Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z jakiej stali wykonać ekranowanie?

02 Paź 2011 18:31 2812 6
 • Poziom 18  
  Muszę wykonać metalowe ekrany dla kilku płytek drukowanych i nie wiem jaki rodzaj blachy wybrać, i czy to w ogóle ma znaczenie.

  Głównych zakłóceń spodziewam się na częstotliwościach 50 Hz, 430 Hz, 57.6 kHz, 16 MHz, 40MHz, 100 MHz, 160 MHz.

  Planuje kupić blachę TUTAJ (Centrostal Wrocław). Który z wymienionych na tej stronie gatunków będzie najlepszy? Czy może jest to bez znaczenia i powinienem wybrać najtańszą?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 34  
  Ogólnie należy kierować się zasadą aby zawartość węgla w stali była jak najmniejsza. Grubość blachy nie ma żadnego znaczenia. Jednak dobry ekran magnetyczny musi się składać z wielu warstw materiału o dużej przenikalności magnetycznej przedzielonych dielektrykiem. A dlaczego ma być ekran magnetyczny a nie elektryczny?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 18  
  Ale ja nigdzie nie napisałem że to ma być ekran magnetyczny. Jak najbardziej ekran elektryczny. Musze ekranować bardzo czułą część układu analogowego przed zakłóceniami pochodzącymi z sieci energetycznej, kabli telefonicznych oraz cyfrowych elementów urządzenia.

  Tak naprawdę jedynym źródłem zakłóceń magnetycznych może być transformator sieciowy, który nie jest toroidalny tylko EI, aczkolwiek nie wydaje mi się aby układ analogowy, o który się rozchodzi był szczególnie wrażliwy na tego typu zakłócenia.

  tak z ciekawości: z czego wynika unikanie zawartości węgla w stali?
 • Poziom 36  
  AVE...

  Jeśli to ma być ekran elektryczny, to zasadniczo powinna się nadać dowolna blaszka metalowa dobrze przewodząca prąd. Jeśli płytka jest dopiero w fazie projektowania, to dodaj ścieżkę wokół czułego obwodu, do której mógłbyś ekran przylutować, i która jest z masą układu sprzężona, na modłę głowic RF czy konstrukcji telefonów komórkowych, oscyloskopów cyfrowych i innego, czułego sprzętu...
 • Poziom 36  
  poorchava napisał:
  Muszę wykonać metalowe ekrany dla kilku płytek drukowanych i nie wiem jaki rodzaj blachy wybrać, i czy to w ogóle ma znaczenie. Głównych zakłóceń spodziewam się na częstotliwościach 50 Hz, 430 Hz, 57.6 kHz, 16 MHz, 40MHz, 100 MHz, 160 MHz. Planuje kupić blachę TUTAJ (Centrostal Wrocław).

  1. Kilka modeli płytek i dziesiątki tysięcy sztuk każdego modelu ? Bo tylko wtedy zakup hurtowy stali w hurtowni będzie sensowny... (Dla wyjaśnienia: tam sprzedaje się stal w tonach, a nie w dekagramach...).
  2. Zakup czarnej stali może być sensowny gdy będzie ona najpierw obrabiana (zwłaszcza spawana), a później pokrywana warstwą cynku, miedzi, cyny.
  Korozja jest następnym problemem w EMC, stąd dobór materiałów i ich pokrycia jest istotny i zależy m.in. od warunków środowiskowych - stosuje się m.in. stal ocynkowaną, stal nierdzewną, aluminium i miedź (ale nie w bezpośrednim styku ze sobą - korozja elektrochemiczna !), stal cynowaną, brąz (elementy sprężyste). Połączenia mogą być spawane, lutowane, skręcane i nitowane (dobór materiałów bardzo istotny !).
  3. Co Kolega wie o EMC ? Jeżeli "tyle co z telewizji", to najpierw lektura: A.Charoy (po polsku, łopatologicznie, a w dodatku ciekawie i praktycznie), K.Armstrong, T.Williams. Dociekliwi znają wiele (przeważnie po angielsku ale nie tylko, wiele zrozumieć można z obrazków, które często zamieszczają w/w Autorzy, a jeden obrazek wart często tysiąc słów...) i to nawet nie ruszając się z fotela...
  Po lekturze będzie prościej: sam Kolega dokona odpowiednich wyborów, albo będzie można porozmawiać wiedząc w przybliżeniu o czym obie strony rozmawiają...
  4. Grubość metalu (stali też) ma znaczenie jak najbardziej praktyczne dla EMC przy częstotliwościach rzędu Hz...kHz. Jednak nie pomoże nawet blacha pancerna, jak doprowadzenia będą wykonane niewłaściwie, a ekranowanie będzie niepełne (następna potrzebna lektura: "Poradnik Ultrakrótkofalowca" - Z.Bieńkowski - po polsku i w dodatku oficjalnie też jako e-book - są tam rozdziały dotyczące zachowania elementów przy w.cz, ekranowania)
  5. EMC działa w dwie strony: ochrona przed promieniowaniem zakłóceń jak i przed odbieraniem zakłóceń. Jak się robi dobrze i sensownie, zgodnie z zasadami EMC, to przy okazji spełnia się też normy (o które tylko niektórym chodzi gdy słyszą "EMC").
  6. Jakie możliwości pomiarowe EMC ma Kolega ? Część sprzętu można zrobić lub zastąpić tańszymi (choć mniej wygodnymi) rozwiązaniami. Sensowne działania z EMC nie muszą oznaczać tysięcy $$$ do wydania...
  7. Jak to faktycznie ma być KILKA SZTUK płytek, to jeżeli nie ma Kolega żadnego zapasu odpowiednich materiałów, sugeruję kontakt z firmami dekarskimi (odpady blachy ocynkowanej) i sklepami z metalami kolorowymi (czasami bywa tam także stal ocynkowana a rzadziej stal cynowana), sklepami ze śrubami kwasoodpornymi, warsztatami żeglarskimi i produkcji sprzętu spożywczego (odpady blach kwasoodpornych). Blacha miedziana występuje m.in. jako zwoje cienkiej folii (0.1...0.5mm). którą można ciąć zwykłymi nożyczkami, łatwo formować i lutować i nie trzeba kupować całego arkusza. Darmowym źródłem blachy stalowej ocynowanej są... zużyte baterie 1.5V i 9V - ale tylko "zwykłe" niealkaliczne, ale za to prawie wszystkie modele (trzeba rozebrać zewnętrzną obudowę, farbę zdrapać w miejscach lutowania (a "zawartość" oddać... z powrotem do pojemnika ze zużytymi bateriami ! - BTW: często są tam bardzo dobre nowe lub prawie nowe).
  O sprawach EMC i pochodnych pisałem nie raz na tym forum i nie tylko tu - chętni znajdą.
 • Poziom 18  
  1. Sprzedają również małe ilości, można się dogadać
  2. Sprzęt będzie stał wyłącznie w laboratorium, wydaje mi się, że ewentualne pomalowanie farbą antykorozyjną powinno wystarczyć
  3,4,5,6. Moja wiedza o EMC jest raczej podstawowa, ale coś tam wiem. Nie zamierzam budować komputera dla NASA. Montuję niewielki układ, który silnie wzmacnia małe sygnały o zmiennej częstotliwości w zakresie 10 Hz - 10 MHz. Zależy mi jedynie na braku zakłóceń w sygnale pomiędzy kolejnymi stopniami wzmacniaczy/filtrów. Jak dla mnie wystarczy dobry oscyloskop, mogę mieć też okazjonalnie dostęp analizatora widma. Jeżeli sygnał wyjściowy będzie czysty i wzmacniacze nie będą się wzbudzały, to więcej do szczęścia mi nie potrzeba.

  7. Jak najbardziej tylko kilka sztuk, jest to typowo hobbystyczny projekt, wykonywany budżetowo, również "metodami partyzanckimi" jeżeli zachodzi taka konieczność
 • Poziom 29  
  Znam fajne źródło cienkiej cynowanej blachy stalowej. Jest to sklep spożywczy. Prawie wszystkie konserwy, warzywa i owoce są w takiej blasze. Większość jest niestety karbowana ale nie zawsze to przeszkadza.