Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minolta 1054 - problemy po wymianie bębna

teridar 01 Dec 2004 21:51 1683 16
    teridar
    Level 18  
    Witam, wymieniłem w kopiarce bęben, listwę i developer. Developer oryginał, bęben, listwa Katun. Inicjacja przez F8. Po krótkim czasie na bębnie pojawiły się na bębnie w dużj ilości malutkie, milimetrowej długości kreseczki. Natomiast obraz na kartce jest bardzo wypikły. Co z tym fantem zrobić, czyżby developer był jakiś trefny? Proszę o jakieś sugestie.
    ziwoj
    Level 13  
    czy te kreski na bebnie to rysy czy tez niezebrany toner bo jezeli rysy to cos ci sie dostalo do starteru ale to bardzo malo prawdopodobne chyba rze nie przestrzegales podstawowych zasad ???
    natomiast jesli to toner kturego listwa nie zebrala to morze nie zalozyles sprerzynki naciagajacej listwe bo skoro to nawa to raczej dobra zwlaszcza ze to katun sa niezle
    jest jeszcze trzecia ewentualnosc walek teflonowy w tym modelu jest on z cienkiego aluminium i jego zywotnosc w stosunku do 1050 jest o polowe krutsza sprowdz czy niema na nim rys od pazurkow
    ziwoj
    Level 13  
    czy te kreski na bebnie to rysy czy tez niezebrany toner bo jezeli rysy to cos ci sie dostalo do starteru ale to bardzo malo prawdopodobne chyba rze nie przestrzegales podstawowych zasad ???
    natomiast jesli to toner kturego listwa nie zebrala to morze nie zalozyles sprerzynki naciagajacej listwe bo skoro to nawa to raczej dobra zwlaszcza ze to katun sa niezle mogles terz nie zalozyc plastikowego kapturka na srubce mocujacej listwe tej na kturej jest sprezynka dzieki temu listwa sie przesowa na boki
    tito
    Level 18  
    moim skromnym zdaniem to albo listwę źle zamontowałeś jak podpowiadają koledzy albo na listwie było za mało talku i listwa przykleiła się do bębna, maszyna szarpnęła ją przy rozruchu i już zniszczony bęben
    Waldek_j
    Level 15  
    witam

-czy podczas czyszczenia wywolywaczki z zuzytego developera odkrecales listwe(doktor blade)?
    -i czy po skreceniu regulowales szczeline?
    taki efekt jak opisales powstaje przy zbyt duzym jezu na walku magnetucznym.
    sprawdz szczeline powinna miec od 0,35 do(o ile dobrze pamietam)0,45

pozdrawiam waldek
    marcinserw
    Level 14  
    Witam
    Choć nie zajmuję się raczej Minoltami to chciałbym podzielić się pewnym spostrzeżeniem.
    Identyczne sytuacje mają miejsce w Canonach przy bębnach katunowskich - małe cienkie kreseczki (jak opisał kolega) rozmieszczone na całym obwodzie bębna ale nie koniecznie na całej długości bębna.
    Pojawia się to przy różnym przebiegu bębna, zazwyczaj kilkadziesiąt tys.
    Nie mam pewności co jest przyczyną tego, ale stawiam albo na wadliwy bęben, albo jest inna wersja: razem z kartką papieru pobranego z podajnika bocznego dostały się jakieś drobinki typu piasek(może coś spadło z sufitu???) i zarysowały bęben ?
    Jle kopi minęło od wymiany do pojawienia się kresek?
    Pozdrawiam
    Watażka
    Level 21  
    Wydaje mi się, że (jak pisał poprzednik) masz zbyt duży jeżyk, co powoduje "wypukłość obrazu" - duże zużycie tonera oraz kreski na kopii -nadmiar developera przedostaje się pod listwę bębna i go rysuje oraz powoduje, że powstają szczeliny pomiędzy listwą a bębnem.
    Zmniejsz szczelinę pomiędzy listwą rozprowadzającą (doctor blade - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=687891#687891 ) a wałkiem magnetycznym oraz zmniejsz procentową wartość ilości tonera do developera.
    Z doświadczenia wiem, że powstawanie tych rys jest również związane z gorszej jakości bębnami katuna, których powierzchnia jest bardziej delikatna oraz z podrabianymi tonerami, których jakość pozostawia wiele do życzenia.
    NEWPRINT
    Level 19  
    Zgadzam się, musisz zmniejszyć szczeline na doc.bladzie
    Waldek_j
    Level 15  
    witam

Jeszcze cos mi przyszlo do glowy: na walku dociskajacym na rejestracji, ktory sie znajduje w zespole bebna jest listwa z gabka na ktorej gromadzi sie pyl papierowy. NALEZY przy kazdej konserwacji go czyscic poniewaz jak dostanie sie pod listwe bebna dziala jak papier scierny i tez moze powodowac podobny efekt.
    sprawdz i wyczysc ta listwe.

pozdrawiam waldek
    teridar
    Level 18  
    Witam, istotnie, nie regulowałem szczeliny, ponieważ na starych elementach takie zjawisko nie występowało. Od wymiany w/w elementów minęło ok. 3 tyś. kopii. Wszystkie elementy IU przed wymianą bardzo dokładnie wyczyszczone, stary developer, kłaczki papieru itp historie. O złym montażu też nie ma mowy. Dołączam skan kopii testowej - tak to mniej więcej wygląda. A teraz pytanie do tych, którzy mieli coś podobnego: czy bęben da się jeszcze uratować ? Mam na myśli szmatki do bębnów i płyn. Czy to są tylko naloty, czy ryski ?
    NEWPRINT
    Level 19  
    Raczej nie uratujesz już bębna, to są ryski które nie da się wypolerować
    ziwoj
    Level 13  
    z tego co widac na tescie to chodzi ci o te krutkie kreseczki mialem kiedys cos takiego wiekszosc z nich dala sie usunac dosc twarda dykyura o ostrej krawedzi ale na bebnie mi nie zalezalo bo klient zgodzil sie na wymiane jakby sie nie udalo tarlem po bebnie delikatnie zeby go nie porysowac wygladalo to jakby toner przykleil sie do bebna a listwa nie byla go w calosici w stanie zebrac
    ustawilem szczeline na magnetycznym i wymienilem listwe bebna po tej akcji beben zrobil jeszcze kilkanascie tys kopi ale podejzewam ze uzywali jakiegos kiepskiego toneru
    tito
    Level 18  
    dla mnie to wygląda jak obklejony bęben, na bębnie powinny być czarne kreseczki takie jak na kopii, jeśli tak to wystarczy spirytus i dobrze umyś go, a dr. blade radzę nie ruszać, lepiej zmniejszyć dozowanie jeżeli do tej pory nic się nie działo z kopiarką.
    ziwoj
    Level 13  
    bez urazy ale spirytus to tylko w gardlo bo na beben to odrazu smietnik przeciez to warstwa organiczna zmyje sie do aluminium ja to usowalem machanicznie tektura ale moze jakis cudowny plyn do bebnow osobiscie nigdy takich nie uzywalem
    Waldek_j
    Level 15  
    witam
    katun rozprowadza plyny do polerowania bebnow(selenium photoreceptor), ktory usowa obklejony toner z bebna, ale jesli to sa rysy na samym bebnie to nie pomoze.
    nie napisales jaki przebieg ma ta kopiarka i czy sprawdziles dystanse na wywolywaczce, moze tam jest problem.

pozdrawiam waldek
    tito
    Level 18  
    Używam tylko spirytusu na bębny i jakoś wszystkie uratowałem, nawet bardzo delikatne kreski można zapolerować tak aby nie wychodziły na kopii.
    Ten płyn selenium photoreceptor to jest ale do bębnów z powłoką selenową, a nie OPC. Do OPC Katun ma płyn specjalny, ten płyn to spirytus techniczny.
    marcin_102
    Level 11  
    hej
    ja tak informacyjnie odnosnie czyszczenia bebna spirytusem
    uzywam izopropanolu (jakas wersja spirytusu technicznego) i sam tego nie wymyslilem tylko przejalem pomysl od "starszch"
    plyn z Arbiko do bebnow organicznych to wlasnie ta mixtura wiec nie ma co przeplacac
    pozdrawiam [/b]