Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zastosować zasilanie awaryjne?

02 Paź 2011 17:12 3712 16
  • Poziom 15  
    Witam co polecacie zastosować do zasilania awaryjnego komputera działającego jako serwer na dłużej niż 12 godzin??
  • OptexOptex
  • Moderator - Sieci, Internet
    UPS z odpowiednio dobraną baterią akumulatorów lub mniejszy ups + agregat z automatem na załączanie.
  • OptexOptex
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Witam

Podaj proszę rodzaj zasilacza, monitora i innych urządzeń podłączonych do sprzętu które pobierają prąd.

Tak jak kolega wyżej, możesz zastosować odpowiednio duży UPS lub też np. UPS który pozwala na podłączanie akumulatorów (nawet samochodowych).

CyberPower ma takie rozwiązania w swojej ofercie, stawiasz skrzynkę pod którą podpinasz serwer, a do skrzynki wmontowujesz akumulatory samochodowe parami.

Przy okazji przy takich dużych UPSach zwróć uwagę na pobór prądu, takie bestie potrafią nieźle nabić rachunek, np. Ever pisze na swojej stronie, że bierze 5% tego co jest podłączone, przy dużych serwerach to daje kilkaset złotych rocznie.
  • Poziom 32  
    Sam komputer na dłużej niż 12h to wielka bateria akumulatorów ,moc z niczego się nie bierze więc trzeba zapewnić odpowiedni jej "zbiornik".Są na rynku odpowiednio duże ups-y 1.6-2 kVA mające wydajne ładowarki do doładowywania wielu pojemnych akumulatorów.Takie UPS-y wykorzystują po kilka akumulatorów połączonych w szereg np 6*12V=72V -łatwiej jest przetwarzać wyższe napięcia ze względu na niższe płynące prądy.UPS-y takie maja gniazda na dodatkowe pakiety akumulatorów z ładowarkami by można było w zależności od potrzeb zwiększyć ich pojemność.Jeśli jest miejsce na agregat prądotwórczy to można zastosować i sterować jego odpalanie z automatyki UPS-a.Całość monitorowałbym poprzez moduł alarmowy GSM z mozliwościa zdalnego sterowania poprzez SMS urzadzeniami (UPS, agregat) np. GSM-4 SATELA.Pamietać należy jednak że baterie (akumulatory) do takiego UPS-a należy co 2 lata wymieniać gdyż w zastosowaniu z UPS pracuja one mocno prądowo i muszą mieć sporą wydajność. Takie zasilanie ma jedną wadę jest bardzo kosztowne i o tym trzeba pamietać.
  • Poziom 20  
    Na dłużej niż 12 godzin ? Sam UPS na taki okres czasu to spory wydatek kasy i to chyba ekonomicznie nieuzasadniony.
    Zestaw UPS i agregat prądotwórczy z odpowiednim zapasem paliwa w zbiorniku powinien być bardziej elastyczny.
    Skąd potrzeba zasilania na 12h ?
  • Poziom 25  
    humek napisał:
    Pamietać należy jednak że baterie (akumulatory) do takiego UPS-a należy co 2 lata wymieniać

Wtrąciłbym sie że w firmach,w których sie nie serwisuje UPSów i tylko idą to po roku idą baterie do wymiany.Tylko agregat,bo elektryka Cie zje finansowo ;)
    To samo pytanie co kolega wyżej,po co 12h?Może da się rozwiązać inaczej.
  • Poziom 15  
    Jest obiekt, na którym portier kończy pracę o 18 i do rana go niema. A zasilanie pada tam bardzo bardzo często ... i byli już elektrycy magicy i inni tacy i nikt niewie dlaczego wywala :/
  • Poziom 23  
    A co ten komp robi?
    Jeżeli CCTV to wymień na rejestrator z zewnętrznym zasileczem 12V o jak najmniejszym zapotrzebowaniu prądowym, zamiast którego wstaw odpowiednio dobrany zasilacz buforowy i akumulator.
    Jeżeli typowy serwer drobnych aplikacji lub samego www to wymien to na płytę na atomie zasilana podobnie z 12V, z pamiecią DOM zamiast dysku i tak sam pod odpowieni zasilacz buforowy
    Jeżeli kombajn bazodanowy z dużym obciążeniem to tylko jakis UPS + agregat, UPS wystarczy taki który podtrzyma te 5 min zanim rozruch agregatu nastąpi i przełączenie
  • Poziom 15  
    Komp ma postawione oprogramowanie do kamer GV
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wyżej napisałem co możesz zrobić, UPS nie pociągnie długo, chyba że duet UPS + seria baterii ale koszt będzie duuuży....
  • Poziom 15  
    dzięki za pomoc
  • Poziom 10  
    Podepnę się do tematu. Chcę kupić jakiś agregat, myślę nad
    http://bmamarine.pl/KGE2500E-131.html
    lub
    http://bmamarine.pl/IG3000E-125.html

Ostatnio miałem kilka przerw z prądem i brakło prądu w aku. Do zasilania będzie serwer podpięty pod ups i 3 buforówki meanwell 155W 24V każda z 2xaku 18Ah. Czytałem że pod ups niby lepsze inwerterowe (choć z kolei podobno jak padnie elektroniak to już do wymiany agregat), nie wiem jak pod buforówki MW. Warto dać te 2k więcej tylko za inną prądnicę. FOGO odpada ze względu na cenę. Jak mam używać przez kilka godzin na 2-3 miechy to jakoś nie uśmiecha mi się dopłacać do agregatu na silniku hondy, choć wiem że są lepsze, ale myślę że KIPOR to nie einhell ani nie topex, także powinien być ok.

Do całości chcę SZR ale taki z godzinnym opóźnieniem bo mam w miarę duże aku. Chciałem podpiąć większe niż te 18Ah ale te buforówki mają mały prąd ładowania tylko 0,5A i boję się że po prostu większych nie naładuje.
  • Poziom 20  
    Dołóż kilka stów i kupisz coś z silnikiem Kohler lub Subaru.
    Jest jeszcze Mitsubishi. Niekoniecznie musi to być Honda.
  • Poziom 10  
    Może faktycznie dołożę te kilka stów, ale chodzi mi też o typ prądnicy. Pod zasilacze buforowe i pod ups lepiej inwerterowy czy wystarczy zwykły z avr ??
    W produktach fogo boli mnie mała pojemność zbiornika, domyślnie mają tylko rozruch ręczny, a ja muszę mieć rozruch elektryczny bo chce to spiąć z jakimś systemem SZR (może znacie jakiś w rozsądnych pieniądzach, do tej pory najtaniej wycenił mi znajomy w hurtowni elektrycznej całość za 1300brutto). Agregat będzie jako backup zasilania w mojej głównej serwerowni. Mam w tej chwili 2x bufor 155W 24V + ups do którego jest podpięty serwer. UPS pada szybko, buforówki po 4h na aku 2x18Ah spięte w szereg przy każdej buforówce. Ostatnimi czasy energetyka częściej wyłącza bo w okolicy pobudowały się nowe domy i przyłącza robią, nowe linie przesyłowe itp. Ogólnie to agregat będzie chodził jakieś 40h w ciągu roku. Myślałem o większych aku np. 2x120Ah ale znowu co 2-3lata wymieniać z kolei prędzej czy później i tak padnie zasilanie, a przy agregacie wystarczy paliwa dolać.
  • Poziom 20  
    Inwerter to lepszej jakości prąd. Ale cena prawdziwego potrafi zwalić z nóg.
    Prądnica z AVR zapewni Ci wystarczającą jakość.
    Ciekawi mnie co Ci ten kolega z hurtowni zaoferował za 1300 PLN - bo za tą cenę nie byłbym w stanie zaoferować Ci układu SZR spełniającego wymagania odnośnie zabezpieczeń i wygody użytkowania.
  • Poziom 10  
    Ok, to jaki byś mi zaproponował układ SZR ?? Specjalista z fogo mówił mi że musi być automatyka od nich za 6k zł. Chcę kupić model FM 5001ER, ale chciałbym podpiąć dodatkowy zbiornik paliwa, a w specyfikacji nie widziałem nigdzie żeby któryś z agregatów miał pompkę do zaciągnięcia paliwa z dodatkowego zbiornika.

Myślałem np. o tym SZR
    http://www.megamaszyny.com.pl/automatyczny-przelacznik-26a-szrats-cat-928-id-17434.aspx