Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka samochodowa USB - 1.2-1.5A

05 Paź 2011 13:15 8316 2
  • Poziom 10  
    Witam,
    posiadam telefon ZTE Blade z procesorem podkręconym do 748MHz.
    Podczas długich wojaży telefon ten ma ekran na 100% jasności, CPU jest obciążone na 100% (Odtwarzanie muzyki z google music [streaming mp3], nawigacja GPS [iGo lub Google Navigation] + yanosik),
    oprócz procesora chodzi również HSDPA i BT, gdyż mam zestaw głośnomówiący i produkty google'a ściągają dane z internetu.

W wyniku takich długich podróży (>6h bez przerwy) kilka ładowarek samochodowych wyzionęło już ducha i będąc
    wkurzonym takim stanem rzeczy postanowiłem wykonać solidną i wydajną ładowarkę samochodową, która wytrzyma bez większego zająknięcia taki tryb użytkowania
    (ładowarka o teoretycznej wydajności 1A w zależności od modelu powodowała, że bateria rozładowywała się w tempie 5%/h albo ładowała się o 1%/h).

Uznałem, że teoretycznie 1,2A powinno pozwolić na użytkowanie telefonu i widoczne ładowanie baterii 1250mAh. Zaprojektowałem już układ ładowania, kupiłem potrzebne mi części
    Ładowarka samochodowa USB - 1.2-1.5A Ładowarka samochodowa USB - 1.2-1.5A

Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy LM78T05 a LM317. Wyliczone LM317
    zaś do jego chłodzenia użyję radiatorka z załącznika lub radiatora z pentium 166 MMX
    Ładowarka samochodowa USB - 1.2-1.5A Ładowarka samochodowa USB - 1.2-1.5A

Zastanawiam się, czy taki schemat jest poprawny, czy nie uwalę telefonu i czy macie jakieś uwagi odnośnie mojego pomysłu?

PS. Telefon w czasie pracy jest chłodzony ~20st powietrzem z kratki nawiewu, do której to jest przytwierdzony.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Witam,
    Moim zdaniem może być, ale policzyłeś ile mocy będziesz miał do rozproszenia? Owszem radiator + wentylator na pewno pomogą, ale rozmiary i montaż tego ustrojstwa powalają. Poza tym zarówno jeden jak i drugi układ będą pracowały na pograniczu swoich możliwości w wydajności prądowej, co przy podwyższonej temperaturze doprowadzi do awarii. Nie muszę mówić że zazwyczaj uszkodzenia termiczne objawiają się zwarciem - więc na telefon podasz napięcie sieci samochodu (14,4V). Uszkodzisz wszystko co powinno być zasilane 5V. Powinno być jakieś zabezpieczenie przed wzrostem napięcia na wyjściu.
    Myślę, że używałeś marnej jakości ładowarek i dlatego się wykańczały. Zainwestuj w porządną ładowarkę i kłopot z głowy. Dobrej jakości ładowarka USB do samochodu na przetwornicy (małe straty więc się nie grzeją) kosztuje ok. 50-70zł.

Pozdrawiam Piotr36
  • Poziom 10  
    Piotr36 napisał:
    Witam

Cześć, dzięki że odpisałeś :)
    Piotr36 napisał:
    Moim zdaniem może być, ale policzyłeś ile mocy będziesz miał do rozproszenia?

Wg mojego kalkulatora będzie to w okolicach 12W

Piotr36 napisał:
    Owszem radiator + wentylator na pewno pomogą, ale rozmiary i montaż tego ustrojstwa powalają.

Będzie bez wiatraka, podobne ilości ciepła dawał 486 i bez wiatraka sobie radził. Planuje zmieścić się w wtyku do zapalniczki, z którego z jednej strony będą wystawać czubki kondensatorów a z drugiej strony będzie radiator od LM

Piotr36 napisał:
    Poza tym zarówno jeden jak i drugi układ będą pracowały na pograniczu swoich możliwości w wydajności prądowej, co przy podwyższonej temperaturze doprowadzi do awarii.

LM78T05 jest do 3A, kwestią raczej by było jak przyciąć jego możliwości w zakresie produkcji prądu
    Piotr36 napisał:
    Myślę, że używałeś marnej jakości ładowarek i dlatego się wykańczały. Zainwestuj w porządną ładowarkę i kłopot z głowy. Dobrej jakości ładowarka USB do samochodu na przetwornicy (małe straty więc się nie grzeją) kosztuje ok. 50-70zł.

Pozdrawiam Piotr36

Zapodasz jakimś demkiem takiego zasilacza opartego o przetwornicę?
    Co do samych ładowarek- używałem nawet takich po 50pln, co prawda nie produkcji HTC ale z salonu Nokia/HTC we Wrocławiu