Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timingi pamięci czyli ustawienia RAS I CAS.

02 Gru 2004 08:55 1487 4
  • Poziom 26  
    Witam, mam pytanie jak to jest z ustawieniami RAS to CAS delay i innymi ogólnie nazywanymi timingiem pamięci.

Mam Abita BE-II i wsadzone pamięci 133MHz - zawsze czytałem, że niższe timingi to szybsza wydajnośc. Tymczasem jak miałem ustawione na 2-2-2 to mierzona w SiSoft Sandra przepustowosc pamięci wynosiła 240-270 Mb/s a po podniesieniu timingów do 3-3-3 wzrosła do ~600Mb/s

Przeciez te ustawienia zwiększają czasy oczekiwania pamieci dobrze rozumiem?

FSB chodzi na 135 MHz CPU to PIII 1GHz
  • Poziom 22  
    Hmm mnie to wygląda iż te pamięci na 2 to nie bardzo będą chodzić poprawnie. Hmm mniejwięcej dobrze rozumujesz ale proponuje odwiedzić inne forum (Tweak) i tam ten temat był poruszany dość często i napewno znajdziesz rozwiązanie.
  • Poziom 15  
    Liczby te okreslaja szybkosć odczytu/zapisu ustalonej liczby np. 4 kolejnych wystepujacych po sobie słów w pamieci w trybie seryjnym.
    Polega on na podaniu adresu wiersza i sygnału RAS#, a nastepnie adresu kolumny i sygnału CAS# [ ta sekwencaj powoduje normalny odczyt/zapis] jednego słowa. A dalej juz tylko skacze sobie CAS# co powoduje odczytywanie kolejnych słów. Doskonalenie pamieci polega na tym by tryb seryjny zajmował coraz mniej taktów zegara i maial coraz mniejszy czas dostepu [ tu już doszli chyba do lilku ns]... I na ten przyklad dostep do pierwszego słowa wymaga na przyklad 5 taktów, podczas gdy transmisja trzech kolejnych np 3 takty. Wobec czego efektywnosc pamieci wyrazamy 4 cyferkami -> 5-3-3-3. Z tego co pamietam to 5-2-2-2 to byla efektywność pamieci typu EDO, a 5-1-1-1 SDRAMów. No ale dochodzi jeszcze czestotliwość pamieci, ale mówisz, że tu zostało po staremu? Wiec może coś z ta pierwszą cyferka zrobiłeś:P ? No ewentualnie sisoft sie myli... A moze włożyłeś DDR'y, ale przeciez inny socket..hm..? One są taktowane oboma zboczami i narastajacym i opadajacym wiec sa 2 razy szybsze [ teoretycznie ]. Nie wiem czemu sisoft tak ci pokazuje... A zobaczyłeś jakąś zauważalną różnice w szybkości chodzenia kompa??
  • Poziom 26  
    Zrobiłem tak - ta sama częstotliwość, te same kości, wszystko to samo, tylko zmieniłem Ras to CAS delay z 2 na 3, i te dwa następne w BIOSIE tez z 2 na 3
    Faktycznie zauważyłem zmiane prędkości. Tylkoze nie rozumiem dlaczego.

Czy może to mieć związek z tym, że włażone są kości róznych producentów i różnej wielkości? 2x256 + 128
  • Poziom 22  
    To że są kości różnych prodeucentów ma często duże znaczenie. Jak kupowałem pamięć ddr i sprzedawca nawet nie wiedział że pamięć ta nie będzie pracować na nforce to były kości Elixir i miały inne parametry niż aktualnie które mam. Więc to może mieć znaczenie.