Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp LC32DH77E - zasilacz startuje co 3-4 dni

GregF 07 Oct 2011 08:53 5916 9
Relpol
 • #1
  GregF
  Level 12  
  Mam przedziwną usterką w tym TV. Diody sygnalizują problem z zasilaczem (2 razy czerwona, 5 razy zielona). Zasilacz w tym modelu to RUNTKA456WJQZ - schemat chyba nie do zdobycia. Cierpliwie sprawdziłem wszystkie półprzewodniki i wymieniłem (prawie) wszystkie elektrolity, ale zasilacz nie startuje, tzn. przekaźnik po około 10 sek. odłącza obwód.

  Dowcip polega na tym, że gdy wyjmę kabel sieciowy z gniazda i za 3-4 dni włączę telewizor to wszystko jest w porządku jak gdyby nigdy nic. Można wyłączyć wtedy telewizor i jeszcze raz albo dwa załączy się, ale potem znowu sygnalizacja uszkodzenia (diody migają jak wyżej). Ten objaw jest powtarzalny, nie ma mowy o przypadku. Próbowałem załączać telewizor po godzinie, 1-2 dnich, ale startuje tylko wtedy gdy przerwa jest długa, tj. te min. 3 dni.

  Czy ktoś spotkał się z podobnym objawem ?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Relpol
 • #2
  lamer.
  Level 33  
  GregF wrote:
  Czy ktoś spotkał się z podobnym objawem ?


  Z taka usterką pewnie nikt się nie spotkał. Wszelkie naprawy zaczynamy od pomiarów, na podstawie tego co napisałeś, można jedynie stwierdzić, że telewizor jest uszkodzony.
 • Relpol
 • #3
  GregF
  Level 12  
  Z tego co pamiętam, w chwili, gdy TV nie działa, na pewno brak jest napięcia +13 V. Napięcie na dużym kondensatorze wejściowym 10uF/450 na poziomie 340 V.
  Próbowałem też bez skutku uruchomić zasilacz z odłączonymi świetlówkami, bez innego obciążenia.

  Oczywiście moge pomierzyć inne napięcia, ale trochę to trudne bez schematu. Telewizor jest w stanie czuwania, pewnie część napięć jest poprawna.
 • #4
  lamer.
  Level 33  
  GregF wrote:
  Z tego co pamiętam, w chwili, gdy TV nie działa, na pewno brak jest napięcia +13 V. Napięcie na dużym kondensatorze wejściowym 10uF/450 na poziomie 340 V.

  Z tego co tu napisałeś wynika, ze wielkiego doświadczenia nie posiadasz, a tej usterki, bez doświadczenia nie usuniesz. Moim zdaniem strata czasu i pieniędzy, tu trzeba mieć co podstawić, aby bliżej zlokalizować usterkę.
 • #5
  unimar
  Level 20  
  Jakie błędy wyświetla po uruchomieniu w trybie serwisowym (nie sygnalizacją diodami)?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Spróbuj wymienić kondensator C9668 z 6800pF na 68000pF na płycie głównej - modyfikacja producenta (długi czas uruchamiania lub jego brak).
 • #6
  GregF
  Level 12  
  Dzięki za radę jeszcze dziś wymienię ten kondensator i dam znać czy pomogło.
  W tryb serwisowy nie udało mi się wejść - gdy zobaczyłem, że TV działa po próbie ponownego włączenia (w trybie serwisowym) znowu przestał działać.
 • #7
  zbyszekskibinski
  Level 33  
  Ten kolega u góry dobrze pisze, pada ten kondensator na MB, a jeżeli wymiana jego nie pomoże KONIECZNIE musisz wejsć w service mode i obejrzyć czy bufor błędów lamp jest zapełniony, bo jeżeli tak-trzeba będzie rozebrać cały panel i w najlepszym wypadku powsuwać wszystkie lampy pewnie do gniazd, bo to może powodować objawy, które opisujesz w twoim tv. W tym tv uszkadzał sie też mosfet, ozn. Q7115, ale jakby był uszkodzony to odbiornik w ogóle by się nie uruchamiał.
 • #8
  GregF
  Level 12  
  Dzięki za zainteresowanie tematem. To co piszesz o obluzowaniu lamp w gniazdach też może mieć znaczenie. Zauważyłem, że TV działa poprawnie po tych 3 dniach, gdy poleży ekranem w dół, a nie postoi w podstawce. Może to tylko przypadek, ale problem zaczął się, gdy TV został przeniesiony po 2 latach eksploatacji w inne miejsce. Na razie postaram się wejść w tryb serwisowy.
 • #10
  tomasz wojcicki
  Level 22  
  Witam
  U mnie w tym przypadku pomogła wymiana tego kondensatora po udanym wejsciu w tryb serwisowy okazało się ze nie było żadnych lamp errorów tylko 02 i 09 co wg oryginalnego biuletynu z sharpa który załaczam do tego postu (w razie problemów z jego lokalizacją) powoduje właśnie ten kondensator.
  Pozdrawiam wszystkich.
  Attachments: