Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zastąpić baterię trakcyjną w wózku widłowym

04 Paź 2011 23:04 7757 18
  • Poziom 9  
    Witam. Ten temat był poruszany kilkakrotnie na forum lecz nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi. Mianowicie, posiadam wózek widłowy still, bateria trakcyjna jest już zużyta wiec chciałbym ja wymienić na zwykłe akumulatory kwasowe ciągnikowe posiadam 6 takich akumulatorów każdy po 195 Ah. Wozek ten potrzebuje około 36v i 500 Ah do poprawnego działania. Teraz moje pytanie.
    Czy uda mi się naładować te akumulatory prostownikiem 24v 90A, który ma możliwość ładowania baterii do pojemności 800Ah. Oraz jak poprawnie podłączyć te akumulatory aby ich żywotność była dłuższa. Proszę o podpowiedzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 14  
    Witam musiałbyś połączyć je szeregowo /równolegle czyli wyjdzie z tego 36v 390ah wózek będzie jezdził tylko krócej ,a do ładowania musiałbyś przełączyć je na 24 v sorki za obrazek rysowałem na szybko

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [retrofood]
  • Poziom 24  
    Łącząc je szeregowo (3 sztuki) uzyskasz 36v i dwie takie baterie akumulatorów równolegle aby zwiększyć pojemność do 390 Ah ale to oczywiście tylko teoretycznie bo zależy od stopnia zużycia tychże akumulatorów. A jeśli chodzi o ładowanie to byś musiał zastosować jakiś przełącznik który by łączył w trzy pary te akumulatory na czas ładowania.

O kolega z góry mnie wyprzedził w trakcie pisania :)
  • Poziom 9  
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Proszę jeszcze o podpowiedź, co uzyskam takim połączeniem jak na obrazku poniżej i czy jest ono poprawne. A jeśli chodzi o akumulatory to są nowe. Pozdrawiam
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 24  
    Szeregowe połączenie 6 akumulatorów da 72v 195Ah dobry rysunek jest w drugim poscie
  • Poziom 14  
    Nie moge powiększyszć obrazka ale wnioskuje że akumulatory połączone są szeregowo (jezeli akumulator jest 6v 195ah )to będzie ok. a jak to są 12v 195ah to rysunek wyżej

Dodano po 1 [minuty]:

Przypomniało mi się że traktory miały aku 6 i 12 v
  • Poziom 9  
    Witam. Akumulatory są 6V 195Ah. Jeszcze raz dodaje obraz teraz powinno być bardziej widoczne. Czy przy takim połączeniu mogę to od razu ładować prostownikiem 24V 90A . Ile Ah uzyskam w taki sposób, nie ukrywam, że zależy mi aby było ich jak najwięcej.Pozdrawiam
  • Spec od Falowników
    Na obrazku jest bateria 36V 195Ah.
  • Poziom 24  
    Jak są 6v to takie połączenie da 36v 195Ah, a z tym ładowaniem będzie ciężko

Proszę posługiwać się poprawnymi symbolami jednostek technicznych. Przypominam podstawowe:
    wat [W] - piszemy "watów"
    kilowat [kW] - piszemy "kilowatów"
    amper [A] - piszemy "amperów"
    wolt [V] - piszemy "woltów" (a nie "voltów")
    kilowatogodzina [kWh]
    Wszystkich proszę o poprawienie swoich postów, jeśli są w nich błędy.[retrofood]
  • Poziom 43  
    Będziesz potrzebował 2 prostowników 24V i 12V, aby to podładować, lub zmiana prostownika. A gdzie masz oryginalny prostownik od tego wózka? Podejrzewam że te akumulatory które chcesz włożyć nie są nowe więc marnie to widzę.
  • Poziom 9  
    Witam. Moje akumulatory są nowe. Kolega ma sklep z akumulatorami wiec nie mam z tym problemu. Panowie zależy mi aby uzyskać jak najwięcej Ah. Jak najkorzystniej to połączyć i naładować. Czekam na propozycje. Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Zwróć uwagę na inny aspekt sprawy. Jak zmieni się udźwig wózka w momencie kiedy pozbędziesz się starej ciężkiej baterii?
  • Poziom 34  
    Co to za prostownik, może da się łatwo przerobić na 36V.
  • Poziom 9  
    Witam. Jeśli chodzi o obciążenie wózka to nie ma problemu gdyż mam odpowiedni materiał aby zastąpić stara baterie. Problem tkwi w odpowiednim ustawieniu akumulatorów tak aby uzyskać jak najwięcej Ah. Niestety nie ma oryginalnego prostownika i będę zmuszony zakupić coś takiego:

Link

Proszę was o podpowiedz jak ustawić akumulatory tak aby miały ok. 36V i jak najwięcej Ah , no i oczywiście aby móc to naładować bez większych przeróbek prostownika.Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    jedrek25 napisał:
    Proszę was o podpowiedz jak ustawić akumulatory tak aby miały ok. 36V i jak najwięcej Ah , no i oczywiście aby móc to naładować bez większych przeróbek prostownika.Pozdrawiam

Jak byś tych akumulatorów nie ustawiał to otrzymasz, przy napięciu 36V, 390 Ah.

A, żeby je naładować potrzebujesz prostownika, który przy napięciu 36V da prąd ok 40A.

Jeżeli nie masz takiego prostownika, to, na czas ładowania trzeba zmieniać konfigurację połączeń akumulatorów. Moim zdaniem łatwiejsze do wykonania byłoby dostosowanie do ładowarki 12V. (Taka ładowarka musiałaby dać prąd ok. 120A).
    Jednak, że względu na, z jednej strony, płynące podczas pracy wózka bardzo duże prądy robocze, a z drugiej konieczność częstego ładowania (czyli przełączania) odradzałbym takie rozwiązanie - przełączniki długo nie popracują. Tak więc może się okazać, że zakup ładowarki na 36V okaże się tańszy i wygodniejszy, niż zastosowanie przełącznika.
  • Poziom 19  
    kj1 napisał:

Jakbyś przeczytał cały wątek, to dowiedziałbyś się, że akumulatory są 6-Voltowe 195Ah. I skąd chcesz wziąć te 390Ah?
  • Specjalista elektryk
    arkdom napisał:
    kj1 napisał:

Jakbyś przeczytał cały wątek, to dowiedziałbyś się, że akumulatory są 6-Voltowe 195Ah. I skąd chcesz wziąć te 390Ah?

Rzeczywiście :oops: :oops:, autor napisał 6V 195Ah. Tak się przyzwyczaiłem do tych 12V w akumulatorach, że się zagalopowałem
    Trzeba więc skorygować.
    Przy 36V pojemność będzie tylko 195Ah. A połączyć je można tylko w jeden sposób - szeregowo. Odpada też raczej możliwość ich ładowania za pomocą ładowarki 24V.
    To będzie raczej za mało dla tego wózka. I nie chodzi tylko o to, że będzie krócej jeździł. Moim zdaniem, nastąpi też głębsze rozładowywanie akumulatorów, co skróci ich żywotność
  • Moderator sekcji Technicznej
    kj1 napisał:

To będzie raczej za mało dla tego wózka. I nie chodzi tylko o to, że będzie krócej jeździł. Moim zdaniem, nastąpi też głębsze rozładowywanie akumulatorów, co skróci ich żywotność

W dodatku akumulatory trakcyjne jednak mają trochę inne cechy w porównaniu ze zwykłymi kwasowymi i przy ich tak intensywnej eksploatacji długo naprawdę nie wytrzymają. Nie wiem, czy ten eksperyment będzie opłacalny, a właściwie bardzo w to wątpię.
  • Poziom 9  
    Witam. Przyznam, że jestem w kropce. Chyba zakupię akumulator trakcyjny i tak będzie najlepiej. Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi i poświęcony czas.