Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ponad 340V w gniazdkach - Co ze sprzętem?

craqq 07 Oct 2011 09:25 1001 3
    craqq
    Level 9  
    Witam, miałem awarie w skrzynce z licznikiem. Otóż jeden z fachowców zapomniał dokręcić kabel z zerem przy montażu licznika. Efektem czego były zwarcia które powodowały skoki napięcia. Jednak wczoraj kabel całkowicie się przepalił, czego efektem było ok. 340V w gniazdkach oraz brak zera.
    Po takim uderzeniu mocy z 2 zasilaczy nic nie zostało. Uszkodzeniu uległy również TV LCD Samsung, DVD Marantz, Monitor LCD Eizo i pare innych drobnych już rzeczy.

TV się włącza i obraz wygląda ok tylko coś cały czas "skwierczy" z tyłu jakby było zwarcie.
    DVD w ogóle nie reaguje.
    Monitor tak samo, zero reakcji.
    Charakterystyczny dla wszystkich sprzętów jest zapach spalenia się jakiegoś podzespołu przy wtyczce, oprócz tv tam nic nie czuć.

Moje pytanie czy da się jakoś uratować ten sprzęt?

I czy można pociągnąć do odpowiedzialności za tą awarie ludzi którzy montowali licznik i nie dokręcili tego kabla? Jakieś odszkodowanie jest możliwe?

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    lamer.
    Level 33  
    craqq wrote:
    Moje pytanie czy da się jakoś uratować ten sprzęt?
    I czy można pociągnąć do odpowiedzialności za tą awarie ludzi którzy montowali licznik i nie dokręcili tego kabla? Jakieś odszkodowanie jest możliwe?

Pewnie, że się da. Jeśli tym monterom udowodnisz, że to ich wina, to możesz walczyć o odszkodowanie.
    craqq
    Level 9  
    Byłem ze sprzętem w okręgowym serwisie i nie wiem czy im do końca wierzyć, ale ponoć sprzęt nie do odratowania. Elektronika mogła pójść cała przy takim uderzeniu napięcia.

Prawdę gadają czy tylko po prostu nie chcieli się tym zajmować?

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Czy ktoś z was ma jakiś pomysł? Czy są jakieś serwisy które się tym zajmują(LCD, dvd)?

No i czy takie coś podchodzi pod gwarancję? bo na monitor jeszcze mam rok gwarancji?

Dzięki, pozdrawiam
    andpol 33
    Level 38  
    Takie uszkodzenia nie podlegają gwarancji. Jeżeli sprzęt nie nadaje się do naprawy, to serwis powinien Ci dać jakiś papier, że tak jest. Wtedy możesz wystąpić do zakładu energetycznego, bo jak rozumiem licznik montowali elektrycy od nich. Jeżeli to firma prywatna, to ciężko będzie coś wytargować, chyba, że chcesz iść do sądu, ale wtedy Ty będziesz musiał udowodnić, że to wina monterów. Jeżeli dom jest ubezpieczony, to możesz też spróbować odzyskać jakieś pieniądze z ubezpieczenia.