Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działało

05 Oct 2011 17:57 29008 8
  • Level 15  
    Witam

W temacie hydrauliki jestem zielony ale mam pomysł i jestem ciekaw skali mojego pomysłu.

Otóż posiadam silnik od kosiarki 12KM i chciał bym aby napędzał on pompę hydrauliczną ( za pomocą paska klinowego ) a ta pompa miała by napędzać silnik hydrauliczny oddalony 2 metry połączony z pompą wężem.

I teraz nasuwa się kilka pytań.

Jaka pompa jest potrzebna w stosunku do mocy 12KM silnika spalinowego
    Jaki silnik jest potrzebny aby uzyskać 2000 obr/min
    Co jest jeszcze potrzebne oprócz
    a) fachowej wiedzy
    b) Pompy
    c) Silnika spalinowego
    d) Silnika Hydraulicznego
    e) zaworu regulacyjnego

Dodałem pod pkt e ponieważ jak się domyślam można zamontować zawór regulujący przepływ tak więc automatycznie zmniejsza się wydajność silnika hydr.

Czy w przypadku zablokowania silnika lub też zakręcenia zaworu pompa nie ulegnie zniszczeniu ?

Pozdrawiam
  • Level 21  
    Janosik_pat wrote:

Czy w przypadku zablokowania silnika lub też zakręcenia zaworu pompa nie ulegnie zniszczeniu ?

Musi być zawór przelewowy, jak coś zablokuje silnik to ciśnienie pokona sprężynę zaworu i olej przeleje się do zbiornika. Ja aktualnie montuję zasilacz hydrauliczny (już drugi) do swojej maszyny, to trochę na ten temat wiem, choć fachowcem nie jestem i chętnie przeczytam fachową wypowiedź. Olej ze zbiornika zasysa pompa poprzez filtr ssawny, za pompą, zawór przelewowy, później regulacyjny, silnik hydrauliczny i na powrocie oleju do zbiornika filtr powrotny, to taki układ najprostszy. Połączenie silnika spalinowego i pompy poprzez sprzęgło podatne, kłowe nie pasek klinowy bo się będzie ślizgał. Ja do silnika 7,5kw elektrycznego montowałem pompę 40l/min, przepływu. Zastanawiam się tylko po co taka kombinacja potrzebna, ceny pomp i silników hydraulicznych nie są małe.
  • Level 15  
    Dzięki za odpowiedź trochę mi to rozjaśniłeś, chcę zastąpić przeniesienie napędu maszyny z paska klinowego który napędza agregat tnący lub odśnieżarkę na napęd hydrauliczny. Daje to większe możliwości.
    A jak obliczyć moc silnika hydraulicznego aby pasował do silnika spalinowego ?
  • Level 21  
    Silnik hydrauliczny to chyba taki sam jak pompa (wydajność w l/min), a pompa względem silnika spalinowego, to trzeba przeliczyć wg. tego:
    "Q(wydajność pompy w litrach na minutę) mnożona przez P(ciśnienie w układzie w megapascalach) dzielone przez 60. Otrzymamy moc silnika w KW potrzebną do napędzenia tej pompy"
    Znalezione na forum hydrauliki siłowej.
    Czyli 12KM, to jest 8,8KW, a do takiego silnika potrzebna jest pompa 35l/min. przy ciśnieniu 15 Mpa.
  • Level 37  
    Napędy hydrauliczne najlepiej działają na papierze. W praktyce same problemy.
    Tu za mała moc aby serio podejść do tematu, może się okazać że uzyskamy raptem 20% sprawności całego układu z 12KM silnika uzyskasz 2-3KM na silniku hydraulicznym, nie ma tu miejsca aby rozpisywać się o problemach, na pewno praktyka jest o wiele trudniejsza niż teoria. Daj wałek Cardana i nie właź w hydraulikę.
  • User removed account  
  • Level 37  
    Rebuso wrote:
    eurotips wrote:
    Napędy hydrauliczne najlepiej działają na papierze. W praktyce same problemy.
    Tu za mała moc aby serio podejść do tematu, może się okazać że uzyskamy raptem 20% sprawności całego układu z 12KM silnika uzyskasz 2-3KM na silniku hydraulicznym, nie ma tu miejsca aby rozpisywać się o problemach, na pewno praktyka jest o wiele trudniejsza niż teoria. Daj wałek Cardana i nie właź w hydraulikę.

Brednie niczym nie poparte.

Zdziwiłbyś się ile samodzielnie zaprojektowałem i w firmie wykonałem układów PA na elektrohydraulice więć wiem o czym piszę.
    Zasilacze zlecaliśmy zewnętrznej firmie, bo "sklonowany" miał połowę wydajności i nikt nie mógł dojść dlaczego, wszystkie elementy identyko nawet tych samych producentów, a prawda jest taka że każdy producent ma swoje tajemnice, silnik hydrauliczny to przecież nic innego jak pompa o odwróconym działaniu, a podłącz pompę zamiast silnika i zobacz co będzie.
  • Level 13  
    Przepraszam za wykopaliska ale mam podobny pomysł (a w zasadzie problem) jak autor tematu.
    Kupiłem właśnie traktorek typu "SAM" z silnikiem Mercedesa 2.0D - 60KM.
    Chyba z brakiem mocy dla pompy hydraulicznej nie będzie problemu? Czy pompa o przypływie 36l/min przy 1600obr/min wystarczy do agregatu tnącego z trzema nożami?
    Pompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działałoPompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działałoPompa hydrauliczna + silnik hydrauliczny = czyli co jak i gdzie aby działało
  • Level 10  
    Wydaje mi się, że bez dodatkowych informacji od Ryży Ćwok bedzie trudno coś doradzić. Co to za agregat tnący? Jakie jest cisnienie w ukladzie? W jaki sposób jest przekazywany napęd z silnika "SAM-a" na wał napędowy pompy hydraulicznej? 60 KM to 44,13 kW. Dla podanej pompy hydlaulicznej o przepływie 36l/min,zakładając ciśnienie 16-20 MPa pobór mocy wyniósłby 12-15 kW.