Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne ogrzewanie postojowe 230 V

03 Paź 2011 20:31 4154 12
 • Poziom 10  
  Witajcie. W miejscu gdzie pracuję mam darmowy prąd. W ubiegłym roku zamontowałem sobie grzałkę w bloku silnika swojego samochodu. Grzałka oryginał Defa o mocy ok 600 W. Temperatury 80 stopni (deklarowanej przez producenta) w moim silniku nie ma szans ona osiągnąć (1,8 benzyna), ale rozruch silnika (przy temperaturze -20) nagrzanego do 40 stopni to już i tak bajka. Z tej okazji, że mam i tak napięcie 230 V na samochodzie postanowiłem zakupić ogrzewacz wnętrza (2100 W moc max.). Zastanawiam się teraz jak go podłączyć - jakie zastosować sterowanie. Nie chcę aby ogrzewacz pracować cały czas jak jestem w pracy. Wystarczy mi jak uruchomi się max. 20 minut przed planowym wyjazdem. Myślę, że to całkowicie wystarczy do rozmrożenia pojazdu. Zastosowanie programowalnych zegarów sterujących na 230 V mija się z celem - nie widzę możliwości zainstalowania takiego czegoś na desce rozdzielczej swego samochodu. Zastanawia mnie czy mogę zastosować regulator Webasto z innego auta (oczywiście na 12 V) aby móc zasterować poprzez przekaźnik moją grzałkę na 230 V. W końcu jakby nie patrzeć taki regulator o określonej godzinie potrafi odpalić "piec "Webasto" to i poda mi także napięcie do uruchomienia mojego ogrzewacza. Takie regulatory czasowe są ogólnie dostępne na rynku wtórnym. Proszę o wszelkie rozwiązania i sugestie, wszak ogrzewacz już czeka na Poczcie na odbiór...
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  pietiaschka napisał:
  nie widzę możliwości zainstalowania takiego czegoś na desce rozdzielczej swego samochodu.


  A musisz mieć to na desce? Możesz mieć gdzieś schowane, w jakimś schowku, pod deską, pod maską.
 • Poziom 10  
  Raczej za tym bym optował. Nie widzę siebie grzebiącego pod fotelem kierowcy celem wydobycia zegara sterującego.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Co dzień będziesz zmieniał nastawy tego zegara?
 • Poziom 10  
  Prawdopodobnie tak, gdyż pracuję na zmiany - każdy dzień inaczej.
 • Poziom 25  
  A nie prościej zastosować zwykły programator czasowy 230V do gniazdka?
  Sposób sprawdzony i niezwykle tani.
 • Poziom 28  
  Ja Ci podam sposób nieelektryczny. Po wyjściu z pojazdu na 30 sekund otworzyć wszystkie drzwi celem ochłodzenie wnętrza. Jest jeszcze 1 super sposób: koc, chodnik,itp położone z zewnątrz na przednią szybę.
 • Poziom 10  
  Nie chodzi mi o rozwiązania jak najprostsze, takie z powodzeniem mogę realizować bez Waszej pomocy, ale to wszystko prowizorki. Nie mam doświadczenia w elektryce samochodowej, ale nie chcę mieć prowizorek w samochodzie (przynajmniej w branży 230 V). Nadal podkreślam, że chcę zastosować sterownik Webasto zamocowany na desce rozdzielczej. Czy ktoś ma doświadczenia w tej materii ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ten sterownik Ci się nie nada. Poczytaj o usterkach w takich ogrzewaniach. Teraz rozumiesz, ile trzeba "oszukać" ten sterownik aby w ogóle zadziałał?
 • Poziom 10  
  Chcąc nie chcąc jestem w takim razie zmuszony do zainstalowania zegara programowalnego na 230 V. Jeśli ktoś znajdzie jakieś rozwiązanie mojego problemu proszę o informacje.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Życie z zegarem jest bez sensu.
  Jeśli masz alarm z dodatkowym kanałem, to możesz uruchamiać system ze swojego pilota alarmu. Na pół godziny przed wyjściem naciskasz przycisk w pilocie, który uruchomi przekaźnik sterujący w samochodzie, który z kolei uruchomi Twoje ogrzewanie.

  Jeśli nie masz dodatkowego kanału, to kup sterownik zdalnego sterowania na większy zasięg (1-5km), najlepiej z powiadomieniem zwrotnym o uruchomieniu.

  Ważne, aby po włączeniu systemu, układ czasowy wyłączył go np. po pół godziny, aby nie działał non stop.
 • Poziom 16  
  Można jeszcze zastosować mechaniczny termostat z regulacją temperatury(ze stykiem wyjściowym oczywiście) albo elektroniczny z wyjściem przekaźnikowym,ale rozwiązanie z zegarem sterującym jest prostsze gdyż zegar może być na początku obwodu w gnieździe zasilającym albo na końcu przy grzejniku-myślę o takim z własnym gniazdem),ta moc grzejnika w kilka minut nagrzeje takie niewielkie wnętrze pojazdu.
 • Poziom 10  
  Dzięki misiek 1111 za genialne rozwiązanie mojego problemu. Wprawdzie nie mam alarmu w samochodzie, ale mam centralny zamek zamykany pilotem. Mam w nim dwa wolne kanały, które postaram się wykorzystać dla moich potrzeb. W razie gdyby nie dało się go tak odpalić to znalazłem gotowe zestawy zdalnego sterowania na Allegro. Cena przystępna i uruchomienie bardzo proste.
  Dzięki także Z.B. za dobre rady. Sterowanie mechaniczne jednak odpada bo układ będzie niepotrzebnie grzał wnętrze przez cały czas mojej pracy.
  Moc grzałki jest na tyle duża w stosunku do objętości wnętrza, że w ciągu kilku minut będzie w stanie skutecznie odmrozić zamarznięte wnętrze samochodu. Pozdrawiam !