Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Rubicon RA-10 - pali bezpiecznik, uszkodzona końcówka?

07 Paź 2011 18:53 2165 8
  • Poziom 13  
    Witam
    Jak w temacie - końcówka suba jest na tranzystorze B817 i D1047. Wylutowałem oba - B817 jest ok, D1047 zwarcie we wszystkich kierunkach. Czy rozglądając się za nowym D1047 muszę jakoś go parować z B817, czy nie ma to znaczenia?
    Jaki ewentualnie zamiennik mogę zastosować?
    Pzdr
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Tutaj kupisz te tranzystory. Szybka przesyłka tylko trzeba się zalogować.
    Link
    Parować trzeba bo jeden jest npn a drugi pnp.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Słuszna uwaga, ale jak sub był na gwarancji, to też miał awarię. Nawet nie zaglądałem, tylko oddałem do naprawy gwarancyjnej. Teraz po otwarciu zauważyłem poprawiane luty właśnie na tych tranzystorach, nigdzie indziej. "Oby" to była wierna powtórka z rozrywki. Zresztą i tak mam zamiar kupić dwie pary - pójdzie bez problemu, zostanie na zapas, padną - będę szukał właśnie wśród innych, mając pod ręką jeszcze jedną parę ;)
  • Poziom 37  
    W pierwszym poście sam sobie odpowiedziałeś, czy uszkodzona końcówka. Natomiast nie masz odpowiedzi - dlaczego. I słusznie zwrócił uwagę dj-MatyAS, że pasuje to odkryć poprzez dokonanie kilku podstawowych pomiarów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Od naprawy gwarancyjnej minęło już 4 lata i w tym czasie sub pracował obciążany jak zwykle. Za Waszą radą przeleciałem po innych półprzewodnikach, zwłaszcza na gałęzi zwartego D1047 i wygląda, że jest w porządku. Podejrzewam, że zawiódł element łączący końcówki z radiatorem - albo był słabo przymocowany, nie było prawidłowego odprowadzenia ciepła i z czasem skończyły swój żywot, albo osunął się na nóżki końcówek zwierając je i powodując uszkodzenie. Taki luźny element zastałem dostając się do środka obudowy suba.
    Dziękuję Wam za cenne wskazówki na tę porę, jutro mam nadzieję, że nabędę końcówki i podmienię. Pzdr
  • Poziom 37  
    Jeśli jesteś pewien tranzystorów sterujących, możesz włączyć się słuchawkami przed montowaniem końcówek. Jeśli będzie dźwięk prawidłowy to miałeś szczęście i prawdopodobnie po wymianie tranzystorów końcowych powinno Ci odpalić. Nie zapomnij ustawić prądu zerowego.
    Włącz w miejsce bezpiecznika żarówkę 40-60W, jeśli będzie świecić to znaczy, że w dalszym ciągu masz za duży pobór prądu. Żarówka powinna ocalić Ci koszty związane z wymontowaniem i wmontowaniem kolejnych tranzystorów.
  • Poziom 13  
    Końcówka wymieniona, sub ożył, wszystko wygląda, że jest ok. Dziękuję wszystkim za pomocne wskazówki, jest to dla mnie kolejne, cenne doświadczenie. ;)