Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Neostrada 6Mb - czy wystarczające parametry dla 10Mb ?

04 Oct 2011 22:00 2221 6
  • Level 10  
    Mamy obecnie w firmie Neo 6Mb. Co rok, dwa, zwiększałem o jeden poziom, az teraz pojawiła się wątpliwość, bo żeby zwiększyć do 10 to trzeba już spełniac jakieś wymagania łącza. A my chyba nie spełniamy. Umowa kończy się z końcem listopada, więc jeszcze trochę czasu. Zalezało mi na 10, bo chciałem juz podpisac na 2 lata i mieć spoko. 6 jest wystarczające ale w opcji 10 jest lepszy upload (chyba 1 mb do 512 teraz) a to jest dla nas ważne przy wysyłaniu plików. W kazdym razie pani na BL powiedziala, że przy nas jest napisane, że 6Mb będzie działać a więcej to ona nie wie.
    Mamy router Linksys WAG200G, a internet sprawuje sie na razie bezbłędnie.
    Parametry odczytane z routera:

margin 14 / 16
    attenuation 19 / 5
    power 12 / 11

Przewód tel. od wejścia do pomieszczenia jest dlugi, po drodze kilka gniazdek, jakieś stare centralki itp, ale to będę chciał uporzadkować. Po małej korekcie udało się zmienić parametry na:

margin 18 / 17
    attenuation 18 / 5
    power 12 / 11

i na tym stanęło. Będa probówał jeszcze zmienić przewód, byc może najpierw poprowadzić do routera a potem dopiero do gniazdek. Ale czy obecne parametry pozwalałyby na Neostradę 10Mb (bezproblemową, tak jak mamy teraz) a jesli nie to jakie musze uzyskać ? Spróbuję nawet podłączyć sam router zaraz za wejściem przewodu do pomieszczenia i zobaczę na parametry, zapewne to będa maksymalne jakie mógłbym uzyskać ale oczywiście nie moge zrezygnować z telefonów więc faktycznie i tak trochę się później pogorszą. Ale chciałbym wiedzieć ile musza wynosić aby internet działał pewnie.

Dzięki.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 23  
    Odradzam podpisywanie umowy na 2 lata - odrobinę zyskasz a w razie jeśli będziesz chciał wcześniej zerwać umowę płacisz kosmiczne kary (zasadniczo 2X więcej niż byś zapłacił normalnie do końca umowy).
    10 MB powinno pójść bez problemu z pełną prędkością, szczególnie jeśli podłączysz router jak najbliżej wejścia; co do zrywania nie mogę powiedzieć, bo wiele zależy od tego czy margin jest stabilny czy "pływa" (tzn zmienia się o więcej niż 1-2 dB).
    Oczywiście wszystko to przy założeniu że router nie przekłąmuje, bo niestety pewność dadzą jedynie pomiary profesjonalnym miernikiem u Ciebie w gniazdku (jak to pewien kolega notorycznie powtarza :) ).
    Generalnie - na Twoim miejscu spróbowałbym, jeśli 10 Mb będzie niestabilne, zawsze zostaje możliwość migracji z powrotem do 6 Mb...
  • Level 27  
    oltom76 wrote:
    Mamy obecnie w firmie Neo 6Mb. Co rok, dwa, zwiększałem o jeden poziom, az teraz pojawiła się wątpliwość, bo żeby zwiększyć do 10 to trzeba już spełniac jakieś wymagania łącza. A my chyba nie spełniamy. Umowa kończy się z końcem listopada, więc jeszcze trochę czasu. Zalezało mi na 10, bo chciałem juz podpisac na 2 lata i mieć spoko. 6 jest wystarczające ale w opcji 10 jest lepszy upload (chyba 1 mb do 512 teraz) a to jest dla nas ważne przy wysyłaniu plików. W kazdym razie pani na BL powiedziala, że przy nas jest napisane, że 6Mb będzie działać a więcej to ona nie wie.
    Mamy router Linksys WAG200G, a internet sprawuje sie na razie bezbłędnie.
    Parametry odczytane z routera:

margin 14 / 16
    attenuation 19 / 5
    power 12 / 11

Przewód tel. od wejścia do pomieszczenia jest dlugi, po drodze kilka gniazdek, jakieś stare centralki itp, ale to będę chciał uporzadkować. Po małej korekcie udało się zmienić parametry na:

margin 18 / 17
    attenuation 18 / 5
    power 12 / 11

i na tym stanęło. Będa probówał jeszcze zmienić przewód, byc może najpierw poprowadzić do routera a potem dopiero do gniazdek. Ale czy obecne parametry pozwalałyby na Neostradę 10Mb (bezproblemową, tak jak mamy teraz) a jesli nie to jakie musze uzyskać ? Spróbuję nawet podłączyć sam router zaraz za wejściem przewodu do pomieszczenia i zobaczę na parametry, zapewne to będa maksymalne jakie mógłbym uzyskać ale oczywiście nie moge zrezygnować z telefonów więc faktycznie i tak trochę się później pogorszą. Ale chciałbym wiedzieć ile musza wynosić aby internet działał pewnie.

Dzięki.
    Twoje myślenie idzie w dobrym kierunku router podłącz na wejściu instalacji do biura ,nastepnie poprzez filtr adsl podłącz dalszą część instalacji do której masz podłaczone aparaty.Wykorzystałbym do tego podwójne gniazdo RJ 11 gdzie do gniazda 1, podłącz instalacje od TP a do gniazda 2 dalszą część instalacji do biura.Do gniazda 1 podłączasz rozdzielacz RJ 11 kabel do modemu (jak najkrótszy),filtr do drugiego wyjścia rozdzielacza i kawałkiem kabelka z wtykami RJ 11 do gniazda 2.W ten sposób sieć jest bardzo przejrzysta,serwisowa dla monterów i napewno polepszy(a napewno nie pogorszy) parametry twoich 10MB.
  • Level 10  
    RedForce wrote:
    Odradzam podpisywanie umowy na 2 lata...

Wiem, ale mamy Neo już chyba 6 lat więc raczej dalej będziemy mieć. A rok to tak szybko mija, że mam wrażenie że co chwilę przedłużam tę umowę.
    A margin nie pływa, od dawna sprawdzam paramaetry i był zawsze między 13 a 15 dopiero teraz poprawił sie na 17-18

A do Krzych66: pogubiłem się w tym twoim opisie podlączeń, co do gniazdka 1 a co do 2. Rozdzielacz RJ11 to taki który ma 2 gniazda RJ11 i jedną "dziurkę" na przewód przykręcany wewnątrz obudowy czy takie coś co ma 3 gniazda RJ11. Zresztą to nieważne. Przyjmijmy że jest jedno wejście do którego wchodzi przewód z zewnątrz i 2 wyjścia: 1 oraz 2. Mamy również przewód do telefonów biurowych i przewód do routera/modemu. I co do czego podłączamy ?
  • Level 36  
    oltom76 wrote:
    A margin nie pływa, od dawna sprawdzam paramaetry i był zawsze między 13 a 15 dopiero teraz poprawił sie na 17-18
    Jak się poprawił to się też może pogorszyć (więc się upewnij czy te twoje zmiany instalacji polepszyły to trwale). Zmiany o 2 dB też nie są tak bardzo małe, zależy jak router je podaje, niektóre podają średnią z pewnego okresu i chwilowego piku w dół możesz nie widzieć.

Co do parametrów to przy takich bierze się "do 20 Mb/s". Jeśli masz ADSL1 to będziesz potrzebował ADSL2+ i normalne byłoby wtedy 14-18 Mb/s. Stabilność to inna sprawa, przy opcjach 10 i 20 Mb/s maksymalnie obciążony jest upstream, zaś przy 20 dodatkowo downstream. Jeśli obecnie nie rwie synchronizacji (wcale) to można brać "do 20", a potem ewentualnie migrować w dół (a jeśli rwie jak u niektórych "zaledwie" 1-2 razy na dobę to nawet 10 Mb/s nie ma sensu).
  • Level 10  
    Umowę podpisałem na 2 lata, czas tak szybko płynie, a i tak nie chciałem ryzykować wyższej opcji, bałem się, że potem będzie trudno wrócić do niższej.
    Ostatnio była jakaś awaria internetu, i podczas wizyty techników z TP zapytałem, czy na tej linii móglbym wziąć spokojnie coś więcej, to dostałem odpowiedź, że 10Mb to raczej max, więc nie żałuję. Za 1,5 roku będę myślał co dalej.
    Dziękuję wszystkim.