Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria AA-PB9NC6B Samsung R522 dziwne objawy

wasilii 02 Paź 2011 22:09 9439 11
  • #1 02 Paź 2011 22:09
    wasilii
    Poziom 2  

Witam wszystkich!

Od kilku tygodni mam problem z baterią do Samsunga podanego w tytule. Laptop ma około 2 lat, na 2 tygodnie przed upływem gwarancji poszedł do serwisu na wymianę niedziałającego napędu dvd. Napęd został wymieniony razem z przednim panelem dolnej części laptopa. I wszystko było fajnie, do momentu, aż zaraz po zakończeniu gwarancji padła bateria. Wszystko zaczęło się od komunikatu programu Easy Display Maganer - w załączniku. Windows (Vista Home Premium) zaczął krzyczeć, iż należy wymienić baterię. Po wyjęciu kabla - komputer padał z braku zasilania. Przy próbie kalibracji w biosie, komputer nie widział w ogóle baterii i padał po odłączeniu kabla. Jedynie Windows widział baterię. Bateria posiada 5-cio diodowy wskaźnik naładowania - jednak po uruchomieniu go 3 z kontrolek migają kilka razy i wszystko się wyłącza. Po mailu do obsługi technicznej Samsunga, odesłano mnie do serwisu, a po mailu do serwisu otrzymałem odpowiedź, że bateria jest definitywnie do wymiany. Zero odpowiedzi na pytanie, co może być przyczyną awarii, itd. Bateria przez 2 lata w ogóle nie straciła na pojemności więc zdziwiła mnie jej awaria. I tutaj moje pytanie - czy ktoś spotkał się z czymś takim, czy może to mieć związek z ograniczoną ilością cykli ładowania/rozładowania w elektronice baterii? I czy ewentualnie jest możliwe w jakimś serwisie wyzerowanie takiego licznika, aby można się było na nowo cieszyć baterią w laptopie?

Zmień sposób wklejenia grafiki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [jankolo]

0 11
  • #2 05 Lis 2011 20:26
    ADUZ
    Poziom 2  

Przyłączam się do pytania gdyż mam dosyć podobny problem. Posiadam Samsunga R580 z baterią AA-PB9NC6B o pojemności 4400mAh. Kłopot polega na tym, że nagle poziom baterii spada np. z 60% do ok 10% i Windows każe natychmiast podłączyć źródło zasilania. Robiłem 2 razy kalibrację w BIOSie, czyli rozładowywał ją do zera ale nic to nie pomogło, bateria nadal dziwnie się zachowuje. W opcjach programowych mam zaznaczone aby bateria ładowała się do max 80% pojemności bo to ponoć przedłuża jej żywotność. No i nie wiem co się z nią dzieje. Kiedy popracuję np 20-30 minut na pełnej baterii (80%), wskaźnik pokazuje powiedzmy 60% naładowania i nagle spada do 8-10% z komunikatem o małym poziomie naładowania. Obrazek poniżej:
    Bateria AA-PB9NC6B Samsung R522 dziwne objawy

Jak widać na obrazku bateria trzymała do 39% a następnie nagle spadła do 8% z prośbą o podłączenie zasilacza. Ma ktoś jakiś pomysł?

0
  • #3 07 Lis 2011 22:18
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ogniwa li-ion mogą nagle stracić pojemność, trzeba dokładnych pomiarów by stwierdzić czy to one się uszkodziły, czy elektronika.

Kolego <ADUZ>, jeśli masz włączoną funkcję ładowania do 80%, to nie przeprowadzisz kalibracji baterii, bo bateria musi być naładowana do 100%, bu sterownik mógł obliczyć prawidłowo wszystkie wartości.

0
  • #5 12 Gru 2011 02:09
    tomek1962
    Poziom 1  

dziwne objawy i ja mam w mym komputerze identyczne !!!!!!

Dodano po 1 [minuty]:

Ja tu do Was apeluję apropos tego tematu dziwnie umierających akumulatorów tuż po upływie gwarancji !!!!!: Sugeruję zbadanie sprawy i zamierzam sam się dokładniej ze strony prawa i przyczyn technicznych przyjrzeć tematowi bo umieszczanie jakichkolwiek liczników ograniczających żywotność urządzenia czy akumulatora uznałbym za PRZESTĘPSTWO i działanie na mą NIEKORZYŚĆ i wyrządzanie mi szkody finansowej.
    Bo to jest moim zdaniem NIEUPRAWNIONE ingerowanie w cudzą własność jaką jest mój zakupiony w sklepie komputer , co gorsze mające na celu zniszczenie lub pogorszenie MEJ własności.

!!!!!!Co ważne - Oglądałem niedawno bardzo ważny program w Discovery!!!!!: W USA niedawno użytkownicy najbardziej popularnego telefonu w USA (każdy wie o jaki model chodzi ) powiadomili w NY prokuratora o podobnej sprawie że dziwnie im dzieje się to samo z akumulatorami tj nagle tracą żywotność tak zaraz po upływie gwarancji . Prokuratura zarządziła śledztwo i zażądała od producenta kompletu dokumentacji konstrukcyjnej telefonu i akumulatora i biegli ustalili że producent wbudował ukryty LICZNIK ładowań mający na celu pogorszenie pracy akumulatora tak by użytkownik był zmuszony do zakupu nowego oczywiście drogiego jak diabli akumulatora po pewnym niedługim czasie ale tak by już tego nie objęła gwarancja !!!!!!. Sąd zakazał takiej praktyki i uznał to za niezgodne z prawem (za pewne nie obyło sie bez odszkodowań !!!!!) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ,. Myślę że w Polsce powinniśmy się też jako potencjalnie poszkodowani zainteresować tym tematem i go NAGŁOŚNIĆ by to wyjaśnić co stoi za tym !!!!!!! czy ktoś nie żeruje na nas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bo i w Polsce czuję ten sam przekręt w przypadku pewnych modeli komputerów!!!!!!!

JA mam to samo w mym komputerze -zamierzam poszukać przyczyny jeśli znajdę coś w rodzaju licznika ładowań ograniczającego bez mej wiedzy i zgody żywotność MEGO sprzętu zgłoszę sprawę też do prokuratury jako podejrzenie przestępstwa i TO SAMO Wam radzę bo to by był szczyt DRAŃSTWA i buractwa wprowadzanie mechanizmów pogarszających nasz sprzęt po określonym czasie (np po upływie gwarancji) Jeśli ktokolwiek z was usłyszał o wbudowywaniu licznika proszę napisać tu na forum o tym szczegółowo byśmy połączyli swą wiedzę , i siły w tym dochodzeniu !!!!!!!!!!! Kto w jakich modelach jakich marek itp . Poszukajmy wspólnie informacji i dowodów.

Serio takie ewidentne draństwo należałoby ukrócić obojętne kto za tym stoi !!!!!!! Sugeruję nasze wspólne dochodzenie i gromadzenie tu wszelkich ustaleń i faktów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    A panu który sugeruje w swej poradzie ...........kupić nowy akumulator i mówi coś o nagłym siadaniu jak zaczarowanych akumulatorów jako czegoś normalnego gratuluje dobrego samopoczucia i poczucia humoru . Ja w każdym razie NIE lubię być nabijany w butelkę i nie cierpię wyciągania dodatkowej kasy od ludzi kupujących komputery za kupę kasy bo to jest niedopuszczalne !!!! I jak coś sam chętnie zażądam adekwatnego do szkód jaki mi to wyrządziło odszkodowania jeśli przyłapię jakiegoś producenta na tym haniebnym procederze bo mam ogromne obecnie z tego tytułu straty finansów i czasu w pracy.

0
  • #6 12 Gru 2011 14:57
    jarob

Przed wszczynaniem jakichkolwiek rewolucji radzę dokładnie zapoznać się ze zjawiskami chemicznymi zachodzącymi w tych akumulatorach. Starzeniem się ich oraz zagrożeniami jakie występują przy ich niewłaściwym wykorzystywaniu.
    Dodam tylko, że pierwsze sterowniki baterii posiadały dużo mniej zabezpieczeń i dochodziło do samozapłonu baterii. Przez co mieliśmy piękne pożary laptopów.

Jeśli zaś chodzi o celowe działanie w kierunku zmniejszania żywotności wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego i AGD w którym występuje lutowie, to radzę się zainteresować, kto stoi za zakazem stosowania lutowia cynowo ołowiowego. Decyzja ta znacznie wpłynęła na awaryjność sprzętu.

0
  • #7 08 Lut 2012 11:01
    KFFK
    Poziom 1  

Mam identyczny akumulator. Niewidzialna łapa szajsung zgasiła go na zawsze po 14 miesiącach.
    Szajsung twierdzi, że na to g___o jest 6 m-cy gwarancji.
    Radzi następująco: Kup jeleniu drugi akumulator.
    NIE ZAPŁACĘ IM ANI GROSZA!!!
    JESTEM ZDESPEROWANY DO TEGO STOPNIA, ŻE SZAJSUNGA ODDAM DZIECIOM A SOBIE KUPIĘ NOWEGO LAPTOPA I NIGDY SZAJSUNGA.
    PRZETARGAM ICH PO WSZYSTKICH INSTYTUCJACH I NAROBIĘ SMRODU WSZĘDZIE, GDZIE BĘDZIE MOŻNA!

Macie jakiś sposób na odblokowanie???

0
  • #8 08 Lut 2012 14:15
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Przeczytaj podwieszone tematy i podaj potrzebne informacje.

0
  • #9 08 Lut 2012 16:34
    battery_man
    Poziom 9  

Pan tomek1962 napisał całkiem długi post, lecz bez żadnej konkretnej treści. Jak w każdym towarze, tak samo wśród laptopów są produkty marketowe z gwarancją na baterię 6 miesięcy i produkty zbudowane w oparciu o znacznie lepsze komponenty z gwarancją na baterię 12 miesięcy. Wina leży po naszej stronie - konsumentów, ciągle żądamy taniej, taniej. Postęp w komputerach nie jest aż na tyle duży, aby wiązał się z obniżką cen. Ceny spadają poprzez ciągłe obniżanie jakości - przed prawdą nie uciekniemy. Jak ktoś kupi porządnego laptopa to ma spokój z baterią na 3-4 lata.
    Wracając do tematu, to dobrze aby osoby, które chcą tu zabierać głos zapoznały się z ograniczeniami technologii Li-Ion, a dopiero potem wyrażały swoje opinie. Zakup nowej baterii jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem (gwarancja na produkt, ubezpieczenie producenta), choć nie jedynym. Wiele producentów baterii jest ubezpieczonych od szkód wyrządzonych przez ich produkt i biorą na siebie odpowiedzialność. Na pewno nie dotyczy to baterii z przedziału 120-150zł z portali aukcyjnych.

0
  • #10 26 Cze 2014 23:34
    Ridik85
    Poziom 1  

Dziś dotknęła mnie ta sama sytuacja bateria pracowała bez zarzutów ponad 2 lata nie zauważyłem przez ten okres aby skrócił się jej czas pracy aż tu nagle " środkowy palec" przychylam się do opinii że to jakaś celowa wada. Moja koleżanka miała tą samą sytuację z tą samą baterią mniej więcej w tym samym czasie. Zbieg okoliczności ? :cry:

0
  • #11 27 Cze 2014 07:14
    jarob

Przeczytaj najpierw tak jak radzi kolega wyżej o ograniczeniach li-ion, a dopiero potem wyrażaj swoje opinie.

Ponad dwa lata, to normalny czas, w którym ogniwa się zużywają. Żaden zbieg okoliczności.

0
  • #12 28 Cze 2014 22:06
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Regeneruję baterie nowymi ogniwami najlepszych firm, a do takich należy Samsung. Gwarancja na baterię regenerowaną wynosi u mnie 12 miesięcy. Bateria pracuje - jak stwierdziłem - w większości przypadków o wiele dłużej, jednak w dużej mierze zależy to od sposobu jej użytkowania. Im częściej bateria jest ładowana i rozładowywana, tym więcej procesów zachodzi w jej "chemii". Ogniwa Li-Ion są naprawdę dobre, lecz przychodzi taki moment, że z dnia na dzień ich rezystancja wewnętrzna gwałtownie rośnie, co powoduje szybkie samorozładowywanie się ogniw. Bateria przestaje działać i wcale to nie zależy od ilości cykli ładowań. Spotkałem baterie np na kontrolerach Max1781, które miały prawie 1000 cykli i jeszcze żyły. Ale są też baterie, które przy około 100 cyklach kończą swój żywot. Jeśli koniecznie chcemy mieć długowieczną baterię wybierzmy taką na ogniwach polimerowych, które mają znacznie lepsze parametry, okupione jednak wyższą ceną.
    Myślę, że niepotrzebnie koledzy denerwują się, wszystko się starzeje.

0