Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY CDX-GT210, nie uruchamia się.

Cashoob 05 Paź 2011 10:39 2124 6
  • #1 05 Paź 2011 10:39
    Cashoob
    Poziom 2  

Witam forumowiczów.

Mam w/w radyjko, które po podłączeniu do instalacji w samochodzie, pokazuje godzinę, mogę wejść w tryb ustawień - ustawić godzinę, auto-off, dimmer itd.. Godzinę zapamiętuje i zegar pracuje prawidłowo, jednak po wciśnięciu przycisku SOURCE, ekran wygasa, widać tylko bardzo delikatne podświetlenie (jakby prąd był za mały?) i nic się nie dzieje (taki sam efekt osiągam jak próbuję włożyć płytę), jedyny przycisk na jaki radio reaguje jest przycisk OFF. Po jego wciśnięciu znowu wyświetla się godzina i tak w kółko - co ciekawe po takim przygaśnięciu jak wcisnę OFF, to płytka jest wciągana prawidłowo. Dwukrotnie udało mi się radio uruchomić, ale powiem szczerze, że nie wiem jakim cudem... :P W każdym razie po uruchomieniu radio zachowywało się "normalnie" tzn. wszystkie przyciski działały prawidłowo - łącznie z SOURCE - mogłem ustawiać opcje, przełączać na Tuner, AUX, CD - odtwarzał płytę, przeskakiwał na następny utwór, wyświetlał nazwy utworów, jednak w głośnikach głucho... Dochodząc do puenty... mam pytanie w związku z tymi objawami - czy możliwe, że to końcówka mocy z regulatorem napięcia padła (IC750 - TDA8589BJ), czy to raczej procek sterujący (IC501 - MB90F045PF-G-9014-SPE1). Wymieniłem już upaloną diodę D617 i zrobiłem "bypass" upalonej ścieżki - bez zmian; innych uszkodzeń "mechanicznych" nie widzę, żadnej innej ingerencji w radio nie było. Będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź. Z góry dziękuję, pozdrawiam. Tomek.

0 6
  • #2 05 Paź 2011 14:25
    dzimi
    Moderator

Skoro została uszkodzona ścieżka oraz dioda, warto sprawdzić co spowodowało takie uszkodzenie. Nieprawidłowe podłączenie, nieprawidłowe napięcie? Proponuję pójść "tropem" uszkodzonych elementów.

0
  • #3 05 Paź 2011 14:31
    Jerzy Majkut
    Poziom 24  

Witam! Nie wiemy dlaczego padła dioda D617?; może to być powód błędnego lub (nie działania) radia. Spróbuj jeszcze dokładnie sprawdzić panel, czy wszystkie mikroprzełączniki prawidłowo działają. Pozdrawiam.

0
  • #4 05 Paź 2011 15:15
    Cashoob
    Poziom 2  

Dziękuję za szybką reakcję :)
    Zapomniałem dodać, że przyczyną upalenia diody i wspomnianej ścieżki był czynnik ludzki zwany powszechnie bratem :| Nie mam pewności, ale najprawdopodobniej podłączył +12V z aku, do sterowania anteną automatyczną - tak chyba też wynika ze schematu... Także jak najbardziej poszedłem tym tropem, nie znalazłem jednak innych uszkodzonych elementów/ścieżek. Klawisze panela na pewno działają, bo jak już udało mi się radio uruchomić, to reagowały wszystkie, tyle tylko, że było głucho w głośnikach, a dodatkowo nie widzę na schemacie innego scalaka, który "produkuje" poszczególne napięcia, stąd pomysł na upaloną końcówkę mocy z reg. napięcia...
    Nie wiem czy dobrze zinterpretowałem ten schemat, ale mam mizerne doświadczenie z elektroniką użytkową, dlatego pytam mądrzejszych ode mnie :) Pozdrawiam

0
  • #6 05 Paź 2011 16:56
    Cashoob
    Poziom 2  

Dziękuję za linka, też znalazłem tego data sheet'a, jak szukałem tej diody ;) Niestety nie mieli takiej w obudowie SMD, więc wstawiłem "zwykłą" z nóżkami na 18V 0,15W. Nie wiem czy ma to znaczenie - teraz zauważyłem, że źle spojrzałem do dokumentacji MAZ8000; ta oryginalna była zdaje się na 13V ?? :/ Też myślałem o sprawdzeniu C617, D762, D760 - dzisiaj je odlutuję i sprawdzę (wyglądają ok, więc nie chciało mi się ich ruszać.. :P). Pewnie nie zdążę do sklepu, więc ewentualne nowe flaczki zakupię jutro i się odezwę :) Dzięki raz jeszcze - pozdrawiam.

0
  • #7 10 Paź 2011 10:36
    Cashoob
    Poziom 2  

Witam ponownie.

Sprawdziłem wszystkie elementy, tj: C617, D762, D760. Kondensator wymieniłem - na wszelki wypadek (C617). Sprawdziłem też wszystkie diody w okolicy wyjść sekcji wzmacniacza - wszystkie wydają się być w porządku. Dodatkowo wymieniłem C602, bo wyglądał podejrzanie.. Niestety efektów brak. Sprawdziłem też sam panel - brak widocznych oznak uszkodzeń. Wydaje mi się, że przyczyną oprócz samej końcówki mocy, może być brak przejścia na którejś ze ścieżek - jak odlutowałem C602 to kawałek ścieżki odpadł od laminatu - ech ta "wysoka jakość" obecnych płytek.. Nie wiem, czy jest więc sens wymiany tej końcówki, a sprawdzenie wszystkich przejść - bezcenne :| Pomierzę jeszcze dzisiaj napięcia na wyjściach z TDA8589, ale nie sądzę, żeby dalsza naprawa miała sens. Dziękuję za wszelką pomoc i podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.

0
  Szukaj w 5mln produktów