Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPC problem z sygnałem analogowym

03 Paź 2011 18:56 6192 12
  • Poziom 8  

Opis: Kabel UPC wychodzi w pawlaczu na przedpokoju gdzie jest rozdzielany przez splitter UPC na pokój syna i kolejny splitter na podział internetu i kabla prowadzącego do mojego pokoju. W samym pokoju mam gniazdko na którym pojedyńczo bardzo ładny jest analog i cyfrowy UPC. WARUNEK albo jedno albo drugie. Ja jednak potrzebuję też analog do telewizora który przepuszczam przez nagrywarkę z dyskiem twardym.

Obecna sytuacja : Mam obraz szklakę cyfrowy ale gdy przełączę się na analog (na TV) czyli wejście antenowe jest lipa. Jednym słowem gdy podepnę jedno albo drugie do gniazdka jest rewelacja. Nie mogę jednak rozdzielić tego sygnału na ostatnim splitterze. Wywaliłem nawet nagrywarkę i ze splittera dałem kabel na dekoder i na antenę. To samo... czyli cyfrowy ok ale analog kiepski. Gdy dam sam analog do gniazdka wtedy analog mam super . Jak uzyskać jedno i drugie ??? Wcześniej miałem starszy telewizor i miałem to i to idealne
    Sprzęt:
    mediabox UPC ( 1 scart ,1 HDMI, antena)
    nagrywarka LG RH177 ( 2 scart, antena wejście wyjście, chinch)
    Telewizor Toshiba LED SL833 (1 scart ,4 HDMI ,antena ,chinch)

zapas splitterów:
    telmor RA-3F (4dB, 8,8 dB , 8,8 dB)
    BZT 3 way splitter 5 - 1000 MHz
    rozgałęznik RIE 1/2-K
    Satel GAR-F
  • Poziom 39  
    widmod napisał:
    Obecna sytuacja : Mam obraz szklakę cyfrowy ale gdy przełączę się na analog (na TV) czyli wejście antenowe jest lipa.

co to znaczy, że masz lipę? Obraz jest zaszumiony czy ma jakieś inne zakłócenia? Na nagrywarce też jest tak kiepsko?

Jeśli zaszumiony, to by znaczyło, że poziom sygnału po rozdzielaczu jest już za niski dla TV, albo że TV ma denną czułość, o czym może pośrednio świadczyć to, że poprzedni TV działał OK.

Jeśli są inne zakłócenia, to by znaczyło, ze urządzenia zakłócają się wzajemnie.

widmod napisał:
    W samym pokoju mam gniazdko na którym pojedyńczo bardzo ładny jest analog i cyfrowy UPC.(...) Nie mogę jednak rozdzielić tego sygnału na ostatnim splitterze.

dajesz rozdzielacz po gnieździe? Wiesz, jakie jest to gniazdo (typ)? Jeśli ma dwa wyjścia - Radio i TV, sprawdź, czy na wyjściu R nie ma przypadkiem sygnału TV - miałbyś prawdopodobnie rozwiązany problem, jeśli nie używasz radia.

widmod napisał:
    zapas splitterów:
    telmor RA-3F (4dB, 8,8 dB , 8,8 dB)

podmieniałeś rozdzielacz ECO na Telmora lub zamieniałeś wyjścia w ECO?

widmod napisał:
    Opis: Kabel UPC wychodzi w pawlaczu na przedpokoju gdzie jest rozdzielany przez splitter UPC na pokój syna i kolejny splitter na podział internetu i kabla prowadzącego do mojego pokoju.

tak ci to UPC zrobiło, z rozdziałem TV i Internetu na ECO? Jak się nazywa ten pierwszy rozdzielacz, co masz go w pawlaczu?
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedz...

Ten rozdzielacz UPC jest opisany na fotce i chyba jest standartowy. Ten rozdzielacz ECO już nie pamietam jego historii.

Obraz analogowy posiada ziarnistość takie śnieżenie. Niby da się oglądać ale nie jest tak dobrze jak wtedy gdy kabel jest tylko analogowy w gniazdku.

Gniazdko mam na tv, radio i sat.. Podmieniałem różne kombinacje zarówno ze splitterami jak i kable. Ogólnie dobry sygnał mam w gniazdku na TV Na nim pójdzie elegancko analog jak i cyfrowy sygnał ale osobno. Wpinałem kabel dla analoga do R i niestety dalej to samo.

Dziwne bo wcześniej miałem 100 Hz Daewoo i było ekstra Teraz mam Toshibe 42 " LED która na cyfrowym obrazie jest jak żyletka. Analog niestety będzie idealny ale jak wypnę cyfrowy.

Przez nagrywarkę sygnał też jest na analogu taki sam....
    Chyba jednak chodzi tu o słaby sygnał Wystarcza na jeden kabel. Jak ten sygnał wzmocnić?
  • Poziom 39  
    widmod napisał:
    Obraz analogowy posiada ziarnistość takie śnieżenie. Niby da się oglądać ale nie jest tak dobrze jak wtedy gdy kabel jest tylko analogowy w gniazdku.
    (...)
    Chyba jednak chodzi tu o słaby sygnał Wystarcza na jeden kabel. Jak ten sygnał wzmocnić?

no to faktycznie wygląda na trochę przy niski poziom sygnału po rozdziałach.

Trzeba by dać jakiś rozdzielacz aktywny, albo spróbować wyrzucić gniazdo i w jego miejsce dać rozdzielacz. Można by też spróbować z odgałęźnikiem w miejsce rozdzielacza, powiedzmy 1/12 - z przelotu na analog, z odgałęzienia na cyfrę. Cyfra toleruje generalnie mniejsze poziomy sygnału, może by chodziła, trzeba by sprawdzić.
    Rozgałęźnik aktywny - może to: Link albo Link czy coś podobnego.

widmod napisał:
    Dziwne bo wcześniej miałem 100 Hz Daewoo i było ekstra Teraz mam Toshibe 42 " LED która na cyfrowym obrazie jest jak żyletka. Analog niestety będzie idealny ale jak wypnę cyfrowy.

hm, stare analogi były tak robione by sobie radzić w terenie, gdzie są z natury kiepskie sygnały, a LCD - no cóż - ich głównym przeznaczeniem jest praca jako monitor z dekoderami cyfrowymi...

widmod napisał:
    Ten rozdzielacz UPC jest opisany na fotce i chyba jest standartowy. Ten rozdzielacz ECO już nie pamietam jego historii.

trochę to dziwna instalacja z Internetem. Generalnie powinna wyglądać trochę inaczej - najpierw specjalny rozdzielacz z separacją kanału zwrotnego w torze TV , odejściem IP i izolacją galwaniczną, a potem dopiero sieć rozdzielcza na TV w mieszkaniu.
  • Poziom 8  
    spitter ten od UPC to ten przewidziany czyli TRIS 210E

Ten spliter termor jak podpiąć? 8,8 dB do neta czy te wartoś 4dB ?

Ogólnie te wartości jak są duże to sygnał duży czy tłumienie sygnału większe?
  • Poziom 39  
    widmod napisał:
    Ogólnie te wartości jak są duże to sygnał duży czy tłumienie sygnału większe?

na elementach pasywnych, jak rozdzielacze, odgałęźniki, filtry, gniazda antenowe, kable, etc, wartości w db określają tłumienia sygnału. 3dB = 2x mniejszy sygnał, 6dB=4x mniejszy..., 9db=8x..., 10dB=10x... itd.
    Czyli, czym mniejsza wartość w dB, tym lepiej, tym mniejsza strata sygnału.

Przy wzmacniaczach jest odwrotnie - pokazują ile razy sygnał na wyjściu będzie większy niż na wejściu. I tak samo: 3dB = 2x większy, 6dB = 4x większy,...

widmod napisał:
    spitter ten od UPC to ten przewidziany czyli TRIS 210E

no tak. Powinno być tak:

1. na wejściu do mieszkania rozdzielacz TRIS
    2. z wyjścia 5...65 / 80...1000MHz (10dB) kabel bezpośrednio do modemu internetowego.
    3. do wyjścia 80...1000MHz (25dB) podłączony rozdzielacz 1/4 i podłączone telewizory czy dekodery. Mozna i inaczej zrobić podział, np 1/2 + 1/3 czy 1/2 + 1/2 + 1/2, jak wygodniej, ale we wszystkich przypadkach potrzebowałbyś drugiego kabla z przedpokoju do pokoju 2.

Przy takiej kombinacji odzyskałbyś 6dB tracone w tej chwili na TRISIE i obraz wszędzie powinien być wtedy OK.
  • Poziom 38  
    Zrób tak, jak napisał _cheetah_.
    Do podziału sygnału TV zastosuj rozgałęźnik małostratny typu Telmor RM-3F lub Signal R-3. Po rozgałęźniku kable bezpośrednio do telewizorów, bez żadnych dodatkowych gniazd.
    Zobacz temat: Snieży TVP 1 jak zostanie podłączony drugi telewizor. Co prawda dotyczy odbioru z anteny naziemnej, ale problem ten sam: badziewny "wyrób rozgałęźnikopodobny".
  • Poziom 8  

Dzięki wielkie za teorię. Już samo to mnie ucieszyło. Ten obrazek pokazuje rozkład mieszkania i gdzie co występuje. Z tego powodu nie bardzo mogę się zastosować do rysunku wyżej.

Z tymi informacjami dzisiaj walczę dalej...ledwo wejdę do domu :) W pawlaczu postaram się pozamieniać kable.

Polecacie Telmora a on ma to tłumienie wysokie. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale na nim przecież sygnał mi jeszcze spadnie...

Wczoraj podmieniłem w pawlaczu (przedpokój) ten splitter co tam jest na tego telmora. Obraz na analogu był jeszcze gorszy u mnie w pokoju. Chyba rozumiem dlaczego....TRIS dałem wyjscie z wysokim dB na ten splitter a mniejsze dB z TRIS dałem na pokój syna. Czyli Tłumienie na TRIS plus dodatkowy spliter , w pokoju gniazdko i następny splitter...no i zeszło. Spróbuję dać TELMOR niska wartość dB na te splittery a z wysokiej wartość dB na TRIS do pokoju syna.
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuję kolegom z forum za rozjaśnienie umysłu . Udało się efekt bardzo dobry. Dla innych o podobnej sytuacji polecam ten temat. Nawet poznałem dwie osoby o podobnym problemie. Mówili mi bym się pogodził z losem bo tak jest. Otóż wcale nie tylko trochę chęci , dobre forum i mili ludzie.

Co zrobiłem... tak jak koledzy mi doradzili. Jedynie co to zamiast telmora dałem splitter ten sam co miałem bo miał niskie tłumienie na dwóch wyjściach czyli 3,7 dB. Przy telmorze oczywiście efekty był też bardzo dobry ale skusiły mnie parametry splittera ECO. Podsumowując mój problem był po stronie słabego sygnału.
  • Poziom 38  
    Widzę tu jeszcze jeden problem: otóż Kolega traktuje TRIS-210 jak zwykły rozgałęźnik. A tak nie jest! Jest to zwrotnica multimedialna dostarczająca na wyjścia zupełnie różne sygnały. Na wyjściu lewym otrzymujemy sygnał DATA; silny kanał zwrotny i słaby sygnał RTV. Na wyjściu prawym silny sygnał RTV z wyciętym kanałem zwrotnym. A kolega uparł się podzielić sygnał DATA (z mocno osłabionym sygnałem RTV) pomiędzy modem i dwa urządzenia telewizyjne. Powoduje to także gorsze warunki pracy modemu. Dlatego do lewego wyjścia TRIS-210 należy podłączyć tylko modem, a podzielić sygnał RTV z wyjścia prawego.
    P.S. Przy kaskadowym połączeniu rozgałęźników ich tłumienie się sumuje.
  • Poziom 39  
    Trzeba tu jeszcze dodać, że użycie TRISA, jako pierwszego rozdzielacza wydzielającego tory IP i TV, ma jeszcze inny BARDZO WAŻNY powód.

Otóż, chodzi tu o chronienie kanału zwrotnego Internetu (pasmo 5...65MHz) przed przedostawaniem się do niego wszelkiego rodzaju zakłóceń pochodzących od TV lub mogących wniknąć poprzez gniazda antenowe. Dlatego na modem IP wychodzi się z wyjścia 5...65MNz 80...1000MHz, a na telewizory z wyjścia 80...1000MHz.

Robiąc instalacje wewnętrzną nie chroniącą kanału zwrotnego, można mieć spore nieprzyjemności ze strony kablówki, jeśliby takie zakłócenia pojawiły się w sieci, a ich źródło zostało zlokalizowane (dość prosta sprawa) jako dane mieszkanie.

Jeśli już nie ma innego wyjścia i instalacja musi rozdzielać wspólny tor z IP, to odejścia gałęzi TV powinny być powyposażane w specjalne filtry, zabezpieczające kanał zwrotny przed dostawaniem się do niego zakłóceń - przykładowo Link
  • Poziom 8  
    Nic dodać nic ująć. Jeszcze raz dziękuję bo przy okazji pogłębiłem wiedzę...

Już szykuję następny temat a ten temat chyba wszystkim ułatwi sprawę...