Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pętla stabilizacji częstotliwości FLL

sq7gvu 01 Dec 2004 17:09 2940 4
    sq7gvu
    Level 17  
    Znalazłem ostatnio w necie schemat pętli FLL. Czytałem już o niej w Janeczku, ale nie jestem pewny co do praktycznego zastosowania jej w urządzeniu radiowym. Czy ktoś testował taką pętlę w praktyce? Jak wygląda przestrajanie z FLL? Jakie warunki musi spełniać VCO żeby nadawało się do współpracy z pętlą? Czy stabilność jest zadowalająca?
    A oto link do znalezionego opisu: http://home.wanadoo.nl/cmulder/ksbstabi.htm
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    _Ho_in:)ka_
    Level 15  
    Niestety ja tego układu nie sprawdzałem praktycznie. Sprawdzał go kolega z tego co sobie przypominam. Stabilność była zadowalająca, przestrajasz normalnie głaką (kondensatorem), a dioda pozwala na utrzymanie ustawionej czętotliwości. Kolega robił to bodajrze wg opisu pana Janeczka. Jeżeli gdzieś usłyszysz znak SQ8CMB, to możesz wołać, to jest właśnie kolega który sprawdzał tą pętlę, jeżeli wchodzisz na Świętokrzyski lub Tarnowski, to jest pewna szansa, bo kolega jest z podkarpacia. Żadko chyba słucha na Świętym Krzyżu, ale warto spróbować...

73!!
    sq7gvu
    Level 17  
    Ok. Dzieki! Na świętokrzyski wchodzę, ale radio jeszcze w powijakach...więc narazie nie ma szans. Może ktoś z tu obecnych jeszcze coś wie na w/w temat?
    dipol
    Level 34  
    pracuje b.dobrze ale czy to jest układ Janeczka w tej chwili nie powiem robiłem to w/g Biuletynu ok 10lat temu,
    jest problem przy pracujących stacjach nie w kanale
    obeszłem to w ten sposób że przestrajam kwarc plus /minus 500Hz(f-20mHz)
    montaz nalleży wykonać b.starannie ze względu na charmoniczne z dzielnika,ekrany dławiki ,kondensatory blokujace itd sała synteza jest zamknieta w podwójnym pudełku ekranowanym
    niestabilność częstotliwości jes równa niestabilności generatora kwarcowego(termostat)
    powodzenia w budowie
    vy73!
    Jap
    Level 28  
    U mnie dziła podobny układ w Antku.Spisuje się bardzo dobrze. Jest to projekt z z książki Janeczka, trzeba było jednak dorzucić jeszce podział częstotliwości przez 10 i uzyskałem skok strojenia 11Hz - nie da się wyczuć na ucho a stabilność jak przy syntezie. W VFO oczywiście nalezy stosować jak najlepsze kondensatory. Przy dłuższej pracy na jednej częstotliwości gdy kondensator w VFO zbytnio odpłynie - varikap nie da rady go skompensować. Układ wg Janeczka jako częstotliwość odniesienia używa generatora BFO.