Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy schodowy + czujnik ruchu

iwi1 07 Paź 2011 14:32 4202 2
  • #1 07 Paź 2011 14:32
    iwi1
    Poziom 17  

Witajcie.
    Mam w instalacji w pensjonacie założony czasowy wyłącznik schodowy
    Instalacja czteroprzewodowa (chyba)
    w każdym razie ten wyłącznik jest podłączony 4 kablami
    a przy włącznikach "dzwonkowych" są 2 przewody.

Sprawa wygląda tak, że przy każdym pokoju na korytarzu są łączniki połączone ze sobą równolegle zgodnie ze schematem.
    Interesuje mnie wpięcie zamiast jednego łącznika czujnika ruchu (takiego montowanego zamiast przełącznika z ramką).

Z elektrycznego punktu widzenia powinno to działać, ale nie działa bo ten czujnik ruchu nie jest zrobiony na przekaźnikach tylko pewnie na tyrystorze, przez którego przepływa jakiś miminalny prąd i powoduje załączenie instalacji cykliczne
    W sklepie kupiłem 2 rodzaje tych czujników ruchu. 3 przewodowy oraz 2 przewodowy.
    Zarówno pierwsza jak i druga wersja nie działa
    W 3 - przewodowym namalowane jest
    1 - Przewód Fazowy
    2 - Przewód Neutralny
    3 - Wyjście, na które podawana jest faza przy wykryciu ruchu

W 2 - przewodowym natomiast jest tylko
    1 - Przewód Fazowy
    2 - Przewód na które podawana jest faza po wykryciu ruchu.

Mój pomysł to wstawić przekaźnik 230V, ale nie mieści się on do puszki.
    Jest jakiś inny sposób rozwiązania problemu?

0 2
  • Fibaro
  • #2 07 Paź 2011 18:25
    GRZANA777
    Poziom 10  

Istnieją mniejsze przekaźniki, które tobie by się zmieściły w tej puszce,ale nie polecam ci tego zrobić. Najlepiej sprubuj z nową małą rozdzielnicą, która mieści swoje i też dobrze wygląda. A co do twojego pomysłu z przekaźnikiem, to dobry pomysł. Idź tym tropem.

0
  • Fibaro
  • #3 07 Paź 2011 19:01
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

iwi1 napisał:
    Witajcie.
    Mam w instalacji w pensjonacie

Czemu nie zlecisz tego komuś, kto ma do tego kwalifikacje? Na pensjonat stać, a na elektryka już nie? Zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828)

§ 5. 1. Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:
    1) eksploatacji — do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;
    ...
    2. Prace, o których mowa w ust. 1, dotyczą wykonywania czynności:
    1) mających wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanych
    urządzeń, instalacji i sieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i wymagań ochrony środowiska — w zakresie obsługi;
    2) związanych z zabezpieczeniem i utrzymaniem należytego stanu technicznego urządzeń, instalacji i sieci — w zakresie konserwacji;
    3) związanych z usuwaniem usterek, uszkodzeń oraz
    remontami urządzeń, instalacji i sieci w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego
    — w zakresie remontów;
    4) niezbędnych do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci — w zakresie montażu;

Osoby bez kwalifikacji nie mają prawa na grzebanie w instalacji!!!

Polecam wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2007327-0.html

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo