Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sztuczny liść wytwarza paliwo z wody: wodór i tlen

exti 07 Paź 2011 21:32 3521 4
 • Sztuczny liść wytwarza paliwo z wody: wodór i tlenSztuczny liść rozdzielający wodę na tlen i wodór, zapowiadany przez naukowców z MIT w czerwcu tego roku, niedawno stał się rzeczywistością. Prof. Daniel Nocera i jego współpracownicy opisali swoje osiągnięcie w wydanym 30 września numerze magazynu Science. Rzeczony sztuczny liść to w krzemowe zasadzie ogniwo słoneczne, lecz zamiast przekształcać energię słoneczną na elektryczną, wytwarza wodór, który można przechowywać i używać jako paliwo. Został wykonany w całości z łatwo dostępnych i niedrogich materiałów: krzemu, kobaltu i niklu. Oczywiście do skomercjalizowania sztucznego liścia jest jeszcze długa droga. Najpierw trzeba opracować urządzenia do zbierania, przechowywania i wykorzystywania gazów wytworzonych przez niego.

  Prof. James Barber z londyńskiego Imperial College, mimo że nie uczestniczył w pracach amerykańskich naukowców, chwali ich dzieło. "Nie ma wątpliwości, że ich osiągnięcie to znaczny przełom, który wywrze duży wpływ na innych, pracujących nad skonstruowaniem zasilanych światłem systemów katalitycznych do produkcji wodoru i innych paliw słonecznych z wody," powiedział.

  W wizji przyszłości, jaką roztacza Nocera i jego koledzy z MIT, każdy dom będzie miał swoją instalację do produkcji wodoru i tlenu, zbiorniki do ich przechowywania i generator wytwarzający prąd.

  Źródło:
  http://www.tgdaily.com/sustainability-features/58922-artificial-solar-leaf-comes-to-life

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 102, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • Fabryka Prądu
 • #2
  Maticool
  Poziom 20  
  Ciekawe jak jest ze sprawnością energetyczną tego ogniwa w stosunku do zwykłych elektrycznych.
 • Fabryka Prądu
 • #4
  KJ
  Poziom 31  
  kobalt nie jest tani ale prawdopodobnie jego zawartość w powłoce jest niewielka, poza tym jest znacznie tańszy od innych materiałów o właściwościach katalitycznych w procesach wydzielania wodoru (Platyna, Rod, Ruten, Iryd). Co do samego odkrycia jest to bardzo ciekawe zwłaszcza w sytuacji gdyby sprawność chociaż dorównywała normalnym ogniwom słonecznym. Magazynowanie wodoru i tlenu jest znacznie prostsze niż magazynowanie energii elektrycznej a ogniwa paliwowe pozwalające z dużą sprawnością zamienić te gazy na energię elektryczną w zasadzie już istnieją. Dodatkowo taki wodór można będzie w przyszłości tankować do samochodu w którym także będzie ogniwo paliwowe.
 • #5
  kretowicz14
  Poziom 14  
  Ten sztuczny liść może posłużyć jako produkt wodoru (paliwo rakietowe) i tlenu (potrzebny do życia).
  Prawdopodobnie projekt może zostać wykorzystany w innym projekcie NASA.
  Kolonizacja jednego z księżyców na Marsie. Prace posuwają się do przodu, jedynym problemem miała być energia na zamianę lodu (z planety) na wodór i tlen.
  Tak też może zostać to rozwiązane :)