Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fender Frontman 15G - kilka pytań.

07 Paź 2011 17:39 2831 9
  • Poziom 17  
    Witam.
    Trafił do mnie używany wzmacniacz gitarowy jak w temacie. Chcę go komuś podarować, ale za nim to zrobię mam kilka pytań, bo niby działa ale nie wiem czy prawidłowo - nie znam się na wzmacniaczach gitarowych i ich brzmieniu.
    Wzmacniacz (INPUT) mam podłączone do laptopa (słuchawki):
    1. Nawet jak wszystkie potencjometry są ściszone na maksa to i tak słychać muzykę w głośniku.
    2. Potencjometr "NORMAL VOLUME" jak go przekręcam to w pewnym miejscu (zaraz na początku) bardzo zgłaśnia się muzyka (sam potencjometr jest sprawny bo go podmieniałem).
    3. Potencjometr "GAIN" w zależności od położenia przycisku "DRIVER SELECT", raz jakby wzmacnia wysokie tony a raz powoduje, że dźwięk zostaje przesterowany.
    4. Wejście "AUX IN" jest strasznie czułe, jakby miał być do niego podłączony mikrofon.
    5. Jeśli wzmacniacz jest włączony i nic nie jest do niego podłączone to lekko buczy, jak by brakowało gdzieś masy. Wystarczy dotknąć masy od wejść "AUX IN" palcem i buczenie bardzo się ścisza a po wetknięciu przewodu do wejścia "INPUT" ustaje całkowicie.

Czy to są normalne objawy, czy może zacząć szukać usterek?
    Jeszcze raz podkreślam że wzmacniacz podłączony jest pod wyjście słuchawkowe w laptopie bo gitary nie posiadam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Akustyka
    Sebastian S napisał:
    5. Jeśli wzmacniacz jest włączony i nic nie jest do niego podłączone to lekko buczy, jak by brakowało gdzieś masy. Wystarczy dotknąć masy od wejść "AUX IN" palcem i buczenie bardzo się ścisza a po wetknięciu przewodu do wejścia "INPUT" ustaje całkowicie.
    Instalacja elektryczna jest dostatecznie uziemiona ?
    Sebastian S napisał:
    Potencjometr "GAIN" w zależności od położenia przycisku "DRIVER SELECT", raz jakby wzmacnia wysokie tony a raz powoduje, że dźwięk zostaje przesterowany.
    Na tym to polega. Tym reguluje się przester.
    Sebastian S napisał:

1. Nawet jak wszystkie potencjometry są ściszone na maksa to i tak słychać muzykę w głośniku.
    Dajesz zbyt mocny sygnał z laptopa. Porównaj parametry sygnału z karty i z przystawki gitarowej.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Dziękuję za odpowiedzi. Rozumiem, że wzmacniacz tak właśnie powinien się zachowywać i nie muszę go "naprawiać".
    Cytat:
    Instalacja elektryczna jest dostatecznie uziemiona ?

Gniazdo jest uziemione prawidłowo, więc myślę że to nie to.

Zastanawia mnie tylko jeszcze to wejście "AUX IN" - jest bardzo czułe. Tak powinno być?
    Nie widzę tego wejścia na schemacie który znalazłem w sieci. Podłączone jest przez dwa rezystory do n.2 U3A. Już poza wszelką regulacją. Więc może to normalne że jest takie czułe.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Cytat:
    bardzo zgłaśnia się muzyka (sam potencjometr jest sprawny bo go podmieniałem)

A może zmieniłeś na złą charakterystykę. A, to liniowa, natomiast B i C bywają przez niektórych wytwórców nazywane "na odwrót". Spróbuj innego potencjometru.

Cytat:
    Potencjometr "GAIN" w zależności od położenia przycisku "DRIVER SELECT", raz jakby wzmacnia wysokie tony a raz powoduje, że dźwięk zostaje przesterowany

Masz dwie opcje - przester wiadomo po co. A w opcji "clean" dodanie wysokich tonów jest pewnie zamierzone, żeby brzmienie było bardziej "czyste".

Cytat:
    Wejście "AUX IN" jest strasznie czułe, jakby miał być do niego podłączony mikrofon

Możliwe, że to jakaś autorska inwencja, np. do przyłączenia pasywnej przystawki w gitarze elektroakustycznej albo po prostu ktoś potrzebował mikrofonu tanim kosztem. Piec służy do eksperymentów i kreowania brzmienia. Nieraz bywa zbudowany z pogwałceniem zasad dobrej praktyki konstrukcyjnej, w zamian dając ciekawe efekty artystyczne.

Cytat:
    Wystarczy dotknąć masy od wejść "AUX IN" palcem i buczenie bardzo się ścisza

Tak jak napisał kolega Matyas - bardzo czułe wejście, pewnie do tego nie za dobrze skonstruowane. To przez takie konstrukcje ludzie potem piszą o wpływie kabla na brzmienie gitary - i przy takim zachowaniu stopnia wejściowego mają rację.

Ogółem - to nie jest dobry sprzęt do słuchania muzyki. Wszystko jest w nim krzywe i niestabilne i dla wielu użytkowników właśnie to stanowi zaletę :)

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Moderator Akustyka
    Hefajstos napisał:
    Możliwe, że to jakaś autorska inwencja,
    W tym modelu jest zdaje się nieregulowane wejście do podłączenia discmana lub automatu perkusyjnego. Być może ktoś je przerobił na czulsze. Trzeba sprawdzić ze schematem. Jeśli masz dobry schemat, to gniazdo musi być na nim.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    A może zmieniłeś na złą charakterystykę. A, to liniowa, natomiast B i C bywają przez niektórych wytwórców nazywane "na odwrót". Spróbuj innego potencjometru.

Oryginalnie był wstawiony potencjometr o charakterystyce C i taki sam wstawiłem. Kombinowałem też z A ale efekt był praktycznie ten sam.

Cytat:
    Możliwe, że to jakaś autorska inwencja, np. do przyłączenia pasywnej przystawki w gitarze elektroakustycznej albo po prostu ktoś potrzebował mikrofonu tanim kosztem. Piec służy do eksperymentów i kreowania brzmienia. Nieraz bywa zbudowany z pogwałceniem zasad dobrej praktyki konstrukcyjnej, w zamian dając ciekawe efekty artystyczne.

Raczej wejście jest fabryczne. Widziałem je też na fotkach w innych frontman'ach 15G w internecie. Wewnątrz też wszystko oryginalne. Mimo to, nie znalazłem schematu na którym byłoby to wejście narysowane.

Poradziłem sobie z tym buczeniem. Brakowało dwóch śrub którymi przykręcony jest radiator od końcówki mocy do tej górnej blachy.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Sebastian S napisał:
    Oryginalnie był wstawiony potencjometr o charakterystyce C i taki sam wstawiłem. Kombinowałem też z A ale efekt był praktycznie ten sam.
    Potencjometry o charakterystyce wykładniczej i logarytmicznej, są przez różnych producentów, nazywane różnie. Wstaw potencjometr "B" i zobacz czy problem pojawia się nadal.
    Sebastian S napisał:
    Raczej wejście jest fabryczne.
    Tam jest wejście AUX fabrycznie. Nie wiem czemu nie masz go na schemacie.
  • Poziom 17  
    Wzmacniacz już podarowałem krewnemu. Okazuje się, że przy podłączonej gitarze wejście "INPUT" zachowuje się normalnie, głośność można regulować płynnie.
    Z wejściem "AUX IN" się dalej nie bawiłem. Ponoć i tak nie będzie go używać.
    Wszystkim zainteresowanym dziękuję za odpowiedzi.