Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działało

05 Paź 2011 17:57 26389 7
  • Poziom 15  
    Witam

W temacie hydrauliki jestem zielony ale mam pomysł i jestem ciekaw skali mojego pomysłu.

Otóż posiadam silnik od kosiarki 12KM i chciał bym aby napędzał on pompę hydrauliczną ( za pomocą paska klinowego ) a ta pompa miała by napędzać silnik hydrauliczny oddalony 2 metry połączony z pompą wężem.

I teraz nasuwa się kilka pytań.

Jaka pompa jest potrzebna w stosunku do mocy 12KM silnika spalinowego
    Jaki silnik jest potrzebny aby uzyskać 2000 obr/min
    Co jest jeszcze potrzebne oprócz
    a) fachowej wiedzy
    b) Pompy
    c) Silnika spalinowego
    d) Silnika Hydraulicznego
    e) zaworu regulacyjnego

Dodałem pod pkt e ponieważ jak się domyślam można zamontować zawór regulujący przepływ tak więc automatycznie zmniejsza się wydajność silnika hydr.

Czy w przypadku zablokowania silnika lub też zakręcenia zaworu pompa nie ulegnie zniszczeniu ?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Janosik_pat napisał:

Czy w przypadku zablokowania silnika lub też zakręcenia zaworu pompa nie ulegnie zniszczeniu ?

Musi być zawór przelewowy, jak coś zablokuje silnik to ciśnienie pokona sprężynę zaworu i olej przeleje się do zbiornika. Ja aktualnie montuję zasilacz hydrauliczny (już drugi) do swojej maszyny, to trochę na ten temat wiem, choć fachowcem nie jestem i chętnie przeczytam fachową wypowiedź. Olej ze zbiornika zasysa pompa poprzez filtr ssawny, za pompą, zawór przelewowy, później regulacyjny, silnik hydrauliczny i na powrocie oleju do zbiornika filtr powrotny, to taki układ najprostszy. Połączenie silnika spalinowego i pompy poprzez sprzęgło podatne, kłowe nie pasek klinowy bo się będzie ślizgał. Ja do silnika 7,5kw elektrycznego montowałem pompę 40l/min, przepływu. Zastanawiam się tylko po co taka kombinacja potrzebna, ceny pomp i silników hydraulicznych nie są małe.
  • Poziom 15  
    Dzięki za odpowiedź trochę mi to rozjaśniłeś, chcę zastąpić przeniesienie napędu maszyny z paska klinowego który napędza agregat tnący lub odśnieżarkę na napęd hydrauliczny. Daje to większe możliwości.
    A jak obliczyć moc silnika hydraulicznego aby pasował do silnika spalinowego ?
  • Poziom 21  
    Silnik hydrauliczny to chyba taki sam jak pompa (wydajność w l/min), a pompa względem silnika spalinowego, to trzeba przeliczyć wg. tego:
    "Q(wydajność pompy w litrach na minutę) mnożona przez P(ciśnienie w układzie w megapascalach) dzielone przez 60. Otrzymamy moc silnika w KW potrzebną do napędzenia tej pompy"
    Znalezione na forum hydrauliki siłowej.
    Czyli 12KM, to jest 8,8KW, a do takiego silnika potrzebna jest pompa 35l/min. przy ciśnieniu 15 Mpa.
  • Poziom 36  
    Napędy hydrauliczne najlepiej działają na papierze. W praktyce same problemy.
    Tu za mała moc aby serio podejść do tematu, może się okazać że uzyskamy raptem 20% sprawności całego układu z 12KM silnika uzyskasz 2-3KM na silniku hydraulicznym, nie ma tu miejsca aby rozpisywać się o problemach, na pewno praktyka jest o wiele trudniejsza niż teoria. Daj wałek Cardana i nie właź w hydraulikę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Rebuso napisał:
    eurotips napisał:
    Napędy hydrauliczne najlepiej działają na papierze. W praktyce same problemy.
    Tu za mała moc aby serio podejść do tematu, może się okazać że uzyskamy raptem 20% sprawności całego układu z 12KM silnika uzyskasz 2-3KM na silniku hydraulicznym, nie ma tu miejsca aby rozpisywać się o problemach, na pewno praktyka jest o wiele trudniejsza niż teoria. Daj wałek Cardana i nie właź w hydraulikę.

Brednie niczym nie poparte.

Zdziwiłbyś się ile samodzielnie zaprojektowałem i w firmie wykonałem układów PA na elektrohydraulice więć wiem o czym piszę.
    Zasilacze zlecaliśmy zewnętrznej firmie, bo "sklonowany" miał połowę wydajności i nikt nie mógł dojść dlaczego, wszystkie elementy identyko nawet tych samych producentów, a prawda jest taka że każdy producent ma swoje tajemnice, silnik hydrauliczny to przecież nic innego jak pompa o odwróconym działaniu, a podłącz pompę zamiast silnika i zobacz co będzie.
  • Poziom 13  
    Przepraszam za wykopaliska ale mam podobny pomysł (a w zasadzie problem) jak autor tematu.
    Kupiłem właśnie traktorek typu "SAM" z silnikiem Mercedesa 2.0D - 60KM.
    Chyba z brakiem mocy dla pompy hydraulicznej nie będzie problemu? Czy pompa o przypływie 36l/min przy 1600obr/min wystarczy do agregatu tnącego z trzema nożami?
    Pompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działałoPompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działałoPompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działało