobrania sprzętu nagłośnieniowego. Ma to być sprzęt przenośny, dobrej jakości. Ma być używany w salach o rozmiarach około 30m na 40m, albo podobnych, albo na wolnym powietrzu. Przeważnie ma być używany do muzyki klasycznej i ludowej, a czasami do popu, Nie będzie używany na potańcówkach.

Źródła dzwięku
    Dwóch, albo kilku śpiewaków.
    Jeden Akordeon.
    Jeden albo dwa keyboard
    Jakieś bębny i talerze
    Czasami CD, albo magnetofon

System ma zapewnić możliwość nagrywania programu. Myślałem o takiej konfiguracji, tylko chciałby porady odnośnie firm.

Mikrofony {jakie?}
    Mikser {jakiej firmy? Cyfrowy? Analogowy?}
    Echo {jakie}
    Wzmacniacze { myślałem sam wykonać wzmacniacze. Myślę, że 6x250W wystarczy}
    Subwoofer aktywny 2szt.
    Kolumny {jakiej mocy? Ilodrożne?}

Jest też możliwość zastosowania osobnego wzmacniacza na dźwięki niskie, średnie i wysokie. Co o tym myślicie?

Za wszelkie uwagi będę wdzięczny i myślę, że pomożecie mi.
    Pozdr.
  • Poziom 29  
    Jezeli bedziesz czesto naglasnial tych samych wykonawców wez mikser cyfrowy. Masz tam mozliwosc zapamietania ustawien, które Ci sie automatycznie laduja na zadanie. Mikser powinien miec minimum 16 kanalów mono.
    Istnieje mozliwosc nagran poprzez bezposrednie podlaczenie cyfrowego magnetofonu do gniazda TDIF swiatlowodem.
    Efekty wystarczy prosty mulitiefekt, ewentualnie dodatkowo z korektorem parametrycznym jezeli nie bedzie w mikserze , choc powinien byc. Np. Elmuz, (choc moga byc tansze), nie bedzie potrzebny equalizer tercjowy na tak mala instalacje.
    Kolumny podzial na subbas bedzie potrzebny. Wystrczy wykonanie na dwóch oddzielnych koncówkach mocy zasilajacych jedna subbas, druga pasywne kolumny pelnopasmowe dwudrozne. Crosover podzial regulowany okolice 150-300Hz. Ewentualnie kolumny aktywne, gdyz moc jest niewielka 250W (na 1 kolumne)?
    Mikrofony Shure oczywiscie tutaj nie polecam konkretnego modelu, gdyz rozpietosc cenowa jest potezna od 100zl wzwyz kilkakrotnie.
    Powodzonka jak cos znajde zaproponuje.
  • Poziom 28  
    Witam
    Poniewaz masz zamiar obsługiwać tez imprezki plenerow, a one wymagaja odpowiedniego sprzetu, więc cały twój sprzęt musi byc na to przygotowany.
    Równoczesnie musi dać sie bez problemowo uzyc w pomieszczeniach, a 30 x 40 metrów to jest 1200!!!! metrów kwadratowych. Jesli chcesz mieć kłopotliwy sprzet, czyli taki co nie da sobie rady ani w tym pomieszczeniu, ani tym bardziej na plenerkach posłuchaj kolegi co wcześniej ci podpowiada...
    Zajmuje sie zawodowo takimi imprezkami i duzo poważniejszymi, mam 24 kw ...
    Minimalne mikrofony SCHURE, to SM 58, lub lepsze.
    Według mnie minimum dwie kolumny basowe dobrej klasy na 1 szt 18 cali i mocy ok 800W, kolumny średniowysokotonowe, to minimum 2 szt po 400W (przy spl = 102 - 104 dB/1m), najlepiej tubowe, kierunkowe..
    Kolego, skoro chcesz juz nagłaśniać, nie psuj ludziom imprez, a tak będzie jak będziesz miał zbyt słaby sprzęt, ta branża wymaga dośc drogich inwestycji...poaza sprzętem typowo nagłosnieniowym, o którym ja pisałem, to jeszcze , peryferia, o których pisał kolega div Maniek.
    jk
  • Poziom 28  
    Dzięki za rady. Co do głośników, to pomyślałem o zrobieniu osobnych kolumn średniotonowych, osobnych wysokotonowych i osobnych niskotonowych. W średniotonowych dam po dwa głośniki 12 cali o mocy 250W każdy i wzmacniacz około 400-500W na Mosfetach. Do wysokotonowych dam głośniki tubowe o mocy kilkadziesiąt wat. Chyba dwa by wystarczyły na jedną kolumnę. Zasilę to wmakiem 120W swojej konstrukcji na tranzystorach TIP35/36. Co do niskotonowego, to się jeszcze zastanowię. Może macie jakieś pomysły?
    Zrobię na początek cztery takie komplety kolumn. Przydałby się jakiś Crossover. Nie wiem jeszcze jakie częstotliwości podziału zastosować i skąd wziąć schemat filtru który byłby dobry {mam kilka, ale nie wiem który się nadaje}. Myślałem żeby do każdej kolumny wmontować odpowiedni filtr. Wysoko tonowa miałaby górnoprzepustowy, średnio tonowa dwa filtry górno i dolnoprzepustowy, a nisko tonowa zwykły filtr dolnoprzepustowy. Czy to dobry pomysł.
    Co do miksera, to może któryś z kolegów zwróciłby uwagę na co się kierować przy zakupie? Jakie parametry powinien mieć. Co do ilości wejść, to myślałem albo 16, albo 24. Co do mikrofonów, to zaraz połażę po necie i może cos wynajdę.
    Pozdr.
  • Poziom 28  
    Witam
    Mógłbyś zdradzić jakie juz posiadasz głośniki, te 12 cali, firma symbol...
    Ze względów czysto ekonomicznych i praktycznych, głośnik sredniotonowy( 12 cali) i wysokotonowy nalezy ulokować w jednej obudowie.
    Zasilanie, czy to będzie układ aktywny, czy pasywny, to już sprawa wtórna. Wiedza o głosniku 12 calowym , zadecyduje, czy polecać ci jakąs obudowe tubową, bo 250W, klasycznie na front, to bardzo mało....
    jk
  • Poziom 28  
    Co do pomysłu obudowy tubowej, to interesujące. Myślałem dać dwa głośniki 250W. Byłoby wtedy 500W. Oczywiście mogę też zastosować nie 12 cali, tylko 16cali o mocy 300W.
    Szukałem w necie konstrukcji obudów estradowych i nie ma tego wiele….
    Pozdr.
  • Poziom 28  
    Witam
    Moge podesłac ci pełna dokumentacje obudowy tubowej ,sredniotonowej, na 2 szt 12 cali, + driver 2 cale. Obsługa imprez plenerowych wymaga zastosowania głośnika wysokotonowego z cewka o minimalnej średnicy 75 mm. Mały driver z wylotem 1 cal "gra " do ok 10 - max 15 metrów, a 2 calowy do 50 - 150 , w zalezności od zastosowanego przetwornika i tuby.
    N abas proponuję obudowe na 2 szt 15 cali. Proponuje abyś popatrzył ***************
    BTR 215, jest tam tez opinia o tej kolumnie.
    Sam gram na takich, i jak do tej pory we wszystkich akustykach wzbudzała zachwyt.
    jk
  • Poziom 16  
    Kolumny tubowe sredniotonowe nadaja sie tylko na duza estrade ew duze naglosnienie, wynika to z tego iz aby zapelnic caly kat tymi paczkami potrzeba ich wiele, a to dlatego ze sa b kierunkowe. Jezeli mowa juz o sali 30x40 metrow to potrzeba conajmniej 10kW dobrego sprzetu zeby sie nie osmieszyc. Mikrofony to przede wszystkim shure i Sennheizer do wokalu najlepszy bylby chyba Beta 58A a co do innych rzeczy trzeba juz patrzec na ch-ki. Wiecej odpowiedzi ew na PW bo tutaj klimat oraz poziom wypowiedzi przez (anonim) jest zanizany

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Co do kierunkowości głośników, to ma też swoje zalety. Wydaje mi się ,że będzie mniejsze ryzyko powstawania sprzężeń z mikrofonem. Co do mocy, to ponieważ to nie ma być dyskoteka, to myślę, że może 3-4kW by wystarczyły.
    Nie wiem też jaki mikser kupić. Jakiej marki? Co musi zawierać? myślałem o 16-24 kanałach. Jakie mikrofony zastosować do bębnów, a jakie do akordeonu? Jaki procesor efektów?
  • Poziom 16  
    Podstawowe pytanie ile masz na to pieniedzy? Pomysl z samodzielnym wkonaniem wzmacniacza nie jest dobry, ten element calego sprzetu jest akurat najbardziej skomplikowany i musi byc najbardziej niezawodny. Mowisz o sali 1200m kwadratowych to ogromna sala, 4 kW to stanowczo za malo chyba ze chcesz slyszec samo echo;) Pytanie rowniez jak duze te imprezy maja byc? Co do mikserow to nie mam nic przeciwko tym cyfrowym, tylko ze jest jeden problem: mianowicie potrzebne ci conajmniej 24 kanaly a taka cyfrowka bedzie strasznie droga. Polecam behringera jesli chodzi o miksery, bardzo tanio zakupisz 32kanalowy mx 3282a To jest koszt w granicach 4300PLN a nizszy model 24 kanalowy okolo 2,5 tys to sa naprawde dobre miksery. Ten wyzszy model ma 8 subgrup i 8 auxow wiec z nagrywanem nie bedzie problemu. Oczywiscie jezeli chcialbys nagrywac profesjonalnie potrzebowalbys dodatkowo komputera z dobra karta, zeby nagrywac sciezkowo...Natomiast podstawe nagrywania moze stanowic dowolne urzadzenie rejestrujace.

Przejdzmy do mikrofonow,

wokal Shure Beta 58A, SM 58
    Sennheiser e845, e855, e935

perkusja
    stopa Shure beta 52, Beta 91
    Sennheiser e901, e902

tomy, werbel Shure beta 57a, Beta 56, sm87a PG 56, SM 57, Beta 98 D
    Sennheiser e903, e904, e905

blachy koniecznie pojemnosciowki
    Shure SM81, PG81, Beta 98 S
    Sennheiser e914, e614
    Bayerdynamic M 201

Instrumenty tu juz wybor jest wiekszy nie ma sie co rozpisywac
  • Poziom 28  
    Co Do pieniędzy, to ma to ktoś sponsorować. Prosił mnie o podanie przybliżonych kosztów. Co do wzmacniaczy, to sam się troszeczkę na tym znam i myślę, że to nie będzie wielki problem. Dzięki za podanie konkretnych urządzeń. Zaraz sprawdzę na necie.
    Pozdr.
  • Poziom 26  
    "Co do wzmacniaczy, to sam się troszeczkę na tym znam i myślę, że to nie będzie wielki problem"

obawiam się że to może nie wystarczyć...kdy który idzie tą drogą szybko z niej rezygnuje...

A propos
    :solversound
    jakie wzmacniacze są najlepsze, tzn jakie byś polecił?