Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie mogę podłączyć mikrofonu pojemnościowego pod PC, komputer go "nie widzi

eeka 08 Oct 2011 04:26 8805 5
    eeka
    Level 2  
    A więc tak: kupiłam od znajomego mikrofon pojemnościowy AKG Perception 200 z okablowaniem i przedwzmacniacz Behringer Tube Ultragain Mic100. Kartę dźwiękową dokupię za miesiąc dlatego póki co, muszę podłączyć do mojej zwykłej karty dźwiękowej. Kolega używał ten sprzęt i u niego wszystko działało, nawet gdy miał jeszcze zwykłą kartę dźwiękową.
    Podłączam w ten sposób że mikrofon z przedwzmacniaczem kablem XLR oczywiscie do wejscia a przedwzmacniacz z kompem XLR > mały jack. I teraz wchodzę w panel sterowania (mam Vistę) i w zakładkę nagrywanie. Nie znajduje mi tego mikrofonu, jak otwieram program do nagrywania, to też nie nagrywa się żaden dźwięk. Co robię źle? Jak mogę to naprawić? Dodam, że próbowałam podłączyć i do czerwonego wejścia i do niebieskiego, bo btw. nie wiem już do którego powinnam, różnie piszą na forach. Proszę o pomoc.

P.S. Właśnie sprawdziłam, tzn podłączyłam to zamiast do PC to do mojego netbooka i wyobraźcie sobie że działa. Ale netbook jest za słaby na nagrywanie i na pewno będzie się cieło itp, więc co może być powodem że na PC nie działa???
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    stasiekm
    Level 30  
    Jeśli masz sygnał z preampu (MIC100) to włóż wtyczkę w niebieskie wejście (liniowe).
    Jeśli komputer nie wykrywa włożenia wtyczki do gniazdka to prawdopodobnie jest ono uszkodzone.
    Możesz to sprawdzić łącząc wyjście liniowe (zielone) z wejściem liniowym (niebieskim) kabelkiem jack-jack.
    Powinny być dwa komunikaty o włożeniu wtyczki.
    Następnie włączasz Winampa czy jakikolwiek inny odtwarzacz dźwiękowy oraz nagrywanie, wybierając wejście liniowe jako źródło sygnału do nagrywania- jesłi wszystko jest sprawne to powinien nagrać się dźwięk z odtwarzacza.
  • Helpful post
    DJTrueBeliever
    Level 17  
    stasiekm wrote:
    Powinny być dwa komunikaty o włożeniu wtyczki.

Jeśli w ogóle komputer rozpoznaje, czy wtyczka jest włożona. W stacjonarnych na ogół nie, impulsy i tak idą na wtyczki.

Niebieskie wejście to tzw. wejście liniowe (w Viście trzeba ustawić je jako domyślne, potem wejść we właściwości i ustawić w zakładce Poziomy).

PS. Żeby słyszeć sygnał z wejścia przez głośniki, trzeba jeszcze w poziomach głośników ustawić poziom dla kanału "Wejście liniowe".
    patryshia222
    Level 1  
    Cześć! Kilka minut temu zarejestrowałam się na tym forum i szczerze mówiąc... nie wiem, czy dobrze piszę, więc dołączę się do tematu. Jeśli ktoś z was zauważy, że pcham się w NIE TEN temat, lub po prostu taki już był, proszę o przekierowanie mnie! Zależy mi na waszej wyrozumiałości. Otóż:

Na co dzień śpiewam do mikrofonu SHURE PG 58 - sprawa wygląda inaczej w studiu, gdzie masa ludzi po prostu się na tym zna, a inaczej w domu. Nigdy tego nie robiłam i chciałabym po prostu nagrać coś w domu. Moje pytania są następujące:

(Jeżeli ktoś byłby w stanie mi odpowiedzieć, z góry pięknie proszę o wyjaśnianie mi każdego fachowego słowa, które dla was, być może, brzmi banalnie, a ja odbieram je, jak zaklęcie! :))

1) Jaki sprzęt jest jeszcze potrzebny, by móc spokojnie podłączyć mikrofon do komputera stacjonarnego, bądź do laptopa (zdążyłam się dowiedzieć o czymś takim, jak przedwzmacniacz :D)

2) Nadal czytam o kartach dźwiękowych... czy możecie wytłumaczyć czym różni się ta zewnętrzna od... normalnej?

3) Jaki program do nagrywania polecacie?

Dodam, że nie zależy mi na typowo superstudyjnych nagraniach - byleby głos nie brzmiał jak z mikrofonu zwykłego, którego używa się do rozmawiania przez SK Y PE,

Liczę na Waszą pomoc, pozdrawiam i czekam na wiadomości!
    Patrycja
    DJTrueBeliever
    Level 17  
    patryshia222 wrote:
    1) Jaki sprzęt jest jeszcze potrzebny, by móc spokojnie podłączyć mikrofon do komputera stacjonarnego, bądź do laptopa (zdążyłam się dowiedzieć o czymś takim, jak przedwzmacniacz :D)

Przedwzmacniacz mikrofonowy to raczej podstawa, jeśli nie chcemy, by mikrofon brzmiał za cicho na niektórych kartach dżwiękowych. Przy pojemnościówkach to wręcz mus (i to z zasilaniem phantom!), na szczęście PG58 jest mikrofonem dynamicznym i z reguły można go nawet podpiąć bezpośrednio pod line-in (uwaga - nie pod wejście mikrofonowe, gdyż obecne na nim zasilanie T negatywnie wpływa na cewkę mikrofonu!).

Wejście liniowe sygnału (line-in) ma zwykle kolor niebieski. Jest ono wejściem stereofonicznym i powinno się używać do podłączenia kabli mikrofonowych z prawdziwego zdarzenia (2 żyły + ekran) i wtyku TRS.

patryshia222 wrote:
    2) Nadal czytam o kartach dźwiękowych... czy możecie wytłumaczyć czym różni się ta zewnętrzna od... normalnej?

Interfejsem komunikacji. Zewnętrzne obciążają magistralę USB, tak więc jakość dżwięku przy równoczesnej transmisji danych np. z pendrive'a może ulec pogorszeniu albo pojawią się lagi.

"Normalne" dzielimy na zintegrowane z płytą i dodatkowe (PCI). Od biedy na każdym zintegrowanym kontrolerze AC97 można "coś" "dobrze" nagrać, ale chociażby kontrolery HD Audio dają o wiele lepszą jakość. A zwłaszcza wersje z obsługą ASIO. Co do kart na PCI - z reguły wybór mamy między Sound Blasterem i Sound Blasterem, bo lepszych kart raczej nie robią :P

patryshia222 wrote:
    3) Jaki program do nagrywania polecacie?

Audacity powinien przy Pani wymaganiach wystarczyć. Zresztą nie ma się co czepiać, to jeden z lepszych programów. Na pewno lepszy niż systemowy rejestrator.

patryshia222 wrote:
    Dodam, że nie zależy mi na typowo superstudyjnych nagraniach - byleby głos nie brzmiał jak z mikrofonu zwykłego, którego używa się do rozmawiania przez SK Y PE,

Akurat to jest raczej pewne. Mikrofony internetowe to najgorsze z możliwych. Każdy markowy mikrofon będzie od nich lepszy.
    eeka
    Level 2  
    Dziękuję bardzo, pomogło faktycznie ustawienie wejścia liniowego jako domyślne i ustawienie poziomów dla wejścia liniowego we właściwościach głośników. Temat można uznać za zamknięty :)