Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

najprostsze zagadnienia domowej sieci :-)

2martin2 04 Paź 2011 18:52 1321 2
  • #1 04 Paź 2011 18:52
    2martin2
    Poziom 8  

Witam
    jeżeli idzie o zagadnienia sieciowe to jestem kompletnie zielony (czytaj: totalnym laikiem) a czeka mnie ''operacja'' podłączenia i skonfigurowania tegoż routera tp-link td-W8950ND.Chciałbym podłączyć kompa kablem i bezprzewodowo konsolę i teraz tak,mam parę pytań czysto teoretycznych gdyż działania praktyczne podejmę za 2-3 dni jak już będę router posiadał (został zamówiony). Chciałbym spytać jeżeli podłączę konsolę przez wi-fi i załóżmy że sieć będzie otwarta (teoretycznie) to jak to wygląda gdyby ktoś chciał się podłączyć ''na jana'',zasięg takiej sieci to mniej więcej ile,jedna klatka w bloku czy np 2 bloki stojące blisko siebie(''przydatną opcją wielu routerów,jest możliwość ograniczenia ich mocy nadawania.W przypadku niewielkiego mieszkania, nie ma potrzeby aby sieć WiFi była dostępna dla wszystkich sąsiadów'') a może całe województwo - taki głupi joke.

a jeżeli tylko konsola będzie podłączona przez wi-fi a komp normalnie kablem,to gdyby ktoś się podłączył to co?miałby dostęp do jakichś plików systemowych konsoli?czy do kompa też?mógłby sobie przeglądac dane na kompie?czy może miałby tylko dostęp do internetu na swoim kompie,bez żadnej ingerencji w moje sprzęty?zaznaczam,że praktycznie w ogóle się w tej dziedzinie nie orientuję :-) więc te pytania mogą się komuś wydać banalne lub nawet głupie heh

chciałbym też spytać o zabezpieczenia,pierwsza rzecz to chyba zmiana domyślnego loginu i hasła rotera?
    poczytałem też trochę o tych standardach szyfrowania no i ten wep to lipny,na tym moim routerze jest ''przycisk QSS,który umożliwia proste zestawienie bezpiecznego połączenia z wykorzystaniem standardu szyfrowania WPA'' ale chyba najlepiej korzystać z wpa2 (tylko to już chyba trzeba samemu konfigurować a nie wiem czy to łatwa sprawa heh),a kontrola dostępu z LAN,rozumiem,że jest to ograniczenie dostępu do zarządzania routerem tylko dla użytkowników podłączonych kablem,coś takiego dużo daje w kwestii zabezpieczeń?

podsumowując,myślę,że podłączyć i jakoś podstawowo skonfigurowac to dam rade heh gorzej tylko z tym solidnym zabezpieczeniem sieci

0 2
  • Pomocny post
    #2 04 Paź 2011 22:25
    halinka1125
    Poziom 21  

Witam
    Sieć otwarta zasięg ok 200m na otwartej przestrzeni będzie cię widać, ile ścian...hmm standardowa konstrukcja lat 90-2000 to tak ze 4 powinno dać rade przejść;) Zasięg zależy od grubości ściany/sufitu odwrotnie proporcjonalnie.
    Pozostawienia sieci w tym stanie nie polecam ze względu na przekręty jakie dobrzy ludzie mogą robić twoim kosztem... Co do widoczności twoich plików to zależy od ciebie, router powinien mieć gdzieś opcję separacji portów - nie pamiętam jak to się u tp linka nazywa ale chyba miał coś takiego. Jeśli zrobisz to separując porty w routerze to komputery nie mogą się zobaczyć mimo że są w tej samej sieci - ruch między nimi nie jest rutowany. Ale i tak warto zabezpieczyć sobie same zasoby stacji a nie separować porty routera.
    Polecam zabezpieczenie WPA2 hasło coś koło 13 znaków w tym specjalne,
    Zmiana hasła dostępu do routera, oraz wyłączenie mozliwości konfiguracji po wifi.
    To powinno ci wystarczyć do szczęścia.Wprawdzie jeśli ktoś będzie miał ochotę to w końcu kiedyś to złamie... aczkolwiek raczej dla sportu, w koło jest dużo innych sieci do których można się podpiąć.
    pozdrawiam

0
  • #3 05 Paź 2011 19:43
    2martin2
    Poziom 8  

halinka1125 dzięki za wskazówki
    router już posiadam no i udało mi się podłączyć do kompa i skonfigurować,teraz jeszcze podłącze konsolę ale normalnie po kablu,bo z tym WLAN-em to dziękuję heh po tym co się naczytałem o tych zabezpieczeniach itp itd to mi się odechciało na razie (gdybym nie miał innego wyjścia to bym podłączył bezprzewodowo ale na razie sobie daruję heh).W zestawie z routerem jest instrukcja po polsku ale to ''instrukcja szybkiej instalacji'' tak więc podstawowe podłączenie i konfiguracja więc nie ma opisanych żadnych zaawansowanych opcji np. zabezpieczenia sieci wlan.Pogrzebałem trochę w ustawieniach przez przeglądarkę internetową ale tam już trzeba się co nieco orientować w temacie (instrukcja bardziej szczegółowa jest dostępna ale z tego co widziałem only in english language). Z tych zabezpieczeń,których chciałem użyć to tak: po pierwsze zmieniłem standardowe hasło dostępu do routera,po drugie użyłem szyfrowania wpa2 z hasłem ze znakami specjalnymi (a po co jest hasło przy szyfrowaniu?zabezpiecza co dokładnie to hasło?). Myślałem,że ustawienie tego szyfrowania będzie bardziej zaawansowane,a tu w kreatorze do wybrania sposób szyfrowania i tyle,takie ustawienie tego szyfrowania wpa2 jest ok?czy to raczej trzeba samemu grzebać w ustawieniach i ręcznie jakieś parametry poustawiać,bo po co w takim razie jest na routerze ten ''Przycisk QSS umożliwia proste zestawienie bezpiecznego połączenia z wykorzystaniem standardu szyfrowania WPA'' skoro ustawienie najbezpieczniejszego szyfrowania czyli wpa2 jest w kreatorze i jest bardzo proste.I to by było na tyle z tych wszystkich zabezpieczeń,szukałem jeszcze tego żeby konfiguracja routera była możliwa tylko poprzez połączenie kablem nie przez wifi ale nie wiem gdzie to się ustawia albo ta opcja separacji portów,żeby komputery w tej samej sieci się nie widziały albo jeszcze jak np. zmniejszyć zakres sieci poprzez obniżenie transmisji wifi do rozsądnego minimum,nie wiem czy to musi byc jakaś specjalna opcja i niektóre routery jej nie mają czy to się zmienia w ustawieniach?tak na marginesie to przeczytałem,że około 30-50 % sieci bezprzewodowych nie jest w ogóle bądź należycie zabezpieczonych.Nie wiedziałem też że wlan jest od razu automatycznie włączony w routerze,nawet po odkręceniu anteny,dopiero na necie znalazłem jak w ustawieniach wyłączyć to cholerstwo he he a teraz jak podłączę konsolę albo np laptopa to trzeba będzie coś konfigurować w routerze,dzielić łącze czy coś innego czy to jest już kwestia ustawień na tych podłączanych urządzeniach np.konsoli
    znalazłem jeszcze taki opis,że ''jeśli chodzi o nazwę sieci ssid to najlepiej ja po prostu ukrywać "Wireless SSID Broadcast:disable" i nie będzie nawet "kusić", ktoś będzie się musiał najpierw postarać żeby dowiedzieć się że sieć istnieje.''
    czyli rozumiem,że sieć nie będzie widoczna dla innych?

dobra kończę ten mój meeeeeega przydługawy monolog :-) dotyczący mojej pierwszej przygody z routerem dzięki której chciałem się m.in. dowiedzieć jak porządnie zabezpieczyć domową sieć wlan

0