Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik trójfazowy C3 czy wskazuje w KWh, czy w dziesiętnych częściach KWh?

05 Paź 2011 09:38 3365 4
  • Poziom 10  
    Witam, pytanie jak tytule. Zadaję je tutaj ponieważ wyczerpałem wszelkie możliwości ustalenia tego. Już wyjaśniam dlaczego.
    1. Jestem w sporze z Spółdzielnią - ja twierdzę, że odczyt jest w KWh, zaś Sp-nia, że w dziesiętnych częściach.
    2. Licznik ma 5 okienek (bembenków),. Piąty ostatni jest biały z czarną cyfrą (pierwsze cztery czarne z białymi cyframi).
    3. Pomiędzy 4 i 5 okienkiem NIE MA PRZECINKA i 5 NIE JEST OBRAMOWANE NA CZERWONO.
    4. NIE MAM MOŻLIWOŚCI EMPIRYCZNEGO SPRAWDZENIA (poprzez przeliczenie obrotów tarczki na obrotyt licznika) -Sp-nia skutecznie blokuje mi dostęp. (To jest podlicznik, który stanowi ich własność).
    5. Zwracałem się z zapytaniem do producenta licznika ("PAFAL") - Niestety nie dysponują już dokumentacją (licznik z 1963 r/ konstrukcja lata '50).
    6. Szukałem odpowiedzi w jednostkach legalizujących - również brak odpowiedzi.
    7. Wystąpiłem z zapytaniem do Głównego Urzędu Miar - Biura Metrologii Prawnej - Niestety to bardzo długa formalna droga i "mała szansa na odpowiedź".

Dlatego właśnie zwracam się z tym (z pozoru durnym) pytaniem do szanownych Kolegów.

Dane licznika:
    Licznik Kilowatogodzin Prądu Trójfazowego MOD C3 (PRBT491)
    3x220/380V 10(20)A Producent PAFAL 1963 r.

Z góry Bardzo Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam.

Licznik trójfazowy C3 czy wskazuje w KWh, czy w dziesiętnych częściach KWh?
  • Poziom 10  
    Oczywiście, że nie chcę płacić za dużo.
    To jest podlicznik, (z którego korzystał mąż prawniczki Spółdzielni), a ja płaciłem i mam jeszcze dopłacić za główny licznik.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam
    Tak wg. mnie, to czy liczy on w kWh czy w 0,1 kWh wydaje mi się sprawą wtórną.
    Jeśli licznik ten wpływa na moje opłaty za energię el., to mam prawo domagać się od właściciela jego wymiany na nowszy model i to z ważną datą legalizacji!!!
    Zresztą, taki zabytek z lat 60-tych nie powinien być w ogóle brany pod uwagę przy jakichkolwiek rozliczeniach!
    Jeśli jednak takie argumenty nie trafiają do któregoś tam, może tępawego, urzędnika Spółdzielni, to proponowałbym odwołanie do np. UOKiK lub nawet do sądu.
    Życzę wytrwałości w dochodzeniu swoich racji.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za radę dotyczącą zarządania dowodu legalizacji (zarządam).
    Niestety z lokalu mnie wyrzucono i nie mam do niego dostępu i wymiana podlicznika to "musztarda po obiedzie").
    Problem leży w tym, że "sitwa" uporczywie twierdzi, że zakład optyczny (oświetlenie, urządzenia, TV, klima, którą również często grzano ~2Kw) zużył przez 4 lata i 4 miesiące, przez 6 dni w tygodniu mniej niż 500 KWh, zaś ja prawie 10 000 KWh (dwa laptopy, kilka żarówek, czajnik etc). - To przy założeniu, że podlicznik wskazuje w częściach dziesiętnych.
    Co ciekawe oznacza to , że optyk zużywał rocznie~120KWh, czyli miesięcznie ~10KWh - Co jest skrajnym absurdem!
    Zaś przy założeniu, że podlicznik wskazuje w jednostkach KWh (nie w ich dziesiętnych częściach, jak twierdzi Sp-nia), zużycie rozkłada się ca po połowie, co już ma jakiś sens.

Ponieważ chciałbym uniknąć Sądu, UOKIK mi nie przysługuje (firma), zależy mi na odpowiedzi jak w temacie.

Może któryś z Kolegów ma taki licznik i może sprawdzić czy przy 24 obrotach tarczy, ostatni bembenek obróci się o cały obrót, czy może o 1/10 ?

Ponadto gdyby okazało się, że nie mam racji tzn. licznik wskazuje w 1/10 KWh (w co wątpię), oznaczałoby to, że byłem okradany przez ponad 4 lata za pomocą lewego podłączenia i chciałbym zawiadomić o tym organy ścigania , zanim "sitwa" zatrze ślady.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.