Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powietrzna pompa ciepła Hewalex PCWU-3,8H-A3 Opinie

lutek34 28 Lut 2013 14:15 43293 59
  • #31 28 Lut 2013 14:15
    piotr80kr
    Poziom 9  

Panowie!
    Pół roku (październik-marzec) grzeję wszystko Piecem Defro Akm UNI. Tak zostaje, tu nic nie zmieniam, jest ok.
    NATOMIAST na okres kwiecień- wrzesień, rozważam pompę Hewalex PCWU-3,8H, do ogrzewania CWU, w zbiorniku Galmet 300 litrów, (2 wężownice).
    Pompe zamierzam dać na strychu, gdzie temperatura powietrza jest w tym okresie roku od +20 do +40st C, (a czasem cieplej pod dachem z blacho dachówki) i rurkami które przy budowie zostawiłem w ścianach (że może pod solary) zejść z ciepłą wodą z pompy do piwnicy gdzie stoi zbiornik.
    Jakie mogę mieć koszty dzienne dla uzyskania cwu dla temp od 40 do 55st? (zużycie cwu z praktyki: moja beczka nagrzana 1 raz do 55st starcza dla mojej rodziny na 1 dzień: popołudnie, wieczór po nocy poranna toaleta i w południe jest na beczce 40st, trzeba dogrzać do 55st). Konkretnie: na jak długo będzie się załączać pompa? Pompa podobno zużywa 1kW/h, u mnie to kosztuje 0,66zł.
    Czy to, że pompa będzie zasysać powietrze zawsze cieplejsze ze strychu niż po prostu zewnętrzne, da mi jakiś oszczędności? Mógłbym ją włączać np tylko koło południa, jak na strychu już jest "żar".

p.s.Grzanie cwu latem kosztuje mnie 5kg ekogroszku /24h, przy ciągłej pracy kotła. Węgiel płacę 800zł/tone, czyli doba kosztuje mnie 4 złote za groszek(80gr x5) i 1zł elektryka pieca. W lecie na dotychczasowym systemie utrzymanie wody 55st: 5zł/dobę.

Co z tą pompą? chyba się opłaca?

• #32 28 Lut 2013 15:37
    Wlodek22
    Poziom 27  

Myślę, że będzie kręcic 2,5-3,5h. Tak czy owak będzie taniej niż węglem, a chłodek możesz w którymś pokoju na podaszu wykorzystać. Sam koszt pompy zwróci się niestety po ok 6-7 latach.

• #33 01 Mar 2013 18:37
    strucel
    Poziom 28  

Coż ja mam zrobione podobnie tyle że pompa wisi w piwnicy - wykorzystałem jeden z kanałów wentylacyjnych, zaślepiłem go na dachu a na poddaszu zrobiłem kilka konkretnych dziur w tym kanale .W piwnicy wmurowałem w kanał rozetę dałem filtr siatkowy i paredziesiąt cm rury spiro.Schłodzone powietrze ma lużny wylot do piwnicy.Pompa włącza się w 2 taryfie o 13 i praktycznie zawsze do 15 zdąży już nagrzać wodę i się wyłaczyć .Bardzo ważny przy tej pompie jest odpowiedni zbiornik - początkowo miałem poziomy dwupłaszczowy 140l z marketu i niestety był za mały -pompa często się włączała i zdarzało sie że wody zabrakło.Dlatego zainwestowałem w stojący 300 litrowy biawara - od tego momentu skończyły się problemy z ilością wody a i izolacja zbiornika jest o kilka klas lepsza.Co do kosztów to wiadomo -im więcej osób korzysta/im więcej podgrznej wody potrzeba tym zwróci się szybciej -u mnie jest to 6 osób a więc oszczędności są spore -poprzednio ogrzewałem wodę albo kotłem węglowym spalając drewno (tanio ale nie było chętnych do palenia) albo częściej gazowym - to było komfortowe i szybkie bo zbiornik potrafił się rozgrzać do 50 stopni w kilkanaście minut ale kocioł zużywał masakryczne ilości gazu - jakieś 300zl /msc.
    Pompa u mnie zużywa prądu za 80-100zł miesięcznie a działa od kwietnia do początku listopada.

• #34 13 Sie 2013 21:15
    jezzy1974
    Poziom 1  

witam. od dwoch miesiecy posiadam pompe pcwu3,8 i jak narazie jestem zadowolony .pompa pracuje z buforkiem 400 litrow i grzeje do 55 stopni (bufor rozladowuje sie zwykle do 35-38 st. - obsluguje 3-4 osoby) przy temperaturach 25 na zewnatrz pompa potrzebuje srednio okolo 2 godzin na podgrzanie buforka z 35 do 55 stopni.

• #35 14 Sie 2013 00:51
    Wlodek22
    Poziom 27  

Z podanych danych na szybko COP 4.24 :)
    Niestety realny do 50C to 2.7, do 55C pewnie jeszcze niższy.

• #36 17 Sie 2013 08:24
    KainWerd
    Poziom 10  

Zgadza się. COP w danych technicznych jest podawany dla parametrów normatywnych: powietrze 7C, woda 35C. Czyli w realu żadna rewelacja bo woda użytkowa zbyt chłodna. :?

• #37 17 Sie 2013 09:33
    Wlodek22
    Poziom 27  

Nie jest też wliczony prąd pobierany przez pompę obiegową, a to "tylko" 80W.
    Moim zdaniem lepiej kupić droższą pompę typu split z zasobnikiem i bezpośrednim skraplaniem. Z pewnością da wyższego kopa i będzie działać w niższych temperaturach. Hawalex już przy 15C może zacząć szronić, czyli temp parowania grubo poniżej 0C.

• #38 19 Sie 2013 20:53
    KainWerd
    Poziom 10  

Sorry.
    Nie zrozumiałem Twojego, ostatniego posta.
    Możesz wyjaśnić dlaczego Hewalex może szronić przy +15, i czemu split lepszy.

• #39 19 Sie 2013 22:40
    Wlodek22
    Poziom 27  

kolega z forum muratora zakupił sobie taką i oto cytat "Jedno co mnie martwi dzisiaj to po podłączeniu z powrotem do instalacji wentylacji mech. gdy na wlocie mam 19 st C to parownik osiąga 1,5 st C a powietrze wylatujące 7,5"
    Skoro czujnik na chłodnicy wskazuje 1,5C, to rzeczywista temperatura parowania już jest kilka ładnych stopni poniżej 0. Gdy dna wlocie będzie miał 15C powierzchnia chłodnicy będzie poniżej 0C i zacznie zachodzić szronem.
    Z tego właśnie powodu splity są lepsze, bo znajdują się na zewnątrz i pozwalają znacznie niższym nakładem zużytego prądu uzyskać znacznie wyższe przepływy powietrza. Tym samym wyższe temperatury parowania i wydajność. Kolejna przewaga splita z zintegrowanym zasobnikiem, to pompa obiegowa. W hawalexie siedzi 80W, a to 80W niepotrzebnie zużytego prądu, bo można bez niej.

• #40 10 Cze 2014 17:44
    daniello1704
    Poziom 21  

Witam,
    posiadam od 2 lat pompę Hewalex PCWU-3,8H-A3
    Używam jej do ogrzewania wody użytkowej w lecie-pompa stoi w kotłowni. Tego lata gdy chciałem odpalić pompę zaczęły się problemy. Po włączeniu pompy (przez zimę była wyłączona i woda zostawiona w układzie pompy bo w ciepłym miejscu zimuje- kotłownia ) po kilku minutach wzrastało ciśnienie i wyskakiwał na sterowniku (stary typ ścienny, nowe są mocowane na pompie) błąd ee1, czyli błąd wysokiego ciśnienia po czym pompa stawała.

Po odłączeniu i podłaczeniu zasilania od sterownika włączyliśmy ponownie pompę z tym ze wcześniej sprawdziliśmy zawór za wyjściem wody ciepłej z pompy okazał się ok więc rozłączyliśmy wyjście wody ciepłej do bojlera i podczas pracy pompy gdy otworzyliśmy zawór naturalnie ciśnienie spadało i leciała gorąca woda co świadczy ze zawór rozprężny i system grzania pracuje ok tylko prawdopodobnie pompka stanęła i tworzy ciśnienie w układzie.

Zaczęliśmy rozkręcać (zdjęcia) , panel elektroniki rozpięliśmy zasilane pompki obiegowej w panelu pompy ciepła i podłączyliśmy prosto do zasilania sieciowego(zdj)- rezultat :pompka nie pracowała .
    Dalej już z górki wykręcenie pompki obiegowej, odkręcenie śruby środkowej (zdj) i dalej regulacja . Po włączeniu na sucho Okazało się, że pompka ruszyła :)- nie wiem czy coś tam wpadło czy co w każdym razie winowajcom okazała się pompka obiegowa . zamieszam zdjęcia dla zainteresowanych.
    Powietrzna pompa ciepła Hewalex PCWU-3,8H-A3 Opinie Powietrzna pompa ciepła Hewalex PCWU-3,8H-A3 Opinie Powietrzna pompa ciepła Hewalex PCWU-3,8H-A3 Opinie Powietrzna pompa ciepła Hewalex PCWU-3,8H-A3 Opinie

mnadzieję ze pomogłem komuś .

pozdrawiam!

• #41 15 Cze 2014 08:12
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

To normalne-pompki tak mają. Nie jestem pewien ale samo urządzenie chyba ma funkcję ochrony pompy (po prostu załącza ją raz na jakiś czas).

• #42 15 Cze 2014 08:58
    daniello1704
    Poziom 21  

wiem , ze to normalne ale to dla osób które nie rozkręcały jeszcze pompy może okazać się pomocne. Ogólnie to producent zaleca wypuszczać wodę gdy pompa (np zimą) jest odłączona od zasilania - posiada ona jakieś czujniki do ochrony pompy tak jak piszesz, poza tym gwarancja też pewnie nie zadziała gdy wykryją,że pompa była odłączona.

• #43 14 Wrz 2014 22:37
    Ride
    Poziom 16  

daniello1704
    Pamiętasz może typ obiegówki i moc na poszczególnych biegach?

• #44 15 Wrz 2014 13:40
    daniello1704
    Poziom 21  

Niestety nie zwróciłem uwagi

• #45 07 Cze 2015 19:07
    romcost
    Poziom 11  

Witam,
    Chciał bym odświeżyć temat, i poprosić użytkowników o informację, jak pracuje ta pompa z perspektywy już kilku lat. Pytam, gdyż zamierzam kupić jedną z poniższych pomp:

1. HEWALEX PCWU 2,5KW
    2. KOSPEL HPI-4
    3. HPWT WPC 3.0 KW (najtańsza).

Hewex to "nowsza" wersja Waszych pomp i ogólnie nie znalazłem o niej złych opinii a jak patrzę na zdjęcia jej wnętrza, to wydaje mi się, że naprawi ją każdy fachowiec zajmujący się klimatyzacją... Martwią mnie jedynie opinie o innych pompach Hewalexa (PWPC-3,8H-A 2-W300), które mają tendencję padać ok. 3 miesiące po gwarancji (usterka nienaprawialna). O Kospelu nic nie znalazłem, bo to stosunkowo nowy produkt, podobnie nic nie znalazłem o HPWT....

• #46 07 Cze 2015 19:59
    daniello1704
    Poziom 21  

Ze swojej strony mogę polecić Hevalex-a 2,5 KW do grzania wody bardo dobre rozwiązanie, dodatkowo zimne powietrze- produkt uboczny, można wykorzystać do chłodzenia wnętrza domu .

Mam wyżej opisaną pompę już ok 5 lat i zero problemów- to prosta i niezawodna konstrukcja. W prawdzie dwa razy wyciągałem pompkę obiegową po zimie ale to z tego względu, że na zimę pompa jest odpięta z kontaktu, a tak nie powinno się robić.

Teraz wycwaniłem się w ten sposób że wyciąłem w obudowie spory otwór w miejscu gdzie jest pompka by móc bez rozkręcania obudowy dostać sie do śruby regulującej pompkę obiegową - polecam podobne rozwiązanie.

• #47 08 Cze 2015 08:02
    romcost
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za opinie, takie informacje od użytkowników, którzy przez kilka lat korzystają z urządzenia są najcenniejsze i miarodajne.

• #48 08 Cze 2015 08:39
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

strucel napisał:

Pompa u mnie zużywa prądu za 80-100zł miesięcznie a działa od kwietnia do początku listopada.

Tak dużo?
    Posiadam pompę De Dietrich TWH300EH. Przez 2 tygodnie pożarła 53kWh, więc po krótkich obliczeniach wychodzi 60zł/miesiąc. Wodę grzeję do 57 stopni. Tak zamo jak autor zimą grzeję piecem CO, a pompa służy tylko jako wymiennik ciepła.

• #49 08 Cze 2015 13:01
    daniello1704
    Poziom 21  

Spokojnie można brać Hewalexa , na prawdę polecam , na sterowniku ustawiam sobie między jakimi godzinami ma pracować i dzięki temu jak wieczorem wypuszczę część wody ze zbiornika 200l to nie włącza mi się automatycznie. ja mam ustawione między 12-17 (najbardziej nagrzane powietrze= największa efektywność etc) i to spokojnie wystarcza z zapasem do nagrzania 200l do temp 55 st - taką mam ustawioną i taka temp jest optymalna.

Co do zużycia proste wyliczenia , moje chodzi dziennie ok 4-5 godz moc 1kW czyli 5kWh*0,55 zł(srednio) *31= ok 85 zł to tak średni koszt. Uważam że jeśli ktoś zamiast klimy wykorzysta zimne powietrze z pompy to inwestycja zwraca się bardzo szybko .

• #50 14 Cze 2015 14:28
    Ride
    Poziom 16  

daniello1704 napisał:

Mam wyżej opisaną pompę już ok 5 lat i zero problemów- to prosta i niezawodna konstrukcja. W prawdzie dwa razy wyciągałem pompkę obiegową po zimie ale to z tego względu, że na zimę pompa jest odpięta z kontaktu, a tak nie powinno się robić.

Teraz wycwaniłem się w ten sposób że wyciąłem w obudowie spory otwór w miejscu gdzie jest pompka by móc bez rozkręcania obudowy dostać sie do śruby regulującej pompkę obiegową - polecam podobne rozwiązanie.

Ja nie dopuszczam do kilkumiesięcznej bezczynności i raz na miesiąc (lub dwa) załączam ją na kilkanaście sekund. Startuje obiegówka i wentylator (zwłoka załączenia sprężarki wynosi jakieś pół minuty).

Chcąc uzyskać wyższą sprawność układu z PC, dobrze mieć stosunkowo duży zbiornik na CWU (zależnie od zapotrzebowania) i grzać go do
    temperatury "wystarczającej" (aby nie trzeba było mieszać gorącej z zimną).

Przy układach pośrednich (np. wężownica) należy pamiętać, że dla PC istotna jest maksymalna temperatura na wyjściu skraplacza (a nie w zbiorniku), którą układ osiąga podczas pracy (w układzie z przepływem bezpośrednim - również, ale wtedy różnica jest niewielka).
    Jeśli nie przekracza ona ok. 50°C, to do obliczeń można przyjąć moc pobieraną ok. 1,2kW (model o mocy 3,8kW).

Znalazłem opinie użytkowników wersji zintegrowanej ze zbiornikiem (PC p-w Hewalex), którym po ok. dwóch latach "diabli wzięli" skraplacz. Jest on zanurzony w zbiorniku i po jego rozszczelnieniu woda dostała się do układu chłodniczego.
    Podobno konstrukcja została poprawiona. Czy skutecznie, to się okaże za jakiś czas...

• #51 18 Sty 2016 16:46
    wnoto
    Poziom 32  

Ride napisał:
    Znalazłem opinie użytkowników wersji zintegrowanej ze zbiornikiem (PC p-w Hewalex), którym po ok. dwóch latach "diabli wzięli" skraplacz. Jest on zanurzony w zbiorniku i po jego rozszczelnieniu woda dostała się do układu chłodniczego.
    Podobno konstrukcja została poprawiona. Czy skutecznie, to się okaże za jakiś czas...

Czy w wodzie zanurzone były jakieś elementy lutowane i w nich dochodziło do nieszczelności ?

• #52 19 Sty 2016 17:21
    Ride
    Poziom 16  

wnoto napisał:
    Ride napisał:

Czy w wodzie zanurzone były jakieś elementy lutowane i w nich dochodziło do nieszczelności ?

Tego nie wiem. Może w przyszłości trafi się ktoś, kto to rozbierał i potrafi podać jakieś szczegóły.

• #53 07 Lut 2018 23:14
    krzysiekkmarek
    Poziom 2  

Witam
    Mam taka PC Hewalex 3,8 kw sama nadstawka (bez zbiornika) piąty sezon. 2013/14/15/16/17/18 czyli 4,5 sezonu
    Wbrew typowemu zastosowaniu u mnie jest wpięta w bufor 1000 litrów (Vaillant z modułem solarnym na wymienniku płytowym i modułem wody użytkowej też na wymienniku płytowym) i pracuje na taryfie Tauron G12W wcześniej G12 G. Czyli obecnie 13-15 i 22 -06 oraz od piątku 22 do poniedziałku 06 + dni ustawowo wolne od pracy. Praca stała/ciągła w taryfie nocnej/tanszej
    dziennie pon-piąt 2h+8h + weekend 56h.
    Ilość włączeń tygodniowo 10x, godzin pracy tygodniowo 98, miesięcznie włączeń ok 42-44 godzin pracy tygodniowo 420
    Jako pierwsze żródło ciepła 5 płaskich kolektorów hewalex, drugie PC hewalex, trzecie kocioł elektryczny Kospel 8Kw
    Wiosną, latem, jesienią kolektorki nagrzewają w przeważającej części, pompa odpala się jak kolektorki stoją. Od pazdziernika do marca PC jest głównym zródłem ciepła. Do +10 stopni na dworze daje radę sama, koło 5-0 stopni kospelek grzeje cwu (górę bufora ) 0--5stopni PC dalej walczy ale udział kospelka wychodzi na prowadzenie. Wiadomo poniżej -5 stopni PC nie działa (taka sytuacja zdarza się dosłownie w kilka dni w roku 5-7 nocy)
    Sama pompka wykorzystuje powietrze z rekuperatora (całe z reku a do pełnego zapotrzebowania (brakująca resztę)z atmosfery).
    Reku zasilany jest poprzez GWC rurowe Rehau.
    Dom z garażem w bryle 210 m2, solidnie ocieplony. Strefa: na granicy III i IV w linii prostej 20 km Śnieżka patrząc ze wschodu na zachód
    Rocznie odpala się około 300 razy i pracuje około 2700 godzin(nie mam tego dokładnie opomiarowanego)
    Czyli do tej pory 1500 uruchomień i jakieś 12 000 godzin pracy
    Jak widać ogrzewanie i ciepła woda uzyskiwane tylko prądem (jako płatne medium) 1500 zł rocznie + pozostała elektryka !!! na życie 2000 rocznie (prąd tani 25 groszy, drogi 68 groszy za 1kwh)

Zapraszam do dyskusji jakie macie doświadczenia i jakie wprowadzacie innowacje w PC Hewalex PCWU 3.8 lub w innych elementach swoich instalacji :)

Dodano po 10 [minuty]:

A jeszcze do uzupełnienia: prawda jest taka że od kilku lat nie ma u mnie typowych zim, takich z 20 stopniowymi mrozami przez kilka dni. Pewnie koszty poszły by do góry powiedzmy o 50 %
    Ale dalej uważam że istotne jest solidne ocieplenie+wentylacja mechaniczna. Zródło ciepła jest wyborem drugiego planu, bo nawet teoretycznie drogi prąd nie jest powalający.

• #54 23 Lut 2018 23:33
    krzysiekkmarek
    Poziom 2  

No ten tydzień jest naprawdę zimny i dziś/teraz jest -8 stopni i pompa się nie odpali to taki 5 dzień w tym roku (wszystkie w lutym)a w sezonie 2017/2018 to 8 dzień
    Czyli i tak nie tak często

• #55 23 Lut 2018 23:47
    daniello1704
    Poziom 21  

Zwariowaleś? Pompa w zimie? ja odpalam dopiero w kwiwetniu/maju...

• #56 24 Lut 2018 00:00
    krzysiekkmarek
    Poziom 2  

Proszę prześledz moje wcześniejsze wpisy, tam opisuję całość instalacji. Działa

• #57 24 Lut 2018 00:02
    daniello1704
    Poziom 21  

Nie wierzę w opłacalność działania. Efektywność spada DRAMATYCZNIE poniżej 15 st.

• #58 24 Lut 2018 00:08
    krzysiekkmarek
    Poziom 2  

Po sezonie zainstaluje miernik efektywności PC (2 czujniki temperatury, przepływomierz + moduł to liczący)
    Jeśli COP będzie powyżej 2.0 to się opłaca
    Dla jasności ja to pompką ciepła grzeje, do ciepłej wody jest potrzebny kocioł elektryczny który może podgrzać do wyższych temperatur