Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak obniżyć taktowanie procesora w laptopie

PiotrekpPl123 05 Oct 2011 22:37 6548 19
 • #1
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  Witam.
  Mam laptopa Toshiba L100. Oryginalne taktowanie procesora wynosi 1600 MHz. Czy jest jakiś skuteczny program dzięki któremu mógł bym obniżyć jego taktowanie? Chciałbym uzyskać cichszą pracę i obniżyć wydzielanie się ciepła w ten sposób. Komputer służy głównie do celów biurowych i ewentualnie internetu więc i tak nie wykorzystuje pełnej mocy a trochę irytuje mnie ciągle pracujący wentylator. Szukałem w biosie ale nie mogę nigdzie znaleźć funkcji zmiany częstotliwości. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
 • #2
  Hucul
  Level 39  
  Wystarczy skorzystać z dobrodziejstw technologii Speedstep, na stronie producenta laptopa powinien znajdować się program do obsługi Speedstepa.
 • #3
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  Tylko że ja mam Celerona M a gdzieś słyszałem że technologie Speedstep obsługują tylko procesory Pentium M
 • #4
  Hucul
  Level 39  
  Część Celeronów obsługuje tę technologię, ale nie podałeś dokładnych danych sprzętu :|
 • #5
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  Przepraszam od tego powinienem zacząć. Laptop Toshiba Satelite L100-119. O jakie konkretnie dane chodzi?
 • #6
  Hucul
  Level 39  
  Przynajmniej model procesora, program CPU-Z pozwala sprawdzić procesor bez rozkręcania komputera.
 • #7
  Johny19811
  Level 16  
  PiotrekpPl123 wrote:
  Tylko że ja mam Celerona M a gdzieś słyszałem że technologie Speedstep obsługują tylko procesory Pentium M

  Niestety ten model nie obsługuje technologii intel speedstep.
 • #8
  Hucul
  Level 39  
  Johny19811 wrote:
  PiotrekpPl123 wrote:
  Tylko że ja mam Celerona M a gdzieś słyszałem że technologie Speedstep obsługują tylko procesory Pentium M

  Niestety ten model nie obsługuje technologii intel speedstep.

  To podaj proszę jaki dokładnie model procesora jaki ma kolega PiotrekpPl123 :D Są Celerony z obsługą Speedstepa, więc sama nazwa nie "skreśla" nam tego procesora.
 • #10
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  Procesor taki jak podał kolega w poście wyżej. Po 2 godzinach oglądania filmu program Speed Fan pokazywał temperaturę na procesorze 66 stopni na dysku 43 stopnie. Wentylator cały czas od włączenia chodzi na wysokich obrotach. Dlatego właśnie szukam jakiegoś programu do spowolnienia procesora.
 • #11
  Johny19811
  Level 16  
  Trochę to bezcelowe bo po co zmniejszać wydajność komputera skoro temperatury są wysokie. Najwidoczniej te wartości są dla tego modelu optymalne. Jeżeli filmy oglądasz w HD to nie ma nic nie normalnego dla takich temperatur po takim czasie użytkowania.
 • #12
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  Komputer ma służyć raczej do internetu a filmy to tak tylko okazyjnie. Mam go od niedawna (kilku dni) i trochę zdziwiło mnie że zaraz po włączeniu (po jakiejś minucie) praktycznie w stanie bezczynności bez uruchomionych jakichkolwiek programów (poza antywirusem) ruszał wentylator i to z tak dużą prędkością. Przed chwilą przedmuchałem go sprężarką co prawda tylko z zewnątrz bo boje się rozbierać. Wyleciało trochę kurzu. Laptop chodził około 20 minut i praktycznie tylko raz włączył się wiatrak i to tylko na małą chwilę. Speed Fan pokazywał cały czas temperaturę 33 stopnie i tylko temperatura dysku doszła do 35stopni.
 • #13
  Johny19811
  Level 16  
  Wszystko w normie moim zdaniem. Niech się jeszcze inni wypowiedzą. Uważam, że specyfikacja zarówno techniczna jak i sama budowa Twojego laptopa czynią jego zachowanie takim a nie innym.
 • #14
  salawalas
  Level 17  
  Temperatury, a w konsekwencji hałas możesz obniżyć poprzez dokładne wyczyszczenie układu chłodzenia, poprawne założenie nowej , dobrej jakości pasty termoprzewodzącej, ewentualnie wymianę procesora na obsługujący SpeedStep, np. któryś z Pentiumów: Link , z takim samym maksymalnym TDP (bądź niższym :) ), czyli parametrem określającym maksymalną moc cieplną wypromieniowywaną, w twoim przypadku to 21W.
 • #15
  wariato
  Level 43  
  Jak wyżej, nic nie da obniżenie taktowania czy np podkładki chłodzące bez uprzedniego dokładnego wyczyszczenia układu chłodzenia. Miałem sporo takich przypadków wśród znajomych, rozkręcenie dolnej obudowy oraz demontaż wentylatora i czyszczenie żeberek radiatora następnie złożenie w całość pomogło zbić temperatury o co najmniej 20 stopni.
 • #16
  Czasami
  Level 17  
  Możesz spróbować użyć programu NHC 2.0 (Notebook Hardware Control). Musisz tylko pamiętać, by uprzednio zainstalować Microsoft .NET Framework 2.0. Program NHC 2.0 umożliwia wszechstronne kontrolowanie i modyfikowanie parametrów pracy laptopa - w tym zmianę ustawień procesora. Można skorzystać z 4 preinstalowanych ustawień. W Twoim przypadku należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie programu w prawym dolnym rogu ekranu i wybrać ustawienie "Max. Battery" (zielona chorągiewka).
 • #17
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi. Jak tylko poczytałem co to jest SpeedStep też pomyślałem czy by nie zmienić Celerona na Pentiuma M który obsługuje tą technologie. Problem w tym że nie dane mi było jeszcze rozbierać żadnego laptopa i kompletnie nie wiem jak mam się za to zabrać:) Może ktoś ma jakąś instrukcje jak otworzyć ten model gdzie są zatrzaski śrubki itp. na co uważać żeby nie uszkodzić sprzętu? Ewentualnie może ktoś orientuje się ile taka usługa może kosztować w serwisie zajmującym się naprawami laptopów.
 • #18
  wariato
  Level 43  
  PiotrekpPl123 wrote:
  Może ktoś ma jakąś instrukcje jak otworzyć ten model gdzie są zatrzaski śrubki itp. na co uważać żeby nie uszkodzić sprzętu? Ewentualnie może ktoś orientuje się ile taka usługa może kosztować w serwisie zajmującym się naprawami laptopów.


  Kolego takich artykułów czy wideo jest pełno w sieci. Może nie koniecznie znajdziesz swój model ale większość rozbiera się podobnie.
  Pierwszy lepszy znaleziony na YT: http://www.youtube.com/watch?v=G2AcFvd9qjc tutaj obrazkowo: http://www.irisvista.com/tech/laptops/toshiba-satellite-a205/laptop-disassembly-1.htm
 • #19
  Czasami
  Level 17  
  Nie chcę Cię zniechęcać, ale jeżeli nie masz doświadczenia w serwisowaniu laptopów lepiej taką operację zlecić serwisowi. Wymiana procesora wbrew pozorom wcale nie jest prosta. Z reguły trzeba rozebrać całego laptopa, odlkeić radiator, po wymianie procesora użyć odpowiedniej pasty termoprzewodzącej itp.
  Oddzielną kwestią pozostaje to, czy Twój laptop jest przystosowany do obsługi Pentium M (dotyczy to podstawki procesora, chipsetu itp.) Tutaj też lepiej skonsultować to z serwisem, tak by to on ponosił odpowiedzialność za ewentualne problemy.

  Aha i jeszcze jedno - jeżeli już, to nie wymieniaj procesora na Pentium 4 M ale na Pentium M. Ten pierwszy grzeje się tak, że możesz wyłączyć kaloryfery w mieszkaniu.
 • #20
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  Na razie chyba dam sobie spokój z tą wymianą procesora. Tak jak napisałem wcześniej przedmuchałem laptopa sprężarką tylko z zewnątrz zwłaszcza miejsce gdzie są kanały wylotowe i wentylator wyleciał mały obłoczek kurzu i wydaje mi się że jest lepiej jak było. Nawet podczas oglądania filmów wentylator nie pracuje cały czas tylko włącza się od czasu do czasu na chwilę. Dodatkowo znalazłem w panelu sterowania program Toshiby do zarządzania energią. Do tej pory było ustawione na maksymalną wydajność teraz zmieniłem na maksymalny czas baterii. Nawet po godzinnym oglądaniu filmu temperatura pokazywana przez Speed Fan nie przekroczyła 40 stopni więc chyba nie jest źle:) Bardzo dziękuję wszystkim za rady i wogóle za zainteresowanie moim problemem.
  Pozdrawiam wszystkich użytkowników Elektrody