Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Nikko] Samochodzik RC jeździ ale skręcanie nie działa

02 Paź 2011 16:17 4066 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Mój drugi post na forum,pierwszy poszedł do kosza, więc proszę o wyrozumiałość.
    Mam model firmy nikko porsche 944. Jest on zbudowany w oparciu o układ 2061D.
    Problem polega na tym, że autko nie skręca w prawą stronę.

Dodam jeszcze, że przy próbie skrętu w prawo, na wyjściu na elektromagnes nie ma napięcia.

Dodaje zdjęcie płytki z odbiornika, może ktoś byłby w stanie pokazać gdzie szukać usterki.

[Nikko] Samochodzik RC jeździ ale skręcanie nie działa [Nikko] Samochodzik RC jeździ ale skręcanie nie działa
  • Poziom 17  
    Witam,

sprawdź tranzystory mostka sterującego skrętem - możliwe, że jeden czy dwa z nich są uszkodzone - szukać wśród tranzystorów będących w pobliżu wyprowadzeń do elektromagnesu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Tranzystory które znajdują się blisko wyprowadzeń do elektromagnesu sprawdzałem i są tam dwa rodzaje:
    -A562Y => http://www.datasheetcatalog.org/datasheets2/92/92303_1.pdf
    -C1959Y => http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/428756/MCC/2SC1959-Y.html

O ile mój miernik UNI-T M830BUZ mnie nie myli to te rezystory są dobre. Próbowałem nawet znaleźć odpowiedniki tych rezystorów i znalazłem:
    -A562Y => BC327
    -C1959 => BC516

Takie tranzystory kupiłem u mnie w mieście w sklepie:

niestety po przelutowaniu autko nie skręca w ogóle.
    Pytanie brzmi czy źle dobrałem zamienniki, czy złe tranzystory podał mi sprzedawca?
  • Poziom 17  
    Witam,

tak, to uroki naprawiania chińskich zabawek, tranzystory sterujące to są dwie pary w konfiguracji npn/pnp zatem fakt, że oba tranzystory (z różnymi oznaczeniami) są typu pnp powinno stanowić pewną wskazówkę. Zatem zapewne tranzystor C1959 nie jest tym samym co 2sc1959, tylko faktycznie C1959 wyprodukowanym przez chińską firmę i co zapewne interesujące jest on typu npn. W wielu zabawkach stosowane są pary tranzystorów ss8050/ss8550 ale niestety te także występują w wersjach o różnej konfiguracji wyprowadzeń w zależności od producenta. Zamiast BC516 można użyć BC517 (npn).
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Sprawdź najpierw, czy w odbiorniku pojawiają się sygnały na nóżkach układu "NIKKO 20610" przy sterowaniu z nadajnika.
  • Poziom 9  
    Na nóżkach układu "NIKKO 20610" pojawiają sie sygnały.
    Problemem, jak sie okazało, jest zepsuty tranzystor C1959Y.
    Niestety nie mogę nigdzie znaleźć dokładnie takiego samego.
    Kolega e_techman sugerował BC517, ale ponieważ w sklepie nie mieli takiego, więc sprzedawca dał KSP13-946 mówiąc że jest on taki sam jak BC517.
    po wlutowaniu w miejsce zepsutego C1959Y przy skręcaniu w prawo pojawia się napięcie na wyjściu na elektromagnes, lecz niestety mniejsze niż przy skręcie w lewo i przy dłuższym skręcaniu tranzystor bardzo sie nagrzewa. Jeśli ktoś wie na jaki tranzystor można podmienić ten C1959Y, będę bardzo wdzięczny za informację.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam,

tak jak napisałem SS8050 (1,5A), poza tym generalnie nie jest ich dużo np. BC368, BC639, ZTX450 lub podobne z dopuszczalnym Ic>=1A i mocą strat powyżej 800mW, im więcej tym mniej będzie się grzał, w sklepie podpowiedzą jeśli mają coś podobnego. Jeśli jest trochę miejsca na inną obudowę, to można zastosować tranzystory serii BD135/136.
    Pozdrawiam