Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć WiFi w dwóch obiektach - dobór urządzeń

04 Paź 2011 13:10 1012 4
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mam zadanie uruchomić w dużym obiekcie (40 pokoi - trzy piętra) sieć bezprzewodową z dostępem do internetu. Założenie wejściowe - źródło internetu router WiFi do neostrady ZTE dostarczony przez TP SA znajduje się w drugim mniejszym obiekcie oddalonym o ok 40 m w linii prostej. Konfiguracja routera standardowa (192.168.1.1 , WDS, DHCP). W drugim obiekcie zamontowałem na 1-szym i 2-gim piętrze (w oknach - urządzenia nie mają po drodze żadnych przeszkód - widzą się) dwa routery OvisLink WL 5460 AP v2 pracujące w trybie "universal router". Wszystkie urządzenia pracują na jednym kanale i dostęp do internetu na piętrach wymienionych jest ale tylko w pokojach od strony pierwszego budynku.

  Czy dokupienie dalszych urządzeń tego typu i dalsza regeneracja sygnału WiFi ma sens i czy da efekt?

  Pozdrawiam Eugeniusz
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Nie rób takiej partyzantki - jeżeli to ma działać stabilnie to sieć oprzyj na renomowanym sprzęcie, a nie na repeterach.

  Poza tym nic nie piszesz jak to ma być zrobione - czy mogą być kable itd, no i najważniejsze budżet
 • Specjalista Sieci, Internet
  gienekow napisał:
  Czy dokupienie dalszych urządzeń tego typu i dalsza regeneracja sygnału WiFi ma sens i czy da efekt?
  Nie ma! Łączenie kolejnych repeaterów (WDS albo "universal repeater") powoduje podział pasma między te wszystkie urządzenia, więc prowadzi do znacznego zmniejszenia szybkości. Urządzenia pracują na tej samej częstotliwości. Jak się do tego doda tłumienie, zakłócenia itp. szybkość i stabilność będą do niczego. Pamiętaj, że szybkość bardzo zależy do jakości sygnału. To tak jakbyś rozmawiał z kimś, kto mówi niewyraźnie, w pomieszczeniu z dużym echem i jeszcze jest zakłócany przez jakiś odkurzacz. Będziesz go musiał stale prosić o powtórzenie i potem długo zastanawiać, co on powiedział. Te same problemy ma rozbudowana sieć repeaterów.
 • Poziom 12  
  Popieram zdanie kolegi wcześniej, jeżeli sieć ma działać stabilnie i prawidłowo.
  Ja polecał sprzęt firmy linksys. Po 2 od Routera dostarczonego przez TPSA poprowadził bym kabel sieciowych do następnych AP w drugim budynku.
  I dopiero wtedy skonfigurował sieć.
 • Poziom 10  
  Dziękuję Wam za szybką odpowiedź.
  Teraz trochę więcej informacji o których wspominacie w swoich postach.

  Zrozumiałe jest, że połączenie kablowe między budynkami dałoby najlepsze efekty. Potem można by pomyśleć o pionowej strukturze kablowej na budynku docelowym. Sęk w tym, że inwestor nie wyłoży kasy na światłowód i dwa konwertery między domami, a to rozwiązanie dałoby gwarancję na odporność od zakłóceń i od wyładowań atmosferycznych. Nie ma też możliwości wiercenia między piętrami stąd decyzja o takim a nie innym poziomie rozwiązania.

  Urządzenia OvisLink-a w poprzedniej instalacji na potrzeby domowe sprawdziły mi się i dlatego je użyłem. Pracowały przez dwa lata bezproblemowo a stosunek ceny do ich możliwości jest zadowalający.

  Pozdrawiam Eugeniusz